Бебе отказва да суче и наддава малко

  • 1 813
  • 6
Здравейте!
Силно се надявам някой от консултантите по кърмене да се включи със съвет Praynig. Бебето ми се роди 3.800кг , като най- ниското тегло което достигна, беше 3,560. В началото имахме проблем със засукването, както и разранени зърна заради което отне време да започнем нормално кърмене. Първите няколко седмици кърменето потръгна добре, като се хранехме на поискване, докато незапочнаха коликите. Малката плачеше неистово и отказваше да суче. Видях се в чудо и започнах да изцеждам и давам от шише, за което сега съжалявам. Междувременно единственото време по което успявах да я накарам да бозае беше през ноща. Първия месец наддаде около килограм. Обясних на лекарите как се храним и тяхното мнение беше,  че след като малката наддава и изглежда добре,  да продължим по същия начин. След първият  месец апетита и намаля и изяждаше по около 90 мл до 100 мл в редки случай на 3-4 часа , като правеше около 6 часа нощна пауза. Сега в края на втория е качила само 500 гр, което според линията на растежа е спад. След последната консултация ни посъветваха да се кърмим на гърда, след което да я притеглим отново след седмица, за да видим дали ще има подобрение. Да, но малката отказва да суче и по никакъв начин не успявам да я насоча към гърдата, дърпа се и плаче. Проблема е , че свикна със шишето. Има ли начин отново да кърмя бебето си и как да подходя към нея?Дали това не е така наречената кърмаческа стачка?  Забравих да добавя, че залъгалка давам много рядко а и тя не им е голям фен. Благодаря предварително!  bouquet
Виж целия пост
# 1
Здравей,

Резултатите от консулатцията за втори месец изглежда са те притеснили. Дали при интерпретиране на резултатите е използвана графиката за наддаване на тегло на Световната Здравна Организация (СЗО)? Графиките на СЗО се счита, че най-точно отразяват развитието на кърмени бебета, защото са правени на база данни от кърмачета. Прилагам линк към графиката за тегло за момичета, в случай, че би искала да я погледнеш: http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_p_0_6.pdf?ua=1. При тази графика кривите на процентите означават, че такъв процент от децата на възрастта на дъщеря ти имат същото тегло като нея. Единичен резултат сам по себе си нищо не означава, а се следи тенденцията.

Също, дали би споделила измерването на първи и втори месец, дали е било на една и съща везна по един и същи начин?

Това, че си решила да се цедиш и да й даваш изцеденото, когато е отказала гърдата е било добра идея. При отказ от гърда най-важното е бебето да е нахранено и майката да запази производството си.

Доколкото разбирам, към момента дъщеря ти се храни изцяло с изцедена кърма. Дали това е така? Дали би обмислила увеличаване броя на храненията с по-малки порции, така че пак за денонощие да се получи нужното количество кърма? Обичайно на едно кърмене, бебетата изсукват между 60-120 мл кърма като това количество не се променя особено с времето, а просто кърмата започва да се усвоява по-добре. Дали тази статия би представлявала интерес за теб: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=65156?

Ако прецениш, би могла да обмислиш също прилагането на масаж и компресия на гърдата повреме на цедене. Тези техники могат да помогнат за увеличаване съдържанието на мазнини в изцедената кърма, които са от значение за наддаването. Бих могла да ти изпратя повече информация за тях, ако представляват интерес за теб.

Споделяш като проблем това, че дъщеря ти е свикнала с хранен от шише. Вероятно тази статия за хранене от шише, би представлявала интерес за теб: http://lllbg.org/2013/07/priuchavane-shishe/. В нея са описани идеи как може да се проведе хранене от шише, така че вероятността да се запазят у бебето навици, които са от полза при хранене от гърда, да е най-голяма. Към метода на хранене описан в статията, бих добавила също идеята преди да започне да суче бебето да се наклони шишето леко назад, за да няма мляко в биберона. Така бебето може да посуче известно време без да приема мляко, за да се запази навикът на бебето да изчаква рефлекса на потичане на кърмата от гърдите.

Относно връщането на гърда, то е възможно. Може да отнеме известна доза търпение, позитивизъм и време. Бебетата има инстинкти да сучат от гърда и може да е добра идея майката да подходи нежно и търпеливо - опитите да бъдат, тогава когато и двете сте в добро настроение Simple Smile

Това, което ти вече правиш - предлагане на гърдата през нощта звучи като добра идея. Какво ще кажеш да опиташ да предложиш и през деня, когато е в лека фаза на сън (очите се движат под клепачите) - например, когато се разбужда. Когато са сънени, бебетата обичайно действат на база инстинктите си. Друга идея е предлагане на гърдата за "десерт" - след като бебето е задоволило първичния си глад, майката може да предложи гърдата да се дохрани. Много майки споделят, че това може да помогне, за да започне бебето да свързва гърдата с пълно пълно стомахче и с приятни изживявания. Ето тук има повече информация за този метод: http://www.lowmilksupply.org/finishatthebreast.shtml.

Ето още някои идеи за връщане към гърдата, които може да представляват интерес за теб:
• контакт кожа в кожа за продължително време от деня:

Този контакт особено изпълнен в биологичната поза, може да отключи вродените инстинкти на бебето да суче. Контактът кожа в кожа също така може да помогне на бебето да се аклиматизира към аромата на майката и тялото й.

• заемане на биологична поза за кърмене може да укоражи бебето:

Биологичната поза може да събуди вродените инстинкти на бебето да засуче. Ето една статия за биологичната поза, в случай, че е нещо, което би опитала: http://lllbg.org/2013/07/biologichno-hranene/. В края на статията има и видео.

• вземане на обща вана:

Много майки споделят, че им помага да вземат вана с бебето си. Ваната се пълни с топла вода. Бебето е в контакт кожа до кожа с майката и в поза, както в биологичната. Бебето може да е потопено малко във водата до кръста или да не е, а майката да я/го облива с вода.

• съвместен сън:

Много майки споделят, че съвместния сън им помага по-рано да уловят сигналите на бебето си.

• гърдите да бъдат комфортно място, за да ги свързва с позитивни изживявания:

Гърдата може да се предложи винаги, когато бебето има нужда от утеха.

• предоставяне на незабавна "награда" при засукване:

Някои бебета, които се хранят от шише, може да очакват да получат кърма веднага със азасукването. Поради това една идея е майката да се изцеди преди кърмене, колкото да потече кърмата, за да може тя да е налична веднага, ако бебето засуче.

Друг вариант е да се капе кърма с пипета или да се използва система за дохранване на гърдата, за да получи бебето кърма веднага щом засуче. Системата за дохранване на гърда може да се направи и в домашни условия. Представлява една тръбичка, която в единия край завършва на зърното, а в другия е потопена в шише или торбичка с добавката. Бих могла да ти пратя повече информация за хранене със система за дохранване на гърда, ако представлява интерес за теб.

Някои майки използват хранене от пръст като начин за преминаване към гърдата. На бебето се предлага да посуче първо изцедена кърма от пръст (за пръста е закрепена тръбичка, както при системата за дохранване на гърда) и след това се преминава на гърдата. Храненето от пръст окуражава навици у бебето, които са в подкрепа на храненето от гърда, а и пръстът напомня повече на контакт с кожата (както при кърмене). Ако мислиш, че този подход е нещо, което би опитала, мога да изпратя по-подробна информация.

• размазване на кърма по ареолата и зърното с цел привличане на бебето;

• много майки, които биха искали да върнат бебето на гърдата избират да избягват бибероните-залъгалка, за да може бебето да задоволява сукателни те си нужди на гърдата.

Надявам се предоставената информация да ти се стори интересна. Ще се радвам да отговориш на въпросите ми и да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 2
       Здравейте!
Много благодаря за бързия и компетентен отговор!
Измерванията на бебка са правени на различни везни, но винаги напълно голичка и без памперс.  
Храним се изцяло с изцедена кърма, но след последната консултация по съвет на лекаря започнах опитите за връщане на гърда, поне до следващото измерване. След много плач и дърпане с малко хитрост успях да я накарам да засуче, като първо и давах шишето докато се успокои и засуче, след което набързо смених биберона с гърда ( ползвам силиконки). Незнам доколко е правилно, но след няколко такива залъгвания, вече втори ден сме само на гърда. Друго нещо, което ми  направи силно впечатление е че увеличи броя на нааканите памперси. През последнуя месец бяха 1 на ден или един на два дни, а от вчера по 4 на денонощие. Дали това означава, че наистина хапва повече? Освен това увеличи и броя на храненията, около 10 пъти за 24 часа, преди 5-6 с шишето  ( средно 600мл за 24ч). Относно графиката, да за нея става въпрос. След 2 възходящи измервания имаме и 2 низходящи, а това което всички искаме е хубава покачваща се линийка. В нашия случай се опитваме да открием проблема, ако има такъв или просто бебка ще си наваксва на по- късен етап. Храня е на поискване , без значение дали с шише или на гърда. Дали да не се опитаме да установим режим на 3 часа?  Също така , ще може ли малко повече информация относно техниките за увеличаване на мазнините в кърмата? Благодаря!
Виж целия пост
# 3
Здравей,

Колко хубаво, че си успяла да постигнеш хранене на гърдата Simple Smile Дали би споделила какво налага използването на силиконови зърна?

Увеличения брой хранения и нарастването в броя на нааканите пелени може да са добър знак. Все пак добре е да се види цялата картина - вкл\чително наддаване, нарастване на ръст, обиколка на глава, гърди, поведение и вид на бебето.

Различните везни може да са калибрирани по различен начин, което може да дава различия. Може да е добра идея да се сравняват само измервания направени на една и съща везна.

Споделяш, че я храниш на поискване. Колко хубаво, че разпознаваш и се съобразяваш с нейните нужди Simple Smile Обичайно бебетата са способни сами да получат нужното им количество кърма, в случай, че имат неограничен достъп до гърдата и в случай, че засукват добре и производството на майката е достатъчно. С времето всяко бебе си изгражда свой собствен ритъм на кърмене, който може да не е постоянен понякога, защото бебета преминават през периоди на усилен растеж.

Преминаването на режим от хранене на 3 часа би означавало 8 хранения за денонощие. Обичайно бебетата сучат между 8-12 пъти за денонощие като 8 е минимума. По-често сучат между 10-12, а някои може да имат нужда да сучат и по-често.

Режимът на три часа може да е работещ вариант за някои бебета. За други, обаче, може и да не е, особено, ако бебето преминава през период на усилен растеж и би имало нужда от по-често хранене. Обичайно бебетата приемат между 60-120 мл кърма на едно кърмене. Това би означавало, че някои бебета може да успеят да набавят нужното си количество кърма с по-малко на брой кърмения, докато други може да имат нужда да сучат по-често.

Броят кърмения зависи също и от капацитета на гърдите. Това е максималният обем кърма, който гърдите могат да предоставят на едно кърмене. Бих искала да отбележа, че това няма нищо общо с външния размер на гърдите, т.к. капацитетът се определя от наличната жлезиста тъкат, която прави мляко, а външният размер основно зависи от обема мастна тъкат, която няма отношение към производството на кърма. Ние няма как да измерим капацитета, обаче. Ориентир може да бъде бебето и показателите за това дали получава достатъчно Simple Smile

Много майки избират да следват сигналите на бебето си, а ако има притеснения за това дали бебето приема достатъчно, майката би могла да обмисли дори по-често кърмене като първа мярка.

Ето повече информация и за масаж и компресия на гърдата, както пожела:

Масаж на гърдите

Може да се използва топъл компрес преди започване. Може гърдите да се размачкват чрез провлачане ставите на пръстите или натиск с възглавничките на пръстите надолу чрез малки кръгообразни движения. Ето едно видео, в което е показан масаж на гърдите, което може да представлява интерес за теб:  https://vimeo.com/65196007

Компресия на гърдата повреме на изцеждане

Компресията би могла да помогне на бебето да получи повече кърма повреме на кърмене. Може да помогне и за това повече от мазнините да достичнат до бебето. Компресията може да се извършва и повреме на цедене. За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът се намира в областта над зърното, а останалите четири пръста - в областта под него от гледна точка на бебето). Гърдата се притиска в ОСНОВАТА между пръстите (не трябва да боли), както се изтисква паста за зъби. Това може да спомогне повече мляко да достигне до изхода. Гърдата се държи в компресия докато бебето суче активно (или докато кърмата тече, ако става въпрос за цедене). Когато бебето престане да суче (или кърмата престане да тече, ако става въпрос за цедене), компресията се отпуска. Пръстите може да се завъртат около основата на гърдата с цел по-добро изпразване на различни участъци. Ето линк към едно видео, което може да предствлява интерес за теб:
Видео на Д-р. Джак Нюмън: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA

Ще се радвам да пишеш как се разиват нещата при вас Simple Smile
Виж целия пост
# 4
     Силиконовите зърна ги ползвахме в началото,  заради разранени зърна. Затова сега в прехода от шишето към гърдата, реших да ги използвам, за по- лесно засукване, но се справя добре и без тях. Много съм щастлива, че отново се кърмим! Благодаря за съветите и полезните линкове. Сега остава да започнем да наддаваме, дано има положителен резултат на консултацията във вторник.
Виж целия пост
# 5
  Само минавам да се похвалим, че сме наддали 240 гр за седмица, което е половината на това,  което наддаде за цял месец. Дано се задържи тази тенденция. Благодаря ви!
Виж целия пост
# 6
Звучиш много шастлива Simple Smile Радвам се, че се чувстваш добре. Надявам се всичко да върви и занапред  Hug bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия