Вдлъбнати зърна и проблеми в кърменето

  • 2 079
  • 3
Здравейте! Моля за помощ! Имам бебе на 1 месец, кърмим се със силиконови зърна, тъй като моите са вдлъбнати. Започнаха проблеми преди две седмици с появата на рагади, които не минават и се появяват при всяко кърмене, защото бебето хапе зърното. Лактацията ми е намалена, бебето наддава малко и сме с дохранване по препоръка на педиатърката ми. Пия чай и хранителна добавка за лактацията. Зърната мажа с Гармастан и лекарство подпомагащо заздравяването на тъкани. Имам огромното желание да се върна към изключително кърмене!
Виж целия пост
# 1
Здравей,  Vilqta!
 Сблъскваш се трудности в кърменето, въпреки това, правиш каквото можеш, за да осигуриш на детето си ценните кърма и кърмене  Heart Eyes
 Ще помоля за малко подробности, за ми е по-ясно какъв е точно случая.
 Зърната вдлъбнати ли са или просто не са изпъкнали? Като стиснеш зад зърното, като за изцеждане на ръка, зърното хлътва ли навътре, все едно нещо го дърпа отвътре или си остава плоско? Когато ти е студено зърната успяват ли да изпъкнат и ако изпъкват, целите ли или пак има част, която се вдлъбва навътре?
 От колко време има дохранване и имало ли е момент, в който бебето напълно се е задоволявало на гърда? Какво количество приема от добавката за едно хранене и общо за денонощие?
 Колко често кърмиш и колко хранения се събират общо за денонощие?
 Изцеждаш ли гърдите в някой момент?

 Когато бебето засуква добре, то трябва да е обхванало не само зърното, но и част от ареолата (тъмния кръг около зърното), независимо дали е на гола гърда или със силиконови зърна. Това е необходимо, за да се получи здраво захващане на гърдата, качествено сукане с нахранване и без болка. Формата на силиконовото зърно е малко изкушаваща бебето да засуква само стърчащата част, ако не се полагат усилия да засуква правилно.  А и при хранене с шише в някои случаи бебето стиска с венци, който модел може да пренесе и на гърдата.

За да успее да засуче дълбоко, бебето трябва да се закачи на гърдата тогава, когато е отворило широко уста. За да го накараш да отвори уста по-широко, можеш да му подадеш зърното насочено към нослето така, че когато бебето тръгне да засуква, ще му е нужно леко да отметне назад глава. Изчакваш да зяпне по-широко и тогава го притискаш към себе си, за да засуче (важно! НЕ се натиска главата към гърдата, а плещите. За да си опре бебето брадичката в гърдата, а нослето да остане свободно за дишане). Би могла да опиташ също точно когато закачваш бебето на гърдата, с пръст (от ръката, с която държиш гърдата) да натиснеш леко брадичката и да помогнеш механично за по-широко отваряне на устата.
За да се получи хубавото засукване е нужна и удобна поза при кърмене. При добра поза бебето е обърнато с коремче към теб и плътно гушнато в теб (така, че да не виждаш коремчето му). Ако е нужно - повдигнато до нивото на гърдите ти (за да не се налага ти да се навеждаш към бебето). И не му се налага да извърта глава към рамото си, за да засуче, а главата и тялото са в една посока.
 Ако забележиш, че бебето по-скоро тръгва с носле към зърното и си го забива в гърдата, тогава нещо в позата има нужда от промяна. Или бебето не е плътно гушнато в теб и "виси" или има нужда да се изтегли в посока на крачетата, докато нослето му стигне зърното ти.

За увеличаване на млякото е важно доброто засукване на бебето и честотата на кърмене. Колкото по-често суче, толкова повече мляко биха произвели гърдите. Също кърмене и от двете гърди всеки път, за да получават и двете гърди стимулация по-често. Кърменето нощем също има важно значение. Тогава се отделят в по-големи количества хормоните отговорни за производството на мляко.
Когато кърменето не се получава много добре, изцеждането на гърдите може да бъде от голяма полза. Бебето може да не се справя на този етап, но гърдите продължават да бъдат стимулирани с изцеждане и могат да си увеличат производството. Изцеждане на ръка или с помпа. След всяко кърмене или поне толкова често, колкото ти е възможно. Изцеждане и на двете гърди всеки път.

 За облекчение на разранените зърна помага и кърмата. След кърмене размазваш няколко капки и оставяш така да изсъхне на въздух. Няма нужда от отмиване. Кърмата облекчава болка, помага за възстановяването на кожата и е антибактериална. Слънчевите бани за кратко също имат добър ефект. Ако по това време има слънце и нямате съседи наблизо до прозореца си Simple Smile

 Желанието да кърмим и да се справим с трудностите е сред най-важните  компоненти по пътя към успеха Simple Smile Не е всичко, но е важно. Хиляди майки са преминавали през подобни на нашите проблеми и са успявали. Това ни дава добро основание да смятаме, че и за нашите проблеми ще намерим решение. Може би няма да е като с магическа пръчка, но с опитване се насочваме на къде да продължим.

 Ще чакам подробностите и желая бързо достигане до желаното от теб кърмене без проблеми.
Виж целия пост
# 2
Здравейте! Благодаря за подкрепата. Ще отговоря последователно на въпросите. Дясното ми зърно изпъква напред, като не винаги се получава да се задържи дълго. Лявото ми зърно хлътва на вътре. Успяхме на два пъти да суче от дясна гърда, но е много болезнено, тъй като въпреки че е хванал голяма част от ареолата, усещам как ме стиска с венците. Проблем е и че зърното не се задържа дълго време изпъкнало. Омеква и се изглажда.
Дохранвам синът ми от една седмица. Първата седмица след изписването нямахме проблем, детето се нахранваше и заспиваше. Втората седмица скъси интервалите за хранене , а тогава започнаха и проблемите със зърната. Роди се 3500 кг, изписаха ни 3230. Рожденото тегло го достигнахме 14 дена след изписването. След една седмица беше 3660, а след адаптираното мляко от една седмица качи до 3890- премериха ни точно като направи 1 месец. Дохранвам го с 30 мл.след всяко кърмене - 8 за денонощие. Цедя се вечер, когато прави дълга пауза. Като изцеденото количество последния път беше 85 мл.
За допълнителното изцеждане през останалото време ми е притеснено, ако дърпам тези 30 мл от двете гърди, за да успявам да дохранвам с тях, дали ще се събере достатъчно кърма за следващо кърмене.
Незнам как да се справя и с притискането на зърното с венци, което прави. Въпреки че е хванал голяма част от ареолата и гледам със стойката да бъде всичко наред, изпитвам дискомфорт и пак успява да натиска с венци. Пробвах и с каучукови зърна, но са по-меки и като стисне болката е ужасна. Предполагам че зърната се разраняват и от силиконовите зърна до някаква степен, защото ме боли най-много докато издърпва зърното в началото.
Ходя от два дни на физиотерапия за зърната, но ако продължава да ме дъвче всеки път, няма да има резултат.
Виж целия пост
# 3
 Благодаря за обясненията и за търпението Simple Smile 
  Понякога триенето се облекчава, като преди да бъдат поставени накрайниците, се изцедят няколко капки кърма и се размажат по зърното. Така то се хлъзва в накрайника.
 Възможно ли е силиконовите зърна да не са точно твоя размер? Случва ли се по време на кърмене да се разместват или бебето да губи вакуум?
Важно е  доброто им поставяне, за да са добре прилепнали, да не се разместват. За целта може да се навлажнят с вода или капки кърма по крилцата. А поставянето им изглежда така: хващаш периферията с двете си ръце и я извиваш навън, като в същото време със свободните пръсти притискаш "зърното" на накрайника, за да изкараш въздуха. Поставяш така, че там, където е нослето на бебето, да е гола кожа (изрязаната част от периферията). След това прилепваш крилцата и накрая освобождаваш зърното от пръстите си.
 Ако бебето е засукало добре, устните му не са свити около накрайника, като на биберон, а са широко отворени и леко извити навън.
  За някои майки с болки в зърната работещо решение е по-кратко време за кърмене, но предлагане по-начесто. Други предпочитат да оставят бебето да суче колкото може, но да дават по-големи почивки на зърната. Ако бебето напада лакомо гърдата, по-честите кърмения биха били решение.

 Стискането с венци кога го забелязваш? Ако е още в самото начало, може би опитва да накара млякото да тръгне. И в такъв случай би могла да започнеш предварително изцеждане на ръка с идеята да подразниш зърната и млякото да се спусне по-бързо (да не му се налага на бебето да чака). Също и по-често кърмене, ако е вариант за теб. Когато бебето суче по-начесто, то обикновено има търпение, не е прегладняло и спокойно изчаква да тръгне силната струя. Ако конкретно на това бебе паузите му се усещат големи, то може да е поизгладняло, да се нахвърля настървено на гърдата и агресивно да си настоява за манджа Simple Smile
Хапането може да се дължи и на слабо отворена устичка при засукване или изхлузване на бебето. Засукало е плитко или е гушнато по-хлабаво и се изхлузва от гърдата. В опит да се задържи, стиска с венци. За това е важно да се предизвиква да отвори широко уста и след това бързо да се притисне към гърдата ( а не зърното да му се напъхва в устата). И през цялото време на кърмене ти да си добре подпряна, за да не ти изтръпват ръцете и да не "увисва" бебето. Можеш да опиташ и поза, при която ти се леко полегнала назад, а бебето лежи по коремче върху теб. Така тежестта на бебето я усещаш върху тялото си, а не върху ръцете (ти пак го прикрепяш с ръце, но тежестта не е на тях, а върху теб).
 Ако хапе по-скоро към края на кърменето, когато струята на млякото е намаляла, вероятно опитва да я накара да потече по-силно. В такъв случай на помощ идва втората гърда, от която млякото тече по-силно.
 А също и една техника "компресия на гърдата". Ако имаш свободна ръка, с нея правиш компресия (налягане). Ето как се прави: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3683
 Ето и видео: https://www.youtube.com/watch?v=rS0QANEXezE
 Ето и накратко: Хващаш гърдата с цяла длан по-близо до основата и далеч от зърното. Когато забележиш, че бебето гълта по-рядко, притискаш гърдата в дланта си и я държиш постоянно притисната, без да освобождаваш, без да си движиш ръката, без да "помпаш". И разбира се, така че да не боли Simple Smile
И така притиснато държиш докато забелязваш, че бебето си движи челюстите. Когато то спре, за да си почине. Ти също освобождаваш гърдата. Когато пак задвижи челюсти, ти пак притискаш.
 Целта е винаги, когато бебето прави опит да изтегли мляко, ти да притискаш, за да му правиш налягане. Но да отпускаш, когато то така или иначе не суче, за да се придвижи млякото от задната част на каналчетата.


При опити бебето да засуче на голо гърдата има също някои техники, които са от полза. Ако например гърдата се е понапълнила и ареолата е твърда, за бебето ще е по-лесно предварително да изцедиш мляко на ръка. Не е важно изцеденото количество, а масажът, който правиш с пръсти зад зърното върху ареолата. Така я омекотяваш и дори само няколко капки да излязат от млякото, ареолата може да е омекнала, защото пръстите за избутали събралото се точно зад зърното мляко.
 Позата и засукването все така - бебето обърнато изцяло към майката, плътно гушнато с долепено коремче до нея, ако е нужно и повдигнато с възглавница, за да е на нивото на гърдите. Зърното подадено към нослето и бебето се закачва само когато е отворило широко уста. Пози, при които бебето тежи върху гърдата (когато си леко полегнала назад), може да се окажат по-удобни за дълбоко засукване на бебето.
 Оформяне на зърното, до колкото е възможно, точно преди да му го подадеш на бебето. Като хванеш с пръсти  и леко завъртиш или просто ги подразниш, за да изпъкнат ( или поне това, което може да изпъква. Също може да сплескаш гърдата като сандвич, за да му е по-лесно на бебето да захване повече от ареолата.
 По-често кърмене Simple Smile - така гърдата е по-мека и лесна за засукване, а бебето е по-спокойно и би имало търпение да се учите, да опитвате по няколко пъти.
 След редовното изцеждане с помпа може да се забележи по-трайно изпъкване на зърното, което да улеснява засукването на бебето.

 
 По отношение на изцеджането - това е стимулация за гърдите. Това ги кара да произвеждат повече мляко. Разбира се, най-добре е тази работа да върши бебето (по-честото кърмене води до увеличаване на млякото), но когато има някаква трудност и бебето не може да изкара добре млякото, изцеждането може да го замести.
 Притесняваш се, че ако изцеждаш през деня, няма да може да се събере достатъчно мляко за следващо хранене. Може да се случи такова нещо, ако си изцедила гърдите малко преди времето за кърмене. Но ако цедиш веднага след кърмене или скоро след това, такъв проблеми не би трябвало да има. А гърдите ще бъдат стимулирани в следващите дни да си увеличат производството.  Това е така, защото гърдите не събират нужното мляко за бебето, а го произвеждат на момента. Понеже работят постоянно, някакво количество се събира и между храненията, но това е само предястие. Основната доза мляко се произвежда след началото на кърменето. Задейства се рефлекс на потичане на млякото и когато наличното в гърдата започне да излиза, на нейно място с екстремна скорост се произвежда основното количество, което гърдата е свикнала да произвежда.
 Ако обаче изцеждането продължи и след бебето (или някои бебета нямат проблем да си сучат "на празно"), това дава знак на гърдата, че от нея се изисква повече. И до няколко дни обикновено се забелязва увеличаване. А ако кърменето/цеденето стане по-начесто, може да се забележи, че на един път излиза по-малко кърма, но общо за денонощие се получава повече.
 Ето накратко обяснено и тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20542

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия