Консултант по кърмене във Велинград?

  • 1 172
  • 5
Здравейте!
Има ли консултант по кърмене във Велинград?
Бебчето е на четири дни. Или кърмата не й стига. Или начинът на кърмене не е правилен. Буди се през половин час. Дохранваме я, но си личи че е гладна.
Може ли някой да ни помогне?
Виж целия пост
# 1
Здравей,
Честита радост вкъщи!
В град Велинград няма консултант по кърмене. Най - близкият консултант е в Пловдив.  При нужда можеш да се обадиш на националния телефон за информация и подкрепа за кърмене на Ла Лече Лига. Той е 0888 555 385. На националния телефон отговарят ЛЛЛ Лидери и помощници за кърмене, които са майки. Понякога нямат възможност да отговорят веднага, тъй като вниманието им е ангажирано с детето, семейството, работата или говорят с друга майка в момента. В такива случаи може да опиташ малко по-късно отново да се свържеш.
Ако това не е вариант за теб и за да съм максимално полезна,  бих искала да ти задам няколко уточняващи въпроса:
1. По какъв начин е родено бебето- естествено или с операция?
2. Колко често кърмиш за 24 часа? Как е организирано кърменето?
3. С какво количество АМ на хранене я дохранвате?
Поздрави,
Виж целия пост
# 2
Благодаря!
Аз съм бабата.
Дъщеря ми роди с операция. Кърмата слезе чак на втория ден, а може би и малко по-късно. През това време са хранели внучката ми с АМ, с шише.
Сега кърми на поискване. По-точно дохранва.
Днес успя да изцеди с помпа веднъж сутринта  за 2 хранения и половина, а вечерта 70 мл. През останалото време внучката ми е на АМ. Изпива между 70-90 мл на хранене.
Виж целия пост
# 3
Добро утро,
Бих искала да ме извините за забавения отговор.
Добре би било да се направи реорганизация на кърменето с цел стимулация на гърдите и постепенно преминаване от смесено хранене само на кърма. Най- важният фактор за увеличаване на кърмата е честото поставяне на гърда при първи признаци на глад или интерес към гърдата. Колкото по-често се предлага гърда и се кърми бебето, толкова повече гърдите биват стимулирани да образуват мляко. Поставяй бебето на гърда при първи признаци на глад, дори в полусънно състояние. От значение е бебето да суче ефективно, а не просто да е на гърда.  Би било добре за 24 часа да са налице поне 10-12 кърмения, да не се спазва режим и паузите между кърменията да не са големи. Кърменето/цеденето нощем също е от значение, тъй като в този интервал от денонощието се образува най- много кърма. 
Изцеденото количество мляко не е показател за това, колко количество кърма има в гърдите. Често се случва да се изцеди по- малко, тъй като гърдите се стимулират от бебето по различен начин, отколкото от помпата или ръцете, ако цеденето е на ръка. Сучейки и обхващайки по-голяма част от ареолата на гърдата, бебето стимулира нейното изсукване и производството на мляко. За да увеличиш лактацията би могла да стимулираш допълнително гърдите си, като ги изцеждаш между кърменията. Би могло да ти се стори, че изцеденото мляко е малко като количество, но стимулацията на гърдите изпраща импулси до мозъка, че е необходимо повече количество мляко. Доброто изпразване на гърдата за нея означава, че трябва да прави повече мляко. Механизмът е на принципна на търсенето и предлагането - колкото по-често се изпразва гърдата, толкова по-вече мляко произвежда тя. Допълнителната стимулация на гърдите  чрез цедене е добре да продължава около 15 минути след всяко кърмене, като то е добре  да продължи за около 2-5 мин. след последните капки мляко. Ако не винаги имаш възможност  да цедиш толкова дълго,  би било добре да имаш предвид, че дори едно или няколко допълнителни кратки изпомпвания  също могат да са от полза. Изцеждането на гърдите дори на „празен ход“ за няколко минутки, т.е . дори когато не може да се извлече мляко от тях, също би могло да окаже стимулация и да даде сигнал на организма да произвежда мляко. 
Би могла на всяко кърмене да предлагаш първо едната гърда, после и другата. За да улесниш бебето си, би могла да стимулираш слизането и потичането на млякото, като изцедиш няколко капки кърма. Когато млякото потече, постави бебето на гърда. По този начин, то ще започне да гълта и суче ефективно,без да се измори от дърпането в началото на празен ход на гърдата, за да задейства потичането на млякото.
Тъй като дохранваш, би било добре добавката да бъде предлагана от друг човек – например таткото, бабата …, а ти да използваш това време да се цедиш. Преминаването само на кърма е става постепенно, като едновременно се стимулира лактацията и се  намалява плавно добавката. Към настоящия момент от изключителна важност от една страна е стимулацията на гърдите, за да се увеличи лактацията, от друга бебето да наддава и да е достатъчно силно, за да суче ефективно.
Надявам се информацията да е изчерпателна и оставам на разположение за въпроси!

Виж целия пост
# 4
Благодаря Ви за изчерпателния отговор!
Опитах всичко по силите си да накарам дъщеря ми да кърми. Но не се получи.
Колкото пъти слага на гърда, толкова пъти детето не сучи, а само дъвче гърдата. Въпреки, че първоначално изцежда, за да се усети млякото пък не започва да суче.
Нея я боли и сигурно от това млякото й намаля и от вчера почти спря. Няколко пъти през деня цеди, но кърма няма.
Не виждам какво повече да направя, при положение че тя очевидно не иска да кърми.
Виж целия пост
# 5
Здравейте, отново,
Похвално е, че търсите информация и указвате такава подкрепа на дъщеря си! В тези първи дни с бебето повечето майки имат нужда от поощрение и окуражаване в процеса на кърмене.
Описвате, че бебето дъвче гърдата и не засуква. А и дъщеря Ви я боли. Болката обикновено е  свързана с неправилно позициониране на бебето. Обърнете внимание, дали позиционирането на гърдата е добро, тъй като то е от голямо значение, както за създаването на вакуум, който е необходим, за да може млякото да тече лесно, така и за ефективно сукане. Опитайте се да помогнете и да поставите бебето така спрямо гърдата, че зърното да сочи между горната устничка и нослето на бебето. Това би накарало бебето да наклони главичка леко нагоре и назад, а за да стигне зърното би било нужно да си отвори по-добре устичката. Ако бебето въпреки доброто отваряне на устичката, и леко обърнатите навън устнички като рибка, не поема достатъчно добре гърдата, може да му се помогне с подаване на гърдата по-навътре в устичката на бебето или да се приближи (свободната ръка може да придържа раменцата и вратлето) самото бебе към гърдата в момента на отварянето на устичката. 
Не забравяйте, че храненето от шише е различно от кърменето и на бебето ще му е необходимо известно усилие да захване гърдата и да суче. Както вече споделих, дъщеря Ви би могла първо да изцеди малко мляко и след като вече е е задействан рефлексът на потичане на мляко, бебето да бъде поставено на гърда. Така ще се избегне момента на сукане на „празен ход”, което понякога изнервя някои деца.
В предходния пост е описано подробно, как да процедирате с цеденето. Добре е то да продължава поне 15 минути след всяко кърмене/хранене. По този начин ще се стимулират и допълнително гърдите.
В помощ би могло да бъде и кърменето в полусънно състояние, когато бебето не е напълно будно и при наличието на първи признаци на глад. Тихата притъмнена стая, удобната поза за кърмене също указват влияние на спокойствието на майката и са важни за комфорта й. Някой майки споделят, че наблюдават увеличение на млякото, когато консумират така наречените лактогонни храни – сурови ядки, без фъстъци, тъй като са силен алерген, варено жито, овесени ядки и други. При някои помага и пиенето на лактогонен чай. Като цяло от значение е балансираното хранене и приема на достатъчно течност- около 2-2,5 л на ден. НО каквото и да правите, най- важното за увеличаване на кърмата е КЪРМЕНЕТО, колкото по- често е то, толкова повече кърма се произвежда от гърдите.
Надявам се информацията да Ви е от полза!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия