Достатъчно ли е кърмата ми?

  • 1 177
  • 1
Здравейте,
имам нужда от помощ за кърменето на двуседмичната ми дъщеричка. Тревожа се, че кърмата ми не й достига, тъй като суче активно за много малко време и заспива. Опитвам се да я разбудя, но просто не се получава. Давам й да суче и от двете гърди, но на последните няколко хранения от втората не изсуква почти нищо.
Храня я на около 3 часа, ако поиска и по-рано, а през нощта понякога прави паузи по около 4 часа. Цедях се след всяко кърмене, но вече след сукане изцеждам само няколко капки и спрях.
По съвет на педиатърката ни даваме АМ след кърмене. Понякога изпива около 30 мл, но понякога категорично го отказва. Мляко додаваме след като е заспала на гърда, но малко след като я сложим в креватчето се събужда и търси с уста да суче. Друг път обаче си заспива и спи спокойно около 3 часа.
Като цяло това е единственият сигнал, който разпознавам, че още е гладна -плези се, търси с устичка и се опитва да си лапа ръцете., но невинаги е точно. Как мога да разбера дали изсуква достатъчно и да спра да додавам АМ?
Иначе ака сравнително редовно - 2-4 пъти за денонощие; наддала е 210 грама след изписването за 14 дни.
 
Виж целия пост
# 1
Здравей,

Честита дъщеря. Нека расте здрава и весела Simple Smile

Изглежда разпознаваш сигналите на дъщеря си за глад. Доколкото разбирам си притеснена, че е възможно да не получава достатъчно кърма, тъй като забелязваш да суче кратко и често спи.

Дали тази статия би била интересна за теб: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3137? В нея има информация за вероятни причини за сънливостта, както и идеи за събуждане на поспаливо бебе.

Друго, което би могла да обмислиш е използването на компресия на гърдата. Компресията на гърдата може да засили потока кърма като така бебето може да получи повече кърма повреме на едно хранене. Може да насърчи бебето да суче повече и по-ефективно и да стимулира производството чрез изпразване на гърдата. Компресията би могла да спомогне на бебето да получи повече мазнини на едно хранене.
Когато бебето вече не суче/преглъща активно, гърдата се хваща в ОСНОВАТА под формата на буквата “С” – палецът е от едната страна на зърното, а останалите пръсти са от другата. Гърдата се притиска (без да боли) в ОСНОВАТА между палеца и останалите пръсти (все едно се изтисква паста за зъби). Гърдата се държи в компресия докато бебето суче активно и се отпуска, когато бебето спре за почивка. Пръстите може да се завъртат около основата на гърдата с цел по-добро изпразване на различни участъци докато бебето вече не суче активно дори с помощта на компресия. Ето едно видео, което може да представлява интерес за теб: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA

Ако е удобно, дали би споделила повече информация около случващото се с вас:
• дъщеря ти в термин ли е родена или по-рано?
• какво беше раждането (естествено, с операция, използвани упойки?)?
• горе-долу колко кърменеия имате за едно денонощие?
• как суче дъщеря ти?


Споделяш, че си се изцеждала и си спряла, тъй като не получаваш повече от капки при цедене след кърмене. Би ли пояснила какво имаш предвид - как си се изцеждала, колко често, в началото си получавала някакви количества, а после при същия ритъм на цедене се стигна до капки или нещо се промени в ритъма на цедене?

Пишеш, че малко след като я сложиш в креватчето й да спи, тя често се събужда и търси да суче. Това е естествено за бебетата. Обичайно малките бебета имат нужда от контакта с майката, за да се чувстват сигурни. А какво се случва, ако й предложиш да се накърми отново?

Ако би искала да се ориентираш за това дали дъщеря ти получава достатъчно кърма, ето някои показатели за това, които може да представляват интерес за теб:

• брой кърмения за денонощие:

Обичайно бебетата сучат между 8-12 пъти за денонощие като 8 е минимума. По-често сучат между 10-12 пъти, а някои бебета могат да имат нуждатат да сучат и по-често.

• брой наакани пелени:

След 5 ден е добре нааканите пелени да бъдат поне 3 за денонощие. Изпражненията да са жълтеникави, меки и неоформени, с размер  поне, колкото размера на монета от 1 лев.

• наддаване на килограми:

Средно бебетата наддават по 170 гр. на седмица. Но това е средна стойност. Това означава, че някои бебета наддават повече, а други по-малко. Според Световната Здравна Организация е добре наддаването да бъде поне 120 гр. на седмица в началото.

• развитие по останалите показатели като обиколка на глава и гръден кош, нарастване на дължина;

• поведение на бебето след кърмене: ако се успокоява и отпуска юмручетата, заспива след кърмене или остава будно и щастливо поне известно време след кърмене; ако има будни и активни периоди през деня, може да получава достатъчно;

• вид и тургор на кожата.

Дали би споделила какво беше основанието за назначаване на дохранване?

Понякога дохранването може да запази кърменето, ако е доказано необходимо, в адекватни количества и по начин, който да запазва навиците на бебето за хранене от гърдата. Добра идея е премахването на добавката от заместител на кърмата да се случи постепенно и с проследяване как това се отразява на развитието на бебето. Ето една статия за намаляване на добавката, която може да представлява интерес за теб: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20138.

Намаляването на добавка от заместител на кърмата е добра идея да бъде съпроводено с увеличаване на приетата от бебето кърма (от гърдата и/или чрез дохранване с изцедена кърма). Бих могла да ти пратя повече идеи за стимулиране на лактацията, ако представляват интерес за теб.

Надявам се предоставената информация да ти се стори интересна. Ще се радвам, ако успееш да отговориш на въпросите ми и да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия