Кърмаческа стачка ли е? Как да я преодолеем?

  • 6 729
  • 11
Здравейте, бебето ми е на 3 месеца и 14 дни. От една седмица отказва категорично да суче - само на кърма е. Яде само през нощта, когато е сънен, тогава захапва и суче без проблеми. Но буден ли е, изобщо не иска да яде - или започва да плаче още щом се опитам да го сложа в поза за сучене, или захапва и веднага пуска и пак плаче, замахва с ръчичка и се върти и извива на дъга. Не знам как издържа цял ден, притеснявам се да не се разболее. Опитах да го храня с шише, но той не знае как се смуче биберон и се изнервя, бута с езиче и не пие. Пробвахме и със чаша с дупчици, не става. Единствено успявам да му набутам по трийсетина милилитра с лъжица - реве и плюе, преглъща и е ужас. Вече като види лъжицата и стиска устичка. Не знам какво да правя. Опитвам се да се цедя, за да не изгубя кърмата, но мисля, че започва да намалява, което допълнително ме стресира. Моля за помощ какво да предприема.
Виж целия пост
# 1
Здравей,

Отказът на гърдата може да е стресиращо и притеснително изживяване. Това, че опитваш да се изцеждаш, за да поддържаш лактацията, е добра идея. Предлагането на изцедена кърма, когато бебето отказва гърдата, също е важно.

Дали би споделила кое те навежда на мисълта, че кърмата започва да намалява?

Опитала си няколко алтернативи за хранене извън гърдата. Използването на шише повреме на стачка може да е добра идея да се избягва, ако е възможно, тъй като шишето и гърдата се сучат различно. Не се сещам какво имаш предвид под чашка с дупчици. Дали би опитала с обикновена малка чашка? Мога да ти пратя повече информация за хранене с обикновена чашка, ако прецениш. Друга идея е хранене с пръст. Мога да пратя повече информация и за този метод, ако представлява интерес за теб.

Би ли споделила, нещо промени ли се в организацията ви на кърмене преди да се появят проблемите?

Горе-долу колко кърмения имате към момента за денонощие?

Възможно ли е причината да е физическа - запушено носле или болка в ухото?

Понякога внезапния отказ от гърда може да се дължи на нещо негативно, което бебето асоциира с кърменето (например стряскане от нещо) или преживяване на промяна (например отсъствие на майката или друг член на семейството, смяна в жилището). А понякога майката така и не установява причината.

Отказът от гърда (стачка) може да е труден момент. Не си сама. И други майки са минали през подобни изпитания. Може да е от помощ, ако на първо място опиташ да се успокоиш доколкото е възможно. Обичайно с известна доза позитивизъм, търпение и време нещата се нареждат по начин, който работи за майката и детето й.

Ето още някои идеи за преодоляване на стачката, които може да представляват интерес за теб:

• кърмене в полузаспало състояние:

Това, че синът ти се кърми докато спи е добър знак. Много майки споделят, че кърменето в полузаспало състояние може да помогне за връщане на бебето на гърдата. Обичайно, когато бебетата са в лека фаза на сън (движат очите под клепачите), действат на база инстинктите си и може да са по-склонни да засучат от гърдата. Как ти се струва да опиташ кърмене повреме на лек сън през деня?

Създаване на обстановка като за сън също може да помогне - затъмнена стая, спокойна среда без излишни звукови и светлинни дразнители.

• повече контакт кожа в кожа и достъпни гърди:

Контактът кожа в кожа, особено изпълнен в биологичната поза, може да отключи инстинктите на бебето да засуче и може да помогне на бебето да свикне отново с аромата и допира на гърдата. Много майки споделят, че контакт кожа до кожа за продължително време, може да помогне. А дори и бебето да не засуче, то поне този контакт е много приятен и за двете страни.

Може да лежите със сина ти в биологичната поза - той само по памперс, а ти гола до кръста и да се завиете с одеалце. Друга идея е да се използва слинг, в който той да е сложен само по памперс, а ти с разголени гърди.

Някои майки споделят, че вземането на обща вана може да помогне. Майката е полулегнала във ваната, а бебето е върху гърдите й (както в биологичната поза). Водата може да е топла и бебето да е потопено само до кръста или да е извън водата, а майката да го облива с вода.

• кърмене в различна поза:

Много майки споделят, че смяна на позата за кърмене може да спомогне. Биологичната поза също може да отключи вродените инстинкти за сукане.

• предлагане на гърдата като "десерт" и/или за успокоение:

Много майки, които опитват да върнат бебето на гърда, опитват да предложат гърдата, след като са задоволили първичния му глад. При този вариант се предлага известно количество от добавката (изцедена кърма), колкото да се задоволи първичната нужда и след това се предлага гърдата, бебето да си досуче. Това може да помогне за това бебето да започне да свързва гърдата с приятно усешане от успокоението от сукането и чувството на задоволство от пълно стомахче.

Обичайно майките, които правят опити за връщане на гърда избират да избягват употребата на биберон-залъгалка, за да може нуждите от успокоение на детето им да се посрещат от гърдата, ако я приеме.

• кърмене на различно място — докато се разхождате, докато седите в колата, на гости у приятел, навън или в топла вана;

• пеене и люлеене на бебето с открити гърди за да проверите дали би се отпуснал достатъчно, за да засуче;

• танцуване или подрусване с бебето държейки го в позиция за кърмене.

Много майки споделят, че помага, ако опитите за връщане на гърда се случват, когато и майката и бебето са спокойни.

Надявам се предоставената информация да ти се стори интересна. Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 2
Здравейте, благодаря за отговора. Във връзка с поставените въпроси:
Мисля, че ми намалява кърмата, защото преди да спре да суче винаги е ял само от едната гърда, а другата я изцеждах. Тогава от нея имаме около 80 мл кърма. Сега, след като изобщо не ще да захапе изцеждам и двете и получавам около 80-100 мл мляко от двете. Освен това трудно тръгва млякото с помпата, първо започвам на ръка да се изцеждам, за да тръгне. Ям жито, овесени, ечемичен ядки, бадеми, орехи, слънчоглед, тиквени семки, започнах и сусамов тахан, пия бирена мая и лактогонен чай. Пробвах два дни Рицинус комунис 5СН, но не мисля, че имаше ефект и го спрях.
Ще ми бъде интересно да видя как се прави храненето от чашка и с пръст, а под "чашка с дупчици" имам предвид чаша за пиене, на нея пишеше, че може да се ползва от 0+ месеци, но той се задавя с нея и плюе. С чашка опитах, но той много си върти главата и не можах да се справя. Опитах няколко пъти да го кърмя през деня докато е заспал, но той спи много малко през деня и в момента, в който го бутна е кукуряк събуден и ми се смее. От снощи имаме малък напредък-захапа вечерта към 7, не повече от 5 минути, но и това е добре. През нощта яде в 1 и в 4. Днес сутринта сме пак ухилени и не ядем. Иначе е енергичен и весел, усмихва се на всички, по цял ден слушаме песнички и вече си има любими, които като чуе и издава крясъци, че му харесват, а през нощта пускам бял шум - ромон на вода, дъжд, водопад, вълни и др.
Не знам защо се получи тая стачка, по принцип нослето му се запушва много, но винаги слагам физиологичен и го чистя, за да не му пречи, не е нещо ново от сега, а стачката я започна по миналата събота.
Интересното е, че ака по два пъти на ден от само две яденета през нощта, но не качва кг - за половин месец е качил само 100гр.
Ще пробвам метода за хранене с пръст, защото с лъжица трябва по цял ден да се борим, за да изядем нужното количество, а и той вече я мрази лъжицата. Даже като трябва да му дам капки и усети лъжицата до устните ги свива.
Биологична поза за кърмене и на конче не му харесаха, пробвали сме ги докато ядеше, единствено признава легнала, защото много често си спим заедно. Иначе като цяло се кърмим на поза кръстосана люлка, още в болницата ни я показаха и мисля, че ни е най-удобна и на двамата. Затова не можах да намеря начин да го кърмя ходейки и носейки го, дали може да ми изпратите информация или клип за този начин? Благодаря.
Виж целия пост
# 3
Здравей,

Ето информацията, за която помоли:

Хранене с чашка

Бебето се държи във възможно най-изправена позиция. Поддържа се главата, врата и раменете с една ръка. Може да се постави плат под врата на бебето за събиране, ако има разлято количество. Чашата се допира до долната устна на бебето. Чашата се накланя само толкова, колкото нивото на млякото да е на нивото на устните на бебето. Не се излива в устата на бебето. Бебето го ближе като котенце. Може да е добра идея преди да се храни бебето с чашка да се упражни хранене на друг човек по този начин, както и теб да те хранят така. Ето линк към едно видео, ако представлява интерес за теб: http://www.breastfeedinginc.ca/content.php?pagename=vid-cupfeed.
 
Ето и илюстрации, ако могат да бъдат полезни:
- фиг 5 в края: http://survivalistbooks.com/faqv4/Breastfeeding_in_an_emergency.html
- фиг. 3, стр. 14: http://apps.who.int/iris/bitstream/10665/65020/1/WHO_CHS_CAH_98. … pdf?ua=1&ua=1

Хранене с пръст

Бебето получава добавката от малка тръбичка закрепва за пръста. Единият край на тръбичката е подравнен с края на пръста, а другият край на тръбичката е потопен в шише с добавката. Добра идея е да се използва по-дебел пръст, за да се окуражи по-широко отворена уста докато бебето суче от него. Пръстът се поставя вертикално на устните под носа, като допира устните и брадичката, за да се окуражи бебето да отвори широко. Когато бебето засуче пръста възглавничката на пръста е към небцето. Тръбичката е централно по дължината на езика. Храненето от пръст може да е времеемко. Методът може да е полезен за преминаване към хранене от гърда. Може да задоволи първичния глад преди да се предложи гърдата.

Тръбичката, която се използва е сонда за хранене на недоносено бебе номер 6. Ето едно видео за сглобяване на такава система за дохранване в домашни условия, в случай, че ти е интересно: https://www.youtube.com/watch?v=tkvxKl5F1-M.

В случай, че англиският език не представлява бариера, тук има по-подробна информация за хранене с пръст и тръбичка, както и за хранен с пръст и спринцовка с извит връх: http://lowmilksupply.org/fingerfeeding.shtml.

Относно кърменето в движение, много майки избират да го правят като поставят бебето в слинг. Ако такъв не е наличен, бебето може да се придържа от ръцете на майката. Дали би споделила какво те притеснява в позата, ако решиш да вървите?
Виж целия пост
# 4
Здравейте, благодаря за изпратената информация. Ще опитам хранене с чашката. Системата с маркуче я имам, когато беше на 2 месеца бях решила, че не му стига кърмата ми и тъй като имах изцедена се пробвах да му я давам така докато суче, но той в момента, в който усетеше маркучето в устата си и се дръпваше. Ще пробвам с пръст и тръбичка дали пак ще го усети.
Сега имам и друг проблем, който не знам на какво се дължи. От вчера имаме някакъв напредък в засукването на гърда, но на мен не ми "слиза" кърмата, т.е. не усещам онова характерно изтръпване, когато слиза. Той се пробва няколко пъти да суче и като не получи нищо се отказва. Дали от дългото ползване само на помпата се е получил този проблем? Как да го реша. Четох за окситоцин на тампон в носа, смятате ли, че това ще реши проблема?
Виж целия пост
# 5
Здравей,

Колко хубаво, че имате напредък и той има желание да засуче гърдата.

Дали би споделила горе-долу колко време минава преди синът ти да се дръпне от гърдата след като е засукал? Правилно ли разбирам, че след като засуче не се случва хранене и не се чува звук "къх" от преглъщане?

Рефлексът на потичане на кърмата може да се задейства както от физическа стимулация, така и от мисли или емоции. Много майки са използвали синтетичен окситоцин на спрей за преодоляване на физиологични или психологични проблеми с освобождаването на кърма. Въпреки това, скорошно проучване с майки на преждевременно родени бебета, предполага, че употребата на синтетичен окситоцин може да не е по-ефективна от плацебо. Плацебо означава майките да си сложат спрей, който не съдържа окситоцин (източник: http://lowmilksupply.org/milkejection.shtml).

Ето някои идеи за стимулиране рефлекса на потичане на кърмата, ако представляват интерес за теб:

- топъл компрес на гърдите:

Много майки споделят, че прилагането на топъл влажен компрес непосредствено преди кърмене/цедене спомага за по-лесното потичане на кърмата. Има търговски продукти за влажна топлина, а такъв компрес би могъл да се направи и в домашни условия. Може да се напълни чорап със суров ориз и краят му да се зашие или завърже. Чорапът се навлажнява леко и се загрява в микровълнова фурна за около 30 сек. Преди прилагане на гърдата, добра идея е да се тества да не е твърде горещ.

- масаж:

Може гърдите да се размачкват чрез провлачане ставите на пръстите или натиск с възглавничките на пръстите надолу чрез малки кръгообразни движения или като леко потупване.

Масаж между лопадките, масаж на раменете и гърба също може да бъдат ефективни. Ако е възможно, може някой да масажира раменете ти в близост до врата докато кърмиш или се изцеждаш. Много майки споделят, че следният масаж може да бъде ефективен: някой да обходи гръбначния ти стълб от двете му страни с кокалчетата на пръстите си в посока от врата към кръста.

- стимулиране на зърното:

Стимулиране на зърното чрез нежно завъртане, изваждане или погалване може да стимулира рефлекса на потичане на кърмата.

- стимулиране производството на окситоцин:

Когато сме щастливи или изпитваме романтични чувства, също се отделя хормонът окситоцин. Много майки споделят, че четенето или гледането на нещо романтично им помага да получат повече кърма. Контактът кожа в кожа също стимулира отделянето на окситоцин.

- релаксация и техники на дишане;

- визуализация как кърмата тече;

- разсейване: за някои майки помага, ако не мислят дали и кога кърмата ще потече.

Пълнотата на млечните канали и алвеолите, които произвеждат кърма, също имат значение за потичането на кърмата и за това как усеща майката този рефлекс. Принципът може да се опише като гърдата се сравни с балон пълен с вода. Когато балонът е много пълен и се отвори, водата излиза бързо, а когато в балона има малко вода , тя излиза по-бавно, когато бъде освободена. Рефлексът на потичане на кърмата е като ръка, която нежно стиска балона с вода. Когато гърдата е много пълна, кърмата обичайно излиза много бързо, а ако е частично пълна, кърмата излиза по-бавно. При тези обстоятелства рефлексът на потичане съществува, а майката не го усеща така ефективен.

Мислиш ли, че това може да е обяснение на случващото се?
Дали би споделила колко често се изцеждаш и как процедираш с цеденето?
А горе-долу колко са кърменията към момента?


Ако прецениш, би могла да обмислиш също и някои от следните идеи с цел да задържиш интереса на сина си на гърдата:

- изцеждане преди началото на кърменето, докато кърмата потече, за да може млякото да е налично веднага, когато синът ти засуче;

- предоставяне на незабавна награда за усилията му на гърдата:

Някои майки избират да капят малко количество изцедена кърма със спринцовка или пипета/чашка в момента, в който засуче бебето, за да възнаградят с храна незабавно услилията му да засуче. Мога да пратя повече информация, ако прецениш, че е нещо, което би опитала.
Системата за дохранане на гърда, с която имаш опит, също може да се използва за тази цел, ако мислиш, че сега синът ти би я приел.

- прилагане на компресия на гърдата - тя може да засили струята на кърмата. Бих могла да ти пратя повече информация за компресията на гърдата, ако представлява интерес за теб.

Надявам се предоставената инфромация да ти се стори интересна. Ще се радвам, ако отговориш на въпросите ми и ако пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 6
Здравейте, започна по малко да суче. Обикновено следобед и вечер явно му престъргва и си иска. Бяхме и на лекар, каза, че се случвало и обикновено при момчета. Докъм 2.5-3 месеца сукането било рефлекс и не се контролира, то с порастването ставало съзнателен избор и ако на бебето нещо не му хареса (силна,струя, слаба струя или друго) се отказвало да суче. Аз започвам да си мисля, че не харесва зърната ми и трябва да е много гладен, за да захапе. Пробвах с маркучето за дохранване, но не иска - усеща го и се отказва. Досега сучеше на поискване, но сега слагам някакви часове, за да знам кога е ял. Продължавам да се цедя независимо дали е сукал или не - по около 4-5 пъти на ден. Вариант за дохранване ни остава лъжичката. Мислите ли, че трябва да давам вода? Лекарят каза, че тъй като не си набавя необходимата течност с кърма трябва да давам вода. Пробвах с лъжичката - много трогателна физиономия прави - до сега не е пил вода . Първата лъжичка я гълта, но после започва да плюе. Пробвах веднъж-два пъти и не съм го мъчила повече с водата. До компресия изобщо не стигаме, ако засуче аз не смея да помръдна, за да не се откаже. Иначе продължавам да не усещам слизането на кърмата, правих си експеримент да оставя едната гърда да се препълни, но и тогава не се получи-явно е психологически момента при мен, колкото повече го мисля и се притеснявам, толкова повече не се получава. Сега преди да му предложа да суче минавам с помпата за кратко и оставям капчица кърма на гърдата, за да я усети. Надявам се да се имаме напредък. Лошото е, че не качва - за 20 дена е наддал около 200 грама.
Виж целия пост
# 7
Здравей,

Наистина сукането е рефлекс през първите 3-4 месеца от живота на бебето и след това се случва вече и по волята на бебето. Изключително малко вероятно е, обаче, за бебе под 1 година само да се откаже от кърменето и то така рязко. Това обичайно се дължи на нещо, което се е случило в света на бебето. Изглежда ти търсиш причината у себе си. Споделяш, че имаш усещането, че не харесва зърната ти. Дали би споделила какво те навежда на тази мисъл? Често ние майките сме склонни да търсим причина за случващото се у нас. Можеш да бъдеш сигурна, обаче, че няма други зърна, гърди и кърма, които синът ти да харесва повече от твоите. също С теб той е у дома си, когато е на гърдите ти.

Това, че се изцеждаш при условие, че той не винаги суче от гърдите е добра идея. Дали тази статия би представлявала интерес за теб: От колко изцедена кърма се нуждае бебето ми? (http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=65156)? В статията може да прочетеш за ориентировачни количества изцедена кърма за денонощие, които може да са необходими на бебе, което се храни изключително с изцедена кърма.

На въпроса за водата...ако синът ти получава адекватно количество кърма, не е необходимо да приема допълнително вода. Кърмата съдържа около 80% вода и той може да си набави нужното количесто чрез нея. Ако все пак избереш да даваш вода, може да е добра идея първо да се увериш, че сина ти се е нахранил. В противен случай приетото количествоо вода може да запълни стомахчето му с нещо, което няма хранителна стойност, а заема място в корема и може да доведе до приемане на по-малко количество кърма и по-рядко хранене.

Споделяш, че не усещаш слизането на кърмата все още. А дали би споделила как суче синът ти въпреки, че не усещаш слизането?

Опитала си да изчакаш, за да се препълни гърдата с цел да засилиш рефлекса на потичане на кърмата. Наистина рефлекса на потичане може да се усети по-силен и по-ефективен, когато има достатъчно кърма. Сега като си прочетох отново предния пост, осъзнавам, че вероятно не съм обяснила достатъчно добре това, което съм имала предвид, за което се извинявам  Cry
Изчакването гърдата да се напълни, всъщност, може да доведе до забавяне на производството. А по-малкото кърма - до отслабване на рефлекса на потичане на къмата. Ако смяташ, че това може да е обяснение на случващото се, дали би обмислила по-често изцеждане? По-честото кърмене може да засили производството и да предостави повече кърма в гърдите. Обичайно, майките, които целят засилване на производството се стремат да постигнат поне 8-10 изцеждания за денонощие.

Емоциите също могат да влияят на потичането на кърмата, както и ти споделяш. Може да е добра идея да опиташ да се успокоишш доколкото е възможно. Дали някоя от идеите, които ти изпратих, ти допадна? Ще се радвам да споделиш какво си опитала и какъв е бил резултата.

Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас. За периода 10-14 декември няма да имам достъп до интернет и следващият ми отговор може да се забави. Ако имаш нужда от помощ по-рано, може да се обадиш на националния телефон на Ла Лече Лига, ако прецениш: 0888 555 385.
Виж целия пост
# 8
Здравейте, пак сме на изходна позиция - яде само през нощта. Отчаяна съм и буквално емоционално срината. Не мога да се боря с това - първо се чувствам виновна, че не мога да му предложа кърмене така, че да го приеме, а после имам угризения, като се опитам да го храня с лъжица и той реве и се тръшка. Стиска устичка и ме гледа с отчаяни разплакани очи и си мисля, че се чуди защо го мъча. Не знам какво да правя. Плаче той и плача аз и така ни минава деня. Мисля, че едната ми гърда е с по-голямо зърно, а другата с малко и двете не му харесват. Освен това като захапе извръща глава нагоре и ме разтяга като ластик, без изобщо да суче. Вече се чудя защо изобщо се опитвам да поддържам лактация, при условие, че той не суче. Единствено ме спира това, че той не знае как да яде с биберон и пак ще е мъка, докато се научи. Ходихме по доктори, бодоха го за кръв, давахме урина, на Уши, нос и гърло нищо не излезе, всичко е наред, след няколко дни сме на гастроентеролог. Всички като го видят и чудят как така не яде и е толкова весел, не могат да повярват, че имаме проблем. Единствено кантара го доказва, а сега пропускаме и ваксинации заради този проблем. Не знаят какво му е и напосоки предполагат и ни пращат на различни изследвания и специалисти.
Относно водата - доктора наистина имаше предвид, че сега в случая като не пие достатъчно кърма, трябва да му се дава вода. Сигурно е прав, но аз си мисля, че ако го натъпча с вода съвсем ще се откаже да яде, като му е пълен стомаха. Опитах един-два пъти, но той не я хареса, не съм му давала повече. Утре сме на консултация, поредния доктор да видим какво ще ни каже. 
След два дни ставаме на 4 месеца, не знам дали да не пробвам да захранвам с пюрета, може повече да му харесат. Знам, че е рано, но с това неядене ще започне даже да губи тегло.
Виж целия пост
# 9
Здравей,

Изглежда това положение те стресира и изтощава емоционално. Притесняваш се, че той не приема достатъчно кърма, а не усещаш напредък в кърменето и храненето извън гърдата. Ти правиш каквото можеш, за да му осигуриш кърма - кърмиш го нощно време, предлагаш с лъжица, опита със сонда и с чашка. Объркана си дали си заслужават усилията по поддържане на лактацията. Такъв процес може да е времеемък и да отнеме сили на майката. Усилията ти не са безсмислени. Виж само колко неща постигаш като му осигуряваш твоята къмра:
• предоставяш му мазнини, протеини, въглехидрати, много витамини и микроелементи благодарения, на които той се развива. Кърмата е пълноценна храна и се усвоява лесно от организма.
• мнжество имунни фактори, които подпомагат защитата му от алергени и патогени и се грижат за здравето му и в дългосрочен план;
• милиарди стволови клетки, растежни фактори и още много известни и неизвестни вещества, които са създадени специално от теб за сина ти;
• с кърмата ти той получава не само гореизброеното. Той получава и твоята обич.
Много видове мляко могат да изхранят тялото на детето, но само един вид обич може да изхрани душата му (The Breastfeeding Mother's Guide to Making More Milk, West&Marasco).

Много майки, които са преживяли подобни трудности споделят, че може да е добра идея опитите за кърмене и хранене да се случват, когато и майката и бебето са спокойни и да се асоциират у бебето с приятно изживяване. Може да е нужно известно време, позитивизъм и търпение. Обичайно нещата се подреждат по начин, който работи и за двете страни. Ако прецениш, може да опиваш отново идеите за съблазняване на бебето към гърдата, които ти изпратих в началото. Понякога това, че едно нещо не е работело на един етап, не означава, че няма да сработи на друг. Предлагането на алтернативните методи на хранене отново, също може да е добра идея.

Дали би споделила към момента колко кърмения имате? Как ти се струва идеята да опиташ по-често кърмене през нощта, когато споделяш, че е единственото време, когато той е склонен да суче. Някой майки използват системата за дохранване на гърда повреме на нощните хранения. Възможно ли е този вариант да сработи при вас?

Относно идеята ти за започване на захранването след 4 месеца...Споделяш, че е рано, а се чувстваш изчерпана от към начини да нахраниш сина си. Много майки избират да изчакат бебето да покаже признаците на готовност за захранване преди да го започнат. Това обичайно се случва около средата на първата година за здравото доносено бебе. Ако обмисляш захранване, може да е добра идея да съобразиш следната информация: допълващи храни въведени преди бебето да може да се справи с тях, се усвояват слабо, а могат да доведат до неприятни реакции (храносмилателни смущения, газове, запек и др.). По-ранното въвеждане на допълващи храни може също така да компрометира производството на кърма. Кърмата съдържа един протеин - sIgA, който образува защитен слой по чревната лигавица на бебето. Червата на бебето са много пропускливи ("отворени") до към 4-6 месец и този защитен слой предпазва преминаването на големи молекули каквито са алергените и патогените. От раждането до към 6 месечна възраст бебето не може да произвежда само този защитен слой и го получава само от кърмата. Бебето започва да го произвежда сам0 около средата на първата година. Тогава е и времето, когато червата се "затварят" и вече не са така свободно пропускливи за големи молекули.

Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 10
Здравейте, след ходене при поредния доктор - гастроентеролог, взех решение, че повече няма да го разнасям и стресирам по доктори. Прегледа беше никакъв и общо-взето ми каза, че имало такива деца, не е нещо невиждано. Ако не започне да яде да разтварям оризова каша в кърма и да се мъчим два пъти на ден да яде това с лъжичка. Иначе да започвам захранване с пюрета. Иначе на консултацията преди два дена резултатът е следния - наддал е 400 грама за месец и 1 седмица, пораснал е с три сантиметра. Спирам да го тормоза - да яде, когато иска. Пробвах да го кърмя по-често през нощта - резултат - яде в 10, 1 и 3 часа, не иска в 5. През деня се пробва да захапе около 10 сутринта и 4 следобяд, след като сме ходили на разходка и се е наспал, уморила съм го с обръщане по корем и гръб и опити за пълзене. Суче около 2-3 минути и се отказва с рев и извиване. Затова ходихме на гастро, да не би да има някакъв проблем, но нищо не му откриха. Ще си караме така до нова година, а след като навърши 5 месеца ще пробваме с оризовата каша. Вече съм по-спокойна, след като сума ти доктори ми казаха, че нищо му няма физически, явно е просто капризен. Остава само да поддържам кърмата и да се надявам, че може и да се оправят нещата.
Поздрави и весели празници!
Виж целия пост
# 11
Здравей,

Радвам се, че си по-спокойна. Идеята ти да изчакаш със захранването звучи добре. Много майки избират да започнат захранване, тогава когато бебето покаже признаците за готовност (може да седи самостоятелно без подкрепа, изчезнал е рефлекса на избутване с езика, може да вземе храна от масата, да я сложи в устата и да я сдъвче). Въвеждането на допълващи храни преди бебето да е готово за тях, може да доведе до храносмилателни смущения, а може също и да повлияе негативно на производството на кърма.

Споделяш, че смяташ да поддържаш лактацията, което също е добра идея. Ако имаш нужда от подкрепа с това или нещо друго във връзка с кърменето, не се притеснявай да ми пишеш.

Весела Коледа ти пожелавам. Нека ти и семейството ти сте здрави и щастливи  Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия