Бебето ми спря да наддава на килограми

  • 1 636
  • 3
Здравейте! 

Радвам се че открих този раздел на форума! Имам дъщеричка, родена на 31.07.2016г. в 38 г.с. чрез секцио 3000гр. 49см. От третия ден изцяло на кърма, до ден днешен.
Първите два месеца качваше по съответно 900гр и 1100гр. на края на третия месец беше качила само 450 гр, след два дена става на 4 месеца, грамажите са същите, около 450 - 500. От около месец и половина забелязвам че започна да суче по-кратко време, но не по-често, издържа по-дълго време без мляко, лапа си пръстчетата и юмручето,но когато предложа гърда, засуква за малко(4-5 глътки) и пуска зърното и започва да се изнервя. Вечер преди лягане суче по час, час и половина, прави ми впечатление обаче, че след като пие малко мляко и отпуска засукването, т.е. ползва ме повече като биберон, без да пуска мляко(надявам се ме разбрахте какво имам предвид) а когато аз стисна виждам че има кърма, предполагам че имам достатъчно мляко. Вечер се буди от два до три пъти да суче. Има напишкани и наакани памперси достатъчно, но от време на време има слуз в акото, не знам дали има отношение. Бебето ми е спокойно, усмихнато, но личния лекар, а и педиатъра искат да дохранвам с АМ. Притеснително ли е това некачване на килограми и това несукане и какво мога да направя за да го променя

Благодаря!
Виж целия пост
# 1
Здравей,

Споделяш, че намираш дъщеря си за спокойна и усмихната, а в същото време се притесняваш дали наддаването е нормално, тъй като лекарите препоръчват дохранване. Дали имаш представа каква референция използват лекарите при оценка на наддаването на дъщеря ти? Добра идея е за кърмачета да се използват графиките на Световната Здравна Организация (СЗО), тъй като те са правени на база данни от кърмачета. Понякога лекарите може да разполагат с по-стари таблици, които са изготвяни на база деца хранени със заместител на кърмата или такива на смесено хранене. А в зависимост от начина на хранене, децата се развиват различно.

Ето линк към графиката на СЗО за момичета, в случай, че би искала да я погледнеш: http://www.who.int/childgrowth/standards/cht_wfa_girls_p_0_2.pdf?ua=1. Кривите на процентите означават, че определен процент деца на възрастта на дъщеря ти имат същото тегло като дъщеря ти. Добра идея е да се има предвид, че една конкретна стойност не може да бъде информативна. В случая се проследява тенденцията, тоест как се движи теглото на дъщеря ти във времето. Ако прецениш, би могла да обсъдиш графиката и с лекарите.

Обичайно здравите кърмени бебета са склонни да качват повече през първите 2-3 месеца от живота им и да забавят развитието си през 3-12 месец. Между 4-6 месец развитието на кърмачетата се забавя на полувина, а след 9 месец дори повече и това е естественото развитие.

Споделяш, че дъщеря ти е започнала да суче по-кратко. Ако всичко с развитието й е наред, обичайно с времето бебетата стават все по-добри в това да получат нужното им количество кърма за по-кратко време. Възможно ли е да е започнала да забелязва света около себе си и да се разсейва повече? Ако мислиш, че това може да е обяснение, бих могла да ти изпратя повече информация, ако предствлява интерес за теб. Обичайно такива бебета се наслаждават на по-продължителни кърмачески сесии през нощтта, за заспиване и при събуждане.

Като цяло добра идея е да се гледа цялата картина за това дали бебето получава достатъчно кърма, а не само един конкретен показател. Ако ти и/или лекарите се притеснявате за това дали дъщеря ти получава достатъчно, на първо място може да се оцени организацията на кърменето. Ако това не се окаже достатъчно, според препоръките на СЗО, когато има доказана необходимост от дохранване на първо място може да се обмисли дохранване с изцедена кърма от майката. Ако тази опция се окаже недостатъчна или не е възможна, се обмисля дохранване с кърма от донор. Едва когато и тази опция е изчерпана или не е налична, може да се обмисли дохранване със заместител на кърмата.

Дали би споделила горе-долу колко кърмения имате общо за денонощие?

Пишеш, че нааканите пелени са достатъчно. Би ли споделила какво означава това за теб?

Дали приема друго освен кърма - например вода, чай, друго?

Дали би споделила дъщеря ти използва ли биберон-залъгалка и/или шише?

Кога забелязваш това отпускане на зърното, което описваш - при заспиване или на всички кърмения, друго?


В случай, че се притесняваш, че дъщеря ти не приема достатъчно, може да обмислиш по-често кърмене.
 
Много майки намират за ефективно и прилагането на компресия на гърдата повреме на кърмене. Компресията би могла да помогне на бебето да получи повече кърма повреме на кърмене. Може да помогне и за това повече от мазнините да достичнат до бебето. За компресия, гърдата се хваща под формата на буквата "С" в ОСНОВАТА на гърдата (палецът се намира в областта над зърното, а останалите четири пръста - в областта под него от гледна точка на бебето). Гърдата се притиска в ОСНОВАТА между пръстите (не трябва да боли), както се изтисква паста за зъби. Това може да спомогне повече мляко да достигне до изхода. Гърдата се държи в компресия докато бебето суче активно. Когато бебето престане да суче, компресията се отпуска. Пръстите може да се завъртат около основата на гърдата с цел по-добро изпразване на различни участъци. Ето линк към едно видео, което може да предствлява интерес за теб:
Видео на Д-р. Джак Нюмън: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA

Друго, което би могла да обмислиш е кърмене и от двете гърди на едно хранене (ако вече не го правиш). Добра идея е да се увериш първо, че дъщеря ти е приключила с първата гърда, преди да й предложиш втората. След като приключи и с втората, би могла отново да й предложиш първата, ако има интерес.

Много майки споделят, че контакът кожа в кожа възможно най-много и за продължително време, също може да стимулира производството и да помогне на бебето да получи повече кърма на едно хранене. При този контакт се отделя хормона окситоцин, който е отговорен за освобождаването на кърмата. Освен това, този контакт е много приятен и за двете страни 

Допълнителната стимулация на гърдите с цедене също може да стимулира производството. Бих могла да ти пратя повече информация за изцеждането, в случай, че представлява интерес за теб.

Ще се радвам, ако успееш да отговориш на въпросите ми и да пишеш как се развиват нещата при вас.
Виж целия пост
# 2
Arvense, благодаря ти за адекватния и своевременен отговор!
Кърменията ни за денонощие са средно около 7. Чай не пие защото не съм предлагала все още, вода много рядко, примерно веднъж на 2 седмици по няколко глътки, отказва ми я като цяло, а и не настоявам да пие вода за сега. Биберон не ползваме, нито залъгалка, нито шише. Нааканите памперси са по 1-2 на ден. Отпускането на зърното го забелязвам на всички кърмения, може би наистина както казваш е станала доста добра в сученето, нахранва се много бързо и започва да се гъне и ръмжи, иска да смени позата веднага. Едно сучене през деня трае около 5-10 мин, вечер е повече защото се приспива на гърда, но забелязвам че суче активно няколко минути и изведнъж отпуска зърното отслабва силата на засмукване и ме ползва само като биберон. Вечер се буди по 1-2 пъти, зависи в колко е заспала и колко е спала през деня! Ако е спала малко през деня, прави голяма пауза вечерта, ако заспи късно, към 23:00 се буди чак около 7 сутринта.
Пробвах компресията на гърда докато суче, мисля че има ефект и се получават добре нещата. от 5450 63см предния месец, този сме вече 5970 64 см. Обмислях вариант да я захраня по-рано, но се отказах бързо, мисля че и тя не е готова още. Дано успеем!

Благодаря още веднъж!
smile3525
Виж целия пост
# 3
Здравей,

Звучиш щастлива от новите резултати от прегледа  Hug

Възможно ли е извиването назад след кърмене да се дължи на нужда от оригване? Дали си опитвала да я оригнеш и да провериш дали след това би имала отново интерес да продължи кърменето?

Относно идеята ти за изчакване със захранването, тя звучи добре. Много майки избират да изчакат бебето да покаже признаците на готовност за захранване преди да го започнат. Това обичайно се случва около средата на първата година за здравото доносено бебе. Допълващи храни въведени преди бебето да може да се справи с тях, се усвояват слабо, а могат да доведат до неприятни реакции (храносмилателни смущения, газове, запек и др.). По-ранното въвеждане на допълващи храни може също така да компрометира производството на кърма.

Ако смяташ, че мога да ти бъда полезна с нещо друго, не се притеснявай да пишеш.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия