Дали кърмата ми е достатъчно и куп други несигурности?

  • 1 577
  • 5
Здравейте,

Отскоро съм майка и съм изпълнена с несигурност за това дали успявам да осигуря най-доброто за сина ми. Ще ви бъда безкрайно признателна ако можете да ми дадете насоки и да ми кажете как да коригирам нещата ако правя грешки....а най-вероятно правя Sad

Ето малко повече информация:

Синът ми се роди на 14.01. със секцио при започнала родова дейност. Роди се 3460г, 51см. Следващите два дни ми поставяха и обезболяващи инжекции. В родилния дом успях да го гушна за съвсем кратко едва на следващия ден, а на гърда го сложих още един ден по-късно. Имах затруднения с правилното поставяне, от което зърната доста ме боляха в началото, но това не е било фактор за мен да се отказвам. Гърдите ми са доста големи и дори разплути, което мисля, че допълнително затруднява бебчо при захващането. Още там той доста бързо заспиваше в ръцете ми - понякога дори не успяваше да засуче - и, от притеснение да не остане гладен, му давах и добавката АМ, с която ми го носеха акушерките.

Изписаха го с тегло 3240г и от 4 дни сме си вкъщи. Храня го на поискване, но ме притеснява това, че тъй като още е с жълтеничка, това поискване е по-рядко отколкото му е необходимо. Храним се на средно около 3 часа и половина, като обикновено имаме 7 хранения на денонощие. Предлагам гърда веднага когато се размънка и не го чакам да се разплаче. Той обаче е доста вял и често минават не повече от 5 минути преди сученето да се позабави. Опитвам се да го стимулирам като разтривам раменцето, променям леко позата на главичката, издърпвам леко гърдата, като всичко това дава ефект, но доста краткотраен. Понякога прави движения на устичката все едно суче, но ми се струва че не преглъща. Така го оставям за около 15-20 минути на гърда, след което обикновено той се отпуска изцяло и зърното излиза без съпротива, когато го издърпам. Тогава го слагам да оригне и след това предлагам другата гърда, тъй като предполагам, че от там кърмата ще тече по-лесно и той ще успее да си вземе повече. Обикновено засуква другата гърда лесно и след това се повтаря общо взето същата ситуация като с първата. След като приключи и с нея го давам на мъжа ми да оригне, а през това време, аз изцеждам с помпа колкото мога повече от първата гърда - обикновено са между 15 и 30мл. Ако при оригването той се е поразсънил и дава признаци на глад (върти главичка, суче си ръкава или пръстите) му давам изцеденото количество кърма от шишето - притеснявам се, че ако го сложа пак на гърда няма да може да поеме достатъчно кърма преди пак да се успокои прекалено и да заспи. В повечето случаи, той си изпива всичко доста бързо и след това е спокоен и почти веднага заспива. Два пъти ми се случи да върне доста от изпитата от шишето кърма, затова оттогава го държа по-изправен поне около половин час след като хапне. Чела съм, че е най-добре да не се използват шишета в толкова ранен етап, но тъй като още е по-вял (предполагам, че заради жълтеницата) се притеснявам, че ако го оставя само на гърда няма да успее да си вземе необходимото количество кърма. Кажете как е най-добре да постъпя....

Друго нещо, което ме притеснява е, че може би позата ми на кърмене не е най-подходящата за него, тъй като понякога, при захапване на гърдата, все едно се сърди, напряга се и почервенява целия и се разплаква. Като го изправя и притисна към себе си обикновено се успокоява бързо, след което отново опитвам. Позата ми е следната - когато давам от лявата гърда придържам главичката му с дясната си длан, а дължината на ръката ми до лакътя притиска коремчето му към мен; с лявата ръка придържам гърдата, като палецът ми е отгоре, а останалите пръсти от долната й страна. Понякога, когато няколко пъти не успее да захване хубаво по този начин, го ставям да легне по гръб върху възглавницата в скута ми и се навеждам напред поднасяки отново с лявата ръка гърдата към устичката му. Така в повечето случаи захваща доста по-лесно и започва да суче, но и гърбът ми бързо се уморява, тъй като няма опора.

Сменям памперса преди всяко хранене, като по този начин и той се поразбужда повече. От около седем памперса, обикновено 4-5 са наакани - някой по-обилно, други съвсем малко - около половин - една чаена лъжичка. Цветът на изпражненията вече стана с цвят на горчица и не е така тъмен, както в началото.

Освен кърма, понякога му давам и малко подсладена вода (основно по настояване на свекърва ми), но се старая да е в минимално количество и да го избягвам максимално. "Пречупвам" се най-вече когато хълца по-продължително време.

За момента имаме на разположение вкъщи и бебешки кантар, но не съм сигурна дали той ми помага или само допълнително ме фрустрира, тъй като понякога, ако сложа бебето 3 последователни пъти на него (през няколко секунди), показва три различни стойности.

Това е нашата ситуация, надявам се, че съм успяла да я опиша достатъчно подробно. Притесненията ми са свързани със следните въпроси:

1. Грешно ли е това, че му давам да суче и от двете гърди, а след това изцеждам само едната?
2. Има ли по-добра алтернатива на това да му додавам кърма с шише?
3. В момента кърмата ми е все още преходна, но след това, когато състава й се промени и има различни хранителни свойства в началото и в края на кърменето от една гърда, дали той ще успява да си набави всичко необходимо само със сучене, ако все така бързо заспива?
4. Да престана ли окончателно с даването на вода и има ли друг ефективен метод за спиране на продължително хълцане?
5. Да го будя ли по-често за ядене? Опитахме така първия ден вкъщи, но той много трудно се събуждаше и много често в продължение на 20-30 минути изобщо не можеше да засуче, а след това заспиваше още по-бързо и от сега. Затова реших, че е най-дборе да го оставям сам да се поразбуди преди да предложа гърда. Как е най-добре да постъпя?
6. Има ли някакви по-оптимални пози, подходящи при големи и по-меки и поразплути гърди?
7. Знам, че е хубаво да изцеждам гърдата докрай и се надявам да го правя, но колко време се предполага да отнема това и колко количество кърма е обичайно да се отделя, след като бебето вече е сукало от нея? Дали вече произвеждам достатъчно кърма за да удовлетворя нуждите му?

Знам, че да съм спокойна е то основно значение за кърменето, но тези въпроси не ми дават мира, а и явно хормоните ми още бушуват, защото очите ми са почти непрекъснато навлажнени.

Ще ви бъда много благодарна за всяка насока, която можете да ми дадете!



Виж целия пост
# 1
Здравей,

Честит син. Нека расте здрав и усмихнат! Simple Smile

Имаш доста въпроси Simple Smile Затова и моят отговор е дълъг. Надявам се да имаш силите да стигнеш докрая Simple Smile

Всяко първо майчиснтво може да е съпроводено с известна несигурност. Не си сама. Много майки преминават през подобни трудности и притеснения.

Изглежда началото е било съпроводено с препятствия - ти и синът ти сте преживели оператично раждане, раздяла и трудно засукване. Споделяш, че в болницата си имала болки в зърната. Какво е усещането при кърмене сега?

Колко хубаво, че се стараеш да следваш потребностите му като му предлагаш храна на поискване. Инстинктът ти за това дали храненето на поискване е достатъчно, в случая, може да е правилен. През първите шест седмици след раждането, когато лактацията все още се урегулира, е добра идея и майката да следи за това бебето да суче достатъчно често и ефективно. Това означава, че понякога може да има нужда и майката да поема инициативата за хранене. Кърменето на поискване може да е добра идея след като минат първите 6 седмици и когато майката е спокойна, че производството й се е урегулирало.

Обичайно бебета сучат между 8-12 пъти за денонощие, като 8 е минимума. По-често бебетата сучат между 10-12 пъти, а някои бебета може да имат нуждата да сучат и по-често.

Ти споделяш, че синът ти има жълтеница и смяташ, че това може да води до по-малко от нужното поискване на хранене. Наистина жълтеницата може да прави бебетата по-поспаливи и да им е трудно да се събудят за кърмене. Друг фактор, който може да има роля във вашата ситуация, е използването на упойка по време на секциото. Упойките използвани по време на операцията преминават и в бебето. Упойката може да забави и/или да потисне сукателния рефлекс на бебето. Нужно е време докато организмът му се изчисти от упойката. С преминаване на действието на упойката, много майки споделят, че проблемите с кърменето отшумяват. Кърменето в такава ситуация също е възможно. Понякога може да е нужно известно търпение, постоянство и позитивизъм.

Това, че правиш опити да го стимулираш да суче, звучи като добра идея. Какво ще кажеш за идеята да опиташ с компресия на гърдата? Компресията на гърдата може да стимулира бебето да започне да суче активно отново. Може да помогне на бебето да получи повече кърма на едно хранене, както и да помогне на бебето да получи повече от мазнините в кърмата. Компресията може да се приложи, когато бебето вече не суче/преглъща активно. За компресия гърдата се хваща в ОСНОВАТА под формата на буквата “С” – палецът е от едната страна на зърното, а останалите пръсти са от другата. Гърдата се притиска (без да боли) в ОСНОВАТА между палеца и останалите пръсти. Пръстите НЕ се движат по кожата. Гърдата се държи в компресия докато бебето суче активно и се отпуска, когато бебето спре за почивка. Пръстите може да се завъртат около основата на гърдата с цел по-добро изпразване на различни участъци, докато бебето вече не суче активно дори с помощта на компресия. Ето едно видео на Д-р. Джак Нюмън относно компресията, в случай, че представлява интерес за теб: https://www.youtube.com/watch?v=ObT5MELLqGA.

Споделяш, че понякога прави движения на устата все едно суче, а ти се струва, че не преглъща. Ако бебето суче активно, долната му челюст се движи ритмично и прави кратка пауза долу. При преглъщане се чува звук наподобяващ звука "къх".

Това, че предлагаш и другата гърда след като е приключил с първата, може да му помогне да получи повече кърма на едно хранене. Добра идея може да е да се увериш, че е приключил с първата, преди да предложиш втората. Той, ако има желание, ще приеме втората, а ако няма - не.

Споделяш, че се изцеждаш, за да го дохранваш. Понякога дохранване може да е нужно, докато бебето може да си набави нужното количество от гърдата сам0. Усещаш, че най-важното е синът ти да е нахранен. Изглежда инстинктите ти са много силни Simple Smile Бебетата имат нужда от енергия, за да могат да сучат и да се хранят добре. Изцеждането на гърдите може също да стимулира допълнително производството, когато бебето не може да свърши тази работа самичко.

Пишеш, че се притесняваш дали позата ви на кърмене е подходяща. Това, че го успокояваш по описания начин преди да направиш втори опит за засукване, звучи като добра идея. Бебетата имат нужда да са спокойни, за да могат да се организират добре за кърмене. При позиционирането му за кърмене, споделяш, че го придържаш, така че коремът му да е опрян в теб. Плътният контакт между вас и това той да е обърнат изцяло към теб са важни за доброто позициониране. За съжаление не успях да разбера къде придържаш главата му. Главата е добре да се придържа в областта на тила зад ушите с помощтта на палеца и показалеца на едната ръка, а не по-нагоре към темето. При натиск на главата на бебето повече към областта на темето бебетата инстинктивно си дърпат главата назад. Дали е възможно да се случва това? Ето и едно водео за позите, в случай, че представлява инетрес за теб: https://www.youtube.com/watch?v=RiEa0NrpSek и би искала да сравиниш с вашата.

Смяната на памперси наистина може да е добра идея за разбуждане на по-поспаливо бебе Simple Smile Това, че изпражненията са станали вече с цвят на горчица може да означава, че количеството на кърмата ти вече нараства.

Ако прецениш, би могла да обмислиш колкото е възможно най-много контакт кожа в кожа.  Много майки споделят, че контактът кожа в кожа, може да стимулира бебето за кърмене. По време на контакта кожа в кожа се отделя хормона окситоцин, който е отговорен за освобождаването на кърмата. Контактът кожа в кожа за възможно най-много време, може също да помогне на бебето да получи повече кърма, както и да насърчи бебето за по-често кърмене, което може да стимулира производството на майката. Ето една статия с още идеи за събуждане на поспаливо бебе, в случай, че ти е интересна: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2768.

Изгежда приемаш с неохота даването на подсладена вода. Даването на други течности освен кърма/донорска кърма/заместител на кърмата (когато първите две опции са изчерпани) може да компрометира кърменето. Стомахчето на бебето се запълва с течност, която не му носи калории. Това може да доведе до това бебето да приеме по-малко кърма на хранене и/или да разреди храненията. Ако даването на подсладена вода е с цел "лекуване" на жълтеницата, то може да ти е интересно, че жълтеницата се лекува с повече храна, а не с вода и глюкоза. Жълтеницата се дължи на натрупване на едно вещество - билирубин, което се получава от разпадането на червени кръвни клетки. Билирубинът се изхвърля почти изцяло с изпражненията и съвсем малка част - с урината. За по-често акане е нужна храна, а не вода. Дали би обмислила по-често хранене?

Относно бебешкия кантар, някои майки се успокояват от него, докато други се напрягат. Ако прецениш, може да обсъдиш с педиатъра на бебето дали кантарът е подходящ, ако смяташ да го ползваш, тк някои кантари не са с подходяща точност и могат да дават големи отклонения.

Сега ще допълня написаното и според конкретните ти въпроси:

1. Грешно ли е това, че му давам да суче и от двете гърди, а след това изцеждам само едната?

Няма общовалидно правило. Важното е синът ти да получава достатъчно. Ако по някаква причина не може да поеме нужното му от гърдата, тогава изцеждането е добра идея, за да има кърма за дохранване, както и за да се поддържа лактацията, дотогава докато той може да приема нужното му изцяло на гърда.

2. Има ли по-добра алтернатива на това да му додавам кърма с шише?

Вероятно се притесняващ дали използването на шише може да доведе до отбиване от гърдата. Някои бебета могат да развият предпочитание към шишето, докато други - не. Ето една статията за дохранване с шише, която може да представлява интерес за теб: http://lllbg.org/2013/07/priuchavane-shishe/. В нея са описани идеи за това как храненето от шише може да се случва така, че запзването на кърменето да е възможно най-вероятно. Към идеите описани там с цел запазване у бебето на навици за кърмене, бих добавила и това бебето да посуче известно време от шишето без да приема мляко, за да се запази навика у бебето да изчаква преди да получи мляко, както е нужно бебето да стимулира известно време гърдата преди да потече кърмата. Това може да се постигне като шишето се наклони леко назад, така, че да няма течност в биберона.

Много майки избират да дохранват по алтернативен път с цел запазване навиците за кърмене - например с чашка, система за дохранване на гърда и др. Бих могла да ти предоставя повече информация, в случай че тези методи представляват интерес за теб.

3. В момента кърмата ми е все още преходна, но след това, когато състава й се промени и има различни хранителни свойства в началото и в края на кърменето от една гърда, дали той ще успява да си набави всичко необходимо само със сучене, ако все така бързо заспива?

По принцип гърдата образува един вид мляко. Термините "предно" и "задно" мляко, които вероятмо си срещала, са само начин да се означи кърмата в началото и в края на кърменето. Ако кърменето е през големи интервали от време, тогава има време мазнините в кърмата да се върнат назад към клетките, които образуват кърма и да се полепят по стените им. Ако гърдите се изпразват достатъчно често, разлика в състава на мазнините в началото на храненето и в края му може изобщо да няма. В случай, че би искала синът ти да получава повече от мазнините в кърмата, може да обмислиш прилагането на компресия на гърдата, както и масаж на гърдите (виж и по-долу).

4. Да престана ли окончателно с даването на вода и има ли друг ефективен метод за спиране на продължително хълцане?

Надявам се информацията за водата по-горе да е била интересна за теб. Световната Здравна Организация препоръчва изключително кърмене през първите 6 месеца, което означава без вода, други напитки или храни. Много майки придържат детето по-изправено и го носят, когато хълца. Друга идея е също да се предложи гърдата, за да пийне кърма Simple Smile

5. Да го будя ли по-често за ядене? Опитахме така първия ден вкъщи, но той много трудно се събуждаше и много често в продължение на 20-30 минути изобщо не можеше да засуче, а след това заспиваше още по-бързо и от сега. Затова реших, че е най-дборе да го оставям сам да се поразбуди преди да предложа гърда. Как е най-добре да постъпя?

Може да обмислиш увеличаване броя на храненията (поне 8-12 за денонощие). В случай, че не е възможно той да поеме нужното му количество само от гърдите, дохранване може да е неоходимо. Световната Здравна Организация препоръчва като първи избор за дохранване изцедна кърма от майката. Когато тази опция е изчерпана, като втори избор - кърма от донор и когато и това не е налично - заместител на кърмата.

Когато бебето не може да се събуди сам0 достатъчно често за хранене, може да е добра идея майката да поеме инициативата за това. Много майки споделят, че им е по-лесно да разбудят бебе, когато е в лека фаза на сън (движи очите под клепачите си). В статията, която ти пратих по-горе има и други идеи за събуждане, които може да са ти интересни. В краен случай, ако бебето изобщо не се буди, може да бъде хранено докато спи като се придържа възможно най-изправено и се подават малки количества от изцедена кърма със спринцовка и се изчаква бебето да преглъте преди да се даде още.

Вероятно в момента всичко това ти се струва натоварващо. Няма да е винаги така. С времето, като приема достатъчно кърма, отшуми жълтеницата и действието на упойката, би следвало нещата да се променят.

6. Има ли някакви по-оптимални пози, подходящи при големи и по-меки и поразплути гърди?

Много майки с по-голям бюст споделят, че поза фурболна топка им се струва удобна. Но всяка поза, която ви върши работа, тоест усеща се комфротно и синът ти може да извлече нужното му мляко, е добре Simple Smile

А как ти се струва идеята да се кърмите в удобната за вас поза (която и да е) и да оформяш гърдата за него? Може да я хванеш в основата под формата на буквата "С" (палец от едната страна, а останалите пръсти - от другата страна на зърното) и леко да издърпаш кожата така, че зърното да стане по-изпъкнало и гърдата малко по-твърда, но не чакк толкова, че да му е трудно да я засуче Simple Smile

7. Знам, че е хубаво да изцеждам гърдата докрай и се надявам да го правя, но колко време се предполага да отнема това и колко количество кърма е обичайно да се отделя, след като бебето вече е сукало от нея? Дали вече произвеждам достатъчно кърма за да удовлетворя нуждите му?

Когато майката цели да увеличи производството си, по-честото стимулиране на гърдите може да е от по-голямо значение, отколкото пълното им изпразване. Много майки използват техниката на Мармет за изцеждане: цедене-масаж-цедене. Гърдите се изцеждат докато се забави потока кърма, след което се спира цеденето и се прави масаж за стимулиране на нов рефлекс на потичане на кърмата. След това се цеди отново докато потокът престане да тече. Масажът по време на паузата е следният: масаж-погалване-разлюляване. Масаж както е описано по-долу, след което нежно погалване на гърдата от гръдната стена към зърното с ноктите на пръстите и накрая майката се накланя напред, така че зърната да сочат пода и нежно разлюлява гърдите. Техниката може да се повтаря докато е неоходимо.

Масажът на гърдите може да е бърз и лесен начин да се “събудят” гърдите за производството на кърма, както и начин за опознаване на гърдите. Може да се използва топъл компрес. Може гърдите да се размачкват чрез провлачане ставите на пръстите или натиск с възглавничките на пръстите надолу чрез малки кръгообразни движения. Ето едно видео на Болман и Уит за масаж на гърдите: https://vimeo.com/65196007, в случай че представлява интерес за теб.

Много майки споделят, че доизцеждането на ръка след цедене с помпа може да има положителен ефект върху цялостното производство. След цедене с помпа, фунията може да се наклони, така че да събере количеството, което се изцежда на ръка. Ето едно видео за техника за изцеждане на ръка, която може да ти е интересна: Видео на д-р Джейн Мортон за изцеждане на ръка: http://med.stanford.edu/newborns/professional-education/breastfe … ressing-milk.html

Ти най-добре познаваш гърдите си и това, което работи за тях, затова всеки друг подход, който работи, също е приемлив. Обичайно с времето всяка майка установява за себе си колко време й е нужно, за да постичне нужните количества.

Относно това колко кърма се отделя след като бебето е сукало, няма как да се каже. Кърмата се произвежда непрекъснато и всяка двойка майка и бебе са различни.

Притесняваш се как да разбереш дали получава достатъчно кърма. Дали би споделила какво мисли педиатърът на сина ти за това дали приема достатъчно,  за развитието и здравето му?

Ето някои показатели за това, които може да са ти интересни. Като цяло добра идея е да се гледа цялата картина, а не само отделен показател:
• брой кърмения за денонощие: най-често 10-12 пъти за денонощие;
• брой наакани пелени: добре е да бъдат поне 3 наакани пелени с жълтеникави, меки и неоформени изпражнения, чиито размер е поне колкото размера на монета от 1 лев;
• наддаване на килограми: средно бебетата наддават по 170 гр. на седмица. Но това е средна стойност. Това означава, че някои бебета наддават повече, а други по-малко. Според Световната Здравна Организация в началото е добре наддаването да бъде поне 120 гр. на седмица;
• развитие по останалите показатели като обиколка на глава и гръден кош, нарастване на дължина;
• поведение на бебето след кърмене: ако се успокоява и отпуска юмручетата, заспива след кърмене или остава будно и щастливо поне известно време след кърмене и ако има будни и активни периоди през деня, може да получава достатъчно (преценено спрямо останалите показатели също);
• вид и тургор на кожата.

Надявам се предоставената информация да ти е интересна. Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата про вас bouquet
Виж целия пост
# 2
Arvense,

Много ти благодаря за бързия и детайлен отговор. Клипчетата много ми помогнаха - сменихме позата на кърмене с "футболна топка" и мисля, че така му е по-лесно да суче. Старая се да му придържам главичката леко в основата като пръстите ми са под/до ушичките. Смятам и че компресията на гърдата също помогна. Все още имаме моменти, в които много бързо заспива, но като цяло има напредък и смятам, че сме на прав път.

За съжаление обаче не успявам да увелича броя на кърменията. Ако не се е наспал и го събудя по-рано за хранене може да седи на гърдата и 40 минути и да изяде само 10 грама. Иначе изяжда около 40-50 грама самичък и след това му додавам още около 30-40 изцедена кърма, които също хапва без проблем. Все още се притеснявам леко дали няма да свикне прекалено много с шишето, но тази сутрин от двете гърди изяде 105гр - просто явно се беше наспал добре и му беше дошъл апетита  Laughing Статията за хранене от шише също ми даде някои насоки за това как е по-удачно да го давам.

Според изброените от теб показатели за това дали бебчо яде достатъчно, явно се справяме добре за сега, тъй като е наддал повече от 170гр за последната седмица, има достатъчно наакани и напишкани памперси и като цяло след хранене (включително додаването на изцедена кърма) е спокоен и вече започва да има и повечко будни периоди, в които се кокори и рита с крачета.

Още веднъж ти благодаря за бързия, подробен и окуражаващ отговор. Подкрепата ти ми помогна много - вече съм доста по-спокойна и обнадеждена, че ще се справяме все по-добре оттук нататък!  Hug
Виж целия пост
# 3
Здравей,

Колко хубаво, че си по-спокойна и че забелязваш напредък. Изглежда нещата, които опитвате заедно вършат работа  Hug

Споделящ, че ти е трудно да увеличиш броя на храненията. Дали би обмислила продължителен контакт кожа в кожа? Много майки споделят, че това може да насърчи повече кърмения. Може да си лежите ти гола до кръста, а той само по памперс и да се завиете с леко одеалце, ако има нужда. Или, ако имаш или може да заемеш слинг, може да го носиш в него по памперс, а ти с разголени гърди.

Ако решиш да намалиш нуждата от добавката от изцедена кърма и да преминете изцяло на гърда в даден момент, бих могла да ти пратя идеи.

Оставам на разположение, в случай, че смяташ, че мога да ти бъда полезна с още нещо  bouquet
Виж целия пост
# 4
Привет arvense,

Разбира се, бих се радвала ако мога да намаля и постепенно да изключа изцяло добавката от изцедена кърма. Ще се радвам на всякакви предложения.

Бебчо все още рядко изсуква самостоятелно необходимото му количество и дори след един час хранене (през който той няколко пъти заспива) не се успокоява за дълго и продължава да търси с устичка. В тези случаи додавам изцедена кърма, но много бих искала те да станат все по-малко или изобщо да изчезнат.
Виж целия пост
# 5
Здравей,

Преминаването изцяло на гърда може да отнеме известно време. Обичайно с известна доза търпени и позитивизъм нещата се нареждат по начин, който работи за майката и бебето. Това, че дохранваш сина ти, когато е нужно, може да му помогне да се развие според очакванията и да има сили да суче повече.

Би могла да обмислиш да го следиш да суче възможно най-оптимално и ефективно. Това може да му помогне да получи повече кърма от гърдата.

А как ти се струва идеята за дохранване със система на гърдата? Това представлява една тънка тръбичка, която в единия си край равни със върха на зърното, а в другия е потопена в шише или торбичка с добавка. Много майки споделят, че системата им позволява да хранят детето си изцяло на гърдата, дори когато бебето има нужда от дохранване. Системата за дохранване на гърда действа като външен млечен канал и може да се включи, когато майката прецени, че е нужно. Такава система може да се приготви в домашни условия или да се закупи търговски продукт. За приготвяне в домашни условия се използва хранителна сонда номер 6 за недоносено бебе (тръбичката) и шише или торбичка с добавка от изцедена кърма. Тръбичката се подравнява, така че да е на едно ниво с върха на зърното, а не да стърчи над него, тк някои бебета могат да сучат тръбичката като сламка. Тръбичката може да се придържа от майката или да се залепи за гърдата, така че при засукване да попадне в ъгъла на устата на бебето или централно по дължина на езика. Шишето може да се постави на нивото на гърдите в сутиена или наблизо. Ако майката прецени, че има нужда от засилване на потока от добавката, шишето може да се вдигне нагоре, а ако има нужда от намаляване скоростта на потока, може да се свали надолу. Ето едно видео за сглобяване на система за дохранване на гърдата, в случай, че е нещо, което би опитала:   https://www.youtube.com/watch?v=tkvxKl5F1-M.

Намаляването на добавката е добра идея да се случва плавно и с проследяване как това се отразява на развитието на бебето. Ето една статия относно намаляване на добавката: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20138.

А тук може да прочетеш за друг подход на дохранване с шише и намаляване на добавката: http://lowmilksupply.org/finishatthebreast.shtml. В случай, че английския език представлява бариера, бих могла да преведа информацията.

Надявам се предоставената информация да ти се стори интересна. Ще се радвам да пишеш как се развиват нещата при вас. Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия