Храненето от шише - причина ли е за отбиване ?

  • 1 080
  • 1
Здравейте мами ! Първо се извинявам, ако вече има подобна отворена тема, но не успях да намеря информация по въпроса, който ме касае.
Беба е на 2 месеца и е изцяло на кърма, като си суче от гърда. Нямаме проблеми с кърменето, но въпроса ми е следния.  Случва се да излезем на разходка за по-дълго време и беба да огладнее, докато сме навън. Мен лично ме притеснява кърменето на публични места, просто не се чувствам спокойно.
Дали ако си нося шише с кърма и я нахраня докато сме навън, има опасност постепенно да спре да суче и да иска да яде само от шишето? Имам предвид само едно хранене, докато сме на разходка? Досега никога не съм и предлагала шише.
Така и така, отворих нова тема, та ще споделя и какво друго ме притеснява. Първия месец, след като ни изписаха от родилното, беба се будеше сама на 3 часа и ядеше. Сега вече сме на 2 месеца и правим по големи интервали между храненията 4-5 часа, понякога през нощта и повече. Когато се опитам да я храня, без да е дала признаци на глад, върти глава, цупи се и не иска да яде. Предполагам, че е сита, но като всяка млада и неопитна майка се притеснявам. Та какво мислите вие ?  Rolling Eyes Grinning Grinning Grinning
Виж целия пост
# 1
Здравей,  megityuy!

 Поздравления за това, че търсиш решение в ситуация, в която кърменето може да е затруднено по някаква причина!
 Как ще реагира точно твоето бебе, не знаем. Има бебета, които не променят уменията и желанието си да сучат от гърда след ползване на шише, има и такива, на които се отразява. Но от опита на много майки можем да предположим следното: Най-рисковано е предлагането на шише в първите 6 седмици след раждането. Ако бебето има положен добър старт, вече е изградило добре уменията си да суче, нахранва се спокойно, не създава проблеми с кърменето, то еднократно предлагане на шише след това може би не би се отразило на доброто му сукане и на предпочитанията му към гърда.  В тази статия има описани идеи как да бъде предложено шишето така, че да създава по-малко рискове: http://lllbg.org/2013/07/priuchavane-shishe/ Или по-важните неща - бебето да е максимално изправено, бутилката да се подаде хоризонтално, а не с дъното нагоре. Биберонът да се предлага така, както гърдата - първо да се погали по нослето или горната устна, за да го накараш да отвори широко уста и когато бебето отвори широко, тогава да захапе биберона (а не да му се мушка независимо как си е отворило устата). Когато е засукало, устните му трябва да са широко отворени и обхванали и широката част на биберона, а не само "зърното". Също е подходящо първо бебето да засуче на празен ход, след това бутилката да се наведе, за да запълни биберона с мляко. Така се запазва търпението да изчаква силния поток, както е на гърда.
 Предполагам,че статията ще бъде полезна и в случай че бебето отказва шише. Много бебета не са въодушевени от идеята да се хранят по този начин, но има разни трикове за приемане на биберона.

 Кърменето навън изглежда доста смущаващо някои майки. Има обаче начини хем майката да се чувства добре, хем кърменето да се получи. Тези например:
  - подходящи дрехи. Има специално дрехи за кърмене, но всяка дреха, от която може да се извади гърдата, става. Може през деколтето или под блузата.
 - тренировки вкъщи Simple Smile Обличаш дрехите, с които искаш да излезеш и кърмиш пред огледалото, за да видиш как изглеждаш. Също да прецениш как можеш да подадеш гърдата така, че да се оголваш минимално.
 - водене на компания. Таткото, приятелка или бабата могат да ти вдъхнат повече увереност. Докато ти закачваш бебето на гърда, компанията ще прави параван с тялото си и би се получило по-добре. Освен това могат да наблюдават преминаващите хора, така самите хора не биха си позволили да се заглеждат във ваша посока (психология Simple Smile Обикновено като зяпаш някой, той не се чувства комфортно да зяпа теб).
 - закътано местенце в парка, където рядко минават хора;
 - ползване на покривало. Може цяла пелена,която покрива бебето, като му правиш палатка (мяташ през рамо пелената) или само едно шалче през врата ти. Така голата част от гърдата,която се е показала през деколтето, ще бъде закрита.
 - посещение на безплатните ни срещи Simple Smile На тях идват основно кърмачки с кърмачетата си и можеш по-спокойно да опиташ като за първи път кърмене извън дома. Ето графика ни http://lllbg.org/meetings/ (виждам,че не е обновен, но на същия линк до дни се надявам да бъде качен новия график за месец март.) Ето го тук актуален: https://www.facebook.com/notes/%D0%B1%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D1%88%D0 … /1420200198010846

 При кърмене бебето закрива почти всичко, рядко се вижда нещо съществено. Само самото закачване на бебето може да е по-видимо.  А прегръдката за кърмене е толкова обичайна и за гушкане без кърмене, че много хора изобщо не разбират какво се случва.

 По другия въпрос - повечето бебета след втория месец може да започнат да правят малко по-големи паузи между храненията или пък да се хранят както обичайно, но да имат една по-дълга пауза. Дали това е добре за конкретното бебе, е важно какво друго се случва, освен паузите. Например приема ли залъгалка, колко често я ползва, приема ли вода/чай, колко изпива за денонощие? Продължава ли да пълни редовно пелените (минимум  5-6 пълни напишкани  и ежедневно изхождане с кашесто ако. Или ако пропуска някой ден, то след това изхождането да е по-обилно)? Също важно е как наддава на килограми. Ако показателите,че се храни добре, са добри, значи точно това бебе няма проблем с такъв режим на хранене.
 Проблем би имало,ако бебето подава сигнали, че иска да суче, но вместо гърда му се предлага залъгалка или вода или се оставя да плаче, за да се удължи умишлено паузата между храненията. Или ако бебето се разболява и заради това спи повече или намалява апетитът и не търси да суче.
 Ако забелязваш какви да е сигнали, които те смущават, освен големите паузи, можем да ги обсъдим.
 В летните горещини обикновено бебетата сучат по-начесто, за да се хидратират. Да не те изненадва, ако ви се случи Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия