Силна болка при засукване от едната гърда и продължава по време на цялото кърмене от нея

  • 1 580
  • 1
Здравейте, бебето ми е на 18 дни, изцяло на кърма сме. Когато започне да суче от лявата ми гърда ме пронизва страшна болка за около 10-15 секунди и след това малко по- слабо, но ме боли през цялото време докато суче от тази страна. От дясно нямам такъв проблем. В началото мислех, че е от разранените зърна, но те заздравяха, а проблема си остана. Възможно ли е да е от неправилно засукване ( само от лявата страна)? Гледах клипове и снимки, четох, но така и не успявам да накарам малкия да отвори широко уста. Това ми е второ дете, първото успях да кърмя 11 месеца, като първите 6 бяхме изцяло на кърма. Мислех, че сега ще ми е още по-лесно, а всъщност стана така, че като дойде ред да кърмя от лявата гърда ми идва да се откажа от кърменето. На 14-я ден ходихме при доктора да го претегли и се оказа, че за 10 дни след изписването от болницата е качил само 140 грама. Никак не ми се иска да дохранвам с АМ. Давам глюкоза ( все още не е минала жълтеницата) и чай против  колики след кърмене, но по не повече от 10-15 мл. Ползваме залъгалка когато е нервен и плаче, не много често. Храненията на денонощие са през 2 - 2.5 часа, около 10 пъти. Наакани са около 6-7 памперса, в повечето случаи колкото чаена лъжичка, а силно напишкани са 3-4 памперса.
Извинявам се за дългия пост. Ще съм благодарна за всеки съвет,  bouquet вече много се притеснявам дали ще се справя Cry
Виж целия пост
# 1
Здравейте, tani_sz!

Децата са толкова различни, нали? Дори да са брат и сестра Simple Smile Често това се отнася не само до характер или външен вид, но и до храненето. Опитът на родител с второто дете дава спокойствие, но понякога неща, за които мислим, че сме подготвени от първото, може доста да ни изненадат. И все пак опитът е изключително важен, защото той може да ни помогне да се ориентираме бързо в ситуацията. Ето например вие усещате, че вероятно нещо със засукването не е както трябва. Синът ви не си отваря достатъчно широко устата, въпреки опитите ви и вие разбирате, че това вероятно е проблем. Знаете, че 140 гр за 10 дни звучат малко, но в същото време наблюдавате пелените, които понякога могат да са по-добър ориентир (все пак кантарите са различни и могат да дават отклонения един от друг).

Много добре сте се ориентирали в ситуацията. Обичайно, когато говорим за болка в зърната, пръвото нещо за което се мисли (както и вие самата отбелязвате) е неправилно засукване. Напълно е възможно това да се случва само на едната гърда. Понякога децата не успяват да се настанят добре на едната страна - някои го показват като имат очевидни предпочитания към определена гърда.

Ето няколко идеи, които могат да ви помогнат за подобряване на засукването:
- изпробване на различни пози - тук може би е добре да се отбележи като първа поза "футболна топка". При нея, когато детето суче от лявата гърда, то реално лежи на същата страна, на която лежи, когато суче от дясната гърда в поза "люлка" (класическата поза). Понякога майките дори предпочитат да поставят детето първо на гърдата, с която нямат проблем и след това само да преместят бебето на другата гърда, без да го вдигат. Друга удачна поза може да е "полегналата назад (Биологично хранене и отглеждане на бебето), тъй като при нея контактът е много плътен, бебето има доста голям контрол върху засукването, което обичайно му помага да засуче по-правилно,  гравитацията също помага. Още една добра поза може да е "кръстосаната люлка", тъй като тогава (във вашия случай за лявата гърда) главата и вратът на бебето се поддържа от дясната ви ръка и евентуално може да се поддържа по-добра позиция.

- асиметрично засукване - това означава ареолата да попада в устата на бебето неравномерно. Обичайно от горната страна (към нослето) се поема по-малка част, за сметка на долната (към брадичката), където е скрита почти цялата ареола. Това засукване обичайно се постига, като при самото засукване зърното сочи нослето на бебето, може да се погали с него ямката между носа и горната устна, при което обичайно бебето отваря уста и извива назад главичката си. В този момен е важно бебето да се придърпа плътно към гърдата,  като поема повече от долната част на ареолата. Като последно движение може да се притисне леко гръбчето в областта между лопатките, за да стане контактът още по-плътен и още повече да се извие главата назад. В статията Основи на кърменето: често срещани проблеми на страницата на Ла Лече Лига България, точно в началото има информация за добро засукване, както и картинки за онагледяване.

- контакт кожа с кожа винаги е добра идея, по всякакъв повод. Това стимулира вродените рефлекси в бебето, дава му сигурност, спокойствие и увереност, на майката също.

Надявам се тези идеи да са от полза и да намерите вашата позиция при кърменето от лявата гърда. В случай, че нещата не се получават, ще се радвам да ми пишете отново, за да помислим за допълнителни идеи.

От измерването са минали 7 дена. Въпреки, че пелените изглеждат добре, в случай че имате притеснение за наддаването, може да е добра идея да се направи междинно мерене на същия кантар за информация. За първия месец е важно да се гледа наддаването от най-ниското тегло, което обичайно е на 2-3 ден след раждането.

Поздрави и лека вечер
Мария
ЛЛЛ Лидер-консултант по кърмене
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия