Как железният дефицит повлиява бременността и развитието на бебето

  • 14 505
  • 40
Съдържанието на желязо в организма се поддържа в динамично равновесие. Освен физиологичните загуби на желязо, жената в детеродна възраст трябва да покрива и месечните загуби на желязо, свързани с менструалния цикъл, прекараните аборти, бременности, раждания и кърмене. Така например месечната загуба на желязо по време на менструация е 30 mg. С настъпване на бременността загубите на желязо се променят, повишават се и нуждите във връзка с формирането на ембриона и плацентата:
•   За нарастване на бременната матка са необходими 50 mg желязо;
•   За формиране и развитие на плацентата - 50 – 100 mg желязо;
•   За увеличената продукция на еритроцити - 300 mg желязо;
•   За развитието на плода - 200 – 300 mg желязо;
•   Кръвозагуба по време на раждането - 200 mg желязо;
•   Кърмене (6 месеца) - 150 mg желязо.
Обобщените допълнителни нужди от желязо за бременната са около 700 – 1000 mg

Какви са последиците на анемичния синдром върху бременната и плода?
Най-честите симптоми са неспецифични – умора, слабост, главоболие, световъртеж, особено при рязко изправяне. Много често тези симптоми се тълкуват от бременните, а за съжаление и от някои лекари, като свойствени за бременността, но по същество те са проява на тъканен кислороден глад. При задълбочаване на анемичния синдром се появяват бледост на кожата и лигавиците, засилен косопад, мигренозно главоболие, болезнени цепнатини в ъглите на устата, смущения в растежа на ноктите, понижаване на кръвното налягане, ускоряване на пулса, пробождащи болки в сърдечната област. Тежките и дълготрайни анемии са свързани с редица типично акушерски проблеми – повишена честота на преждевременните раждания, мъртви раждания, преждевременно отлепване на плацентата, слабост на родилната дейност, хроничен кислороден глад на плода, водещ до повишен риск от изоставане на телесната му маса и нарушения в развитието и функциите на отделните му органи и системи. Рискови моменти са налице и скоро след раждането – обилни кръвотечения в плацентарния и ранния следплацентарен период поради нарушена контракционна способност на маточната мускулатура; нерядко развитие на инфекции в следродилния период, бавно възстановяване след раждане.



Кои са най-често срещаните тежки усложнения на железния дефицит по време на бременността и след раждането?

Хипотрофични бебета
Причините за хипотрофичност на плода включват различни фактори, свързани както със здравословни проблеми на  бременната, така и у плода. Но дори и при абсолютно здрави бременни проблемът може да се появи в резултат на железния дефицит.
Клиниката на забавен фетален растеж и хипотрофия на плода се характеризира с нарушена адаптация след раждането – проблеми с белия дроб като ритъмни нарушения на дишането, дефицит на сърфактант, хиалинно-мембранна болест, несъвършен контрол на телесната температура; проблеми със сърцето – персистиращ артериален канал, повишено белодробно съдово съпротивление, артериална хипотония, ритъмни нарушения на сърдечната дейност, риск от увреждания на мозъка; нарушен метаболизъм; недостатъчна зрялост на имунната система, водеща до ранни генерализирани инфекции.

Анемия след раждане
Обикновено здравата жена може да понесе кръвозагуби до 1 литра без особена опасност за живота, понякога дори без ясно изразени признаци на остра анемия. В някои случаи обаче и по-малки кръвозагуби от 500 – 600 ml могат да застрашат живота на родилката. Границата е различна и строго индивидуална.

Острата анемия налага спешно кръвопреливане, но и след него, в периода на възстановяване, много бързо и за продължителен период от време родилката чувства умора, главоболие, има световъртежи и усещане за обща слабост. Подходящо решение на проблема е приемът на железен препарат, който компенсира дефицита и възстановява качеството й на живот.

Коя е най-надеждната и безопасна профилактика на железния дефицит по време на бременност?

Изискванията към всеки медикамент и хранителна добавка са свързани колкото с ефективността, толкова и с профила на безопасност и липсата на нежелани ефекти. Това е от особено значение за бременните и родилките. Идеалният железен препарат би трябвало да има висок процент на усвояемост, липса на странични действия като гадене, повръщане, метален вкус в устата, болки в стомаха, запек, оцветяване на изхожданията и не на последно място – приятен вкус.
Стандартните желязо съдържащи продукти под формата на  таблетки обикновено предизвикват такива неприятни реакции от страна на стомашно-чревния тракт.

Защо се случва това ?
Само до 30% от желязото в таблетки е под формата на железни йони, т.нар. хемово желязо, останалите 70% са желязно съединение, което е недостъпно за резорбция. От тези 30% йони не повече от 3 до 10% могат да бъдат усвоени от организма (обикновено става дума за 5%). Именно на остатъчното, неусвоено от организма желязо се дължат всички неприятни симптоми.
Набавянето на желязо чрез храната също е крайно незадоволително предвид по-големите нужди на бременната и в същото време ниското му съдържание в различните хранителни продукти. Затова при почти всички бременни се налага прием на железен препарат, по възможност от естествен произход – ниско дозиран, с висок процент резорбция и приятен вкус.



Всички тези качества са основни характеристики на Ferrotone – натурален продукт, естествено йонизирана вода, добивана  от извор в Северен Уелс, преминала лабораторна стандартизация и добавен към нея натурален сок от ябълка и витамин С с органичен произход. Витамин С допълнително улеснява резорбцията, която при Ferrotone е от 4 до 10 пъти по-висока в сравнение с таблетните форми – стига до 40% в зависимост от нивата на серумен феритин. Тази пълна комбинация от ползи за бременната го прави първи избор за преодоляване на железния дефицит и предотвратяване на тежките последици от него – както за бременната, така и за плода.

Макар и разработен специално за нуждите на бременната, Ferrotone е подходящ за вегани, деца, спортисти, както и онкоболни с железен дефицит.
Повече информация потърсете ТУК.


Включете се в предизвикателството
Споделете като коментар в настоящата тема до 08.06.2017 г. считате ли, че имате симптоми на железен дефицит? Как се справяте с тях?

Трима от участниците ще получат по една от следните награди:
1 награда: 8 опаковки "Феротон"
2 награда: 6 опаковки "Феротон"
3 награда: 4 опаковки "Феротон"
Виж целия пост
# 1
Всички изброени неща бяха на лице при мен по време на бременността ми,но за жалост никой не предприе нещо. В последствие родих хипотрофно,недононесено момченце, което в последствие премина през желязодефицитна анемия. Сега живот и здраве, за второто ми дете, ще ср пигрижа да не ми липсват желязо и други ценни витамини и минерали. Не бях виждала вашия продъкт досега,но ще го имам из напредвид за в бъдеще.
Виж целия пост
# 2
По време на бременността ми имах главоболие и световъртеж, при рязко ставане, бях с нисък хемоглобин, който се оправи с прием на хапчета! След раждането не съм имала проблеми!Вашия продукт ме заинтригува!
Виж целия пост
# 3
Имам доказана желязодефицитна анемия и от известно време приемем желязо под формата на таблетки. По време на бременността, също имах такъв проблем, но тогава го приемах под формата на ампули.
Виж целия пост
# 4
 По време на бременността приемах медикаментозно желязо, а иначе винаги съм имала проблем хиперфункция на щитовидната жлеза. Cry
Виж целия пост
# 5
И аз имам желязодефицитна анемия и последно време постоянно търся нови и нови начини за приготвяне на храни, богати на желязо. Благодарна съм, че като попитах в блога ми, хората да споделят рецепти с много желязо - те се отзоваха.
Не съм бременна в момента, но правим опити и затова се боря така настойчиво да преборя анемията.  Peace
Виж целия пост
# 6
И през двете си бременности имах нужда от желязо, планирам и трета и вероятно пак ще имам нужда. По принцип хемоглобинът в кръвта ми е нисък, а по време на бременност- съвсем! Често ми се вие свят, а понякога ми се привижда, че предмети се движат към мен, или че сенки преминават покрай мен.
Виж целия пост
# 7
Аз също имам анемия и се боря с преборването й, но на този етап неуспешно.
Бях бременна за седмица и тогава гледах да консумирам още повече храни богати на желязо.
Виж целия пост
# 8
По време на бременността приемах леkарствен продуkт съдържащ желязо, заради нисъk хемоглобин. След приема му се чувствах по-жизнена и kато цяло по-добре
Виж целия пост
# 9
Имам желязодефицитна анемия и  приемем желязо под формата на таблетки,защото само със подходяща храна не става.Вашия продукт,ще е подходящ за мен Hug
Виж целия пост
# 10
Да, имах симптоми, нисък хемоглобин, отпадналост и т.н.
Виж целия пост
# 11
 По време на бременността имах такъв проблем i тогава  приемах под формата на ампули, от които ми ставаше лошо.
Виж целия пост
# 12
Споделете като коментар в настоящата тема до 08.06.2017 г. считате ли, че имате симптоми на железен дефицит? Как се справяте с тях? - Симптомите на железен дефицит понякога се припокриват с други, така че нищо не считам, просто си пускам изследване, най-добре целия железен панел, понякога само желязо и така разбирам какво е положението. Справих се с Тотема по време на бременността, сега не съм бременна, но имах леки проблеми с желязото и пия "Нежно желязо".
Не знаех за Ferrotone, звучи добре.
Виж целия пост
# 13
Умора, слабост, главоболие, световъртеж, особено при рязко изправяне, мигренозно главоболие, болезнени цепнатини в ъглите на устата, болезнени цепнатини в края на ноктите, ниско кръвното налягане. Отдавах го на умора и кърменето след раждането и недоспиването вече много дълго време. Имам наследствена анемия и преди няколко седмици си пуснах и изследвания които паказаха че хемоглобина е добре, което много ме изненада, заради симптомите които имам.
Виж целия пост
# 14
Досега не съм се преборила с анемията, детенцето ми също е така.
Възможно е вашият продукт да повлияе положително при една следваща бременност.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия