Молекулярна биология в България?

  • 8 739
  • 22
Здравейте!

Тази година кандидатствам и това е бакалавърът, който съм избрала да следвам. Има ли някой тук, който го е завършил/в момента го учи? Къде? Какво е мнението ви за университета? Доволни ли сте от обучението?
Аз питам най-вече, защото не мога да избера кой университет да пиша като първо желание - СУ или ПУ. За ПУ чувам, че има много по-хубава база, за СУ - че дипломата се ценяла повече.. Помогнете ми да реша! Grinning
Виж целия пост
# 1
За специалността не мога да ти помогна, но за университетите не се ли кандидатства във всеки отделно? При това положение не се пишат желания първо и второ.
Виж целия пост
# 2
Завършила съм в СУ. Потърсете учебния план в сайта на БФ и в сайта на ПУ. Преценете кое ви устройва. За мен лично беше нелогично три години да се учат десетки предмети от порядъка на ботаника на водорасли и гъби, ботаника на висши растения, структурна ботаника, зоология на безгръбначни и гръбначни животни, висша математика и т.н. двусеместриално, а самата молекулярна биология идва в един семестър в четвърти курс, избрани методи в молекулярната биология е избираем предмет и т.н. недомислици. Това беше преди години, може да са актуализирали, но не знам до колко. Базата не беше много нова, по-лошото е, че в повечето случаи практическите упражнения се правят на групи от по минимум двама, в зависимост от предмета, за да се пестят консумативи. Вече след това, човек като си намери работа, понаучава това-онова. Зависи и какво ще магистърства след това и с каква перспектива. От СУ годишно излизат към 60 молекулярни биолози, от ПУ - около 30, там имат и задочна форма, което лично за мен е безумие. Подгответе си добър английски, добрата информация се чете от едни много добри дебели книги. Не знам каква е базата в ПУ, а колкото до ценноста на дипломата - зависи къде възнамерявате да я ползвате.
Според мен е добре да потърсите учебен план, да разгледате хорариуми и т.н.
https://www.uni-sofia.bg/index.php/bul/universitet_t/fakulteti/b … ulyarna_biologiya
Успех!
Виж целия пост
# 3
Лиляна, да, права сте, моя грешка. Малко съм разсеяна с тези матури  Grinning

isa_pisa, благодаря за изчерпателния отговор. По принцип съм чела учебните планове, но вашето мнение ми постави нещата в по-различна перспектива, един вид Simple Smile Магистратурата ми е много вероятно да е в чужбина и английският не е проблем.
Виж целия пост
# 4
Ами, дано се включи някой по-пресен колега, защото моето мнение е базирано на опит от преди 10-15 години и нещата вероятно да са по-различни сега. Когато бях в горните курсове, забелязах тенденция на опростяване на кандидатстудентския изпит. По мое мнение, трябва да има и такъв по химия, защото доста химия се учи през годините и ако в средното е минал човек по тангентата, всичко му се стоварва като със самосвал (за кандидатствалите медицина не е проблем, а доста колеги всъщност са неосъществени медици). Вместо това дори изпитът по биология беше опростен до развиване на един въпрос и тест с много въпроси, което, според мен, снижава нивото на прием.
За добиване на допълнителен практически опит и подобряване на шанса за агистратура в дадена секция много колеги започнаха да „мият епруветки” в предпочитаната лаборатория. На територията на факултета се намира и Агробиоинститут, в който понякога търсят стажанти, дипломанти, докторанти. Там базата беше ок и има кво да се понаучи. Други колеги търсеха стаж в БАН, но там е драматично положението...
Ако имате перспектива за конкретна чужбина, може би е редно от сега да се поинтересувате къде се признават тукашните дипломи.
Ако правите тук магистратура, внимавайте с БАН, голяма черна дупка е, ако още съществува до тогава. Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Благодаря отново.

Само една поправка към предния ви коментар - в ПУ няма задочна форма за молекулярна биология: https://uni-plovdiv.bg/pages/index/76/
Виж целия пост
# 6
Благодаря отново.

Само една поправка към предния ви коментар - в ПУ няма задочна форма за молекулярна биология: https://uni-plovdiv.bg/pages/index/76/
или паметта ми изневерява, което е напълно възможно, или са променили нещата, което не е невъзможно  newsm78
Виж целия пост
# 7
Не знам за материалната база, но моите впечатления са, че това се води най-престижната специалност в биологическия факултет на СУ, с най-висок бал и най-голям прием. Преподавателите масово се отнасят с най-голямо уважение именно към тези студенти и отделят повече време да им обясняват, отколкото на един биолог или еколог, например. Това определено е плюс.
Виж целия пост
# 8
Когато бях в горните курсове, забелязах тенденция на опростяване на кандидатстудентския изпит. По мое мнение, трябва да има и такъв по химия, защото доста химия се учи през годините и ако в средното е минал човек по тангентата, всичко му се стоварва като със самосвал (за кандидатствалите медицина не е проблем, а доста колеги всъщност са неосъществени медици). Вместо това дори изпитът по биология беше опростен до развиване на един въпрос и тест с много въпроси, което, според мен, снижава нивото на прием.
Днес влизат и без изпит - само с оценката от матурата по биология. По-опростен изпит от това и аз не си представям.
Виж целия пост
# 9
Здравейте! Тази година ще кандидатствам и искам да попитам как стои въпросът с интереса към специалността "молекулярна биология". Има ли още някой желаещ, кога обичайно са дадите на КСИ?
Виж целия пост
# 10
Здравейте! Тази година ще кандидатствам и искам да попитам как стои въпросът с интереса към специалността "молекулярна биология". Има ли още някой желаещ, кога обичайно са дадите на КСИ?

здравей и аз ще кандидатствам молекулярна биология в су, приемът може да е с дзи био или с изпит био, су вече обявиха датите за изпитите по био е на 29ти май, успех
Виж целия пост
# 11
Поздравления момичета, това е най-трудната специалност по мой наблюдения. Мисля, че ПУ е по-добър вариант.
Виж целия пост
# 12
Специалността изисква много отдаденост и четене. Най-доброто, което може да направиш е да потърсиш вариант за дипломна работа. А в някой по-горен курс Еразъм обмен. Аз съм завършила в ПУ и съм изключително доволна от програмата и преподавателите. Да, има много фундаментални знания по ботаника, зоология и т. н., които може и да не ти се наложат да използваш никога. Но много зависи в какво направление ще продължиш.
Виж целия пост
# 13
Здравейте отново на всички ентусиасти 😃 Завръщам се 4 години по-късно като почти завършил молекулярен биолог (остана само една дипломна работа). Влязох във форума по съвсем друга тема, но от известията разбрах, че тук е имало интерес, така че, ето ме, хахаха. Ще разкажа накратко каквото се сетя, а ако някой има други въпроси, нека ми пише.

И така, в крайна сметка аз избрах СУ. В последствие чух доста негативни мнения за нивото на обучение в ПУ от колеги, които са имали досег със заведението и студентите му. Не знам кое колко е вярно, но общото мнение е, че там не е добре работата. Това да не се приема като „в СУ всичко ни е наред“. Даже, ако имате вариант да учите в чужбина, не четете надолу, ами направо отивайте натам. Не сме конкуретноспособни като университет и това е факт.
Равносметката от изминалите 4 години мога да я определя като bittersweet. Имаше много трудни моменти, особено в началото е брутално. Свиква се. Като си спомня сега какво сме правили първите 2 години, изглежда ми лесно и приятно. Пригответе се за breakdown-и в началото, особено, ако в училище сте били от отличниците, на които не е било нужно много много да учат (чети: като мен). В тази специалност от цяла България ще влязат много други умници като вас, някои от профилирани гимназии, с които е трудно да се мери човек от непрофилирана такава. Ще се адаптирате, не се притеснявайте. На мен в момента ми е мъчно и ми се иска да се върна в първи и втори курс, ама не може.
Колкото до обучението - базата е смесена работа. Има изключително нови и модерни лаборатории (пр. микробиологията), има и някакви смехотворно стари (пр. ботаника). Върши работа оборудването, но няма да се научите да работите на международно ниво със сигурност. За тая работа се ориентирайте възможно най-рано (да, даже от 1 курс) за кръжочничество в някоя катедра по ваш вкус. Да, знам, че вие още не ги познавате. Препоръчвам: цитология, биофизика, микробиология, биохимия. Всъщност, на този етап от състава на катедрата, всичко без генетика (сълза, аз заради нея влязох, ама ей го на). Също, не се ограничавайте до факултета. Влезте в сайтовете на институтите на БАН и си харесайте лаборатории от там. Ако нямате познати в тях, пишете направо на ръководителите. Не хапят, а е силно вероятно да имат местенце за вас. Какво е кръжочничество, питате вие? Това е общо взето като неплатено стажантство. Ходите там, показват ви неща, в началото нищо не правите, после ви дават да измиете някоя епруветка, нещо елементарно. Започва се от А и Б, няма значение какво знаете, какви са ви оценките. Те ще си ви обучат. Ако си паснете, може да останете и повечко време, и дипломна работа да правите при тях.
Като казах дипломна - не си влачете изпитите, защото накрая ще плачете. За дипломна работа повечето катедри изискват да имате взети всички изпити до първи семестър на 4 курс. Има възможност за уговорка с преподавател да си ги вземете на ликвидационната сесия на края на семестъра, но не разчитайте на това. Алтернативата е държавен изпит, за който се носят неприятни истории (цитат от не един преподавател: „честно казано, ако трябва сега да се явя, сигурно ще го взема с 3-ка“). Естествено, не е невъзможен за взимане, но дипломната работа е къде къде по-приятният вариант.
Pro tip: запознайте се с хората от факултетния съвет и се сприятелете с тях. В общия случай те са тези, които знаят повечето отговори на вашите въпроси, имат ценни съвети, учебни материали и, не на последно място, са едни от най-готините хора във факултета 😎 Даже, направо влезте в съвета. Там ще има хора от горен курс, завършили, магистри. Полезно е.

И накрая, за всички, които от утре ще дойдат да се записват: моля ви, четете внимателно и пазете хладнокръвие. Да, документите са доста, объркващо е, но доброволците са там за вас. Гледайте образците на таблото и във фейсбук страницата на Студентски съвет, мислете като пишете (виждали сме невероятно нелепи грешки чисто и просто от шашнатост на студента), питайте, ако не сте сигурни. Ако сбъркате, нищо не е фатално - просто ще си купите нов екземпляр, а може и да ви дадат безплатен. Няма да останете незаписани, не се притеснявайте 😁

Успех на всички 🤓
Виж целия пост
# 14
Здравейте отново на всички ентусиасти 😃 Завръщам се 4 години по-късно като почти завършил молекулярен биолог (остана само една дипломна работа). Влязох във форума по съвсем друга тема, но от известията разбрах, че тук е имало интерес, така че, ето ме, хахаха. Ще разкажа накратко каквото се сетя, а ако някой има други въпроси, нека ми пише.

И така, в крайна сметка аз избрах СУ. В последствие чух доста негативни мнения за нивото на обучение в ПУ от колеги, които са имали досег със заведението и студентите му. Не знам кое колко е вярно, но общото мнение е, че там не е добре работата. Това да не се приема като „в СУ всичко ни е наред“. Даже, ако имате вариант да учите в чужбина, не четете надолу, ами направо отивайте натам. Не сме конкуретноспособни като университет и това е факт.
Равносметката от изминалите 4 години мога да я определя като bittersweet. Имаше много трудни моменти, особено в началото е брутално. Свиква се. Като си спомня сега какво сме правили първите 2 години, изглежда ми лесно и приятно. Пригответе се за breakdown-и в началото, особено, ако в училище сте били от отличниците, на които не е било нужно много много да учат (чети: като мен). В тази специалност от цяла България ще влязат много други умници като вас, някои от профилирани гимназии, с които е трудно да се мери човек от непрофилирана такава. Ще се адаптирате, не се притеснявайте. На мен в момента ми е мъчно и ми се иска да се върна в първи и втори курс, ама не може.
Колкото до обучението - базата е смесена работа. Има изключително нови и модерни лаборатории (пр. микробиологията), има и някакви смехотворно стари (пр. ботаника). Върши работа оборудването, но няма да се научите да работите на международно ниво със сигурност. За тая работа се ориентирайте възможно най-рано (да, даже от 1 курс) за кръжочничество в някоя катедра по ваш вкус. Да, знам, че вие още не ги познавате. Препоръчвам: цитология, биофизика, микробиология, биохимия. Всъщност, на този етап от състава на катедрата, всичко без генетика (сълза, аз заради нея влязох, ама ей го на). Също, не се ограничавайте до факултета. Влезте в сайтовете на институтите на БАН и си харесайте лаборатории от там. Ако нямате познати в тях, пишете направо на ръководителите. Не хапят, а е силно вероятно да имат местенце за вас. Какво е кръжочничество, питате вие? Това е общо взето като неплатено стажантство. Ходите там, показват ви неща, в началото нищо не правите, после ви дават да измиете някоя епруветка, нещо елементарно. Започва се от А и Б, няма значение какво знаете, какви са ви оценките. Те ще си ви обучат. Ако си паснете, може да останете и повечко време, и дипломна работа да правите при тях.
Като казах дипломна - не си влачете изпитите, защото накрая ще плачете. За дипломна работа повечето катедри изискват да имате взети всички изпити до първи семестър на 4 курс. Има възможност за уговорка с преподавател да си ги вземете на ликвидационната сесия на края на семестъра, но не разчитайте на това. Алтернативата е държавен изпит, за който се носят неприятни истории (цитат от не един преподавател: „честно казано, ако трябва сега да се явя, сигурно ще го взема с 3-ка“). Естествено, не е невъзможен за взимане, но дипломната работа е къде къде по-приятният вариант.
Pro tip: запознайте се с хората от факултетния съвет и се сприятелете с тях. В общия случай те са тези, които знаят повечето отговори на вашите въпроси, имат ценни съвети, учебни материали и, не на последно място, са едни от най-готините хора във факултета 😎 Даже, направо влезте в съвета. Там ще има хора от горен курс, завършили, магистри. Полезно е.

И накрая, за всички, които от утре ще дойдат да се записват: моля ви, четете внимателно и пазете хладнокръвие. Да, документите са доста, объркващо е, но доброволците са там за вас. Гледайте образците на таблото и във фейсбук страницата на Студентски съвет, мислете като пишете (виждали сме невероятно нелепи грешки чисто и просто от шашнатост на студента), питайте, ако не сте сигурни. Ако сбъркате, нищо не е фатално - просто ще си купите нов екземпляр, а може и да ви дадат безплатен. Няма да останете незаписани, не се притеснявайте 😁

Успех на всички 🤓
Здравейте, каква е реализацията в тази специалност?Успяхте ли с дипломата си да намерите подходяща и удовлетворяване работа?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия