Частни училища - информативна тема 18

  • 116 068
  • 743
# 60
Коя беше Шотева, прощавайте?
Виж целия пост
# 61
Коя беше Шотева, прощавайте?
Петър Берон, не знам дали е собственичка или управителка.
Виж целия пост
# 62
Здравейте,
Интересувам се от ЧУ с немски език и по-конкретно от Веда, Ерих Кестнер и евенуално Увекинд. За ПУК за учебната 2018/19 г. Изчела съм доста от темите, както и следя класиранията на националните оценявания. Забелязала съм, че за немските училища информацията е доста оскъдна.
На този етап нямам конкретни въпроси, а ще се радвам на мнения как се чувстват децата ви там, отношение, съвпадение на очаквания/ обещания и реалност.
Синът ми има известни проблеми с концентрацията и в този мисъл търся по-скоро място, където да могат да му отделят повече внимание, а не толкова конкурентна среда.
Изборът на горните училища се дължи на факта, бяхме известно време в Германия и бихме искали да поддържа/ развива езика, както и близост до жилището ни в София.
Виж целия пост
# 63
Наши познати имат две деца в Увекинд. В градината и в училището. Бащата е крайно недоволен от нивото на езика и голямото дете ходи в Гьоте допълнително. Иначе като среда и отношение са ок.
Виж целия пост
# 64
Благодаря, Bliss.
Тези три училища дали имат някакъв изпит/ интервю за прием в ПУК? В сайтовете им не пише нищо конкретно.
Освен това ми е интересно как децата, които тепърва започват да учат немски в първи клас, се изравняват с тези, които са го учили преди това? 
Виж целия пост
# 65
Само за Увекинд мога да кажа.
За ПУК и за 1 клас имат тест за готовност. И среща с психолог и логопед.
За 1 клас имат един клас от ПУК и един нов клас. Доколкото знам предлагат и индивидуална подготовка при приемане на дете без да е учило език.
Виж целия пост
# 66
Jojolina, може да посетите и Немското училище - Deutsche Schule. Вероятно има потребители във форума, които биха дали информация от първа ръка; аз мога да предам впечатленията на наши познати - много са доволни.
Виж целия пост
# 67
Да, и това евентуално е вариант, но имам малка неяснота тук - Deutsche Schule и Училището към Немското посолство едно и също ли са? За къде са Вашите впечатления? Защото за първото намирам адрес в Горна баня, докато второто е някъде при Посолството на Жолио Кюри, очевидно. Същевременно това, с адрес в Горна баня, няма сайт и на места посочения имейл е този на другото училище. В началото не темата са посочени като отделни, но ми се струва странно да нямат уебсайт.
За всички училища му интересува:
Средата - дали по-скоро се цели кооперативност и да се развие в децата интерес към ученето (говоря за ПУК и начален курс) или средата е по-конкурентна и ориентирана към постижения, с всички условности на подобно противопоставяне Wink
Колко са големи класовете?
Има ли добра и редовна комуникация с учители/ ръководство.
Немски се учи като чужд език, т.е. имат часове по немски или е език за комуникация като цяло/ в определена част от деня?
Ако става дума за училището към Посолството - вървят по програмата на МОН?
Ако е другото - имат ли уебсайт Simple Smile
Виж целия пост
# 68
Jojolina пред години се бяхме насочили към училище с немски език. По тази причина и поради добрите отзиви се насочихме към Увекинд. Ерих Кестнер ни е на другия край на града а за Веда никога не успях да намеря отзиви. За ДГ на Увекинд съм писала и преди. Прекрасно отглеждане на децата, всекидневни разходки басейни, шейни. Но нивото на немският език не беше това което ми се искаше. Затова и решихме да кандидаства в Дойче шуле към немското посолство. Кандидастването при тях е януари - февруари. Канят родителите на среща в която ги развеждат и им разказват за училището. Една добре организирана немска програма. До 7 клас не им трябва признаване от МОН защото детето може да бъде преместено във всяко училище. Гимназията вече мисля, че вземат и БГ диплома. Комуникацията е изцяло на немски език. Входният тест е на немски език, но това което разбрах от детето е, че е изрязвал щъркел. Низал е герданче на мече и е скачал като е събирал и разтварял едновременно ръце и крака. Моето дете кандидаства на 5 години. Докато чакахме резултатите говорихме с много родители и предценихме,че това не  е нашето училище. Така или иначе детето остана резерва. В Увекинд мина тестовете за ПУкК, но кандидаства в друго училище и сменихме езика. За Уве знам че са около 20 деца в клас. Комуникацията с учителите винаги е била безпроблемна.
Виж целия пост
# 69
Благодаря, Hope for Two. А Вас какво ви отказа, ако не е прекалено лично да попитам?
За Веда виждам, че имат доста добри резултати на различните външни оценявания, но това е едната страна на монетата Wink Имам и позитивни впечатления от детската градина от познат, но нищо за училището. Наистина трудно се намира информация за тях. Същевременно бяхме на една среща там преди известно време и жената, с която говорихме (зам-директорка, може би?), ни направи много лошо впечатление с поведението си. Отделно че тогава (преди 1 г.) в двора нямаше нищо и детската градина (отвън, не сме разглеждали помещенията) изглеждаше в пъти по-зле от държавната ясла на сина ни.
Виж целия пост
# 70
Стана и интересно какво означава това, че до седми клас не им трябвало признаване от МОн, защото можели да се преместят навсякъде? С какъв документ едно дете може да се премести в българско училище, да не говорим след критичния седми клас?
Виж целия пост
# 71
То това май не е точно така - на мои приятели с деца във Френския лицей, май ще трябва да се държат някакви приравнителни за след 7 клас. Не съм съвсем сигурна, имат 2 години до първото, но засега май такива са проучванията.
Виж целия пост
# 72
Oсновното образование е задължително. Тоест детето трябва да го приемат в училище. Може би ще държи някакви приравнителни изпити. Колкото до дипломата помня , че преди година- две признаха дипломат а от Дойче шуле и БГ университетите.
Jojolina тръгнах с голямата кошница в ДГ, че детето ще научи едва ли не един език. Ако ДГ е изцяло езикова това сигурно ще се случи , но не и в БГ градините. Че поставят основа поставят. Но че детето ми тръгна в училище без една дума английски е факт и за 2 години /ПУК и 1 калс/ стигна на ниво да чете книга. И води приличен разговор. Та с две думи по-голямата възраст помага при децата за по-бързото усвояване на езика.
Докато чакахме резултатите в ДШ, разпитвах кой ли не за него. Така се срешнах с 3 ма родители и един учител от училището. Осъзнах, че децата са поставени в изкуствена среда. Тоест по 10 часа комуникират на немски , но у дома говорят на БГ и гледат БГ филми и телевизия. Учат по немска програма която не е адаптирана за тях, а е за майчин немски език. Естествено в един момент започват да имат пропуски, защото им става трудно да разберат примерно условието на задачата , защото им липсва лексика. Част от децата ходят на уроци по немски. Едната майка местеше двете си деца от там, поради смяната на учителите. Учителите пристигат с мандат и да не са доволни родителите , те продължават в училището. Повечето деца учещи там продължаваха образованието си след 6-7 клас в Германия. Нямаха шанс да се адаптират в нашата система. Та и това ,че детето остана резерва беше финалният отказ от училището.

Минали сме през много мисли и виждания относно езика в основното образование. За нашето семейство е важно да е грамотен. Да говори и пише на правилен български. Да мисли и да обича предизвикателствата. Да полага усилия в усвояването на всички предмети от история до музика. И езика е само един плюс към всичко това. Преди години считах, че е важно езика да се учи от най-ранна възраст и да бъде в основата на образованието. Сега от позицията на времето - вижданията са други Simple Smile
Виж целия пост
# 73
Да, и аз предполагам, че трябва да държат приравнителни изпити, най-малкото по български. Но критичното е в седми клас. Лично зная за случай преди години, когато родители решиха да отпишат детето от точно това училище и се оказа, че детето не може да кандидатства за гимназиите, защото няма удостоверение за завършен седми клас. Накрая се принудиха да го запишат в непрофилирана паралелка с триста зора, приравнителни изпити и какво ли не. В този смисъл разбирам, че нищо не се е променило вече толкова години, явно не искат да се главоболят с МОн заради едното удостоверение за седми клас и така топката остава в полето на родителите. Но лежерно си го казват това как не трябвало нищо за преместване, така го бяха казали и на въпросните родители, които познавам и те бяха разтълкували това мъгляво успокоение като "няма проблем в седми клас". Не казват направо, а премълчават най-важното - седми клас.
Виж целия пост
# 74
Моите приятели искат децата им да продължат в АК и доколкото разбрах там не е проблем и без БГ диплома да се кандидатства, НО тогава таксуват децата като чуждестранни ученици, за което таксата е близо двойна.
Дано да не объркам някого с тази информация, тъй като и на тях все още им предстои и не сме го видяли от първа ръка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия