МОН - промените продължават

  • 129 851
  • 1 526
# 1 185
А частните тютюнопроизводители са си гледали тютюна на ръка - баба ми също е родена след 1920, пък какво остава за баща ми и леля ми. Подробност просто.
Виж целия пост
# 1 186
Една хубава статия на английски, която, според мен,показва различни гледни точки  и илюстрира липсата на единнен извод за полезността на различните варианти по отношение на дължината на лятната ваканция.

http://www.newtimes.co.rw/section/read/196779

Ще си позволя да преведа някои извадки:
Някои проучвания твърдят, че децата от семейства с ниски доходи страдат от спад в академичните постижения в резултат на продължителната почивка, което води до увеличаване на разликата в постиженията.

Същите проучвания показват, че през дългата ваканция децата от средната класа четат повече, посещават библиотеки, продължават да обогатяват пътуванията си и се връщат по-способни да учат, отколкото преди.
...........
Очевидно децата, които имат достъп до висококачествени преживявания, продължават да упражняват ума и телата си в музеите, библиотеките и допълнителните занятия. Междувременно децата без ресурси стоят пред светнали екрани за целия ваканционен сезон.

Следователно, дългата учебна ваканция може да бъде конструктивна или разрушителна за нашите ученици!


Т.е. потвърждава се моето мнение, че умното дете си е умно и през ваканциите, а незаинтересованото нищо не го променя.
И как можем да приравним "умно" и "принадлежащо на средната класа"? Социалните и индивидуалните характеристики не са едно и също нещо все пак.
Всъщност това изследване според мене показва нещо съвсем различно от предложеното горе тълкувание - а именно че ако искаме и по-бедните деца и децата в неравностойно положение да имат равен достъп до образование, не трябва да има твърде дълги ваканции. Защото тези от по-богатите или от по-интелигентните семейства не разчитат на образованието в училище, а на допълнителни занимания, които семейството може да осигури - независимо дали по време на учебната година, или извън нея.
Това го казвам принципно - аз лично нямам особени претенции как да са разпределени ваканциите. Вероятно щото мога да им предложа висококачествени занимания и извън училище. Наред с не толкова качествените.
Иначе умно и незаинтересовано не могат да бъдат антоними, защото има умни и незаинтересовани, не толкова умни и незаинтересовани, не толкова умни и заинтересовани и, разбира се, умни и заинтересовани, които обаче не са мнозинството.
А т.нар. незаинтересованост не е перманентна характеристика и не зависи само от семейството.
Виж целия пост
# 1 187
В крайна сметка целта на общодържавното образование е не да изпъкнат "умните" /каквото и да значи това, лично аз рядко употребявам този термин, когато говоря за деца особено/, а с цел ограмотяване на масите. На ниво, което ще им трябва за да бъдат те полезни за обществото. По тази причина при вземане на решения се гледа общият интерес. У нас, например, не мога да се съглася, че той е децата да се оставят месеци наред сами. Понеже българинът по-често няма възможност да им организира три месеца и нещо отглеждане и качествено прекарване на времето. Почти във всяко семейство родителите работят, отпуските по КТ са 20 дни, като работодателите не са щастливи да ги дават наведнъж, а баби вече няма чак толкоз много за "общо ползване". Вдигане прага на възрастта при пенсиониране лиши масово българката от таз безплатна помощ.
Ако за мен е безпроблемно да организирам на малко дете няколко лагера /щото един не може посмъртно да запълни голямата ваканция/, курсове и платено гледане, докато работя, то повечето хора не могат.
Това - в допълнение на другото, за естествения когнитивен процес на забравянето, който някои майки не щат да допуснат, че касае всички деца. /За учители не говоря - те забиват глава в пясък, когато се заговори за реални проблеми в системата./ Което, разбира се, не променя същността и общовалидността на факта.
https://cleverbook.net/blog/za-i-protiv-dalgata-lyatna-vakantsiya
Виж целия пост
# 1 188
Интересно, като се намали лятната ваканция и се увеличат разните там през годината, дали 20те дни платен годишен отпуск на родителите също ще се увеличи. Не мога да разбера всички коментари за намаляне на ваканцията през лятото, защото нямало кой да гледа децата, но в същото време през годината явно има кой да ги гледа.
Прословутите 3,5 м лятна ваканция имат само в 1-3 клас по новата наредба и 1 и 2 клас едва  избутват до края на годината от натрупаната умора, въпреки уж многото ваканции след Коледа. Че то в ДГ са имали ваканция от май до октомври (без задължителните педагогически  ситуации). В същото време до Коледа са някак си по-мотивирани, по-съсредоточени и запомнящи. Като стане малко по-дълъг денят и да се прибират по светло от училище и вече им се играе и ученето отива на заден план, затова и изходните нива обикновено са по-слаби от входните. А за да забравиш нещо, трябва първо да си го научил. Последното вече е трудно с обема материал, който е сложен в прогимназиален етап и след това с новите изменения до 10 клас. Началният етап е повече за свикване с дисциплината и за изграждане на навици да учат и да се подготвят сами за училище, но с тези занимални и това вече не е баш така. Винаги има учител, който да ти напомни, че имаш домашна по ЧО и да не забравиш, че утре имаш музика.
Разбирам, че тенденцията е да се взима всичко от западните образователни системи, ама не е лошо като взимаме нещо да погледнем и дали може да бъде приложено по нашите географски ширини.
Виж целия пост
# 1 189
Основната причина, поради която се защитава тезата за друго разпределение на почивките през годините, е друга. Щом си чела, трябва да си наясно.
А за тази причина - едно е да се гледа детето една седмица самО, примерно четири пъти годишно, и да си почива, съвсем друго - един месец, заобиколен от още два, два и нещо. През които не може дамо да си почива и ... както беше в статията, да му се организира полезно времето.
Не е случайно това, че още в начална степен учителите много често дават както литература за летен прочит, така и препоръки за решаване на задачи, а някои - направо препоръчват сборник. Не падат от Марс хората, наясно са, че ако това не се прави, втори клас го почват като втори срок на първи.
И наистина в края на учебната година децата натрупват голяма умора. Която се дължи както на зле оформената като цяло програма, така и на лошото разпределение на процеса работа - почивка.
Цитат
А за да забравиш нещо, трябва първо да си го научил. Последното вече е трудно с обема материал, който е сложен в прогимназиален етап и след това с новите изменения до 10 клас.
И обем, и съдържание, и подредба, и връзка между отделните дисциплини и между тях и това, с което ученикът се сблъсква реално житейски.
Виж целия пост
# 1 190
Почти във всяко семейство родителите работят, отпуските по КТ са 20 дни, като работодателите не са щастливи да ги дават наведнъж, а баби вече няма чак толкоз много за "общо ползване". Вдигане прага на възрастта при пенсиониране лиши масово българката от таз безплатна помощ.


За това, че родителите имат нужда някой да им гледа децата през лятото, хайде да накараме всички деца да учат по-дълго:) и да ги затворим в задушните и горещи класни стаи. Така няма да ги мислим и ще са "обгрижени".

За мен това не е никакво решение. Да има безплатни летни занимални към училище (за някакъв период), за родителите, които нямат възможности - това да, но да ги накараме да учат сериозно повече и в жегата ... не. Моите деца не се спират през ваканцията и тъй като здраво учат през годината имат нужда от пълна и качествено почивка "до забравяне" Simple Smile не се страхувам, че ще позабраят нещо - наваксват го бързо, а и лятото е време за допълнителни занимания, за които през учебната година просто няма време. През другите "кратки" ваканции винаги имат домашни, проекти и неща за наваксване, така че до "пълна почивка" никога не се стига.

Виж целия пост
# 1 191
Явно наистина има сериозно лоби за удължаване на учебната година и намаляване на ваканциите. Всяка година се дъвче едно и също по това време. Следващата учебна ще е удължена за първи и седми клас, явно ще го направят на части, щом не са успели досега да го прокарат наведнъж. Спомням си, че и петиции имаше против удължаването, доста народ се беше вдигнал, ама на - като си наумят нещо МОНстърите, въртят, сучат и накрая си го докарват на тяхното.


Виж целия пост
# 1 192
Почти във всяко семейство родителите работят, отпуските по КТ са 20 дни, като работодателите не са щастливи да ги дават наведнъж, а баби вече няма чак толкоз много за "общо ползване". Вдигане прага на възрастта при пенсиониране лиши масово българката от таз безплатна помощ.

За това, че родителите имат нужда някой да им гледа децата през лятото, хайде да накараме всички деца да учат по-дълго:) и да ги затворим в задушните и горещи класни стаи. Така няма да ги мислим и ще са "обгрижени".


Няма нужда се опонира срещу нещо, което не се твърди и предлага.
Лично за мен колкото по-малко седят в училище децата - толкова по-добре. Предпочитам обаче по-плавно разпределение - по-малко часове на ден, по-чести почивки от по седмица.
За друго си говорим - за разпределението. Това не е чисто аритметично "удължаване на учебната година". Такова ще има, ако досегашната подневна и месечна натовареност се запази и просто се удължи броят на учебните седмици. Не това обсъждаме тук днес, обаче. Аз също съм против такъв модел.
Виж целия пост
# 1 193
Джуди, разбирам аргументите ти и ти имаш  право на мнение.
Повечето родители, обаче, са против съкращаването на лятната ваканция - това е видно и в този форум, и в обсъжданията в социалните мрежи, и в социологическите проучвания. Така че какво мислят единици по въпроса в крайна сметка не интересува обществото.
Виж целия пост
# 1 194
Излиза, че ако ваканцията е през учебната година, няма проблем детето да седи самО вкъщи няколко пъти по две седмици (по две седмици са ваканциите, а не по една), а лятото понеже били накуп, било затъпяващо. Това звучи абсурдно. Между другото, има безплатна лятна занималня за 1-12клас от Заедно в час, където точно се преговаря материала от учебната година.
Виж целия пост
# 1 195
Излиза, че ако ваканцията е през учебната година, няма проблем детето да седи самО вкъщи няколко пъти по две седмици (по две седмици са ваканциите, а не по една), а лятото понеже били накуп, било затъпяващо. Това звучи абсурдно. Между другото, има безплатна лятна занималня за 1-12клас от Заедно в час, където точно се преговаря материала от учебната година.

Звучи, защото не дочиташ. На тази страница дори е писано за това.

На практика в нашето училище занималнята беше до обяд, в двора на слънце и никой нищо не е преговарял. децата ми сами не са искали да се пекат по 4-5 часа там, а и за мен този принудителен престой е не само безсмислена, а и вреден.
Но, както писах, лично за мен е без значение. Моят личен въпрос съм си го решила отдавна. Не от лична позиция участвам в дискусията. Никак. Нито съм учител, който си брани месеците почивка, нито ученик, който иска да лежи цяла година, ако може, нито родител, на който няма кой да му гледа децата. Още повече, че те отдавна не се нуждаят от гледане.

Джуди, разбирам аргументите ти и ти имаш  право на мнение.
Повечето родители, обаче, са против съкращаването на лятната ваканция - това е видно и в този форум, и в обсъжданията в социалните мрежи, и в социологическите проучвания. Така че какво мислят единици по въпроса в крайна сметка не интересува обществото.
Не знам дали са повечето. Не знам и кой от какви мотиви се води. Проучвания в тази насока - наистина сериозни и професионално направени, не съм чела.
Социалните мрежи никога не са били критерий и база за обективна статистика. Редица хора не участват в платформи, като фейсбук и инстаграм, например, нито във форуми, като този дори. Но имат становище. И добре подплатени мотиви, твърде различни от, примерно само соча, "Ми така е по-добре за децата..., за мен... или изобщо.".



Виж целия пост
# 1 196

Но, както писах, лично за мен е без значение. Моят личен въпрос съм си го решила отдавна. Не от лична позиция участвам в дискусията. Никак. Нито съм учител, който си брани месеците почивка, нито ученик, който иска да лежи цяла година, ако може, нито родител, на който няма кой да му гледа децата. Още повече, че те отдавна не се нуждаят от гледане.


Ами чудесно. Ще е хубаво в тази държава решения по определени въпроси да се взимат, отчитайки мнението на хората, които са засегнати от тях, а не на тези, за които е без значение.
Виж целия пост
# 1 197
На практика в нашето училище занималнята беше до обяд, в двора на слънце и никой нищо не е преговарял. децата ми сами не са искали да се пекат по 4-5 часа там, а и за мен този принудителен престой е не само безсмислена, а и вреден.
Проблемът е във вашето училище. Има занимални, в които се учи.

Но, както писах, лично за мен е без значение. Моят личен въпрос съм си го решила отдавна. Не от лична позиция участвам в дискусията. Никак. Нито съм учител, който си брани месеците почивка, нито ученик, който иска да лежи цяла година, ако може, нито родител, на който няма кой да му гледа децата. Още повече, че те отдавна не се нуждаят от гледане.


Ами чудесно. Ще е хубаво в тази държава решения по определени въпроси да се взимат, отчитайки мнението на хората, които са засегнати от тях, а не на тези, за които е без значение.
Peace
Много добре казано, Клер!
Виж целия пост
# 1 198
Не мога да разбера всички коментари за намаляне на ваканцията през лятото, защото нямало кой да гледа децата, но в същото време през годината явно има кой да ги гледа.
А, съвсем разбираемо е. Училището вече далеч не е мястото, където се случва реалното образование на децата, а е мястото, където пасат децата, докато родителите бачкат. И родителите явно нямат нищо против.
Виж целия пост
# 1 199
В новия график е заложено по време на външното оценяване на седми клас всяко училище да решава как ще се организира денят за останалите випуски от 8-и до 11-и клас. „Обсъждахме, че всеки директор ще реши с какво да се занимават учениците – дейности по интереси или за преодоляване на образователния дефицит. Не е решено, сигурно ще има препоръка от МОН“, обясни Юлиян Петров от Синдикат „Образование“. Това означава, че едни ученици ще имат спорни занимания или ще изучават културните забележителности, докато други наваксват материала по математика и български език.

Това ми попадна днес. Не знам колко е достоверно. Предполагам, че не се отнася за училищата ( гимназиите), които нямат ученици в 7. клас. При тях така или иначе НВО не се провежда и най-вероятно дните ще са си учебни.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия