Дванадесетокласници 2018/2019

  • 80 629
  • 736
# 60
Аз се радвам, че растат, нямам носталгия по бебешки или детски периоди.

Според сина, почти никой в класа му все още не е ориентиран какво и къде ще учи. Не съм чула  за снобски разговори за лузъри и т.н.
Уж знае какво иска да учи, а именно -  софтуерно инженерство в СУ, не за друго, математиката не му е най-силната страна, а защото е търсена и добре платена специалност. Практичен ще да излезе.

На курсове за матурата по БЕЛ и той иска да ходи, смята че няма да се справи с есето. Всъщност есе ли се пише или нещо друго  Thinking

Относно обучението в чужбина, не съм чела и проучвала, защото на този етап е немислимо да си го позволим, а и не съм сигурна доколко си струва, особено за избраната специалност.
В компанията ни напоследък назначават доста млади хора, завърнали се в БГ. Малко от тях обаче,  работят нещо свързано с полученото образование.
Виж целия пост
# 61
Айяла, и моят син се е насочил към същата специалност в СУ, още от девети клас си знае какво иска. С програмирането е много напред в материала и леко се опасявам да не се демотивира първата година, отсега го подготвям, че ще има много и суха математика и нищо от това, което му е интересно в програмирането, пък дано греша Simple Smile Програмисти се търсят, а на него му се отдава и го прави с желание, така че за избора на професия съм  спокойна, за избора на университет обаче ме гризе малко съмнението дали СУ е правилното място и дали някой холандски уни ще му даде повече (с немския си останаха чужди и Германия не му е опция, Англия е скъпа, Шотландия е сравнително скъпа и не знам дали би покрил изискванията им напоследък за успех на матурите). А даже имам вече студентка в СУ и пак не съм сигурна ...

Мислех да пиша за следването в СУ, но се замислих, че инфото ми е толкова частно - конкретен силно мотивиран човек, конкретна специалност, не знам доколко могат да се правят изводи. Иначе девойката ми взема с пълни шепи от възможностите тук, а такива за амбициозните не липсват - кръжочна работа към БФ първия семестър, практика в БАН втория, стипендия за двумесечна лабораторна практика и семинар в Кеймбридж през лятото, като за първокурсник никак не е малко.

На курс по БЕЛ за матурата ще го запиша, доволна съм от курсовете на Регалия, той самият предпочита систематизираната подготовка на курса, сам няма да седне да пише есета и да решава тестове по БЕЛ.
Виж целия пост
# 62
Синът ми започна тази година с нагласата, че ще кандидатства с химия в Шотландия. Намерихме няколко университета със специалности, които му харесват, взе си САЕ-то, тръгна на курсове по химия и биология и ... някъде по пътя се отказа от идеята за чужбина. Решение, което мен, честно казано, ме зарадва. Смятах, че няма да му е проблем да влезе, с изискванията, които уни-тата ни дадоха, но имах силни съмнения как ще се справи след това с ученето на толкова тежък материал на английски. Не че не го знае, идеално си го знае, но химията, биологията ... не е лесно да превключиш на езика. Отделно бяхме смятали и говорили, че бихме могли да му покрием издръжката през първата година изцяло, но нататък ще трябва да работи - което също нямаше да му е лесно със специалност, в която трябва да си в лабораторията. Както и да е, тези неща аз повече на ум си ги мислех Simple Smile - да не го обезкуражавам. Но полека като започна да учи по-сериозно на курсовете и да говори с преподаватели и съкурсници, стигна до същите изводи. И май и на него му олекна, не му се заминаваше като че ли, беше се подвел и той малко по вълната заминаващи.
Та сега се готви да кандидатства фармация в МУ. Дотолкова иска само това, че не можем да се разберем за някакви резервни варианти. Все пак, ще изчакаме справочниците догодина и ще мислим. Ще гледа по-нататък и магистратури в чужбина - след като си е положил добре основите на знанията на родния език Simple Smile
За матурата по БЕЛ точно вчера се посдърпахме, изобщо не смята да се готви за нея, защото и без това вече цяла година е на химия и биология всяка събота и неделя, догодина сигурно пак така и няма сили и за БЕЛ, а няма и да му трябва. Според мен трябва му - не трябва, все трябва да се представи добре, а той не е силен по български. Ще го мислим догодина, разбирам го и него.
Виж целия пост
# 63
Софтуерно инженерство е специалност която с успех се изучава при нас. Не съм запозната в детайли, но на мои близки приятели момиченцето учи същото в Бирмингам, и според нея напъването за заветната чужбина в конкретно тази специалност е безсмислено.  Не зная само как стоят нещата с чисто практичната страна на обученитето. Струва ми се, че там ние куцаме като цяло. Моя син гледа към автомобилно инженерство. Сещате се защо не бих си и помислила да го ориентирам към ТУ тук, в България. И двамата с мъжа ми сме минали през това образование тук, и не си и помислям да го причиня и на детето си. Лудо учене на глупости, грам практическа работа. Накрая излизаш инженер който чертае маслена помпа и съединител  без грешка, но ако му ги  покажеш може и да не разпознае детайла .  По разбираеми причини ще се пробва в немски унита. Ако ще хляб и сол да ядем , докато не ги изуча качествено, няма да мирясам. Дванадесетокласника ми също се ориентира навън.Засега има един потвърден прием, чака още един и тогава ще решава. Финансовата страна на въпроса при мен лично се решава с един единствен възможен начин - обучение в държавни училища, и заем. Така сме били от самото начало, явно така ни е писано.
По отношение на матурите.... понеже на големия му предстои след месец. На първата пробна показа хубав резултат. На втората - много по-нисък. Притеснена съм естествено, как иначе. Той отказа допълнителни уроци категорично. Готви се сам, и това което му подават в училище. Аз вече няма как да му меля на главата да се подготвя по- сериозно. Не го правя от години вече - нито с единия, нито с другия. Някак немислимо ми изглежда - та те са мъже, при това с претенции да имат ум в главите си. Каквото направят, тяхно си е. Аз винаги съм насреща за помощ, но все по-рядко някой я търси.
Виж целия пост
# 64
Я какво раздижване има тук... Simple Smile

Моите уж имат идея какво искат, пък да видим. На едната ще й трябва за целта максимална диплома и още отгоре.. Което би означавало със сигурност курсове по БЕЛ, ако се запази желанието й. Да не говорим, че имам сериозни съмнения дали напълно осъзнава (макар да е ученолюбива и да не се скатава много в сравнение с енергоспестяващата й близначка)  тежестта и продължителността на следване на медицина навън. През юни ще ходи  на Шнуперщудиум в Германия, дано там финално да прецени какво смята да прави.  Понеже за медицина тук вече е твърде късно, хората почват уроци още в началото на 11 клас. И ако все пак реши да е там, излизат милион други питанки - какво става, ако не вземе сертификата със С1, на каква втора матура ще ходи, за да си задържи успеха на макс, ще учи ли паралелно  за допълнителен  общообразователен изпит, даващ бонус точки, ще може ли да си намери някакава практика в медицинско заведение като помощен персонал лятото, която  удостоверена с документ също носи бонуси..Всичко това ми се вижда много нереалистично и трудно изпълнимо, затова  й говоря за други варианти извън медицината. При другата нещата са по-лесни, иска  приложна математика да учи. Каква е реализацията - идея си нямам.

Скрит текст:
Ще си пзоволя да кажа нещо от личен опит. Виждам, че масово се говори за много скъпа издръжка на студент в Германия. Не е съвем така. Въобще не го казвам с цел да се меся в нечии нагласи и желания, още по-малко пък считам, че оставащите да учат тук деца са лузъри. Казвам го само, за да развенчая своево рода мит.  Да, някои се  разпростират нашироко и харчат по 1000+ Евро на месец. Но има редица деца, които месечно се вместват в 500 евро за всичко - общежитие,  ток, интернет, прехрана, транспорт, консумативи. И понеже програмите в унитата са направени наистина гъвкаво и работодателите се съобразяват, децата масово работят почасово, без това да рефлектира на ученето. И като с едва десетина часа работа на седмица се изкарат от самото дете 350-400 евро, за родителите остава допокриването със 100-150 евро. Съвсем отговорно казвам, че ако дъщеря ми беше тук, би ни струвала повече издръжката й.

Г.Д, писах ти нещо във фейса. Wink
Виж целия пост
# 65
искрено се радвам за тези деца, които са се насочили към софтуерните занимания, защото безспорно за момента и в обозримо бъдеще е ясно, че ще имат много добра реализация И у нас си, което е факт дори за хора без никакво особено образование, но с подходящи умения; ако при нас беше станало така, бих обмисляла по-висока форма на образование в чужбина /магистратура/ само ако се проявят амбиции за над среден кадър в IT компания - в смисъл разширяване на уменията с мениджърски функции

за съжаление у моя син никакви технически влечения не са налице, компютърът е някаква даденост, която трябва да работи за каквото му е нужно, но нулев интерес към това как точно и защо изобщо е възможно да работи тази машина, но в крайна сметка не може всички да са програмисти все пак... Simple Smile
Виж целия пост
# 66
В Шотландия излизаше повечко издръжката - около 450 лири само общежитието, пак към 400-500 издръжката. Обикновено след първи курс няколко човека наемат квартира и им излиза по-евтино.
Виж целия пост
# 67
Разбира се, Антеа, не само твоето дете е така. Програмирането не е за всеки. И моите деца не стават за програмисти. Но вярвам, че ще намерят себе си в друго поприще.
По принцип Англия и Шотландия имат скъпа издръжка.  Холандия е приемлив избор имайки предвид не така високите семестриални такси, възможност за финансиране, и що годе прилични суми за месечна издръжка. За мен лично, а и от опит ми се струва че в държавните унита в Германия е най-поносимо откъм финансиране на студент. Разбира се, децата трябва да са наясно че ученето е в пъти повече. 
Виж целия пост
# 68
Ех, че се радвам, че се събрахме пак. Antea, нормално е да се тревожиш - майката си е майка и аз се тревожа, макар при нас всичко да е решено с дребни забежки и чуденки.
Щерката изобщо не е се е разучила, въпреки високите резултати на олимпиадата по БЕЛ е позабравила правилата и на тестовете по български не е на исканото от мен ниво. Твърди, че като му дойдело времето щяла да преговори за седмица - две и ще е готова, да видим.... Идея нямаме за втората матура, вероятно английски, тъй като гледам, като не ни е позволена - френски. И на нас диплома не ни трябва, даже са и казали, че не е нужна за изпита, ако я приемат трябва да удостовери, че е завършила бакалавриат.
И в нашия клас повечето деца още не са ориентирани или не казват, ако са. Ще си имаме процент IT специалисти, нали сме МГ все пак, очакваше се. Ние сме тотално скарани с тази материя и компа е нещото, на което се гледат филми и се обработват кадри, снимки, видеа и анимации. До там. Кой, как и защо ги прави тези програми хич не я интересува.
Доста ме озадачава факта, че масово са започнали работа (сервитьорки, бармани).
Иначе щерката писа писмо до най-желания университет - и във връзка с горното изобщо не погледнала в Спам папката и отговора си стоял там близо месец, а ние си го чакаме и пустосваме хората, как не ни отговарят. Доста лаконични са тези французи - да , не, по едно изречение, а на някои въпроси изобщо не са и отговорили. Дали защото са в кампания в момента, а тя е писала, че ще кандидатства догодина...? Сега подготвя и другите писма. Радвам се, че се поразмърда, а не само лудата й майка да проучва и изучава френската образователна система, която за късмет промениха от тази година.
Виж целия пост
# 69
Отдавна не съм влизала в темата...
Моят нищо не го трогва,никаква ориентация накъде след завършването...почти не се учи,оценките все около 4-5,много съм притеснена Weary
Виж целия пост
# 70
Моят единадесетокласник също ще става програмист. Сега е в такава паралелка и му харесва. Гледал рейтинга на унитата и беше много разочарован, че ТУ Варна е на предпоследно място. Все още има време да реши тук ли да остане или да пробва в София. Carmela Biscuit, Айяла, софтуерно инженерство в СУ ли е най-доброто място за учене на програмиране в Б-я? Имате ли мнение за ТУ София?

Във Варна първа година е големият ми син. Той е в друга специалност, но има приятели, които са в програмистката - СИТ. Имат програмистки дисциплини още от първи курс. По преценка на сина ми, математиките им ги давали по-лесно ( в сравнение с неговата специалност), за сметка на специалните им предмети.
Виж целия пост
# 71
Хайде и аз отново тук. И моят е в групата на програмистите и вече поработва.
Засега не му се учи, поне първата година след завършването иска да работи, пък после ще реши. Не мога да кажа че одобрявам, ама по-добре да си чупи главата отколкото да учи заради мама  Simple Smile

И така, всички програмисти - напомня ми когато аз кандидатствах и всички бяха икономисти. За съжаление по мое мнение самият софтуерен бранш напоследък доста се промени и не съм сигурна, че за добро. Но поне гладни няма да останат, надявам се.
Виж целия пост
# 72
Carmela Biscuit, Айяла, софтуерно инженерство в СУ ли е най-доброто място за учене на програмиране в Б-я? Имате ли мнение за ТУ София?

Не знам кое е най-доброто място в Б-я за тази специалност. От сина ми съм чувала, че в СУ е по-добре от ТУ, доколко е достоверно, няма идея.
Виж целия пост
# 73
Моята информация е, че Софтуерния университет е най-добър.
Виж целия пост
# 74
Благодаря, Айяла.
Elan, и младежът точно това е видял в класацията на университетите. Софтуерният е бил с най-адекватната съвременна програма. Толкова много фактори има, за да вземе решение... Добре, че има цяла година дотогава Simple Smile.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия