Ранно захранване-необходимо ли е?

  • 2 728
  • 10
Здравейте,
Ще съм благодарна ако ми помогнете със съвет. Ситуацията е следната. Бебето ми е на 3 навършени месеца + няколко дни. Момче, естествено раждане 3500 грама и 54 см. В момента бебето е 6800 и 66 см. Храня го изцяло с кърма, но не кърмя, а изцеждам (наскоро разбрах, че причината за неуспешното кърмене е къса юздичка, но се опасявам, че вече е късно да се върнем на гърда, след привикване с биберона). Добавям капки колиийф към кърмата заради коликите. Детето изяжда между 700 и 800 мл. на ден, храня го, когато ми поиска и разбирам, че се е нахранил като му остане малко количество в шишето, което не иска да дояде. Храня се балансирано и разнообразно. Някъде след навършване на 2 месеца започна да не ака всеки ден. Няколко пъти (2 мисля) се стигна до 5 дни и тогава му помогнах с клизма мелилакс и тогава имаше повече "материал" от обикновенно. Пишка си нормално, при всяко хранене сменям пелената и е мокричка. Моята педиатърка още тогава ме посъветва да започна да давам плодов сок, за да оправя проблема с акането. Аз подминах съвета й. Вместо това започнах да приемам много повече плодове. Сега бебчо ака веднъж на 1-2-3 дни. Коремчето не е надуто, но изкарва газове понякога. Педиатърката обаче пак настоява за захранване- да давам плодов сок и пюрета, да слагам и в кърмата, защото му липсвали фибри и с плодовете може да си ги набави, а и че може да не харесва вкуса на кърмата и с плодовете мога да разнообразя, след като й споделих, че понякога изяжда едва 80-90 мл (друг път 100-130) и не иска повече, сърди се, бута биберона- но все си мисля, че ако кърмех, нямаше как да следя милилитрите. Според прочетеното, захранването е добре да стане около 6 месечна възраст, а твърде ранното захранване може да доведе до по-силни колики, алергии, проблеми, дори и в по-късна възраст, с храносмилателната система. Аз, честно казано, съм против да захранвам толкова рано. Мъжът ми обаче, необяснимо защо, има пълно доверие на лекарката и държи да я послушам. Въпросите са ми, оправдано ли е в случая толкова ранно захранване по една или друга причина, например, че не ака всеки ден или може би кърмата не му е достатъчна на тази възраст, има ли признаци да не наддава добре и притеснително ли е, че не се изхожда всеки ден?
Виж целия пост
# 1
Не виждам никаква обективна причина да започнеш ранно захранване. Педиатърката е от старата школа, със старите разбирания. Соковете ще засилят коликите. Бебето има нужда само от кърма засега. Развива се добре, не се тревожи. Но ще имаш натиск от мъжа си, там трябва да удържиш.  Peace
Виж целия пост
# 2
И ние с мъжът ми бяхме като вас. Аз не бях ок. с ранното захранване. Имах опит с голямото си дете гледано според старите схеми и реших след доста четене да се водя по бебето. Мъжът ми обаче реши, че ще го умиря от глад едва ли не, че не получава необходимите вещества само от кърма и АМ и бла, бла, ....
Естествено, не му дадох никакви сокчета. Педиатъра каза, около 4 месец да дам плодово пюре. След известно колебание дадох на 5 навършени месеца. Не го хареса. Предпочете зеленчуково. После започнах да давам да облизва различни плодове. В по-големите месеци дадох и месо. Като цяло не съм насилвала нещата. Давах да пробва - отказва - не насилвам. След време пак така. Е, стана човек.

За изхождането смятам, че усвоята кърмата изцяло. Важно е да има мокри памперси. Ако е само на кърма е нормално да не се изхожда всеки ден, докато ако е на АМ или смесено - не. Може би е добре да се консултираш и с друг педиатър. Вашата кара по старите схеми, а те не са най-доброто за бебетата.
Виж целия пост
# 3
Не е необходимо да захранваш преди навършване на 6 месеца.Педиатрите така са учени и техните методи са остарели,та дори и неправилни. При ранно захранване наистина има опасности от алергии,подуване,запек....
Виж целия пост
# 4
Мисля, че теглото на бебето в момента е достатъчно показателно, че се храни добре. Относно акането, наистина трябва да се гледат напишканите памперси, не само нааканите. Плодовият сок на толкова ранна възраст, може да доведе до колики и проблеми със стомахчето, тъй като соковете дразнят все още незрелия бебешки стомах. Ние сме почти на 11 месеца, а сокове все още не съм давала. Лошото е, че в България има все още много педиатри, които карат по старите схеми и масово препоръчват сокове на 2-3 месечна възраст. До 6тия месец бебето се нуждае само от кърма и захранването преди това не би донесло никакви ползи, а единствено вреди.
Виж целия пост
# 5
Хранех бебето си само с изцеждане до 7 месец, когато започнах да го захранвам. Между втория и третия месец също имаше редки изхождания, като няколко пъти се е стигало до 7-10 дни без наакан памперс. В рамките на тези близо два месеца нещата се нормализираха сами и започна да се изхожда нормално. В тази възраст е често срещан този т.нар.физиологичен запек. Клизми не съм правила, тъй като нямаше признаци да го боли коремчето. Според моя лекар, клизмата е необходима при очевиден дискомфорт на бебето, твърдо коремче, напъни...
Кърмата се усвоява много добре от кърмачетата и не би трябвало тива да те притеснява. Може при смяна на памперса да правиш леки масажи на коремчето по посока на часовниковата стрелка и упражнения с крачетата, все едно кара колело.
Както и другите са ти казали, соковете само ще предизвикат/засилят колики. Захранване със сок е силно непрепоръчително, особено в тази възраст.
Щом имаш кърма, продължавай с нея поне до 6 месеца, но дори и тогава не захранвай със сокове.
Виж целия пост
# 6
Аз пък съм на мнение да се водиш по детето-като навърши 4 месеца и малко, може лека-полека да почнеш да даваш пюренце,дори без да заместваш цяло хранене- тиквата или пащърнака ще.помогнат на изхожданията,а ти ще го дохранваш с кърма. И 4 плюс малко месеца са приемлив срок за захранване без заместен обяд (аз избрах този вариант,защото клизмичката влизаше все по-често в употреба въпреки масажи, колелета,пробиотици и т.н.). Детето ми се кърми на поискване. 10 дни го захранвам с по няколко лъжички. Хем не го товаря, хем си помагам с акането. Коликите още ни навестяват на по малко.
А относно чакането до 6 м. за захранване- да не забравяме,че това е препоръчително и ориентировъчно. Не е правило и всичко трябва да се пречупва през индивидуалните особености на човечето.
Ако детето не избутва с езиче,интересно му е като ядете, държи главата стабилно, може да опитате. Ако не е готово, просто ще спрете и ще изчакате. Не мисля,че ще е нещо фатално и не разбирам фанатичното изчакване до някалъв определен (естествено не и безумие като да дадеш смути на 2-месечно).
Запознайте се с признаците за захранване, следете за тях. Ако ги има-опитайте.
Виж целия пост
# 7
Причина да започнете няма.
Решението е ваше.
Аз бих изчакала поне още месец.
Виж целия пост
# 8
Благодаря за отговорите! Общо взето, всички мнения са в една посока. Днес бях при друг педиатър и лекарката беше на същото мнение, че не е необходимо да се захранва рано (посочи 5 месеца като най-рано) и че сокчетата трябва да се оставят дори за след започването на твърда храна. Даже сподели, че в Канада бебетата не ги захранват до 8 месец (просто интересен факт, без да пропагандира, че така е редно).
Виж целия пост
# 9
Даже сподели, че в Канада бебетата не ги захранват до 8 месец...
Официалните им препоръки са 6-ти месец там, нещо се е объркала.
Виж целия пост
# 10
Добре е , че си потърсила второ мнение. Редно е всеки да се довери и да слуша педиатъра си, но е факт, че много от българските педиатри не са запознати с новите проучвания и тенденции. Нашата педиатърка е доста възрастна, но е адски добра и опитна, и ми каза най-рано на 5,5 месеца да се захрани. Аз опитах да захраня в седмицата преди да навърши 6 месеца и беба категорично отказа да опита. Изчаках още малко и захраних едва едва с две лъжици на 6м и няколко дни. Просто кърмените бебета не са големи фенове на твърдата храна и най-често проявяват по-голям интерес към нея чак към годинката. Ние сега ядем пюрета, но не винаги й се хапват, особено зеленчуковите. Казвам го за да не си мислиш, че ще захраниш и бебето веднага ще прояде.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия