Заявление/молба за напускане

  • 6 408
  • 9
Здравейте!
С риск темата да се повтаря, бих искала да задам няколко въпроса, защото вече от много ровене и четене в главата ми е "пълна каша".
Учител съм /ресурсен/. Договорът ми е до 31.12.2017г., защото работя по проект. Искам да напусна работа възможно най-скоро. В договора пишеше нещо за 30-дневно предизвестие при прекратяване /не съм сигурна точно как е формулиран текстът, защото нямам копие от договора/. При подаване на заявление за напускане с кой член от КТ трябва да се съобразя? Изработих си повече от половината месец вече и при кой начин ще си получа изработената сума и сумата за неизползван отпуск? Трябва ли да минат тези 30 дни? Не искам да се задържам още толкова.
Моля, дайте съвети!
Благодаря!
Виж целия пост
# 1
На граждански или на трудов?По взаимно съгласие ли ще напускаш или го прекратяш предсрочно?Непременно си виж договора за предизвестието,тук няма как да отгатнем колко е.
Моя договор е примерно с 3 месеца предизвестие минимум,иначе ако реша да напусна от днес за утре, дължа 3 заплати обещетение.Виж какво пише,да не се окаже,че ще даваш,а не да взимаш.
Виж целия пост
# 2
Искам по взаимно съгласие. На трудов договор съм. Не са 3 месеца при мен, поне в това съм сигурна. 30 дни са, просто за формулировката на текста не съм сигурна.
Виж целия пост
# 3
Доколкото знам(от нашите договори)- чл.325 е по взаимно съгласие
Виж целия пост
# 4
Прочетох, че евентуално трябва да напиша чл. 325, ал.1, т.1. В този случай какво се случва? Получавам ли изработената сума за месеца и не дължа нищо на работодателя, нали?
Виж целия пост
# 5
По чл. 325, ал. 1, т. 1 от КТ /по взаимно съгласие/, ако се съгласят да Ви освободят веднага, ще си вземете и заплата, и обезщетението за неизползван отпуск. По принцип дължите 30 дни предизвестие и ако работодателят Ви се запъне, ще трябва да си отработите предизвестието. В противен случай ще дължите обезщетение на работодателя Ви за дните неспазено предизвестие.
В печеливша позиция сте само и единствено да се разберете с добро Ръководството да Ви освободи по взаимно съгласие. В противен случай все губите - или парите си, или времето си.
Виж целия пост
# 6
Ако помоля познати да ме назначат и съкратят след няколко дни, дали ще мога да взема повече месеци обезщетение?
Виж целия пост
# 7
Колко години трудов стаж имате? Обезщетението зависи от това, както и от осигуряването, което имате. Можете да прочетете повече за реда за отпускане на обезщетение за безработица тук: http://www.nssi.bg/benefits/benefits/101-unemployment/625-pokso.
Ако имате въпроси, пишете ми тук или на лични.
Виж целия пост
# 8
Не са ми ясни много неща. Майчинството брои ли се за стаж? Колко години назад трябва да е стажът? Непрекъснат ли да е? По принцип като учител имам две години. Преди това 2012г барман, преди това болничен, майчинство и така.
Виж целия пост
# 9
Майчинството се брои за осигурителен стаж, да.
"2. Периоди, които се зачитат при определяне правото на парично обезщетение за безработица:

При определяне на правото на парично обезщетение за безработица се зачита и времето:

    на платен и неплатен отпуск за отглеждане на дете;
    на платен и неплатен отпуск за временна неработоспособност и за бременност и раждане, както и отпуска при осиновяване на дете от 2- до 5-годишна възраст;
    на неплатен отпуск до 30 работни дни в една календарна година, който се зачита за трудов и осигурителен стаж;
    зачетено за осигурителен стаж по законодателството на друга държава на основание на международен договор, по който Република България е страна."
При определяне на времето, през което ще получавате обезщетение, се взима под внимание целият Ви осигурителен стаж до момента - от както сте започнала работа някога въобще, до деня на прекратяване на последния Ви трудов договор /последен ден, в който сте осигурена/. Сумира се всичкият осигурителен стаж, от всичките Ви работодатели. Времето, през което сте била майчинство, предполагам сте била назначена на трудов договор. Ако е така, майчинството е включено като стаж от конкретния работодател. Стажът не е нужно да е непрекъснат. Важното е през последните 15 месеца преди прекратяване на последния ви трудов договор, най-малко през 9 месеца да сте осигурена за рискът Безработица.
И вече по табличката се гледа колко години стаж събирате и колко време ще получавате обезщетение.
Размерът на обезщетението е 60 % от среднодневното Ви брутно възнаграждение за 24 месеца назад /събирате си всички брутни заплати за последните 2 години, делите на броя на работните дни за същите 2 години и получената сума умножавате по 0,6/. Така ще получите колко ще е дневното Ви обезщетение. То се умножава по броя на работните дни в съответния месец.
Това е схемата, ако сте освободена по причина различна от взаимно съгласие или виновно поведение на работника/служителя.
При взаимно съгласие, както искате да Ви освободят, ще получавате 4 месеца обезщетение по 7.20 лв. на работен ден.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия