Тормоз над дете в училище

  • 1 417
  • 1
Здравейте, мол я за отговор на два въпроса: как да уча детето си да се справя с агресорите - негови връстници или по-големи в училище? Начален клас е. Имам предвид кое е е правилно когато ми е споделило, че по-голямо момиче го е заплашвало и физически засягало, според детето ми - заради по-малката сестричка на това момиче,с която детето ми е в един клас и си играят на гоненица и т.н., но на каката явно това не харесва? Първо с учителката/детето/майката ли да говоря? Детето ми каза чак сега, а е ставало преди седмици... И ме помоли да не казвам на никого... Уплашена съм. А това е вторият ми въпрос - защо детето ми си е премълчавало досега и чак сега казва (че не иска да ходи на училище, защото това момиче го тормози), а преди, като го питах как е било в занималнята, казваше - супер, без да спомене проблеми. Не ми се вярва да е забравяло на самия ден на случката. Сещам се и за други подобни случаи, когато след време е поделяло проблеми... Може би е страхливо? Може би забравя? А може и да ни няма доверие с баща му, макар че все пак споделя (макар и след време)...Сега каза да не казвам на никого, а, ако пак така стане, тогава да се обърнем към госпожата...
Виж целия пост
# 1
Здравейте,
Не знам какви са причините, детето ви да не е споделило проблема с вас. Само имайте пред вид, че това може да не се дължи на липса на доверие, а и на вина, срам, объркване или блокиране, които са чести ефекти при тормоз.
Това обаче отговаря на въпроса, какво да направите. След като веднъж са ви се доверили, значи спазвате условието, в случая - "Не казвай на никого". Това не пречи, обаче , да си поговорите с детето. За да споделя, значи има нужда да си поговори с някой възрастен, в който има доверие и авторитет пред него.
Помислете си първо, как вие реагирахте, когато сте били малка при подобен проблем. Или вие просто не привличахте агресорите? Как успявахте?
 Опитайте се да въоръжите детето със стратегии за справяне - да каже веднага на най-близкия възрастен, да заплаши, да преговаря, понякога бруталната, директна агресия също е решение. По принцип агресорите са дълбоко в себе си уплашени деца, които не намират начините да се свържат с останалите деца.
По отношение на стратегиите едно мъжко мнение също би било полезно, защото това е друга гледна точка, но не знам забраната да не се казва на никого, дали е разпростряна и върху бащата?
Ако детето ви успее да се справи само - да спре агресора да го закача, да го постави под своя закрила или да се уплаши, детето ви ще придобие самочувствие, което само по себе си е превенция на последващи агресии.
Даниела Тахирова - психотерапевт

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия