Бихте ли подкрепили изучаване на изобразително изкуство като висше образование?

  • 7 516
  • 49
Търсих в подфорума тема за Националната художествена академия, но не открих. Няма ли студенти, родители на студенти, които следват в това учебно заведение?!

Както писах и в други теми, голямата ми дъщеря е последна година в немската езикова гимназия. Завършва специалния клас по немски.
На този етап все още нямаме ясна и категорична идея с какво точно да продължи. Тя си има отличните оценки по всичко и аз си мислех, че това ще я улесни, а се оказва, че може би я затруднява. Може да кандидатства каквото реши, а тя не може да вземе решение.

Миналата година беше настроена, че ще кандидатства Медицина. Майка ми е доктор и ние подкрепихме това решение. Съответно цяла година ходи на уроци по химия.

Тази година заяви, че искала да кандидатства в чужбина и по-конкретно в Шотландия / не знам от къде й хрумна/. Нещо медицинско. Но доколкото разбрахме в Шотландия е почти невъзможно ученик от България да бъде приет нещо медицинско... 

Там е работата, че тя многократно се навива и се разколебава за тази Медицина през изминалата година, а към момента изобщо не е сигурна. Аз оставам с впечатлението, че тази специалност не е за нея.

В същото време дъщеря ми рисува и пише. Има много спечелени награди от различни изяви по литература, включително и на друг език. Изкуствата силно я привличат.
Аз самата също рисувам и пиша още от ученическите години. За съжаление навремето направих друг избор и сега работя нещо съвсем далечно от изкуството, нямам пет минути свободни за никакви творчески занимания, а много бих искала...

Много от близките ми, които нямат интерес към изкуството смятат, че няма никаква перспектива да се изучава изобразително изкуство. Казват, че с това не можеш да си изкарваш хляба и че и без образование пак може да станеш художник. На практика обаче аз смятам, че няма как да станеш художник, ако професията ти е друга и работиш от 8 до 5, ангажиран си семейно и т.н. /което в един момент се случва в живота/. Също така смятам, че в Художествената академия попадаш в съответните среди на хора, които се интересуват и ценят изкуството, така че ако имаш талант и полагаш нужните усилия, ще бъдеш оценен и ще намериш своето поприще.

Аз съм склонна да подкрепя дъщеря ми да учи в Националната художествена академия, като нямам предвид точно живопис. Към момента има много модерни специалности с голямо приложение вбъдеще според мен. Проблемът произтича от това, че хората са някак с промити мозъци и смятат, че изкуството е вятърничево, че няма перспектива като професия. Или поне хората край нас...  Sad

Бих искала да чуя вашите размисли. Ще са ми полезни, за да вземем решение.


Виж целия пост
# 1
Като цяло и аз съм от хората,които мислят,че няма смисъл да се изучават тези изкуства.
Като малка много исках да стана певица. До седми клас учих народно пеене и след това исках да уча в Широка Лъка или Котел. Като се замисля,добре че родителите ми не са ме пуснали.
Какво семейство щях да създам постоянно по участия насам-натам.
Същото е и с художниците. Не знам много известни художници,които да си рисуват вкъщи и да изкарват добри пари. Предимно ходят лятото по морето,а зимата по Банско,Пампорово и т.н.,за да изкарат някой лев.

Хубаво е,че се съгласявате с желанията на дъщеря си. Нека помисли за бъдещето си,какво би искала да прави. Да обикаля света или да създава семейство.

Успех Peace
Виж целия пост
# 2
Харесвам изкуството, особено рисуването, развива човека като личност, обогатява го. Обаче за професия - не знам, не съм убедена. Имам приятели, които учиха в Шуменския университет такава специалност и станаха учители по рисуване в близки там села. Не, че е лошо, но не е кариера на художник.

Ако имате финансовата възможност да подкрепяте дъщеря си в ученето, а и после, за да се занимава с това, което обича, няма нищо по-хубаво от това. Ако трябва да си изкарва прехраната, ще е доста по-сложно.

Има хора, които имат собствени галерии, творят, продават, добре са финансово, но и затова си трябва инвестиция и доста труд. Peace

Успех, каквото и да реши!
Виж целия пост
# 3
Има смисъл, ако си в чужбина.

Повечето английски дизайнери са завършили такива училища.
Ако рисуваш и си креативен могат да ти дойдат доста идеи, от които да направиш и собствен бизнес.
Виж целия пост
# 4
Да опита към графичен дизайн, а не към изобразително изкуство, там има по-голям шанс за реализация.
Виж целия пост
# 5
С дъщеря ти хубавичко трябва да помислите дали това, което иска е това, което може да си позволи.
Виж целия пост
# 6
Дъщеря ми в момента е 11клас, специалност "Графичен дизайн" и най-вероятно ще продължи висше също със специалност, свързана с изкуство. Сама се насочи към дизайна в седми клас. Добра е в това, което прави и знае какво иска. Ще я подкрепим, както сме го правили и досега.
Виж целия пост
# 7
Бих подкрепила също дъщеря си, ако реши да учи това. Всичко зависи от нея. Моята е още много малка.
Виж целия пост
# 8
Не зним дали има смисъл или не. За някои смисълът е в престижната професия и високия доход, за друг - регламентирано работно време, за трети - голяма отпуска, за четвърти - свободата, движението ... За мен има смисъл да се занимаваш с това, което обичаш и правиш най-добре.
Не съм проучвала срециалностите в Художествената академия, но ми хрумват някои неща - илюстрация, анимация (кино-), графичен дизайн, художник по декорите, моделиери и художници на театрални костюми, промишлен дизайн, е и учители по рисуване също... Един учител спокойно може през юли и август да работи и по морето, има и повече време да твори, да участва в пленери, да създаде и частна школа... Както някой написа способен, креативен и амбициозен човек може да намери своето място в живота и професията.
Може би изкуството да не е на мода като правото, икономиката и медицината, но пък аз си мечтая за моя тригодишен син да стане ... диригент. Мисля, че има данни за това и ще бъда щастлива, ако в бъдеще той се насочи към диригентството.

Нека госпожицата избере това, което я влече най-много и да опита да се реализира там.
Виж целия пост
# 9
Не знам за вас,но аз подкрепям горните мнения за графичен дизайн или нещо подобно.
Виж целия пост
# 10
Аз също имах предвид някоя по.завъртяна специалност като графичен дизайн, анимация и т.н. и т.н.

Благодаря за споделеното!  Peace

Виж целия пост
# 11
Аз мисля, че ако има талант и детето го влече, има смисъл. Дизайнът е навсякъде - около нас, в интерактивни приложения и анимации, сайтове, графичен дизайн, предпечат, сценичен и моден дизайн.
Виж целия пост
# 12
Utro77, прочетох с интерес написаното от теб.С интерес прочетох и следващите мнения. Никой от отговорите обаче не се доближава до реалната картинка в цялост. Изрази като "музикант(респективно художник) къща не храни" за мен никога не са били верни.
  Трудът на художественото образование е навсякъде около нас, до колко и как уменията ще се отплатят на практикуващият ги, зависи изцяло от него. Правилно нагоре са изброили няколко неща, но на мен ми се иска по-детайлно да ги разгледам.
 Освен широко познатите специалности - изящни и приложни, съществуват и архитектурата, всичко което се сетиш за специални филмови ефекти, режисура, операторско майсторство, фотография, уеб дизайн, създаване на игри, до обикновените 0печат, предпечат, интериор, екстериор, рекламата като звено ако е щеш е една отделна вселена.....(като всяко едно от горните)....
Въпросът не е толкова дали могат да се изкарват пари с изкуство (очевидно могат), а как се извървява този път на изкуствата.
За съжаление аз не мисля, че НХА има ресурса да развива изцяло потенциала на студентите си....От една страна за деца като дъщеря ти, които не са учили рисуване преди това, ще е от огремна полза, от друга - не мисля, че ще им даде нужния космополитен поглед за да бъдат достатъчно дръзки така, че да прескочат посредствеността на "занаята си".... ( и после слушаме, че не се изкарват пари с изкуство)Имам предвид повече факта, че (както е и в Натфиз между другото) Българската школа някак си не иска и не иска да се отърси от наследството на поколенията преди, носещи идеята, че изкуството непременно е тежко, драматично, обременено, тъмно,  Пресилвам картинката разбира се, но го правя за да се схване по-добре идеята.
 Изкуството е уникално нещо, всеки, който се е занимавал с изкуство се сдобива с така нужния за модерното общество поглед  "outh of the box".... И ето как хора занимавали се с изкуство успяват в последствие и в коренно различни, на пръв поглед научни сфери ако щеш.
 Но ако при започване подходът ще е да бъде художник, пейзажи, картини, жалко продаване по галерии.....няма смисъл.
 Зависи си от човека. За да си помогна в обясненията, ето пример, който обикновено давам:

 Така модерното право - колко народ завършва право и накрая какво. Колко от тези прависти сте чували, колко от тях работят с удоволствие, колко от тях имат собствени кантори, колко от тях са щастливи с професията си? Много от тях всъщност сядат на бюро завряни някъде в някоя администрация, или пък са отегчени до смърт от поредното еднообразно дело за делба на имоти....

 Същото е и с артистите (отдавна думата художник не е достатъчна за хората на изкуството, просто защото те се занимават и умеят много повече от рисуване на пейзаж), който колкото страст и хъс има в себе си, който колкото хоризонт разкрива пред себе си, който колкото примиримост има в себе си, и най-важното - накойто колкото са му големи мечтите!

 В този ред на мисли - само дъщеря ти знае отговора. Да, в академията ще научи много, интересно е, хората са нестандартни, за щастие има и млади преподаватели, даже има и "модерни" специалности....Но, аз на твое място за такова обучение бих погледнала алтернативите в чужбина! ( и пак го казвам с условности)

Не забравяй, че изпита в академията е сериозно нещо, има художествени гимназии, в които учениците учат по 5 години. Това всъщност е малкия проблем, с уроци дъщеря ти може да ги изпревари ужааааааасно много, толкова много , че да и дишат праха зад гърба!  Peace

Между другото разгледай специалностите на НБУ.

Пожелавам ви успех!
  
Виж целия пост
# 13
Cygnus, Амели, благодаря!
Виж целия пост
# 14
Абсолютно подкрепям горното мнение. Няма да повтарям казани неща. Дъщеря ми ще кандидатства изкуства и с това иска да се занимава. Подкрепям я 100%, въпреки всички останали, и най-вече в чужбина. От това което прочетох само ще допълня - ”либерални изкуства” - малко позната и непопулярна в България, но спорес мен много подходяща за младо хора с артистични и писателски способности, но все още неориентирани. Погледнете - може да ви се види интересно.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия