Пюре за захранване
На 4 месеца без 1 седмица с картофено пюре (по препоръка на педиатъра ни):
  • 1 мнооого разварен картоф
  • 1 лъжичка адаптирано мляко (ние ядем Aptamil), разтворена в 30 мл. преварена вода
  • 1/2 също толкова много разварен морков
Всичко се пасира много фино.
До 5 месеца това пюре го давах за разнообразие, иначе ядяхме основно готови на Hipp, после на Keckemeti, Hero, Ганчев, подходящи за съответната възраст.
След 5 месечна възраст започнах да разнообразявам домашните пюрета и към 6 мес. бяхме по-скоро на домашно приготвени, защото ги ядяхме с по-голямо удоволствие. И така до годинка, като пасирането ставаше все по-едро (в съответствие с насоките на педиатърката), после мачкане. Сега Мартин е на 1 година и 2 месеца и вече преминаваме на обща храна, но пак понякога готвя специални за него ястия.
Ето рецептите (които си спомням):
Пюре от чушки и картофи
  • 1 чушка (добре опечена и обелена)
  • 1 картоф (средно голям)
  • краве масло (колкото лешник)
  • 1 морков (средно голям)
  • малко кромид лук
  • стрък магданоз
  • 1 лъжичка Aptamil, разтворена в 30 мл. преварена вода
  • след 6 месеца - парченце сирене (колкото орех), обезсолено
Картофът, лукът и морковът се варят, заляти с вода, колкото да ги облее. ( Аз варях всичко на микровълнова: става най бързо, а и в книгата Хранене на бебето на проф. д-р Л. Трифонова се препоръчваше заради най добро запазване на витамините.). След това се изсипват в буркана на пасатора, добавя се адаптираното мляко, магданоза (суров), маслото и сиренето. Пасира се според възрастта на детето.
Пюре от грах и картофи
Приготвя се като горната рецепта, но чушката се заменя с шепа грах (замразен или още по добре пресен, но да е млад), другите продукти са същите.

Пюре от тиквички и картофи
Приготвя се като горната рецепта, но чушката се заменя с част от тиквичка, без сиренето другите продукти са същите.
Пюре от броколи и картофи
Приготвя се като горната рецепта, но чушката се заменя с броколи, без сиренето другите продукти са същите.
Изобщо, можете да правите вариации и да слагате повече зеленчуци, както ви подскаже фантазията. Аз винаги слагах лук, морков, магданоз, краве масло и Aptamil, другите неща варираха по вид и по количество царевица, зелен фасул, зеле, карфиол и т.н., след 6 месеца може и леща. Боб още не съм давала. Често съм правила миксове, например:
Пюре мексикано (аз така му викам)
  • 1 чушка (добре опечена и обелена)
  • 1 картоф (средно голям)
  • краве масло (колкото лешник)
  • 1 морков (средно голям)
  • шепа царевица (прясна/замразена)
  • шепа зелен фасул(пресен/замразен)
  • малко кромид лук (1/3 малка глава)
  • стрък магданоз
  • 1 лъжичка Aptamil, разтворена в 30 мл. преварена вода
Приготвя се аналогично вари се всичко без магданоза, маслото и млякото.
Ако количеството е повече от необходимото за едно хранене и стигне за 2 или 3 хранения, се стерилизира с обръщане на бурканчето (да хлътне капачката става само с буркани на Ганчев или Hame) и после се съхранява в хладилника 2-3 дни. Това важи за всички пюрета.

Пюре от тиквички и домати с ориз
  • 1/3 средно голяма тиквичка
  • половин домат
  • шепа ориз
  • 1 морков (средно голям)
  • малко кромид лук
  • стрък магданоз
  • 1 лъжичка Aptamil, разтворена в 30 мл. преварена вода
Всичко без магданоза и млякото се вари, после се приготвя като горе.
Пюре от чушки и домати с ориз
Приготвя се аналогично на горното пюре, но се слага печена чушка вместо тиквичка.
Тук отново започват вариации, само за гъстота се слага не картоф, а ориз.
Пастет от чушки и домати
  • 1 чушка (добре опечена и обелена)
  • 1 суров домат
  • парченце сирене (колкото орех), обезсолено
Всичко се пасира фино и се предлага с коричка хляб (за деца над 6 месеца).
Към зеленчуковите пюрета, няколко пъти седмично (по препоръка на педиатъра) се слага твърдо сварен жълтък (поне 15 мин. Да ври на силен огън).
Месни пюрета
Абсолютно аналогично приготвях и месните пюрета: само че се добавя и месо колкото орех (и не се слага сирене). Месото се вари много дълго (поне 40 мин. на силен котлон тук с микровълнова не става, затова пък може да си замразите парченца варено месо и да да си взимате после по 1 парче), най-добре направо на парченца. Трябва да е без мазнинки и жилки.
Аз захраних Мартин с месо на 5,5 месеца, започнахме с пилешко, после телешко, риба, пуешко, заешко, свинско, кайма (смляна вкъщи от телешко и свинско месо в пропорция 2:1).
В рибните пюрета не слагам мляко, в останалите слагам. Рибата е малко сложна за обезкостяване, затова най-добре да се купува готово филе.
Плодови пюрета
Плодовите пюрета между храненията много често замествах с пасирани пресни плодове, като съм правила всевъзможни миксове. Мартин много ги харесваше, но сега вече предпочита да ръфа плодовете поотделно, пасирани не ги уважава много много. Готови съм давала на Hipp, Nestle, Hero, Ганчев.
Иначе плодови пюрета на Hame е ял много като следобедна закуска вместо кисели. Редувах ги с каши от 5 месечна възраст.
От клуб "Бъдещи майки" в dir.bg:
Спаска:
ПЛОДОВИ ПЮРЕТА И КИСЕЛИ
1. Кисел от плодове
30-50 гр. плодове се измиват, настъргват или размачкват и от тях се изцежда плодов сок, който се запазва, за да се добави после към крема.Останалата част от плодовете се сварява в 100 гр.вода и се пасира. Добавя се 15 гр. захар, възварява се и към врящата вода се добавя 5 гр. нишесте, размито в малко вода или част от кашицата,като постоянно се бърка, докато се сгъсти. Сваля се от огъня и след като изстине, се добавя плодовия сок.
2. Пюре от банани и ябълки
Половин ябълка се нарязва на дребно и се вари на пара около 20 мин. Половин банан също се нарязва на тънки кръгчета и се вари на пара 10 мин. Така сварените плодове се пасират и се добавя 30 мл кърма или адаптирано мляко.
Принципът на приготвяне важи и за всякакви подобни комбинации - ябълка и морков, кайсии, праскови. По-твърдите плодове се варят около 20 мин., а по-меките - 10-тина, за да омекнат добре. Комбинациите са според предпочитанията на бебо.
3. Кисел от ябълка с канела - подходящ за бебета над 8 месеца!
Една голяма, сладка ябъка се настъргва на ситно ренде. Сокът се отделя, а твърдата част се сварява за около 20-тина минути в 150 гр. вода, пасира се, добавят се 2 равни чаени лъжички захар и две щипки канела и се кипва отново. Добавя се сокът, в който е размита 1 равна чаена лъжичка нишесте. Бърка се до сгъстяване.
ЗЕЛЕНЧУКОВИ ПЮРЕТА И СУПИ
Бульон с малко от зеленчуците от всички рецепти тук (преди да е добавен ориз, фиде или макарони) след пасиране се превръща в чудесна супа!
1. Пюре / супа от тиквички
Една тиквичка, 3-4 моркова, 1 домат и 1-2 стръка пресен лук се нарязват на ситно. 1 домат се настъргва без люспите. Добавят се по 1 щипка подправки и малко сол на вкус (копър, магданоз, чубрица, мащерка, риган, дафинов лист). Сваряват се до пълното им омекване (около 20 мин в тенджера под налягане след завирането). Дафиновият лист се изважда!!! Отделя се една част за супа. Останалата част се отцежда, добавя се предварително сварен ориз, фиде или макарони (около една кафена чашка) пасира се или се намачква (в зависимост от възрастта на детето) и се добавя бучка масло колкото орех (в супата също може да се сложи малко масло).
2. Пюре / супа от зеленчуци
Един голям картоф (или 2 малки), 2-3 моркова, шепа замразен грах и 1-2 стръка пресен лук се настъргва без люспите. и една чушка се обелват и нарязват на ситно. 1 домат се настъргва без люспите. Добавят се по щипка подправки (чубрица, копър, магданоз, мащерка, риган, дафинов лист, индийско орехче, девисил, джоджен) и малко сол на вкус. Заливат се с вода (около 1.2 л) и се варят в тенджера под налягане (около 20 мин. след завирането).
Останалата част от приготовлението е същата като в т. 1
По този начин се приготвя и пюре/супа от броколи и карфиол. Съставките са броколи, карфиол, моркови и картофи. (може да се ползват замразени).
Ако пюрето се приготви и с тиквички и фиде без картофи и моркови, е с лек разхлабващ ефект.
3. Пюре/супа от леща и моркови - за деца над 6 месеца
3-4 моркова, 1-2 стърка пресен лук, листа от целина и 1-2 настъргани домата без люспите се задушават в малко олио, прибавят се подправки и сол на вкус, чесън на прах или 1-2 пасирани скилидки, около 1 л. вода и 1 чаена чаша леща без люспи (специалния сорт). Вари се около 30 мин в тенджера под налягане. После процедурата се повтаря, като НЕ СЕ добавят фиде, ориз или макарони. Непосредствено преди консумацията може да се сложи бучка обезсолено сирене колкото кибритена кутия.
Месните пюрета се приготвят по същия начин, като при варенето се добави бяло пилешко месо (около 1/2 охладена пилешка пържола), свинско от бут или плешка или телешко филе, а времетраенето на варенето се увеличи на 35-40 мин.
Комбинациите зависят от кулинарното въображение на мама и зеленчуците на пазара. Само трябва да се спазват няколко основни правила:
1. Варенето да става без достъп на въздух (в тенджера под налягане).
2. Солта да е съвсем малко, а ако бебо няма нищо против, да липсва съвсем.
3. Подправките да са разнообразни, но по щипка и да не са пикантни.
4. За бебета под 8 месеца не е препоръчително да се включват патладжани и бамя.
5. Ако се ползва черен, бял или зелен пипер, да е на зърна, които стриктно да се преброят и да се вадят преди пасирането.
6. Маслото, което се добавя, да е безсолно.
7. След като се сложат в бурканчетата, пюретата могат да се стерилизират за 7 мин. и да се съхраняват в хладилника, а ако не се стерилизират - във фризер или камера за 1 седмица.
Мима:
Пюре от ябълка и круша
По 1 ябълка и круша. Захар около 1 равна супена лъжица или по вкус. Измиват се добре,обелва им се кората и почистват семките. Слагам ги да се сварят във вода колкото да ги покрие. От момента на завирането за 8-10 мин. ако варите на котлон и 10-15 мин. в микровълнова печка на пълна мощност /ако печката е с по-голяма мощност времето се съкращава/
Докато е горещо се пасира с пасатор, ако нямате такъв можете да прекарате през сокоизтисквачката. След това по желание добавяте една мерителна лъжичка оризово брашно, но само в пюрето което ще се консумира веднага. Останалата част изсипете гореща в бурканче от пюре и обърнете с капачката надолу докато изстине.
Пюре от праскова и ябълка
По 1 ябълка и праскова. Захар колкото в горната рецепта. Прасковата измивате много старателно и заедно с ябълката нарязвате на парченца. Заливате с вода едвам да ги покрие. Време и обработка като в горната рецепта. За сгъстяване по желание на една порция отново оризово брашно
Пюре ябълка и банан
По 1 ябълка и средно голям банан. Нарязани на парченца във вода колкото да ги покрие се сваряват за около 10 мин.на котлон и 7-8 в микровълнова на пълна мощност. Пасират се и се добавя за цялата доза 2 мерителни лъжички сухо мляко/формула/
Не се добавя захар понеже става доста сладко. Аз лично смесвам с мляко и оризово брашно само в момента преди приготвяне, защото не бива да престояват с плодовете. Към това пюре може да се добавят преди пасирането и няколко парченца ананас.
Рецептите са събрани и изпратени от rally
Виж целия пост