Американската Асоциация за Храни и Лекарства /FDA/ е разработила лекарствена класификационна система целяща да даде указания относно избора на лекарство по време на бременността.

Най - съществения проблем е, че не всички фирми провеждат изследвания посветени на фармакокинетичните алтерации по време на бременността, поради липсата на информация повечето лекарства са поставени в категория С, която включва указания лекарството да се употребява само ако потенциалната полза за майката е по - голяма от възможността да се увреди фетуса, от което следва извода, че лекарствата попаднали в тази категория не са безопасни и могат да увредят фетуса.

Лекарствата са разделени в 5 категории: A, B, C, D и Х.

Категория А

Контролираните изследвания при жени не показват риск от употребата на лекарството върху фетуса през първия триместър, и вероятност за фетални увреждания няма.

Категория В

Животинските репродуктивни изследвания не демонстрират фетален риск /няма извършени изследвания с това лекарство при бременни жени/ или изследванията при животни показват наличие на странични реакции /различни от намаляне на фертилността/, които не се потвърждават при контролирани изследвания при жени в първия триместър на бременността /не съществуват и рискове в по - късните триместри/.

Категория С

Изследванията при животни показват странични реакции върху фетуса /тератогенни, ембриогенни или други/ и не съществуват контролирани изследвания при жени или изследвания при жени и животни с дадения препарат не са извършвани. Лекарството може да се употреби само ако потенциалната полза за майката и по- голяма от риска за увреждане на фетуса.

Категория D

Съществуват данни за риск от фетално увреждане след употреба на дадения препарат, но има състояния при които ползата от употребата може да надхвърли риска /живото застрашаващи състояния или сериозни заболявания на бременната където другите безопасни лекарства не могат да бъдат употребени или са неефективни/, което изрично трябва да бъде упоменато в листовката предназначена за пациентите съпътстваща препарата.

Категория Х

Изследванията при животните или човека показват данни за наличие на дефинитивен риск за фетуса след употребата на дадения препарат, като риска от употребата му надвишава каквато и да е полза. Лекарството и противопоказано за употреба при бременни или потенциално бременни жени. Това обстоятелство трябва да бъде отбелязано в параграф (Противопоказания на листовката предназначена за пациентите съпътстваща препарата).

Американската Асоциация за Храни и Лекарства изисква всички лекарства в САЩ след 1983 година да посочват в листовките придружаващи препарата и предназначени да дадат лекарствена информация на пациентите да посочват и рисковата категория на препарата.

Лекарствената експозиция по време на концепцията или имплантацията може да убие фетуса и пациентката никога да не разбере, че е била бременна. Ако експозицията се осъществи 12 - 15 дни след концепцията когато клетките са още тотипотенциални /т.е. ако една се увреди другите поемат функцията й/ фетуса може да не се увреди. Първите 3 месеца на гестацията са критични за поява на малформации; емоционални и поведенчески дефекти се наблюдават при неподходяща лекарствена експозиция в последните месеци на бременността.

Ако по време на бременността се използват някакви лекарства трябва да се приложи минималната ефективна доза за възможно най - кратко време.

Тератоген е всяка субстанция, агент или процес способни да причинят анормално развитие на плода /Sever & Mortensen 1996/.

Класическия тератогенен период е между 31 и 71 ден считано от първия ден на последната менструация.

Факторите, които взаимодействат с тератогенността включват: генотипа на майката и плода, ембрионичния стадий на експозиция, приложената доза, веда на препарата, едновременната употреба на други лекарства и фактори на околната среда.

Тератогенността може да причини: спонтанен аборт, конгенитални абнормалии, ментални промени, канцерогенеза и мунагенеза.

Някои от известните или подозирани тератогени са изброени по - долу:

АСЕ инхибитори

Акутан

Алкохол

Аминоптерин

Аминоглюкозиди

Антидепресанти

Бусулфан

Карбамазепин

Хлорамбуцил

Хлорамфеникол

Хлордиазепокзид

Хлорпропамид

Кломифен

Кломипрамин

Кокаин

Кортизон

Кумарини

Циклофосфамид

Цитарбон

Даназол

Декстроамфетамин

Диазепам

Диетистилбестрол

Дисулфирам

Естрогени

Етретинат

Халоперидол

Хидрофлуметиазид

Изотретиноин

Литий

Метимазол

Метотрексат

Пенициламин

Фенциклидин

Радиоактивни изотопи

Прогестини

Тетрациклин

Талидомид

Тиогуанин

Триметадион

Живи ваксини

Валпороева киселина

Варфарин

Специфични лекарства

Бензодиазепини: употребата на този клас препарати е асоциирана с развитие на конгенитални абнормалии /при употреба през първия триместър/, floppy infant syndrome, неонатална ЦНС депресия /при употреба в последния триместър/.

Литий: експозицията на ембриона към литий през първия триместър от бременността е свързана с повишен риск от развитие на абнормалии 75% от които са кардиоваскуларни /Epstein аномалии/; ако лития е приеман през късната бременност вероятността от манифестация на неонатална токсичност /цианоза, хипотония, брадикардия и ЕКГ абнормалии/ е голяма.

Секс хормони: употребата на прогестини и андрогени се асоцииран с маскулинизация на женския фетус. Прогестините особено тези използвани в оралните контрацептиви могат да бъдат причина за развитието на VECERL синдром, който се характеризира с вертебрални, анални, кардиоваскуларни, езофагиални, ренални и либмични дефекти. Възможно е прогестиновата експозиция да предизвика абнормално развитие на половите органи.

Прогестините използвани за лечение на хабитуален аборт не повлияват фетуса.

Изотретиноин е изоизомер на витамин А с мощна тератогенна активност. Преди употребата ме жените трябва да имат негативен тест за бременност и в курса на лечение с препарата трябва да се използват комбинирано поне 2 сигурни метода на контрацепция. Главните малформации включват краниофациални, ЦНС и кардиачни дефекти.

Всички антинеопластични препарати с изключение на Циклоспорин А имат тератогенен потенциал. Най - висока честота на малформации се съобщава при експозиция през първия триместър.
Виж целия пост