българи=румънци

  • 1 934
  • 37
Таз тема май сме я предъвквали няколко пъти, но аз да си кажа.

Връщам се значи от БГ след 1 месец и свекърва ми ( която много уважавам и това не е тема против нея)ме пита как беше в Румъния. Аз казах 'добре мина всичко'. След малко тя ми разказва за убити италиански войници в Афганистан/ или Ирак, не помни, и че имало и българи убити. Мъжът ми й казва ' не българи мамо, румънци'.
А тя казва ' ами аз двете нации много ги бъркам'.
Нищо не казах.  Явно няма смисъл.

Не може ли тези хора да разберат, че ние сме от различна езикова и етническа група, че букурещ, будапеща и софия не са едно място...

Става ми мъчно, на 1000 км. сме да му се незнае, не сме от друга планета.
Не може ли като знаят, че има българин в семейството, поне сега да отворят атласа и да видят откъде съм?!  Как ще възпитавам 'българско' в бъдещото ни дете, ако най-близкия му кръг си мисли, че БГ е в Северна Европа!?

Дали съм комплексарка? Може би това е комплекса на малкия човек от малката страна с голяяямата история.

Толкова ли е важно да знаем кой откъде е? Нали света е село и вече няма такива условности, като нации, принадлежност и тн.

Майка ми вече е прочела история на изкуството и се гласи да ни е гид във Венеция и Флоренция. А свекърва ми си мисли, че съм румънка!
Не става в-с за свекърва ми или за майка ми.

А за това как да живея с това, че не сме дори точка в атласа за тия хора.
Виж целия пост
# 1
И аз съм се сблъсквала с това "объркване " на двете нации, но от колеги, и то такива, с които имам по-нарядко тесни отношения. Ядосвам се понякога, но общо взето ми минава бързо...Но в случая става въпрос за свекърва ти... За мен това е неразбираемо. Нямам думи.(съжалявам) #2gunfire
Виж целия пост
# 2
Права си. Неинформираността на свекърва ти е обидна.
Аз, например, имам една съседка на 93, с която се сближихме след едно нейно падане пред дома й. Налагаше се после доста време да ходя у тях, да й правя компания, да и нося хляб и вестник, пощата, да й помагам с разни малки домакински неща- за по-основни неща идваше 4овек от някакви служби тук ... Тази жена от мига, в който разбра националността ми, запо4на да се интересува и 4ете явно. На втория ден отивам у тях и тя казва "Ти от къде си? От София ли?". Казах й 4е живея до морето, а София е столица, но не е на море. Тя:"Да, знам 4е е столицата. То сега там много наводнения има в България. Има ли проблеми в града, в който живеят родителите ти?" ...и все в тоя дух ...
Виж целия пост
# 3
 Thinking И аз се чудя как пък баш с румънци ни бъркат! Редовно получавам документи от една италианска фирма, където упорито пишат "Plovdiv - Romania" и дори веднъж не ни признаха Евросертификата за стоката (EUR 1). Иначе доколкото съм общувал с румънци, доста си приличаме по манталитет и в интерес на истината ми допадат, тези с които съм имал контакт.  Hug

А за свекървата не зная, но явно на никой не му дреме кое къде е на планетата Земя в консуматорските общества, в каквото успешно се превръщаме и ние...

Lennie, може би е хубаво да й се усмихнеш и да й обясниш, като дори приятелски сложиш ръка на рамото й  Peace Разбира се с карта на масата Simple Smile

И за да е малко по-весело - наскоро си говорих с един италианец, който е от Модена и е женен за българка. Та веднъж го майтапя, че Италия е млада държава, сглобена преди век и нещо от доста градове-държави и разни кралства...Той ме гледа и се хили - да, казва и ако питаш мен, ще прокарам един канал някъде до Флоренция и ще пусна вътре coccodrillo, щото надолу не било Италия! На мен ми стана смешно, пък за южняците и северняците сигурно това ще има различен ефект  newsm78  newsm47
Виж целия пост
# 4
свекърва ми във всяко друго отношение е злато.
затова не й се обиждам.
но това, че се напъва да се сети от бг ли съм или от румъния направо ме  Sick
Виж целия пост
# 5
Mи, Лени, светът е село, но за по-младите. Аз никога не съм имала проблеми с млади хора - винаги всички са знаели къде е Бг, коя е столицата и даже доста други неща, които са ме изненадвали!
По време на активната възраст на свекърва ти Бг е била една от многото и все еднакви соц. държави Tired Стува ми се разбираемо да се оплита понякога. То, ако си помислиш, и по наште новини винаги се говори за Бг и Румъния в пакет и все сравнения между двете страни (покрай приемането ни в ЕС) ...
И в момента дори за повечето българи украинец и руснак е все тая и Одеса е в Русия Simple Smile))))) Намирам аналогия.
Аз знаеш ли как ги уча? Ами обратно на повечето хора, даже им посочвам приликите - Казвам, че езикът ни много прилича на сръбски, руски или македонски Grinning Казвам, че сме на Черно море, между Румъния и Гърция... Много бързо учат Wink Мисля си, че като имат как да свържат новопостъпилата информация с нещо познато и по-лесно се ориентират Hug
'Свекър' ми много обича да следи прогнозите за времето и следи за цяла Европа Laughing От както се появих в живота им, винаги следи и за температурата в София, така че много добре ни знае къде сме на картата. Пробвай и ти с нещо такова Simple Smile
Виж целия пост
# 6
но това, че се напъва да се сети от бг ли съм или от румъния направо ме  Sick

  Лени и моята е същата работа...само праща поздрави на родителите ми в Румъния...умотихме се да й повтаряме,къде е България,даже и книжка с илюстрации й донесох да види нещо от страната...
   #Crazy
Виж целия пост
# 7
Според мен, за да се ориентират свекървите,най-добре им покажете на някой атлас- аз така направих. И и пратих карти4ка с формите на БГ.
Това 4е са възрастни не ги извинява, не струва нищо да си направят усилията да видят и запомнят нещо.  Naughty
Виж целия пост
# 8
Ние за тях сме задния двор1все им е тая.Иоще дълги години ще е така.Нищо няма да се промени и като влезем в Ев.съюз.При всичките ни недостатъци,ние получаваме и сега повече информация за света от тях.Дори новините като се сравнят,пак същото се получава.За това бъдете доброволни посланици по света. Peace
Виж целия пост
# 9
Чувам, че в България циганията процъфтявала.
Та може би затова жената така ни е сродила
със северните ни съседи. Другото ми предположение е,
че й е все тая на свекърва ти от коя Танганайка си,
важното е да раждаш бамбини и да не стреляш по папата.
Sorry за цинизма ми. Уморена съм.
Виж целия пост
# 10
Чувам, че в България циганията процъфтявала.
Та може би затова жената така ни е сродила
със северните ни съседи. Другото ми предположение е,
че й е все тая на свекърва ти от коя Танганайка си,
важното е да раждаш бамбини и да не стреляш по папата.
Sorry за цинизма ми. Уморена съм.

Хм... newsm78



Ленни, вземи доведи свекървата на гости в България, може би тогава ще спре да бърка.  Wink
Виж целия пост
# 11
И аз съм се сблъсквала с тази румънска история. Все едно Балканският полуостров е само Румъния и Гърция! Twisted Evil А иначе моята свекърва не ме е бъркала с румънка Flutter, защото другата снаха е румънка и като установиха, че не се разбираме на нашите езици и проумяха. Mr. Green даже вече знаят и че имаме обща граница с Румъния, т.е. Дунав   Joy
Виж целия пост
# 12
На мен често ми се случва да бъркат България с Унгария, щото са близки по звучене, не че някой му е ясно коя е столицата нито на Унгария, нито на България. Когато преди години Дунав пак преля, но по-страшно беше в Будапеща,  се е случвало да ме питат как е семейството ми, има ли пострадали. Преди повече се палех да обяснявам, ама вече го давам по-спокойно, приех им невежеството.
За щастие свекърва ми беше доста наясно, защото майка й имала приятелка българка.
Иначе Пиколина е права, аналогията с бившия Съветски съюз е доста точна, та и за западняците всичко зад накогашната желязна завеса е едно и също почти. Не че това оправдава обаче незнанието и незаинтересуваността.
Виж целия пост
# 13
Според мен няма чак такава голяма разлика между българи и румънци. Общо взето всички народи които живеем на балканите си приличаме и аз не бих се впрягала ако ме бъркат с някоя друга националност. Даже ми е забавно. Случвало ми се е да ме смятат за рускиня като ме видят за пръв път(което обикновено даже ме радва), други за туркиня, други за румънка, а най-често ме смятат за магребинка. Ако седна да се впрягам от това че някой не знае от къде съм или не е чувал много за България то значи да бъда перманентно сърдита на целия свят.
И като знам всички държави къде се намират и коя е тяхната столица да не би това да ме прави нещо повече от хората които не се интересуват от география. Не смятам че подобна дреболия въобще има значение Grinning Grinning
Виж целия пост
# 14
но това, че се напъва да се сети от бг ли съм или от румъния направо ме  Sick

  Лени и моята е същата работа...само праща поздрави на родителите ми в Румъния...умотихме се да й повтаряме,къде е България,даже и книжка с илюстрации й донесох да види нещо от страната...
   #Crazy


Гери, ми повтаряйте й. Аз нямам нерви и време. Просто - доста са възрастни, не ми пука.
моята свекърва пак казвам е супер човек.

и темата не е точно за нея, а на това, че масово не знаят ама грам нищо.
И не само за БГ. по принцип.
Мислят, че всичко що е на изток е арабин.  Иранци, Ливанци - всички са араби. #2gunfire

Явно е и от 'консуматорството' , от липсата на новини ( днес цял час ни губиха с някакви корумпирани футболни съдии) , въобще от много неща.
и с Лиска съм съгласна - станахме вече циганска държава.
нали сега бях. ми .. навсякъде са и по много. армия неграмотни, безработни хора.

Май клоня да се съглася с Пиколина, всички сме в кюпа СССР.

както се казва Карай, важно е младите да се обичат   Peace

ПС: как да няма разлика Ружа72? ние сме славяни, те не са. ние сме от съвсем различна езикова група, те са романски езици. Ако ме бъркат с рускиня, или сръбкиня, как да е.
но точно пък с румънците нямаме нищо общо.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия