какво мислите за БГ кът у дома?!

  • 1 479
  • 19
вдъхнових се от една вчерашна моя тема , та произвеждам следваща.... Whistling

Имате ли такъв кът? Не питам за 'спомени от баба и мама' , а за кът отреден за България.
родопско одеало, гюведже, китеник, червена покривка, мускалче, книга с Рилския манастир, мидички от Созополския плаж? Нещо като 'олтар' на Родината, пренесен зад океани и морета?

Започвам от себе си. Аз нямам.. Не са ме вълнували в България, не ме вълнуват и тук. В библиотеката имам 2 книжки за България, едната на английски за любопитните.
Причината е, че тия неща не се връзват с представата ми за вътрешен дизайн и ми харесват само в кръчмите в Банско, където има съответната обстановка.
Поради същата причина тук и чалгата не ми 'върви'. Опитах с Азис и Малина 2 пъти , но .. тц. без ефект Wink.

вие сте...
Виж целия пост
# 1
Имате ли такъв кът? Не питам за 'спомени от баба и мама' , а за кът отреден за България.
родопско одеало, гюведже, китеник, червена покривка, мускалче, книга с Рилския манастир, мидички от Созополския плаж? Нещо като 'олтар' на Родината, пренесен зад океани и морета?

точно такьв нямам, но си имам книги на бьлгарски и 3а БГ....а който се интересува, с удоволствие му ра3ка3вам повече....иначе си имам икона на Св.Мина над леглото, плетени на една кука покривки и снимки....
Виж целия пост
# 2
имам си Grinning
витрина с глинен сервиз за вино, стенна саксия, глинена чиния с рисунка на стария часовник в Пазарджик, картина от дърво на стара мелнишка къща,дървен сервиз със соленички, мартеници, червени покривки....
книги на български.
Виж целия пост
# 3
И аз имам бг книги,гювечета,2 човечета с национални костюми,мускалчета с розов парфюм,икони и една илюстрована книга на италиански за Бг.Както и няколко картини с пейзажи от Пловдив и Копривщица.
  А имам и кът със сувенири от различни страни,които съм посетила...който все повече се разраства.

 Peace
Виж целия пост
# 4
Точно кът нямам, но имам доста български нещица: икони, покривка, пано с късче овча вълна и от онези звънци, които неминуемо ти напомнят за Капитан Петко Войвода, гювечета, книги с историята на БГ, книга на английски за българските обичаи със страхотни илюстрации, картина, специално рисувана за мен на АГ в Русе, картина с историческите забележителности в Свищов, друга картина от БГ - пейзаж, бродирана копринена кърпичка, мускалче с розов парфюм.. дори последния път като си ходихме си донесохме и голяма восъчна свещ от църквата.. много малка част от тях за изложени на показ, но присъстват и са част от дома ни тук.
Виж целия пост
# 5
кът не,.аз съм ужасен вещо-мразец,особено откто сме тук и съм свела артикулите у нас до минимум.,имам гюве1ета к седят при тавите,икони-св.Анна и Св.Николайв офиса ми,св.Стефан на Стефан в стаята;книги имам бая; сирене и морени на кило в хладилника..
"олтар"на нищо не бих направила,възпитавана съм 1е тия неща са в главата,а не в хола на 1овека..
Анна
Виж целия пост
# 6
Български кът в смисъл на "олтар" вкъщи нямам. Имам различни предмети, пръснати из стаите - две икони (едната нарисувана от леля ми) и дърворезба от баща ми в хола, картина от стария Пловдив в спалнята, керамични чаши (следващия път ще си донеса и гювечета!) и чубрица в кухнята, любимите ми книги из библиотеките и така... имам и няколко бутилки гъмза и мавруд в шкафа и, най-важното - кори за баница във фризера!!!  Laughing  Laughing  Laughing
Виж целия пост
# 7
И аз нямам Бг кът, но имам много бг неща, които са пръснати из дома, като някои от нещата си ги ползвам редовно  Simple Smile като правя гювечета, винаги слагам бг покривката на масата, глинените чаши за вино, юсчетата (не знам дали думата е такава във всички краища на БГ) , пускаме си народна музика и други подобни неща. Често си правим такива бг вечери с приятели и е много забавно  Simple Smile
Виж целия пост
# 8
И в моя дом има доста български предмети, но не са подредени в олтар. Имам си гюведжета , малка стомничка, сервиз на греяна ракия и доста други керамични съдове. Които никак не съм харесвала в БГ, но тук си ги харесвам много и са ми мили. Червена покривка и глинени чаши нямам, защото никога не са ми харесвали. Имам си 2 икони, звънче, няколко български книги. Някои неща си ги ползвам редовно, други са украса, но не виждам нищо лошо в българските предмети около себе си.
Виж целия пост
# 9
Навсякъде имам неща от България, но все още не съм постигнала една идеа, а тя е да си направя истински модел на Арбанашки чардак на тавана....Не знам дали ще е възможно, но си мечтая. Иначе имам колекция от икони в хола, всяка със своята история. Другата колекция е от българска керамика, която съм си купувала от битпазарите тук / явно, доста се харесва, защото винаги има нещо/, както и малки керамични нещица, които са от сестра ми. Поставих началото и на колекция от стомни, но все още имам само една / ох, каква хубава видях в Копривщица  Confused/. Имам страхотни чинии, но понеже са много тежки и ги използвам за специални случаи.
На стената имам 2 малки картини от Пловдив, които ми напомнят за първите пари изкарани, като ексурзовод. Не знам дали момичето е станало известно / тогава беше студентка/, но те пък ми напомнят на ресторант "Алафрангите"в Пловдив, където водих туристите си.
В тоалетната имам миди от Созопол и страхотна керамична риба, която си бях купила от едно прекарване с първият ми братовчед / за първи път в живота ми бяхме братовчедите на море ...поради семейни причини нямахме такива спомени заедно/ и картина на Созопол.
Всеки път, когато се качвам на 2-ят етаж си гледам места от България, имам картини на стената. А в кухнята редом до чинии от държави, където съм била са и чиниите  ми от Самоводската чаршия в Търново. Имам и календар, като всяка година получавам от някого подарък, но тази ме забравиха и сега гледам този от 2005.
Купих си и стари черги, но все още не съм ги сложила никъде....Имам и книги, но ми се иска да имам още повече / не, че имам време да чета.../ Embarassed

Въобще България е навсякъде....

 
Виж целия пост
# 10
Засега само картини от Пловдив и Балчик,българското знаме,икони и плетени на ръка декоративни покривчици...Искам да изпопримъкна много неща насам,но все още не мога да кажа,че имам дом тук,та и желанието си за специален кът мисля да осъществя в бъдеще...Живот и здраве! Sunglasses
Виж целия пост
# 11
За мен иконата е нещо, което не искам всеки да вижда ...затова  истинския ми български кът е в стаята където прекарвам най- много врем и там има на стената едно голямо  българско знаме, една икона...и някои лични нещица! Във всекидневната имам 2 малки български знаменца!
И най- интересният факт е, че в свекърва ми има също български кът и то във хола им!
Малко декоративно буренце, звънци, картина... и т.н. с една дума всички подаръци от България! smile3521
Виж целия пост
# 12
Български кът нямам,но български работи си имам навсякъде из къЩи: родопски одеяла,здравец на терасата, 4убрица,българска домаШна ракия и вино,лЮтеница,майонеза Олинеза ( не ми се смейте  Rolling Eyes ),картина от Стария град в Несебър,една малка дървена гъдулка,икони,български книги ( оня ден бях се за4ела в НаШенци на 4удомир и съм се смяла с глас  Wink ) , сиренце и каШкавал. Това лято смятам да си донеса и гЮве4етата  Hug
Виж целия пост
# 13
Български кът и аз си нямам, но като всяка жена съм се пръснала из жилището и съм го окопирала и навсякъде се вижда откъде съм дошла Mr. Green. Но икони нямам  Thinking Не съм особено вярваща и не съм се сетила.... следващия път ще наваксам като си ходя в България Grinning
Миленче, и аз чета сега Чудомир и се кискам по нощите та и половинката е самнумбулясала вече покрай лудата му жена Whistling
Виж целия пост
# 14
А и най- важното забравих smile3555 , дори и в офиса имаме една дървена подкова с надпис "BULGARIA" , но не е от мен Embarassed ! Подарена е от българка на предишния обитател на офиса...и сега като ме чуе някой с моя акцент и ме пита: "Ти от България ли си? hahaha Joy

за чубрицата не я споменах, понеже то не ми е в българския кът по простата причина, че бързо свърша редом с шарената сол! Но си имаме гювечета , които моя страхотно обича и ако има едно лесно всяка седмица да му правя!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия