Започване на първа работа

  • 5 821
  • 19
Здравейте, момичета Hug
От дълго време чета форума и много ми харесва вашето сплотено и задружно "общество". Искам да ви попитам и да споделите с мен някой въпроси касаещи започването на работа. Възможността е да започна работа във фирмата където работи брата на съпруга ми, но във друг град(е клона). Никога досега не съм работила в чужбина(от 1 година съм в странство). Имам икономическо образование, но не съм работила и нямам опит по специалността си. Стандартите в БГ и тези в чужбина са различни. Много се притеснявам, че няма да успея да се представя добре и най-вече защото брата на съпруга ми e свързан с тази фирма. Тя е голяма маркетингова компания.
Бихте ли споделили с мен вие използвате ли знания придобити от БГ университети в държавите в които сте, каква беше първата ви работа, проваляли ли сте се в търсенето на работа, изпадали ли сте в неловки ситуации на интервю за работа.
В БГ съм работила нещо съвсем различно от това, което съм завършила, а и честно казано съм учила задочно, работех и доста знания ми липсват.Тъпото е,че имам диплома, но ако някой сега ме пита нещо за счетоводство, статистика, стокознание, висша математика и т.н...направо ще блокирам.
Въобще как се справихте  със започването на работа, уеднаквяването на стандартите в науката и образованието, придобити в БГ и тези на запад.
Благодаря ви предварително

пс:Или паниката ме е обзела, а изискванията на Запад не са толкова убийствени?

Виж целия пост
# 1
 Thinking  Мисля,че би било по-лесно да те посъветват ,ако поне посочиш за коя страна става въпрос.
 Аз бих ти казала.че от моя опит в САЩ и в Италия.
  Където и да почнеш работа не е толкова от значение какво конкретно си учила (не става дума за специфични професии,като медицина и т.нат.)да не говорим,че от фирма на фирма има разлика в начина на работа,организация,изисквания.Така,че ще имаш период на обучение...важното е да подходиш сериозно и с желание за успех,да не се психираш,да запретнеш яко ръкавите ,да се стараеш да дадеш най-доброто от себе си ... и да не чакаш похвали!
   Успех!

  Peace
Виж целия пост
# 2
Отговорът на Giorgia   е доста изчерпателен и точен!

само да добавя личните си впечатления и те са, че в България имах по- големи трудности ( и за работата и с колеги) от колкото тук!
Успех!   newsm10
Виж целия пост
# 3
Благодаря Ви, момичета. Льха страхотен оптимизьм в постингите Ви.Май и аз трябва да се заредя с такьв Wink. Става дума за Холандия. Тук се срещам с доста умни, амбициозни и изобретателни хора. Колегите на сьпруга ми и брат му са добре квалифицирани млади хора, уверени и надьхани за самоутвьрждаване и кариера.Високата мотивация им е втора природа.
Аз си представям нещата така: Кандидатствам за определената позиция, явявам се на интервю, разтягам локуми за себе си(примерно трудова биография) и всичко е ОК.Но ако има приемен тест свьрзан с наличие на определени знания(примерно вчера четох едни изисквания за технически сьтрудник сьс владеене на "Ласт минит"(а аз такьв вид опит нямам).Има и няколко вида инвойси.Примерно в БГ сьм подготвяла фактури, но формата и стандартите им са други тук(гледах мостри по Интернет).Мога да давам много примери в този дух и това е, което ме плаши така да се каже.Тоест те по какьв критерии ще ме одобрят?Нито сьм работила по техни западни стандарти и имам опит, нито сьм току що завьршила университет.Не вярвам да ме вземат на работа заради добре направеното и звучащо СИВИ, да ме обучат, да ми дадат кола, лап-топ и телефон и да ме посрещнат с хляб и сол.Ето това ми се струва нереалистично.По какьв критерии става подбора на персонал по принцип.Би трябвало да е по наличие на знания и вьзможности преди започване на работа. newsm78.
Помня навремето един приятел кандидатства за работа в Австрия.Той беше машинен инженер.Намери работа по Интернет, замина за интервю в Австрия.Как е минало то - дали са му някаква машина да сглоби и разглоби(примерно), за определено време и покриване на определени стандарти.Той се е справил и дори вьобще не са ги питали за автобиографията му.
Виж целия пост
# 4
От опит ти казвам, че няма нищо страшно. Трябва да си отракана, да си знаеш цената, да не се държиш като сгушка, да се усмихваш повече (ние не сме от най-усмихващите се народи), да не те е страх да искаш, да не те е страх да казваш, че ще се справиш, дори и нещо да не знаеш. Това, което си учила в БГ, е било, предполагам, повече теоретично. Тук се набляга на практиката. Но най-важното, което на мен ми хареса от работата ми в Германия, е, че хората са толерантни. Ако в БГ трябваше да "крада" професия, тук няма срамни въпроси, не е грях да питаш и никoй няма да те уволни, ако го сториш. Не се страхувай, не бягай от шанса си. Късмет!
Виж целия пост
# 5
От опит ти казвам, че няма нищо страшно. Трябва да си отракана, да си знаеш цената, да не се държиш като сгушка, да се усмихваш повече (ние не сме от най-усмихващите се народи), да не те е страх да искаш, да не те е страх да казваш, че ще се справиш, дори и нещо да не знаеш. Това, което си учила в БГ, е било, предполагам, повече теоретично. Тук се набляга на практиката. Но най-важното, което на мен ми хареса от работата ми в Германия, е, че хората са толерантни. Ако в БГ трябваше да "крада" професия, тук няма срамни въпроси, не е грях да питаш и никoй няма да те уволни, ако го сториш. Не се страхувай, не бягай от шанса си. Късмет!


Много то4но казано,подписвам се с две ръце  Peace
Виж целия пост
# 6
Лиска,
благодаря ти, че вьрна надеждата и оптимизма в мислите ми  bouquet
Виж целия пост
# 7
И хич да не им говориш зле за нашето образование, хей  Wink .
Аз съм ползвала това, което съм учила в БГ - става въпрос за математика. Но съм завършила тук и сега имам 2но самочувствие. B началото бях респектирана, така си е. Но държиш си очите отворени и се учиш - докато си жива е така. Образованието е само началото.
Виж целия пост
# 8
Истината е, че преди да си почнала, иzглежда по страшно отколкото е. Там ще те обучават, ще са търпеливи и няма да очакват от теб чудеса още в първата седмица. Ти от твоя страна се въzполzвай максимално от периода си на обучение и ВИНАГИ питай ако нещо не ти е ясно. Питай по 10 пъти докато раzбереш всичко.
Виж целия пост
# 9
po-горните отговори до един съвпадат с моя опит..важно е да разбереш 1е никои няма да те пусне да правиш ни-що ако не е убеден 1е можеш  и си добра-т.е. ще те обу1ат по техните стандарти и няма да о1акват да знаеш вси1ко от ден 1;
ако мога сега да се върна назад-бих питала пове1е,бих била с по-вирната глава и не бих късала толова нерви..
късмет и се усмихай(много ми хареса тоз съвет даден от Лиска,мнооооооого е права0
Анна
за намирането на работа-поне тук гледат  най-ве1е кои и какъв си,мотивиран ли си,ентусиазиран ли си и пр, не толкова конкретно образование..не знам за каква работа баш иде ре1,но поговори с роднините си при к можеш да по1неш,питаи има ли нешо к можеш да направиш за да си повишиш шансовете..това е не лек процес , хората го знаят и обикновено помагат..
Виж целия пост
# 10
Не се притеснявай, ако те одобрят на интервюто и предложат работа, значи ще се справиш  Peace Хората знаят как да подбират кадрите си. Ако пък не минеш интервюто, няма да си нито първата, нито последната. От всяко интервю човек научава много нови неща, които му помагат да се представи по-добре на следващото Wink Един вид безплатен урок по намиране на работа.
Виж целия пост
# 11
Mirelle, особено за Холандия много е важно да  си усмихнат, да не нервничиш и най-вече да не скоромничиш!
А за това , че има различия при инвойсингите хич да не се притесняваш, задължително ще ти обяснят и то подробно... и не се притеснявай да питаш!И се усмихвай! и като навлезеш в колелктива да не забравяш да вземаш не само на себе си но и на колегите си кафе( така още по лесно ще те Hug - приемат в колектива) smile3521
Виж целия пост
# 12
Зависи естествено как си си написала автобиографията, но не това е най-важното. Както момичетата са ти написали много повече се ценят качества като приветливост, надеждност, умение за самостоятелна работа и поемане на отговорност, за това, което вършиш, както и умение за работа в екип. Всяка фирма си има различни стандарти и начини на работа и преди да ти дадат да свършиш нещо, задължително ще те обучат. Така че, смело напред и не си изпускай шанса с хленчене, че не знаеш нещо или нямаш опит - важно да е покажеш, че имаш голямо желание, мотивация и искаш да се учиш!
Не е зле да се подготвиш с информация за фирмата.
Успех!
Виж целия пост
# 13
Хайде и аз да ти дам едно рамо, че мога да си представя какво ти е на душицата!

Първо и най-важно - седни и се разрови онлайн и намери максимална информация за тази фирма. Обърни внимание на маркетинга им, на customer service, на целите и предмета на бизнеса им. Ако трябва, се обади и попитай какви са изискванията за позицията, за която ще кандидатстваш - няма нищо лошо в това. Намери онлайн тези invoice-и и документациите, с които те работят - виж сампъли и ги разучи.

Казваш, че ще кандидатстваш за определена позиция. Не се разочаровай, ако след интервюто те вземат на работа, но на различна позиция - т.н. входно ниво! След няколко месеца ще имаш съвсем реален шанс да кандидатстваш или за трансфер във фирмата, или официално да поискаш смяна (зависи обаче как си си постлала преди това). На интервюто бъди усмихната, отворена, със самочувствие, но не и изкуствена. Не се свивай и не бъди срамежлива - те искат комуникативни и динамични хора. Отиди с внимателно подбран външен вид - сигурна съм, че знаеш колко е важно. Отговаряй на въпросите ясно и кратко, без излишни обяснения и обстоятелствености. Вече ако ти дадат специфичен тест и се чувстваш неподготвена, нищо не пречи да им кажеш, но и да споменеш също, че фирмата им представлява голям интерес за теб и че би искала да опиташ в друг отдел, на първо време (това в случай, че на живот и смърт искаш да влезеш в тази фирма, разбира се). Имай предвид, че за да те извикат на интервю, това означава, че те имат нужда от човек като теб, нали така? Задавай им и ти въпроси - това е много важно за HR-ите - да видят, че живо те интересува всичко, а не че просто си там на олимпийския принцип.

Още от първия ден ще видиш, дай Боже да започнеш, че никак не е страшно. Бъди усмихната, самоуверена, приятно любопитна и много ентусиазирана. Показвай желание (но искрено), че искаш да се научиш, да добиеш опит, да навлезеш в нещата. Хората ще ти помагат - колкото повече питаш и се интересуваш, толкова повече врати ще се отварят пред теб. И се усмихвай. Вероятно ще имаш период на обучение, никого не хвърлят така на акулите, а и ти самата, трябва да попиташ има ли такъв още на интервюто!

Желая ти успех и... казах ли го вече - усмихвай се! Laughing
Виж целия пост
# 14
 Здравей мисля също,
че сега условията са БГ са далече по- сурови отколко в чужбина, работя повече през зимата с холандци ,ама да ти кажа,  честно съм впачатлена колко са толератни, общителни и спокойни,( малко повече ги харесвам от чехите)
 забелязала съм, че са хора които обичат да планират и да знаят какво предстой до къде могат да разчитат на човека отсреща, колко той самия е уверен в себе си не мога да кажа, че са расистично настроени, дори обратното, знаят минимално Англйски и Немски , а ако не и Руски....
 
Също забелязах,че стига малко старание добро отношение към работата към езика и културата на местното населание и всички врати са отворени ... всички са доволни ...а ти самата откриваш, че има място и за теб дори далече то БГ....... УСПеХ и горе главата

Тука чехите имат израз,, РАБОТИ КАТО БЪЛГАРИН,,  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия