беб4е обьрнато сьс грьб4ето на пред??

  • 1 088
  • 5
Искам да ви попитам:
бях днес при докито което ще ми прави секциото.Прегледа ме и ми каза че главичката на бебо е мн.подвижна,обърнато е със гръбчето на пред и затова тоновете се чували малко глухо,но всичко било наред.Някой знаели какво може да означава това?
Виж целия пост
# 1
На мен ми прилича на "странично предлежание" - индикация за секцио  newsm78
Виж целия пост
# 2
axa qsno  newsm78
Виж целия пост
# 3
Нищо особено не означава - човекът просто си е обяснил на глас защо чува тоновете глухо. Бебето (когато е в надлъжно положение - situs longitudinalis) може да е застанало в ляво или в дясно, с гръбче, обърнато напред или назад - просто 4 различни позиции - нормални са.

Ади, няма понятие "странично предлежание". Може би имаш предвид напречното (situs transversus) и косото (situs obliquus) положение, при които, ако останат така до края, обикновено се прибягва до секцио, тъй като са свързани с неправилни предлежания, а напоследък мануалното верзио не е пръв прийом на избор.
Тук мамазори не уточнява да става дума за това и вероятно показанията за секцио са други?
Виж целия пост
# 4
Ади, няма понятие "странично предлежание".
Явно преводът в книгата на Спок е неправилен newsm78
Виж целия пост
# 5
Явно преводът в книгата на Спок е неправилен newsm78

Вероятно - преводачите често няма откъде да видят точните преводи на някои специфични термини. Имал е предвид напречното (може да се каже странично, но не е съвсем коректно) положение. Положение (ситус) означава как е застанало бебето спрямо надлъжната ос на матката (надлъжно, напречно или косо), а предлежание означава коя негова част е разположена най-ниско към родилния канал - главичка (чело, тил, лице), седалище, ръка, крак, рамо,... плацента...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия