Дават ли отпуска на бащата при раждане на дете?

  • 472
  • 8
Спомням си, че имаше три дни платена отпуска при сключване на брак. Няма ли нещо подобно при раждане на дете? За протокола - имаме сключен брак, ако това има значение за тъпите бюрократи. Проблемът е, че цялата фирма на мъжа излизат в отпуска края на юли, никой не те пита искаш-не искаш - отпуска и това е. Да, ама аз ще раждам септември и искам мъжът ми да бъде при мен, а неплатената отпуска ни се отразява много зле на бюджета. Дали няма една-две седмици за бащите когато им се ражда дете? И два-три дни да са пак е от полза.
Виж целия пост
# 1
За съжаление няма. Чл. 157 от Кодекса на труда изрежда допълнителните дни - т.нар Отпуск за изпълнение на граждански и обществени задължения. Ще ти го цитирам, за да си по-сигурна:

Чл. 157. Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:
1. при встъпване в брак - 2 работни дни.
2. при кръводаряване - за деня на прегледа и кръводаряването, както и 1 ден след него;
3. при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни;
4. когато е призован в съд или от други органи като страна, свидетел или вещо лице;
5. за участие в заседания като член на представителен държавен орган или съдебен заседател;
6. когато е отправено предизвеские от работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение - по 1 час дневно за дните на предизвестието...

Лоша работа! Но може да си вземе обикновен платен отпуск, ако има право на това, не вярвам някой да му откаже   bouquet
Виж целия пост
# 2
На моят мъж му се полагат 7 дена но той е военен.
Виж целия пост
# 3
За съжаление няма. Чл. 157 от Кодекса на труда изрежда допълнителните дни - т.нар Отпуск за изпълнение на граждански и обществени задължения. Ще ти го цитирам, за да си по-сигурна:

Чл. 157. Работодателят е длъжен да освобождава от работа работника или служителя:
1. при встъпване в брак - 2 работни дни.
2. при кръводаряване - за деня на прегледа и кръводаряването, както и 1 ден след него;
3. при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия - 2 работни дни;
4. когато е призован в съд или от други органи като страна, свидетел или вещо лице;
5. за участие в заседания като член на представителен държавен орган или съдебен заседател;
6. когато е отправено предизвеские от работодателя за прекратяване на трудовото правоотношение - по 1 час дневно за дните на предизвестието...

Лоша работа! Но може да си вземе обикновен платен отпуск, ако има право на това, не вярвам някой да му откаже   bouquet
Peace
Виж целия пост
# 4

Не, не се полага и никога до сега не се е полагал, доколкото знам.

bobsi_hrist е посочила случаите, в които се ползва допълнителен отпуск.

Но спокойно може да си ползва полагаемата  Simple Smile.
Виж целия пост
# 5
На моя мъж му дадоха 10 дена, но е той на държавна работа и при тя беше от 3 до 10 дена по усмотрение на началството
Виж целия пост
# 6
На моя мъж му дадоха 10 дена, но е той на държавна работа и при тя беше от 3 до 10 дена по усмотрение на началството
Най-вероятно е било по КТД Peace
Виж целия пост
# 7
За жалост и аз знам, че няма такава отпуска! В краен случай може и до болнични да прибегне /макар, че не съм привърженик на тези неща/.
Все пак мисля, че няма работодател, на който като му каже човек, че му се е родило дете, да не го пусне отпуска, макар и малка!
Упех!
Виж целия пост
# 8
Аз родих секцио и нашето JP даде на мъжа ми болничен за гледане на съпругата -т. е. мен-и това ни свърши рабата.Мисля,че е добър вариант!  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия