Желирана торта

  • 80 090
  • 216
Правя чудесна желирана торта. Става много лесно, лека е и е много вкусна. Дано ви хареса, колкото на мене. Можете да видите как изглежда тук :

Желирана торта

Продукти:

7 желатина
3 кофички кисело мляко
2,5 ч.чаши захар
3 ванилии
3 с.лъжици лимонов сок
5-6 банана
1 компот от кайсии/праскови
1 готов блат

В 3 кафени чашки хладка вода се разтварят 5 желатина. Киселото мляко се разбърква със захарта, ванилията и лимоновият сок. Бананите се нарязват на кръгчета и се слагат в млякото. Добре набъбналият желатин се слага на слаб огън (може на водна баня) и се бърка докато стане на прозрачен сироп. НЕ ТРЯБВА ДА ЗАВИРА. Когато желатина поизстине се изсипва в млечно-плодовата смес и хубаво се разбърква. Блата се слага на дъното на форма за торта, отгоре се залива със сместа. Поставя се във фризер за няколко минути, за да стегне или направо в хладилника. Когато желираната смес се стегне се разтварят останалите 2 желатина в сока на компота. Изчаква се да набъбне желатина и пак се подгрява, за да се разтвори хубаво. Нареждат се плодовете от компота върху тортата. Внимателно (най-добре с лъжица) се покриват със изстиналият сироп. Тората се слага отново на студено. След около час-два тортата е готова за консумация.

Бананите може да се заменят с ананас или друг плод по избор. Вместо плодове, може да се сложи какао и настърган шоколад. Може да се пасират плодовете, вместо да се режат и да се направи желирано плодово мляко. Отгоре, вместо компот може да се желира сок от червени плодове. Може да се наръсят кокосови или шоколадови стърготинки.
Виж целия пост
# 1
Майко мила Crazy това си е цяло изкушение eat
Виж целия пост
# 2
коп-нах си идеята да пробвам, че и аз много си падам по желирани работи..........но ще отлежи до по-топли времена, например до другото лято Simple Smile .
зимата ще наблегнем на нещо по-топличко като домашна торта с маслен крем Simple Smile
Виж целия пост
# 3
Не пречи, че е студено. След тежките салати с майонеза, мръвките и туршиите екстра идва.
Виж целия пост
# 4
Рая, задължително трябва да сложиш тук и линка към снимката, която видях в съседен форум! Тортата е очарователна и се използват предимно здравословни и диетични продукти (кисело мляко, плодове...). Много ми харесва и много ти благодаря, че я сподели с нас! Това ще е десертът за този уикенд! Фамилията ще е повече от очарована!  eat  eat  eat
Виж целия пост
# 5
аз ще я направя тази торта в петък, когатпо си идва мъжа ми
Виж целия пост
# 6
Има линк, но не го сложих сполучливо. Все едно е заглавието на рецептата. Извинявам се.

Снимки:

Желирана торта
Виж целия пост
# 7
аз да те питам нещо: като четох продуктите, ми се стори, че ще се получи огромна торта, но виждам, че имам същата форма като твоята, я тя е 24 см в диаметъра. ще се събере ли в моя размер??
Виж целия пост
# 8
Да. Мерих моята специалано, защото ако блатът е по-малък, част от млякото изтича навън. Оказа се, че формата ми е 24,5см. Стана само блата на Роял Кейк (мисля, че така се казваше). Другите са назъбени отстрани и реално диаметъра им е 24 см. Този е с гладки ръбове и е 24,5см. Да не ви казвам как ме гледаха в магазините като мерех блатовете с ролетка...
Виж целия пост
# 9
А идеи за който си няма форма за торта? Имам кутия, в която тикам продуктите за бисквитена торта, но това  е друго... Дали ще стане там, че за копчето балтон не ми се шие, т.е. не ми се купува баш сега тортена форма...
Рая, за колко време става туй чудо?
Виж целия пост
# 10
моя скромен сладкарски опит показва, че подобни торти, пайове и т.н. е добре да са в закопчаваща се форма, която след откопчаване позволява да се реже на парчета.

иначе нище не пречи да я направиш в кутия, но ще си я папате после с лъжичка Simple Smile ....аз така правя понякога домашната торта на баба....

една такава форма 24 или 28 см струва около 7-8 лв. , неповече.......лошото е, че и за нея трябва да се търси място в кухнята Sad , но пък ако си вземеш, няма да спреш да я ползваш
Виж целия пост
# 11
boo,

ако ще правиш торта, ще ти трябва форма. Иначе няма да можеш да я извадиш. Но можеш да желираш във стъклени чаши или купички. Да сложиш бисквити или резени плод за украса. Ако затоплиш малко купичката, можеш да обърнеш десерта върху десертна чинийка и да украсиш със сметана от спрей. Само че вместо отгоре, украсата трябва да е на дъното на купичката.

Тортата се прави за около 2 часa. Всъщност се прави за 30-40 мин., но се чака, за да стегне желатина. Ако нямаш фризер е още по-бавно.

Тортата не трябва да стои много във фризера, за да не замръзнат плодовете - почерняват.
Виж целия пост
# 12
Рая, изпробвах ти рецептата. Вчера я стъкнах и днес няма да кажа какво е останало. Добре работим с мъжо върху опустошаването й Embarassed  Grinning
Стана страхотна. Следвах степ бай степ твойта рецепта, а за следващият път вече мисля да модифицирам, и да натъпчя ягоди вътре. Ммммммм страшна си - благодарско за тази рецепта Heart Eyes
Виж целия пост
# 13
Honda,

Радвам се, че ви е харесала. Импровизирай на воля.

Само да те предупредя, че с малини, къпини и касис не става - имат семчици и не е приятно. Ако имаш такива плодове, изстискай ги на сок и вместо да разтваряш желатина във вода, използвай сока. Хем млякото ще стане цветно, хем ако не загряваш много желатина ( и на 30-40 градуса се разтваря отлично) ще им останат витамините.
Виж целия пост
# 14
Цитат на: boo
А идеи за който си няма форма за торта? Имам кутия, в която тикам продуктите за бисквитена торта, но това  е друго... Дали ще стане там, че за копчето балтон не ми се шие, т.е. не ми се купува баш сега тортена форма...
Рая, за колко време става туй чудо?


Буу, става и в кутия. Аз си мислех че имам такава форма (откопчаваща се), ама се оказа че не е  Imp Пак и се вади дъното, ама не се отваря отстрани. В петък направих тортата на Рая в тази форма. Е, получи се супер, дори я извадих без поражения. Но, мисълта ми беше, че правих и една по малка тортичка за знаха ми и я направих в обикновена кръгла кутия за фризер. Вадят си се парчета...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия