За ходенето на църква - САЩ

  • 1 010
  • 12
Бихте ли го правили, и правите ли го, по чисто социални съображения?
Едната ми колежка днес пак говори с голяма любов за църквата си, която е малка, приятелките и ходят там, и ето на, утре пак ще имат някакво женско парти. Другата отговаря разбиращо, че църквата винаги е фън. Съседката ми от студентското жилище ходеше на църква, защото там бяха приятелките, на които като свирне, и идват да и гледат болните деца, докато тя е на училище/работа. И други случаи мога да цитирам, ама вие си ги знаете.
Аз обаче не мога да се пречупя за това. Губя ли нещо?  newsm78
Виж целия пост
# 1
Ние не ходим.Само на празник,сватба или погребение.Понякога мъжът ми води децата за малко,но то е ей така спонтанно,ако минават от там,и то не по време на служби.И нас са ни подканвали да ходим,определено за американците това е форма на социални контакти,но не е за мен.Много са им дълги службите и едно безкрайно ставане...сядане..коленичене...пеене...прегърни ближния си... и какво ли не още.Цък,не съм безбожница,ама чак толкоз ...и то всяка неделя... noНе мисля,че губя нещо.
Виж целия пост
# 2
Посещаваме най-близката източноправославна църква, но рядко. Аз не обичам да имам точен час или ден, в който да посетя храма. Така се получава, че ако изпитам нужда да отида и да запаля една свещичка, той е заключен.
Виж целия пост
# 3
здр,
не, не ходим,не сме религиозни..струва ми се нередно да ходя при това положение,макар 1е тук това е основен социален център,ситерката на децата ни там си намери работа,там се запозана със съпруга си,там води децата си д ги гледат,изобшо си е фул сървис това  място..в интерес на истината-мислила съм го,но тъй и не се натутах да ида..
Виж целия пост
# 4
Ходим рядко в Гръцката църква.

 На  миналата Коледа ходихме в една Лутеранска църквва. Беше ми интересно как протече службата. Но редовно не бих ходила
Виж целия пост
# 5
Ние тук си имаме две БГ църкви и ходим понякога да запалим свещи4ка...........Някъде на два-три месеца се слу4ва или когато има празник.Нямам време нито желание да го правя всяка седмица. Confused
Виж целия пост
# 6
Ние също не ходим. Тук около нас има гръцка и една руска. И двете са "ortodox catholic", което  си им личи де. И вътре, и вън изглеждат като някакъв хибрид, който на мен не ми се нрави. В гръцката не празнуват повечето празници, които аз почитам ( като изключим Великден), например св. Иван Рилски не празнуваха, Цветница.
Не се чувствам у дома си като отида там и затова спрях да ходя. Само когато почина дядо ми отидох да му запаля свещ, но те тука са и с такова работно време, че и да искам просто няма как да ги вместя.
Имаме си и манастир, но той ни е далече. Там повече ми харесва да ходим.
Аз и не обичам да ходя по задължение. Когато почувствам нужда обикновено е затворено, така че....
Иначе в нас си спазваме традициите около празниците.
Виж целия пост
# 7
извинете , че се намесвам в таз американска тема.  според мен не става в-с за религия и за вяра, а за общност. за социални контакти , съпричастност, и тн.
има междукултурен проблем тук, българите нямаме изградено чуство за общност, за създаване и принадлежност към такава.
според мен от това излиза и тук недоумението и неразбирането към практиката на 'църквите'.
в софия съм била като тинейджърка на евангелски служби 2-3 пъти , ако не друго, хората се чустваха принадлежни към общност и според мен това повече им допадаше, отколкото вярата в Бог и тн.
църквата Св. Георги в София ( към която примерно принадлежа по местоживеене) изобщо не създава такова усещане у мен. Не чуствам, че има 'енорияшия" , т.е общност около тази църква. може и да има , но не съм я видяла.не съм била потърсена също така. 
и не съм я търсила, тъй като съм била възпитавана в това, да славя бог сама и тайно ( при нас това сигурно има връзка и с турското робство и с православните канони). т.е не се виждам да се наредя с 50 души и да се моля с тях.
тук свещеника в квартала редовно организира какво ли не за деца, младежи и тн.
знаем , че е нашия поп и тн.
малко късно за мен, защото не съм католичка и въобще християнството не ме вълнува особено
 Peace
Виж целия пост
# 8
Да, аз точно този смисъл имах предвид, за което говорят annette14 и Lennie. И аз съм с тази ортодоксална нагласа към църквата и християнството, че трябва да го изповядваш, когато усетиш душевна потребност, и т.н., като носител на духовното срещу материалното. Не съм традиционно религиозна и много рядко съм влизала в църква, за последно преди 3-4 години заради нещастие в семейството ми в България. Но се чудя дали хората тук имат подобно отношение към църквата, и дали самата църква очаква подобно отношение към себе си. Дъщерята на приятел-атеист, интелигентно дете, ходеше редовно на църква с приятелките си заради купоните по "женски", бащата нямаше нищо против,  момичето завърши университет, веднага след това започна работа като редакторка в еротично списание ... И в крайна сметка всичко опира до пари - има ли финансов интерес църквата от шепа всеотдайни богомолци, или може би от повече хора, които ще си оправят там в неделя бизнес сделките, евентуално ще оставят някакво скромно дарение, част от тези дарения може би ще отидат за благотворителни, или може би други цели? Ей такива неща ми минават през главата, защото имам чувството, че във възпитанието и нагласата ми са заложени дефиниции, които тук не важат с пълна сила.
Виж целия пост
# 9
Тук по-малко хора ходят на църква, но и аз съм забелязала, че са като общност. Организират разни интересни срещи и забавления за децата. Даже и да не си член на общността не пречи да се присъединиш за определено мероприятие. Една позната, която е разведена и има втори брак редовно ходи на църква и води двете си момчета, което за мен е парадокс  Laughing Аз нали съм друга вяра, някак ми е неудобно да се изтърся там  Embarassed Въпреки че доста емигранти с друга вяра дават децата си в католически училища или към Church of England, за мен е недопустимо  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 10
В САЩ е доста разпространено,аз лично не съм ходила..освен от любопитство или в гръцката църква...но са ми казвали,че на много хора е помогнало ,за да осъществят социални контакти.. Peace
Виж целия пост
# 11
Както вече е казала Twin Mama тук има две Български Православни Църкви.Доколкото знам постоянно се орагнизират някакви мироприятия,парзненства и други подобни но аз лично не ги посещавам.Едната църква е много близко до нас,ходим предимно на празници.В църквата има кръчма,по празниците даже с певици оркестри и прочие.Събират се българите.На мен лично ми е малко странно това с цъквата и кръчмата накуп newsm78 Отиваме на коледа да си запалим свещи,там се вихри луд купон една "певица" превива,кат се маат едни луди гибеци,гледам една баба грабнала едно внуче на 5-6 месеца и като тропа по дансинга,а вътре една пушилка лисици да ловиш.Малко странна но такава е моята енориаршия,към която пренадлежа по местоживеене Mr. Green
Няма да ви разправям това че попа го хванаха да се занимава с фалшиви шофьорски книжки и други "разрешени" неща Mr. Green
Виж целия пост
# 12
Както вече е казала Twin Mama тук има две Български Православни Църкви.Доколкото знам постоянно се орагнизират някакви мироприятия,парзненства и други подобни но аз лично не ги посещавам.Едната църква е много близко до нас,ходим предимно на празници.В църквата има кръчма,по празниците даже с певици оркестри и прочие.Събират се българите.На мен лично ми е малко странно това с цъквата и кръчмата накуп newsm78 Отиваме на коледа да си запалим свещи,там се вихри луд купон една "певица" превива,кат се маат едни луди гибеци,гледам една баба грабнала едно внуче на 5-6 месеца и като тропа по дансинга,а вътре една пушилка лисици да ловиш.Малко странна но такава е моята енориаршия,към която пренадлежа по местоживеене Mr. Green
Няма да ви разправям това че попа го хванаха да се занимава с фалшиви шофьорски книжки и други "разрешени" неща Mr. Green


Жана,смея се на глас на твоя постинг. Joy
Много натурално си го описала. Heart Eyes
Сори за оффа. Embarassed
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия