Консултация с физиотерапевт - важно и полезно !!! Инициатива!

  • 3 362
  • 36
 Гимнастиката и масажа за бебенца напоследък много се коментира. Има изадена доста литература по въпроса, ръководства с илюстрации. Често самите педиатри препоръчват и дават насоки на майките, какъв масаж или упражнения да правят на бебенцата у дома. За ползата от тях се знае достатъчно. А и на бечовците им е безкрайно приятно....в повечето случай Laughing .
 Правите ли масаж или гимнастика на своите бебоци и смятате ли, че е полезна за правилното им развитие.....
 Често децата започват да се обръщат по-късно, или да се изправят...или имат проблем с пълзенето. Бихте ли подкрепили идеята бебенцата до 1г. възраст да се преклеждат поне веднъж от физиотерапевт задължително, по примера на прегледа от ортопед или се доверявате на максимата: " Всяка дете се развива различно!" newsm78
Виж целия пост
# 1
Аз лично правех на моя син масаж и гимнастика всеки ден. Според мен е полезно. Тонизира се мускулатурата на бебето и се подпомага развитието му. Хубаво е децата да се прегледат от физиотерапевт и да се покаже на майките какво да правят(но аз съм и доста пристрастна, защото съм кинезитерапевт) Laughing
Виж целия пост
# 2
Смятам дори, че прегледа от физиотерапевт трябва да стане задължителен за бебетата, както прегледа при ортопед за луксация на ставите. Тук много се обсъжда с какъв талон да идем при ортопеда и кога, както и запушването на слъзните каналчета, което несъмнено е важно, но не бива да се подминава и профилактиката на двигателното развитие. Колкото по рано едно бебе бъде прегледано от физиотерапевт/невролог, толкова е по вероятно да бъде хванат някакъв проблем и да бъде разрешен с гимнастика/рехабилитация, а и майката ще бъде консултирана от специалист за въпросите, които я интересуват. Въпроси като: от кога приседнал, дали в проходилка, кога започва да се изправя бебето, могат да намерят отговор от правилния лекар, а не да се питаме едни други, като всяка от нас има свое мнение, което може да е правилно за своето бебе, но не за друго. Майките се притесняваме за какво ли не, понякога излишно, понякога пък просто не искаме да видим и да си признаем ако детето има нужда от преглед или от помощ.  Педиатрите също не могат да видят всичко, не могат да ни консултират за всичко, те виждат бебето ни само за половин час месечно и често пропускат важни неща.

Моята педиатърка не ми обясни, че на бебето се прави гимнастика, а като майка на първо бебе, признавам си - не знаех нищо за гледането на новородено. Всичко, което съм правила, съм научила от форума, от съвети на майките тук. За гимнастика и масаж например чух чак към четвъртия месец и реших, че това не е толкова важно. Педиатърката ми обясняваше, какъв чудесен тонус има моята дъщеря, после настоя да я сложа да седи след 9 месец, зщото било вредно за половата система и гръбначния стълб. Послушах я, но и дъщеря ми не правеше по рано опити да сяда или да се изправя. Когато на 10 месеца вече започнах да се притеснявам защо не се изправя, педиатърката и мъжът й (ортопед) ми се изсмяха, че имало време. Е, време имало, но на 11 месеца малката можеше само да седи статично, когато я сложа седнала, но не и да се изправи сама, да мине от седнало по корем през коленца, да пълзи, нищо... Тогава вече се задействах, отидохме на преглед при физиотерапевт и се оказа, че бебка има сериозно двигателно изоставане, като рефлексите й бяха като на 6 месечна. И на мен ми изглеждаше че се държи като 6 месечно, но нали всички ме успокояваха... За наше щастие не бяхме закъснели много, тръгнахме на рехабилитация и сега тя прохожда, като лази и се изправя и прави бели, но защо трябваше да минаваме през куп притеснения, които един ранен преглед е можел да ни спести?
Виж целия пост
# 3
ralinikol, и аз може да се каже, че съм пристрастна Wink.
 Denat формулира проблема доста по точно от мен - дали гимнастиката и масажите описани в общата литература са еднакво полезни за всички деца - не е ли по- добре на майката да и бъде показано това, от което най-много се нуждае именно нейното дете. И то от точния специалист. Дали трябва да се успокояваме взаимно, че всяко дете се развива различно, или е по-добре да отидем с направление при специалист, обучен да преценява това. И, не ми се карайте, това е част от живота, ако се окаже, че има проблем, той да бъде хванат във възраст, в която може да се пребори по-лесно. Колко тревоги ще ни бъдат спестени......само с едно направление. 
Виж целия пост
# 4
Дали е необходима за правилното развитие- не знам, не съм лекар и не мога да кажа, при моето дете няма проблеми в развитието си, но гимнастика и масаж не съм правила, защото не й беше приятно- плачеше, гърчеше се и се захласваше, не съм настоявала, направих 2 опита и се отказах.
Ако имаше някакви проблеми обаче, нямаше да има избор.
Виж целия пост
# 5
 Никол, дъщеричката ти е невероятна сладурана, да ти е жива и здрава.
 Става въпрос за правилна преценка на риска от специалист - физиотерапевт, подобно на задържителният, сега, преглед от ортопед.  Ще бъде полезно за нашите деца....поне аз така си мисля.
Виж целия пост
# 6
ralinikol, и аз може да се каже, че съм пристрастна Wink.
 Denat формулира проблема доста по точно от мен - дали гимнастиката и масажите описани в общата литература са еднакво полезни за всички деца - не е ли по- добре на майката да и бъде показано това, от което най-много се нуждае именно нейното дете. И то от точния специалист. Дали трябва да се успокояваме взаимно, че всяко дете се развива различно, или е по-добре да отидем с направление при специалист, обучен да преценява това. И, не ми се карайте, това е част от живота, ако се окаже, че има проблем, той да бъде хванат във възраст, в която може да се пребори по-лесно. Колко тревоги ще ни бъдат спестени......само с едно направление. 
Ти много добре знаеш какво значение имат масажа и гимнастиката Hug
 Според мен е добре да се покаже на майката какво да прави. Това е полезно за всички деца, а не само за тези, които имат проблеми(нещо като аеробика за бебета Wink) Това, че всяко дете се развива различно е ясно, но все пак има някакви норми.
Виж целия пост
# 7
Никол, дъщеричката ти е невероятна сладурана, да ти е жива и здрава.
 Става въпрос за правилна преценка на риска от специалист - физиотерапевт, подобно на задържителният, сега, преглед от ортопед.  Ще бъде полезно за нашите деца....поне аз така си мисля.

Благодаря ти  Hug

Аз съм ЗА профилактичните прегледи при специалист, ако се увеличат с още един, няма лошо, подкрепям инициативата  Peace
Виж целия пост
# 8
Разбира се, че ще добре масажите и гимнастиката да ти ги препоръча специалист. Подкрепям инициативата! Peace Аз гимнастика и масаж првих на Георги до към 1г. и малко, после стана мисията невъзможна.
Виж целия пост
# 9
разбира се че е най-добре за всяко дете-индивидуално,подкрепям!
Виж целия пост
# 10
разбира се че е най-добре за всяко дете-индивидуално,подкрепям!

 Peace
Виж целия пост
# 11
Смятам дори, че прегледа от физиотерапевт трябва да стане задължителен за бебетата, както прегледа при ортопед за луксация на ставите. Тук много се обсъжда с какъв талон да идем при ортопеда и кога, както и запушването на слъзните каналчета, което несъмнено е важно, но не бива да се подминава и профилактиката на двигателното развитие. Колкото по рано едно бебе бъде прегледано от физиотерапевт/невролог, толкова е по вероятно да бъде хванат някакъв проблем и да бъде разрешен с гимнастика/рехабилитация, а и майката ще бъде консултирана от специалист за въпросите, които я интересуват. Въпроси като: от кога приседнал, дали в проходилка, кога започва да се изправя бебето, могат да намерят отговор от правилния лекар, а не да се питаме едни други, като всяка от нас има свое мнение, което може да е правилно за своето бебе, но не за друго. Майките се притесняваме за какво ли не, понякога излишно, понякога пък просто не искаме да видим и да си признаем ако детето има нужда от преглед или от помощ.  Педиатрите също не могат да видят всичко, не могат да ни консултират за всичко, те виждат бебето ни само за половин час месечно и често пропускат важни неща.

Моята педиатърка не ми обясни, че на бебето се прави гимнастика, а като майка на първо бебе, признавам си - не знаех нищо за гледането на новородено. Всичко, което съм правила, съм научила от форума, от съвети на майките тук. За гимнастика и масаж например чух чак към четвъртия месец и реших, че това не е толкова важно. Педиатърката ми обясняваше, какъв чудесен тонус има моята дъщеря, после настоя да я сложа да седи след 9 месец, зщото било вредно за половата система и гръбначния стълб. Послушах я, но и дъщеря ми не правеше по рано опити да сяда или да се изправя. Когато на 10 месеца вече започнах да се притеснявам защо не се изправя, педиатърката и мъжът й (ортопед) ми се изсмяха, че имало време. Е, време имало, но на 11 месеца малката можеше само да седи статично, когато я сложа седнала, но не и да се изправи сама, да мине от седнало по корем през коленца, да пълзи, нищо... Тогава вече се задействах, отидохме на преглед при физиотерапевт и се оказа, че бебка има сериозно двигателно изоставане, като рефлексите й бяха като на 6 месечна. И на мен ми изглеждаше че се държи като 6 месечно, но нали всички ме успокояваха... За наше щастие не бяхме закъснели много, тръгнахме на рехабилитация и сега тя прохожда, като лази и се изправя и прави бели, но защо трябваше да минаваме през куп притеснения, които един ранен преглед е можел да ни спести?

Ето и аз така разсъждавам. Моите деца не са имали проблеми, въпроки че са близнаци и се води, че са расли в `притеснена среда` и не бяха даже недоносени. Въпреки това викаме една кинезитерапевтка постоянно, за да ги раздвижва по половин час, но толкова се занимава с тях, че после спят като къпани. Освен това много им харесва и виждам страхотен напредък. Ники вече седи изправен, като се държи само с длани към креватчето и седи така по 5 минути и се смее, значи не се изморява. Не го оставям често така, но той постоянно иска да е прав. Много му харесва. Ели се върти като пумпал по корем, по гръб, много е гъвкава.

Не съм от майките, които искат децата им да проходят на 8 месеца, но предпочитам да им се развиват мускулите, а не да седят неподвижни няколко месеца и после тепърва да ги уча неща, които са знаели и са забравили междувременно. Като рефлекса за ходене, който имат през първите 3 месеца и посла ако не се тренира забравят. Кинезитерапевтката вече разхожда децата из хола, хваща ги  за ръчичките и те вървят. Купила съм им специални ортопедични обувки за прохождане, за да стъпват правилно още отначало. За мен лично е важно, че си запазиха рефлекса за ходене, за да не се налага пак да се учим като дойде време. Може би има и майки, които не смятат движението и спорта за важни, за мен те са много важни. Лично аз спорта никога не съм го обичала особено, защото още от малка ми беше забранен всякакъв вид, тъй като израстнах много бързо и ми бяха кекави ставите. Но свекърва ми е водила мъжа ми от 4-годишен на преходи до Черни връх и сега обожава движението и спорта и отчитам, че тази любов на мен ми липсва, и за да се раздвижа малко се каня по една седмица, а спорта и много важен за да сме здрави и във форма.

Твърдо ЗА такъв преглед Peace
Виж целия пост
# 12
mishlence, хората с твоето мислене са малко. А и много хора си мислят трябва да се отиде при  специали ст само ако има проблем.
Не е казано, че ако се прави масаж и гимнастика детето ще проходи на 8-9месеца. Всеки знае, че умерения спорт е полезен за всеки човек. По същия начин масажа и гимнактиката са полезни за бебетата Laughing
Виж целия пост
# 13
Да! Да! Да!
Приспивателните от рода" всяко дете е различно и не се притеснявай" са забавили откриването на проблеми в двигателното развитие на много деца. Мисля, че такъв преглед е необходим не само за рисковите деца - недоносени, близнаци, родени с форцебс.
Виж целия пост
# 14
... Ники вече седи изправен, като се държи само с длани към креватчето и седи така по 5 минути и се смее, значи не се изморява ...

Сподели това с ортопеда, когато отидете на контролния преглед на 6 месеца.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия