размножаване на розов храст

  • 18 666
  • 7
около блока имаме разкошна преградна стена от розови и шипкови храсти...особено росите така цъфтят, 4е всички се обръщат да ги гледат...въпросът ми е  newsm78- как мога да си размножа от тези храсти за вилата- от розите и от шипките....дали ако откъсна клонче и го държа във вода ще пусне коренчета Thinking
Виж целия пост
# 1
Здравей, надявам се да мога да ти помогна  Simple Smile
Отрязваш си от розовия храст клонки с пъпки (около 40 см). След това отрязваш пъпките (пръчката да остане около 15-20 см) и направо набучваш в пръстта, като обръщаш пръчката (т.е. там, където е била пъпката да е в пръстта). Поливаш и захлупваш с буркан, като следващите поливания са около буркана. Получава се нещо като оранжерия за розата. По този начин сме си развъдили доста рози на село. Дано да съм го обяснила разбрано и догодина   bouquet
Виж целия пост
# 2
много благодаря  Laughing...най-накрая някой да ми даде съвет...мога ли сега през юни да опитам или напролет или...наесен..кога е най-удачно като сезон за тази "ценна процедурка" Praynig
Виж целия пост
# 3
Ами при мен наесен се получиха най-добри резултати, но нищо не ти пречи да пробваш и сега. Нали знаеш - от опит глава не боли (ама според мен зависи от количеството  Mr. Green)
Успех!
Виж целия пост
# 4
и майка ми така засажда...

Дори най обикновенна пръчка от розата да имаш (без пъпки де) 30-40 см е достатъчна.
 Отрязваш малко от края, който ще бъде в земята, заравяш, като  около 5-10 см над почвата е добре да останат от пръчката, може да добавиш малко тор и я захлупвиш с буркан (така зимата, преди да завали сняг)..Сега според мен буркана не е необходим Simple Smile

Виж целия пост
# 5
Само да допълня:
долният край на пръчката да е в земята, защото ако я обърнеш обратно нищо няма да стане.
Като я отрязваш запомни кой край е горен и кой долен.

ПП Имаше един виц: полицаи залезяват - капитана крещи: ''Слушай команда - със зеленото нагоре!"

ППП. Може и да се вкорени резника, но е характерно за розите, че много бързо подивяват при такова размножаване, защото основата на храста майка е шипка / при всички розови храсти е така, които са културен сорт/ Ако е т.н трендафил или естествено разпространен вид - няма проблем.
Виж целия пост
# 6
Аз пък си извадих от земята едно израстъче от роза със съвсем малко коренче преди около месец и го боднах в кашпата на балкона, листенцата му овяхнаха и помислих, че е изсъхнало, но го оставих. Като го погледнах преди няколко дни, видях, че има изкарали нови листенца. Направо не можах да повявам.
Виж целия пост
# 7
Аз пък си извадих от земята едно израстъче от роза със съвсем малко коренче преди около месец и го боднах в кашпата на балкона, листенцата му овяхнаха и помислих, че е изсъхнало, но го оставих. Като го погледнах преди няколко дни, видях, че има изкарали нови листенца. Направо не можах да повявам.

и този вариант ще опитам и другия с бурканите...дано стане, че е голяма красота smile3521..направо се влюбих в тези розови храсти и не ми излизат от главата
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия