Специализацията на лекарите

  • 3 731
  • 17
Темата май не е за тук, ама хайде!

Знае ли някой каква научна степен има лекарите, които са направили специализация? Тя равнозначна ли е на PhD? Те всъщност нали завършват обща медицина със степен магистър и могат да работят като общопрактикуващи лекари. Който има желание, специализира в някоя област напр. уши-нос-гърло, ортопедия, педиатрия и т.н. След като я завърши пак ли си остава магистър или е PhD, или нещо трето?
Виж целия пост
# 1
В Бг това се води специалност. Трябва да имаш определен стаж, ходи се на курс и после има едни изпити - майката си трака, направо се подиграват с тях.
Виж целия пост
# 2
Ми магистър си е, но специалист по .... еди какво си. Ако е докторант, тогава вече придобива и титла.
Виж целия пост
# 3
В Бг това се води специалност. Трябва да имаш определен стаж, ходи се на курс и после има едни изпити - майката си трака, направо се подиграват с тях.
И после някои от тях си отмъщават на пациентите.
Виж целия пост
# 4
PhD е титла к се дава след написване и защита на труд,к има принос към науката;за целта се учи поне 3 години след магистърска степен,пак има изпити и пр,събират се данни и се пише труд;
лекарите със специланост са това-лекар еди-какъв си;не са PhD;
лекар без специалност му се вика резидент или специализант ,по света се приравнява на мастерс ъф сайънс и толкоз;
Виж целия пост
# 5
В Бг това се води специалност. Трябва да имаш определен стаж, ходи се на курс и после има едни изпити - майката си трака, направо се подиграват с тях.
И после някои от тях си отмъщават на пациентите.
  Mr. Green , то има и без специалност и пак си отмъщават. Но повече ме е страх от "кат' са знам къф инжинер съм да мъй страх да ида на доктур".
Виж целия пост
# 6
Ехо!

Вие имате ли представа какво е да се учи медицина? Със специализацията са около 10-11 години.А може да го изчислите и в пари( през това време другите инвестират в бизнес, а лекарите на вятъра едва ли не).А освен това вее голяма част от тях вече плащат специализацията без да получават заплата( т. е. работят за хоби и си трошат нервите).
Така че като говорите за отмъщение и други подобни малко помислете поне.
Това че един лекар е вложил 20-30 хил.лв и нерви в образованието си, а получава 300лв( по-малко от чистачки на някои места) как ви с струва?
А отделно се плащат курсове, конгреси..без които не може.Откъде тия пари.
Мисля,чеи лекарите и пациентите са прави, но толкова години не оправиха здр. система,а сега направо я сринаха.
Пък и безплатно мед.обслужване няма никъде по света.Лекарите не са доброволци,а това им е професията( не може еди автомонтор да взема повече от един лекар. това го няма никъде).
Sorry за тона , ама то навсякъде само плюене, а има толкова съвестни лекари, които не могат да си видят семействата, не могат да спят и...
Хаиде стига, стана много дълго.

Чао!
Виж целия пост
# 7
del
Виж целия пост
# 8
Ехо!

Вие имате ли представа какво е да се учи медицина? Със специализацията са около 10-11 години.А може да го изчислите и в пари( през това време другите инвестират в бизнес, а лекарите на вятъра едва ли не).А освен това вее голяма част от тях вече плащат специализацията без да получават заплата( т. е. работят за хоби и си трошат нервите).
Така че като говорите за отмъщение и други подобни малко помислете поне.
Това че един лекар е вложил 20-30 хил.лв и нерви в образованието си, а получава 300лв( по-малко от чистачки на някои места) как ви с струва?
А отделно се плащат курсове, конгреси..без които не може.Откъде тия пари.
Мисля,чеи лекарите и пациентите са прави, но толкова години не оправиха здр. система,а сега направо я сринаха.
Пък и безплатно мед.обслужване няма никъде по света.Лекарите не са доброволци,а това им е професията( не може еди автомонтор да взема повече от един лекар. това го няма никъде).
Sorry за тона , ама то навсякъде само плюене, а има толкова съвестни лекари, които не могат да си видят семействата, не могат да спят и...
Хаиде стига, стана много дълго.

Чао!




  202uu  202uu  202uu

Учи се 6 години  - след това си магистър.Не може да работиш вече като общопрактикуващ лекар- има си специалност "Обща медицицина". В Спешна помощ в малките градове започват работа лекари без специалност, но и там скоро няма да може да се работи ако поне не си започнал специализация по "Спешна медицина".По другите отделения може или да работиш като едновременно специализираш и взимаш заплата,но това само ако си назначен на щат, ако няма щат - специализираш при тях и си и плащаш.А като вземеш специалност - оправяй се и си търси работа   Thinking
Виж целия пост
# 9
Ехо!

На който призванието му е да е лекар - да учи. Пациентите ще целуват ръце и ще пеят. И пациенти, и лекари ще бъдат удовлетворени. 
Който инвестира в мед. образование с идеята за една година да си избие парите от него лекар няма как да стане.
Цитат
И после някои от тях си отмъщават на пациентите

Едно спестено направление или работа между другото погубва човешки живот. Това е горчив житейски опит.
Виж целия пост
# 10
Айде стига! Момичето попита нещо- получи отговор, ама не пропускате пак да оплюете лекарите! Да, има безотговорни лекари, но това не  е заради професията. Също така има и безкрайно нагли и вечно недоволни пациенти- всичко си е до човека. Нищо лично към никой, нека не превръщаме темата пак в спор Peace
Виж целия пост
# 11
Ако съм разбрала правилно, и със специалност, и без специалност все са си магистри, нали така се оказва? Не питам за по света, а у нас как е.
Виж целия пост
# 12
....Това че един лекар е вложил 20-30 хил.лв и нерви в образованието си, а получава 300лв( по-малко от чистачки на някои места) как ви с струва?....
струва ми се, че някой доктори си докарват далеч повече от 300 лв., някои имат "хонорар" 2-3 пъти повече само за едно раждане и то без да се облага с данъци Simple Smile
Виж целия пост
# 13
В България има четири т. нар. регулирани професии - юрист, лекар, стоматолог и архитект. Завършилите тези специалности са само и единствено магистри.
PhD е абревиатура на докторантура по философия, това понятие е американско. Тук с него се означава докторант - редовен или задочен.
Доктор по медицина/право/икономика/... означава, че човекът е защитил дисертация съгласно всички нормативни изисквания.
Доктор на науките - напр. доктор на медицинските науки - е лица, което пише специална монография, но е поне доцент или изследовател или учен. В България това е най-трудната научна степен и най-малко притежаваната.
Виж целия пост
# 14
струва ми се, че някой доктори си докарват далеч повече от 300 лв., някои имат "хонорар" 2-3 пъти повече само за едно раждане и то без да се облага с данъци Simple Smile
Учил, реализирал се,щом може да взима по толкова,значи има и защо да е търсен ,има кой да му ги дава - ами да си докарва
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия