окалпазаних ли хранителните навици?

  • 1 071
  • 22
мами, моля ви за съвет и помощ!

Мартин е вече на почти година и 2 месеца, но е с атопичен дерматит, заподозряна алергия към кравето мляко (давала съм сирене и кисело мляко и все някакви неясни обриви стават, но не съм убедена още...) и последното двадесет: анемия (стана ясно от изследванията на годинка). Изключително кърмен и късно захранен е, тук-там яде жълтък, масло, а отскоро и риба. предимно аз му готвя, но нещо нямам продукти напоследък, пък и заради месните пюрета все по-често прибягвам към готови.

Проблемът ми е (освен ограниченията заради алергиите  Rolling Eyes), че откак проходи вече не иска да седи мирно в столчето и да се храни нормално, както правеше преди - 10-15 минутки и готово: храненето си е хранене, играта си е игра! сега няма такова нещо! гладен е - едвам изтрайва да "сготвя" каквото там правя за него, после хапва 2-4 лъжички и повече не иска. иска да играе, иска да суче, но лъжицата я бута. За да не го насилвам, го оставям да играе и се надявам като огладнее да дойде и да омете всичко набързо, но това рядко става. най-често огладнява, вкиселява се и само сукане оправя работата. Но заради анемията трябва да яде много и разнообразни неща, само мляко не може  Sad Освен това, заради жегите трябва да прибирам неизяденото в хладилника и когато му се дояде го топля пак, и пак, и пак, което май хич не е добре...  newsm78

По едно време си мислех, че вече не харесва моите манджи, подмамен от готовите пюрета, но вече и с тях прави същите номера.

Преди 2-3 месеца ядеше порядъчни количества твърда храна, но от известно време сякаш само иска да суче. това нормално ли е? може да е от прохождането, но пък вече цял месец ли? и не се забелязва да намалява...  newsm78

много съм объркана. как да му осигурявам разнообразно меню, да не го насилвам с храната, за да не го отвратя и същевременно да му създам добри хранителни навици, а и да не го ограничавам в желанието му да суче??? струва ми се невъзможно... откъде да започна?
Виж целия пост
# 1
Ами... при нас е същата работа. Отидоха по дяволите и балансирано меню, и навици...  Rolling Eyes Аз за момента криво-ляво се справям, като го оставям да яде сам - храната на хапки върху таблата, той яде сам с пръсти. Половината отива на пода, разбира се, но поне нещо влиза в устата. Много рядко ми позволява да го храня с лъжица. И суче на корем, разбира се.
Та можеш да го пробваш с такива храни, които да яде сам (защото по този начин той си и играе, докато яде). Успех  Peace
Виж целия пост
# 2
Хайде бе, къде се губите Grinning

От поне месец Теа не яде вче в столчето точно по същите причини. Отначало бях против, но това е единственият начин да хапне някоя хапка твърда храна. Пускам я ди си играе, и я сварвам в подходящ момент, в който да й пробутам лъжицата. Обикновено "храним" Мечо, понеже "много е тичал и е огладнял", и покрай него успявам да прилъжа и нея. Усещам, че определено проблемът е в лъжицата, повече иска да ръфа нещо (фаворит са маслините и парчетата месо), но пък няма интерес сама да се храни - ако й оставя нещо на таблата пред нея, хваща го в ръчички и хубаво го размазва, където сметне за добре, а в най-добрия случай започва да го бута в нашите усти. Така че (засега) този метод не е вариант при нас. Дано е период, тя от самото начало определено няма интерес към храната като храна, но все се надявам в един момент да стане малко по-ящна.
Виж целия пост
# 3
Явно си има такива периоди и то не от един месец ..., а повече  Mr. Green Като проходи и моят син не искаше да седи в столчето, а в един момент се научи сам да се измъква от него  ooooh! или да се опитва да се качва сам - но не и да яде седнал в него. Отказахме се от столчето и имахме период  към 6-7  месеца, а може и повече на гонене с лъжицата - хранехме се само ходейки, но е и седейки. Докато мине на обща храна предпочиташе само купени и то месни пюрета и само някои подходящи готвени храни - всичко друго плюеше и буташе лъжицата с доста интересни последствия за околната среда ... Crazy В последно време / той вече е на 2 год. и 4 месеца / има подобрение - опитва се съсредоточено и последователно да се храни сам - аз му разрешавам, макар че често става мазало ... и започна да седи на обикновен стол до масата - е около 10 минути, а после идва на прибежки, за да си дояде, но все е нещо ...
Не знам дали гореописаното ще ти помогне, но поне ще знаеш, че не си сама в борбата  Mr. Green
 
Виж целия пост
# 4
Да не се повтарям - период е, разбира се.
При нас много помогна въвеждането на вилица в храненето. Обаче пластмасовите вилици, дето ги продават по бебешките магазини, трудно вършат работа, добре че накрая все пак намерих метална бебешка вилица (и то в София!!!) - сега с нея се храним "като големите" и стой та гледай - прояде дори салата!
Виж целия пост
# 5
ee, Хапке, ние още лъжица не можем да държим, какво остава да си уцелим устата с нея Crazy... вилицата кой знае кога ще дойде на дневен ред  Blush

хубаво, перод е; но може ли почти само на кърма при положение, че е анемичен? пък това с дебненето с лъжицата ми се струва, че няма да  доведе до нищо добро - няма да се научи, че яденето е нещо различно от играта и че се яде и после се играе (или нещо подобно ми се ще да е  Mr. Green), а и едно ядене така трае повече от час!

ще опитам с повече храни за пръсти...

ами това, че иска да суче толкова начесто (към 7-8 пъти дневно+ 2-3 пъти нощем) нормално ли е?

Хайде бе, къде се губите Grinning
малко офф: ми тук сме си, обаче откак проходи младежът, няма грам време за комп. много ми липсва, но няма какво да направя! а, бяхме на море за една седмица с него!! голям екшън!  Heart Eyes
Виж целия пост
# 6
Уф, ами сигурно съм почнала да забравям... стори ми се, че на вашата възраст вече се оправяхме с приборите - не че се хранехме, но се занимавахме, а през това време аз я хранех.

Броят на кърменията не е необичаен.
Виж целия пост
# 7
Ами може би му е по-лесно да суче, вместо да се мъчи да дъвче по-твърда храна, а и гълтането е по-трудно - млякото само си влиза. Наистина гоненето с лъжицата отнема доста време, ама нали детето трябва нещо да яде все пак ... Hug постепенно ще свикне да спира играта и да се храни - не го насилвай, така или иначе само ще се нервиш, а той ще реве ... И аз исках да му създам навици, ама не мога да кажа, че успях преди той да пожелае да седне на стола до масата и да се храни.
Виж целия пост
# 8
Нажежена, твоите думи ме изпълват с надежда, но за жалост пред очите ми е племенника, който точно по този начин свикна да го гонят с яденето и сам хич не се сеща да яде, а вече е на 5 годинки и храненето при тях е ад. не искам при нас да стане така. страхувам се с това гонене/дебнене с лъжицата да не го "отвратя" от храната и храненето  Sick

Пуу, то пък като си майка все за нещо ти трепери под лъжичката, край няма!!! уж гледам да не се втелясвам много, но не ста'а  Confused
Виж целия пост
# 9
Пробвай с храните за пръсти (макар че ти се ограничава избора заради алергиите). Можеш да даваш парченца банан, сготвени зеленчуци на кубчета, мънички кюфтенца, филия, намазана с нещо и нарязана на хапки... импровизирай. Друг номер, който работи при нас: давам му той да си яде хляб (т.е. желанието за самостоятелност е удовлетворено), а аз през това време давам супа с лъжицата.
Виж целия пост
# 10
Друг номер, който работи при нас: давам му той да си яде хляб (т.е. желанието за самостоятелност е удовлетворено), а аз през това време давам супа с лъжицата.
ха-ха, и аз съм опитвала така, но хитрушко не ми дава!!! щом види, че не е хляб (сухар) в лъжицата, бута я и не ще и да знае!  Tired
Виж целия пост
# 11
Друг номер, който работи при нас: давам му той да си яде хляб (т.е. желанието за самостоятелност е удовлетворено), а аз през това време давам супа с лъжицата.
ха-ха, и аз съм опитвала така, но хитрушко не ми дава!!! щом види, че не е хляб (сухар) в лъжицата, бута я и не ще и да знае!  Tired
Понеже моят също е страшен фен на хляба (по едно време само на хляб и кърма карахме), успявах да го прилъжа, като правех силна, концентрирана супа, пасирах и надробявах сухара вътре, а той ядеше хапките с ръце...  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 12
Друг номер, който работи при нас: давам му той да си яде хляб (т.е. желанието за самостоятелност е удовлетворено), а аз през това време давам супа с лъжицата.
ха-ха, и аз съм опитвала така, но хитрушко не ми дава!!! щом види, че не е хляб (сухар) в лъжицата, бута я и не ще и да знае!  Tired
Понеже моят също е страшен фен на хляба (по едно време само на хляб и кърма карахме), успявах да го прилъжа, като правех силна, концентрирана супа, пасирах и надробявах сухара вътре, а той ядеше хапките с ръце...  Rolling Eyes
eто това се казва идея!  Mr. Green ще взема да опитам и това!
Виж целия пост
# 13
Незнам доколко ще е полезно, но се сетих за един семинар за  "Нарушения в хранителното поведение", който успях да чуя миналата година .Това са някои от нещата, които си записах:
Като причини за възникване на проблеми в храненето се посочват най-вече желанието на детето  за автономия в много области на своето развитие и от друга страна контрола на родителите/възрастните.
Специалистите смятат, че ситуацията на хранене е "арена" за проява на конфликт т.е. въпрос на кой контролира ситуацията Mr. Green.
В такива случаи терапевтите разделят работните задачи на майката и детето: Майката определя какво детето ще яде и колко често. Детето контролира колко ще изяде от това, което е предложено, когато това се предложи ( тук се имаше предвид да няма някакви други храни между паузите на ядене т.е.бисквити, солети и т.н.)
Като паузи между храненията се посочва ясна разграничено време за игра и хранене. Не се смесват за да може детето да разграничи ясно чувството си за глад.
(Последното може би наистина е малко трудно изпълнимо в ежедневието и особено когато мама наистина иска детето да хапне поне малко ooooh!)
Виж целия пост
# 14
Всъщност децата се справят с вилицата доста по-добре, отколкото с лъжицата - от нея нещата не падат и стигат до устата, пък и е голяма забава да ги гониш. Слагаш храната направо на плота, че да има възможност за гонене и оставяш да се забавлява.
Не се притеснявай толкова за анемията - ако наистина нещата с храненето не вървят добре (жегите също са голям фактор!) и докторката е притеснена от стойностите на ХБ, може временно да включите някакъв железен препарат.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия