как да го накарам да чете

  • 6 811
  • 31
здравейте,
синът ми е на девет години. Но не иска да чете.  newsm77
Как се справяте с този проблем?
Моля за идеи и помощ.
 Praynig
 Една приятелка дава по 5 лева на прочетена книга, но това не е редно, защото книгите са за това да бъдат четени, а четенето не може да бъде "купувано" нали?
Виж целия пост
# 1
Мисля, че не можеш да го "накараш". Можеш да му създадеш интерес. Може да ти изглежда голям, но все пак му чети на глас и говори с него за прочетеното. Прекъсвай на най-интересното място и не му казвай какво става по-нататък, нека сам да си прочете. Редувайте се да четете, ти поемай по-трудните части. Подбирай му книги, които могат да го "грабнат", на тази възраст ми се струва, че ще му е интересно да чете за приключения и загадки. И най-важното, показвай искрен интерес към прочетеното от него. Успех! Ще ви е приятно и на двамата!
Виж целия пост
# 2
Мисля си,че е късно да го приучваш да обича книгите,ако до сега не е сторено.Но все пак бих опитала с материя,която обича.Може би като начало книги,които вече е гледал екранизирани,приключенски или пък комикси.Въобще нещо,което го влече.Ти знаеш от какво се интересува.
И въпреки,че е голям,зачетете нещо заедно,съпреживейте го,накарай го да усети пламъчето...
Ние скоро прочетохме "Приказка без край" и тя остави такива втрещяващи спомени в главата на дъщеря ми,че до ден днешен се моли тази книга да има продължение.
Виж целия пост
# 3
Аз докато напиша и Цвета ме е изпреварила. Абсолютно съм съгласна с нея.
Замисли се по какво е запален - пирати, динозаври, супермени, индианци, футбол...Купи му книжки по темата. Нека да са красиви, с хубави картинки и не много текст. Научиш ли го, че книгата е удоволствие, а не наказание, ще можете да минете към класически детски книжки.
И да му четеш и да спреш на най-интересното място също ми изглежда работещо.
Скоро обсъждахме тази тема покрай списъците с книги на първокласници. Не е много назад тази тема.
Виж целия пост
# 4
за мен няма "късно" да се стимулира едно дете да 1ете (както и да прави каквото и да било,у1им се вси1ки,цял живот)..да плащам за каквото и да било на децата си(освен ако не съм ги наела специално за нещо) за мен е абсурдно поведение (1увала съм 1е родители плащат за оценки,за измити 1ении и пр-???)
по темата-у1и се с пример според мен,дом в к се 1ете има 1етящи,по-малко тв,ходете заедно до библиотека и по книжарници,направете схема-по книга на месец и после на торта да я обсъдим (хем и вие ще си припомните интересни неща,а може и нови да про1етете:)..не бих критикувала изборите му на книги,дори да ви се струват тъпи и детински;и не правете не-1етенето световен проблем, децата бързо усещат и става по-зле..
късмет от мен
Анна
пс,вижте  дали 1ете спокойно или се затруднява,може да не му е фън защото му е трудно или нещо друго дискомфортно
Виж целия пост
# 5
пробвай да го заинтересуваш с енциклопедии, образователни книги, атласи или географски книги(не знам как да ги нарека), комикси, списания, книги с логически задачи(моите щерки, едната точно на възрастта на сина ти, си умират за такива) или интересни факти, т.е. повече картинки, по-малко текст. заведи го в книжарницата или библиотеката и го остави сам да си избере книга, по-голям шанс има да я прочете. проявявай интерес какво е прочел, да ти разкаже какво е запомнил, обсъдете го още докато чете книгата, не след като я е свършил,за да му поддържаш интереса.
Виж целия пост
# 6
 Предполагам, че става дума за прочитането на книгите от задължителния списък за лятната ваканция. Същото се случва и с моя син, който е на същата възраст. Той с удоволствие чете спортните списания и тези с комикси, но с книгите от списъка се справяме като се редуваме в четенето - аз прочитам около 2/3, а той останалото. Същото правят и много наши познати, вкл. гледачката на едно познато дете, която е бивша начална учителка. Общият брой страници, които имат да прочетат това лято е над 1200 - ако четат без почивен ден трябва да прочитат ежедневно над 10стр., а ако си дадат някой ден почивка положението се усложнява. Намирам, че основателно протестират, като отказват да четат, след като здраво се трудиха през цялата учебна година.
Виж целия пост
# 7
Привет!
Моят син е малко по-малък, но също има дълъг списък за четене. До сега е прочел само книжка и половина. В началото и аз се бях притеснила, но вече не се впрягам чак толкова. Все пак четенето през ваканцията, а това е времето за почивка, не трябва да е на първо място. Трябва да се чете, за да се обогатява речниковия запас и за да може да се преразказва прочетеното. Смятам, че с 1/3 от списъка това ще е достатъчно и въобще не ме гризе съвестта, че няма да можем да прочетам всичко. Мисля да наблегна на игрите и пълноценната почивка.

П.П. Забравих да спомена между другото, че съм учител, не че е толкова важно, но все пак съм учила малко повече педагогика.
Виж целия пост
# 8
Амии... говори пред него с други хора за тази или онази книга. Ако попита, кажи му, че е още малък и не ги разбира тези неща.

Брат ми така почна да чете  Laughing
Виж целия пост
# 9
Няма период, който да е късен за започване на четене, аз лично се запалих като станах на 11 и от тогава немога да спра. При мен помогна обстановка в която всички хора четяха, приятелките ми, родителите ми. Защо не пробваш докато е в къщи, ти да четеш по често, и да не му обръщаш внимание, а като те закачи, да му кажеш, че сега четеш нещо много интересно, възможно е да се запали и той да го прочете. Пък голямо чудо, че не били точно книгите от задължителния списък, важното е да се зароди интерес.
Виж целия пост
# 10
Хм,извинете,но няма да се съглася с повечето от написаното.
Говоря за онова четене,което е необходимост,което идва от онази ранна детска възраст и става вътрешна потребност.Според мен към това детето трябва да бъде пристрастено от родителите си от много малко.
А ако става въпрос за задължителната литература от училище,смятам,че не е нужно детето да бъде подлагано на насилствено роботизирано преминаване по редовете на книжките,ако те не носят удоволствие.Бих намерила друг начин за справяне със задължителния проблем.

За мен абсолютен пример за това е "Алиса в страната на чудесата",която до ден днешен не мога да изчета от край до край и с удоволствие.А мисля,тя също е от задължителните в някакъв етап от училище
Виж целия пост
# 11
Trislon - въобще не се съгласявам с теб. Не идва от родителите страстта по четенето на детето им. Това си е нещо лично, вътрешно и то се осъзнава от самия индивид.

Значи аз мога като магаре да се запъна, щерката да чете денонощно, но тя пак да не иска. И е така. И ние сме в отбора на не искащите да четат.

Тук обаче, се връщам години назад в моето детство, което беше точно същото. До 3-4кл. не помирисвах книга и въобще ми бе адски противно четенето. Точно така ме и приспиваха бързо и качествено  Mr. Green - с книга. После, някак от само себе си разбрах, че всъщност книгите са доста занимателни и полезни и съм се крила от всеки и от всичко, само да мога да чета и да дочета докрая дадена книга, без да ме прекъсват.

Така, че всичко с времето си и всичко съобразено с определения човек.
Аз моята щерка съм я оставила да чете, когато и колкото й се чете. Имаме всекакви книги и списания - все нещо трябва да й хареса. И сме в очакване на осъзнатата страст по четеното.  Laughing
Виж целия пост
# 12
А,разбира се.То родителите,ако ще и да се съдерат от усилия,ако детето не си носи със себе си,няма да се получи нищо.
Но и тук не говорим да се запънем и да четем с децатат от сутрин до вечер,та да ги научим да четат и да ОБИЧАТ това.Става въпрос за едно постоянно отношение към книгите,което започва да се отстоява от от първите години.
Може би и затова темата е малко неясна.Авторката иска да научи детето си да обича да чете или да го накара да си прочете задължителната литература за през лятото.Има разлика все пак.
Виж целия пост
# 13
Голям проблем е това с четенето, повечето деца на мои познати изобщо не искат да четат, направо се плаша. май като потрасне Надето ще заключвам телевизора в шкаф. Аз самата много чета и се надявам да гледа от мен.
 При положение, че вече е на 9 години детето, може би наистина трябва да разбереш какво му е интересно и за начало да му купиш книга с повече картинки, да свикне да възприема от хартия....с познатите ми деца това е проблема, книгата не мърда, не издава звуци, затова е скучна. Ако успееш да го прилъжеш дори само да гледа картинките, ще му стане интересно какво пише за тях, така лека полека може би ще започне да се интересува от книгите като цяло. Надявам се да успееш, защото четенето си е много важно за личното развитие на всеки човек.
Виж целия пост
# 14
А компютър дали имате newsm78
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия