За луканката...

  • 3 382
  • 54
Четох за списъка с това, което да се донесе от България.
И се замислих - какво ни кара да искаме луканки, сирене, фини кори, джоджен ( мента, гьозум  Wink), лютеници, морени, семки и алергозан?

Да си призная, докато живеех в България много рядко съм искала всичките тези неща.
дори сирене почти не ям. за луканки да не говорим.. не са били част от ежедневието ми, без което сега да не мога...
а сега чета, че хора с риск от глоби, конфискации и тн,  пренасят луканка през морета и океани.

дали това е просто апетит? Или е нещо повече? сигурно...
Меланхолия по българското... , патриотизъм? не вярвам, тук има доста критичност по отношение на БГ. евтин битовизъм?....и това не е, защото ( поне за мен) луканката е била винаги символ на лукс, на новогодишна трапеза.

та, нямам ясен отговор за себе си - на който му се нищи този въпрос - давайте!  Wink

Виж целия пост
# 1
 Crazy
Виж целия пост
# 2
каквото си нямаме - това искаме  Grinning....а и всичките те3и вкусотии напомнят 3а Родината....
Виж целия пост
# 3
каквото си нямаме - това искаме  Grinning....а и всичките те3и вкусотии напомнят 3а Родината....


 Peace
Виж целия пост
# 4
Хе-хе, ако внасянето на луканка и вид патроитизъм, то скоро и пушки ще носим на тук GrinningАми като не обичаш такива неща нормално е да не ги искаш и в страната в която си.Тук нямат салами и луканки.Имат едни отвратителни сосиджи, които ако ги опиташ, сигурно ще си спомняш и голяма почит за луканката която си опитвала някога.Българското сирене си е най-хубаво.Свикнали сме с него, на детето също давам, но поне него си го купуваме от тук.Миналата седмица като се връщахме от България, от саковете ни бяха откраднали двете парчета луканка.Ето, това трябва да е показателно за теб колко на почит е тя и как някой български митнически патриот, завлядан от меланхолия и бурни страсти, че този деликатес ще бъде изнесен зад граница......просто я е откраднал Crossing Arms
Виж целия пост
# 5
направи ми вЧепетление в оня списък, че май никой не спомена българско червено вино.
все са някакви неща, които така да се нарежат, наредят в чинийка..  Wink...
Виж целия пост
# 6
Еееее,  червено вино има навсякъде.Едно е да носиш парче луканка, друго е бутилки.България е известна с виното си, остава и да го няма в държавите в които сме.Ако близо до нас имаше БГ магазин щях да си пазарувам с кеф от там.
Виж целия пост
# 7
Къде ми е постинга?
Аз бях сътворила нещо пък то не се изписало само  Crazy
 Crossing Arms

Та нов опит:

За едни е необходимост( например чубрицата, която използвам в промишлени количества), за други е незабравим вкусов спомен(  newsm78 ) ....а за трети е по- евтиничко!

Но е факт, че с течение на времето все по-рядко и по-рядко пълня куфарите с подобни глупости... сега свръх багажа го докарвам само то книги и чубрица( разбира се) и то време на време някоя лютеница... Rolling Eyes , че тук никъде няма!
Виж целия пост
# 8
Еееее,  червено вино има навсякъде.Едно е да носиш парче луканка, друго е бутилки.България е известна с виното си, остава и да го няма в държавите в които сме.Ако близо до нас имаше БГ магазин щях да си пазарувам с кеф от там.

тук българско вино - тц.
поне в магазините , в които аз пазарувам...
Виж целия пост
# 9
Еееее,  червено вино има навсякъде.Едно е да носиш парче луканка, друго е бутилки.България е известна с виното си, остава и да го няма в държавите в които сме.Ако близо до нас имаше БГ магазин щях да си пазарувам с кеф от там.

тук българско вино - тц.
поне в магазините , в които аз пазарувам...


Ми няма Лени. Или по_то4но съм виждала на едно две места,но рядко. А и то тук няма да има кой знае какъв пазар при вси4ки италиански вина дето ги продават ( не,4е ни е лоШо виното,напротив  Peace )
А ина4е за луканката:ми праЩат ми 4ат пат,ама аз не съм и кой знае какъв фен ( и в Бг не бях). Затова пък лЮтени4ка,майонеза " Олинеза" ( не ми се смейте  Naughty),вафли4ки Мура и Морени,сиренце и каШкавал ми праЩат наШите при всеки удобен слу4ай.  Hug
Не е патриотизъм,просто това са вкусове от първите 20 години на живота ми и при положение,4е имам възможност не Ща да се лиШавам от тях  Party
Виж целия пост
# 10
каквото си нямаме - това искаме  Grinning....а и всичките те3и вкусотии напомнят 3а Родината....

 newsm74  202uu newsm26

а българско винце и сиренце тук има и аз си купувам!
Виж целия пост
# 11
Ние вече много рядко поръчваме някаква храна от Бг. Намерихме си тука Бг сирене, лютеница и кашкавал, когато идва някой поръчваме по едно парче суджук и пастърма, колкото да хапнем за разнообразие, май  Confused
В Бг винаги съм ги обичала, а сега направо ми се струва различен вкуса. Често се случва да престоят доста време в хладилника и да ги изядат гости  ::
Виж целия пост
# 12
 И аз преди поръчвах на мама да ми праща суджук с всяко колетче, но сега с тези проверки няма смисъл, а и съм намерила долу - горе заместителите. Обаче как са ми се прияли кебапченца... Whistling
 Права си, че в Бг малко ги ядях тези неща, особено лютеница, но сега мога да излапам един буркан и да питам за още.
 Но за подправките нямам 2 мнения по въпроса. Не мога да готвя без чубрица. Crossing Arms
Виж целия пост
# 13
А ина4е за луканката:ми праЩат ми 4ат пат,ама аз не съм и кой знае какъв фен ( и в Бг не бях). Затова пък лЮтени4ка,майонеза " Олинеза" ( не ми се смейте  Naughty),вафли4ки Мура и Морени,сиренце и каШкавал ми праЩат наШите при всеки удобен слу4ай.  Hug
Не е патриотизъм,просто това са вкусове от първите 20 години на живота ми и при положение,4е имам възможност не Ща да се лиШавам от тях  Party
Ние също редовно си поръ4ваме като някой ни идва на гости сирене, кашкавал, луканка, вафли Мура, Морени и др.
И аз мисля, 4е са си вкусове. А пък за голяма моя изненада, децата ми, без да са яли тия неща от малки, като ги откриха и сега за нула време свършват донесените например луканка, кашкавал или халва.  Laughing
Виж целия пост
# 14
Луканики може да няма, но пък има разни италиянски антипасти, парма хами, прошуто курди, немски салами, кренвирши...етц
Първите особено не отстъпват на луканката хич.
Българско вино- има, но е боклук. Има толкова много хубави вина, че не си заслужава да се мъкне.
Има финни кори, бутер тесто,
Фета сире- по ми харесва от нашето, което е доста соленичко.  Кипърско сирено (халкуми или нещо подобно, което прилича на бълг домашно)
Джоджен има- само че с местно наименование
Вафли- такова изобилие,
лекарства също.
има боб, леща,
Само ракия дето няма. Laughing
Има даже и лозови листа и баклави, солети и пр.
ТА, аз лично не искам храна от Б-я.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия