За цеденето...

  • 716
  • 12
Мили майки, моля помогнете със съвет. Бебето ми е е само на кърма, но още на 3-4я ден получих ужасна болка в лявата гърда. Тогава ме посъветваха с много топли компреси и цедене под душ, докато спадне напрежението. Това ми помогна. Оттогава обаче цедя след всяко кърмене, и ако пропусна не винаги но пак получавам това напрежение и болка и в двете гърди. Знам, че цеденето може да доведе до хиперлактация и един порочен кръг, кърмене, цедене, кърмене, цедене..., което ми отнема много време и не мога да се справям със останалите задачки за деня.
Мога ли да спра да се цедя след всяко хранене?
/А като се нахрани, бебчо и изцедя 20-30 гр. съм сигурна че все още имам кърма и съм спокойна че бебето се е нахранило добре, и е останало дори - така пък, цедененто ми дава спокойствие./
От друга страна, ме е страх, че спра ли да се цедя, може да ми намалее кърмата и да не стига на бебчо, защото все пак със цеденето я стимулирам. Основателни ли са страховете ми?
Виж целия пост
# 1
Постепенно намалявай количеството, което цедиш и така в един момент няма да се налага. Не се притеснявай, че ще ти намалее намалее - просто ще има толкова, колкото бебо иска. Peace А това, което в момента изцеждаш можеш да замразяваш, ако примерно се  наложи да излезеш и друг да нахрани бебо. Ако си като мен (тесни канали, по-маслена кърма ли какво не знам) - в началото може би първите 2-3 месеца и аз така цедях - все бучки, запушени канали, тъкмо мислех, че е минало и почти направих мастит. Та тогава научих за лецитина - взимаш си канадски или чешки (не български) от 1200 мг, като имаш бучка и запушване пиеш по 4 капсули на ден, като отмине постепенно намаляваш до 1 на ден или 1 през ден. До към 8-9 м. на малкия пиех така лецитина, после вече нямаше нужда. И най-изненадващо днес съм с огромна буца Tired и пак си го взех (но при мен сега мисля, че е от това, че ходя на работа и събота и неделя малкия суче по-често, а през седмицата само сутрин и вечер  Thinking).
Виж целия пост
# 2
С първото си дете цедих до шестия месец, защото и аз като теб исках да съм сигурна, че бебо яде достатъчно и няма да ми намалее кърмата. А с изцедената кърма го къпех вечер. Отнемаше ми страшно много време. Сега съм решила да не цедя. Вече сме на 10 дни и не чувствам такова напрежение в гърдите.
Не спирай с изцеждането изведнъж. Можеш да прескочиш след едно кърмене, на следващото да изцедиш, но не до край и т.н. За около 3-4 дни ще регулираш нужното количество да си храниш детето без притеснения. По съня му  и теглото можеш да се ориентираш дали му стига кърмата. Ако спи спокойно, всичко е наред. Laughing
Виж целия пост
# 3
Виж тези статии, вярвам, че ще ти помогнат да се ориентираш:

Инфекции на гърдата и запушени канали
Запушени канали и мастит

Изцеждане на кърмата - кога е необходимо това?

Ппробвай с горещ (не нетърпимо) душ, компреси с топло преди и студено след кърмене. Масаж преди и по време на кърмене от основата към зърното. Прати някой да ти купи лецитин (канадски на Джеймисън или чешки на Wallmark) и докато траят проблемите, приемай 3,600-4,800 мг/ден, после още известно време намаляй дозата и пий профилактично. Лецитинът е хранителна добавка, която бори наситените мазнини и между всичките други екстри за здравето, помага срещу и предодвратява запушванията на млечните канали по време на кърмене.
Повече лежане и почивка Simple Smile
Кърми всеки път най-напред от засегнатата гърда, ако ти е възможна поза на 4 крака надвесена над бебето - също помага.
Виж целия пост
# 4
Кърми всеки път най-напред от засегнатата гърда, ако ти е възможна поза на 4 крака надвесена над бебето - също помага.
По повод на това се сетих и за още нещо, което при мен много помага - когато бебо суче го постави така, че брадичката му да сочи към мястото, където е бучката/болезненото място. По този начин най-добре прави вакум на запушения канал и изсуква "заседналото" мляко.
Виж целия пост
# 5
Благодаря ви момичета, за ценните съвети. Hug
За сега продължавам с цеденето и ако пропусна получавам болката и в двете гърди.
Дано скоро се нормализират нещата. Praynig И да няма усложнения, че малко се наплаших като изчетох всичко.
Виж целия пост
# 6
Здравей!
Искам да ти кажа, че след 1 месец или 2, всичко ще се нормализира, т.е лактацията ти ще се установи и няма да имаш това напрежение в гърдите си. Тогава ще си имаш достатъчно кърма в не толкова напрегнати и твърди гърди. И ще ти е гот! Така че - търпение! И с мен в началото беше точна така, както е при теб, но сега е песен. Grinning
Виж целия пост
# 7
Аз се видях в чудо първата седмица - цедях 24 часа и бях станала като призрак. На денонощие спях по 15-20 минути....добре, че към втората седмица започна да се нормализира, защото щях да откача #Crazy...тогава все още имах Т и към края на 1-я месец всичко бе влязло в норми Peace
Виж целия пост
# 8
Постепенно намалявай количеството, което цедиш и така в един момент няма да се налага. Не се притеснявай, че ще ти намалее намалее - просто ще има толкова, колкото бебо иска. Peace вечер  Thinking).
Peace Peace Peace
И аз така направих!И сега е много по-добре.Няма ги бучките,гърдите не ми се подуват като футболни топки и макар вече да са станали по-меки бебка наддава добре.
Виж целия пост
# 9
а като говорим за цедене възможно лие да се стимулира лактация с цедене в по-късен период? Синът ми е на 3 месеца и поради куп грешки и "мъдри" съвети е на дохранване почти от втората седмица  Cry чудех се възможно ли е поне да увелича количеството кърма, което поема или с уроците научени дотук да се подготвям за следващото  newsm78
Виж целия пост
# 10
а като говорим за цедене възможно лие да се стимулира лактация с цедене в по-късен период? Синът ми е на 3 месеца и поради куп грешки и "мъдри" съвети е на дохранване почти от втората седмица  Cry чудех се възможно ли е поне да увелича количеството кърма, което поема или с уроците научени дотук да се подготвям за следващото  newsm78
   Аз мисля, че може, нищо не ти пречи да опиташ.Успех!
Виж целия пост
# 11
а като говорим за цедене възможно лие да се стимулира лактация с цедене в по-късен период? Синът ми е на 3 месеца и поради куп грешки и "мъдри" съвети е на дохранване почти от втората седмица  Cry чудех се възможно ли е поне да увелича количеството кърма, което поема или с уроците научени дотук да се подготвям за следващото  newsm78
Да, може! Освен цедене с помпа/на ръка + таблетки бирена мая (поне при мен помагаше при кризите на растежа) + повече течности. Давай му също да суче по-начесто, дори и през час да е и постепенно намалявай добавката. Успех!  bouquet При нас преди време при най-голямата криза на растежа (към 3-4 м. май беше) това продължи ок. 2 седмици и лактацията се увеличи (това е "най-тежкия" случай за мен, иначе за ден-два се е увеличавала кърмата при нужда Simple Smile)
Виж целия пост
# 12
а като говорим за цедене възможно лие да се стимулира лактация с цедене в по-късен период? Синът ми е на 3 месеца и поради куп грешки и "мъдри" съвети е на дохранване почти от втората седмица  Cry чудех се възможно ли е поне да увелича количеството кърма, което поема или с уроците научени дотук да се подготвям за следващото  newsm78

Определено може!!! Започни по-често да го слагаш на гърда, или се изцеждай по-дълго. Дори и да ти се струва, че нямаш кърма пак стимулирай. Ще постигнеш успех. Но също е важно и каква помпа използваш, защото има някои които са такъв боклук, че ще те накарат да си помислиш, че нищо не става. Аз смених 3 - тип спринцовка,  на Canpol Babies, Бертони и най-накрая  AVENT. Последната е наистина най- добрата!!! Успех!!!!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия