Обичаят "На торта"

  • 2 011
  • 17
Поканена съм след 2 дена на подобно събитие, но съм изпаднала в паника, какво е това чудо? По същество: отбелязва се в някои райони на Бг и става въпрос за изписване на бебе и последващо тържество в къщи, та мисълта ми е......ох даже идея си нямам, поднася ли се нещо специално, и изобщо....кой каквото знае да пише, ще ми е полезно всяко мнение, тъй като за пръв път чувам за подобна традиция.

Уточнявам: събирането е с майката, бебчето няма да се посещава.
Виж целия пост
# 1
Не мога да ти кажа нищо защото не съм чувала за такова нещо но ще следя темата с интерес
Виж целия пост
# 2
Алексче   bouquet и аз чувам за първи път да се събират веднага след изписването на родилката на торта,хич не и трябва да се събира с толкова народ,но като е обичай Thinking Занеси букет на майката/или саксийно цвете/ и някакъв подарък за бебчето newsm78 просто заради естеството на събирането сякъш това е най-подходящо Crossing Arms няма ли там кой да ти каже какво се носи в подобни случаи,някоя друга поканена жена!Не се притеснявай толкова,мила!Весело изкарване  newsm10
Виж целия пост
# 3
подарък за бебока и цветя за майката - като най-удачно Thinking, а ако ти е много близка можеш и някакъв дребен подарък - всичко е според възможностите и желанието Peace
Виж целия пост
# 4
Не съм чувала досега за подобно нещо newsm78
Подкрепям момичетата - цветя и подарък за бебока. И пиши после как е минало , та ве4е и ние да знаем  bouquet
Виж целия пост
# 5
Във Варна сме ходили на раждане на бебе-напивка в дома на родилката със съпруга й. Не се носи нищо, подарява се на 40 ден, можеш да купиш вестник с днешна дата или нещо подобно.
На изписването е удачно-китка за майката, евентуално, щото пък си е бебе и цветята не трябва да са около него и толкова, евентуално бутилка вино за бащата.
Виж целия пост
# 6
Много ви благодаря за съветите. След дълго умуване и аз така реших: китки за майката и някакъв подарък за бебето(той не е доизмислен), пък останалото ще го натъкмявам в движение и според ситуациата. После, ако някой се интересува мога да разкажа с подробности относно ритуала.
Още веднъж ви благодаря, момичета.
Виж целия пост
# 7
Аз знам, че като се ходи на гсти при родилка се носи нещо сладко. На мен много добре ми дойде една плодова крем пита  Laughing Подарък за бебока също задължително. Цветя не е много хубаво да има, но можеш да и подариш Бамбукова пръчка, хем не е цъфтящо цвете, хем е хубаво  Peace
Виж целия пост
# 8
Аз знам, че като се ходи на гсти при родилка се носи нещо сладко. На мен много добре ми дойде една плодова крем пита  Laughing Подарък за бебока също задължително. Цветя не е много хубаво да има, но можеш да и подариш Бамбукова пръчка, хем не е цъфтящо цвете, хем е хубаво  Peace

Поткрепям напълно  Grinning
За първи път чувам за такъв обичай, но сега като си спомня, когато ми идваха гости в първите дни след изписването освен подаръци за бебето всички ми носеха нещо сладко- шоколадови бонбони (събраха се към 6-7 кутии) и торти Grinning Явно има връзка с обичая, но не съм я знаела Grinning
Виж целия пост
# 9
И на мен така като ми идваха на бебе ми носеха и по нещо сладко за мен.
Виж целия пост
# 10
Това за сладкото изобщо не бях го чувала.
Виж целия пост
# 11
Я вземи една тортичка и бутилка бяло вино....и после да разкажеш кое как е било Hug
Виж целия пост
# 12
цветя по-добре не. А сладко да, но по-добре да не е шоколадово, ако кърми Simple Smile  Аз бях събрала сума ти шоколадови бонбони, шоколади с ядки, а за Коледа и шоколадови зайци и дядомразовци ми надонесоха.....а аз на диета ...блях!

Виж, за бялото вино одобрявам Simple Smile
Виж целия пост
# 13
ееей и мен сладко ми носеха newsm78
как си оправих една тортичка "Гараш".... Sunglasses
Ама поверието относно сладкото не помня какво беше newsm78
Виж целия пост
# 14
аз знам суеверието че родилката и бебето до 40 ден не се показват ,а на 40 ден ходят на църква и чак тогава се събират с чужди хора./това си го обяснявам с болестите  и липсата  на качествена медицинска помощ/.
но за "такава почерпка не съм чувала.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия