Мами в Германия

  • 24 427
  • 290
Здравейте!
През септември очаквам бебчо да се роди.В Германия съм и нямам никаква представа след като се роди как става записването-за БГ гражданство.Какви документи се изискват и къде.Ако някой има инфо,моля помогнете.
Ние с таткото сме БГ граждани,можем ли да искаме немско гражданство за бебето.
Работи само мъжа ми-полагат ли му се детски.Към кого трябва да се обърнем с въпроси.
Всякаква  информация по темата е важна за мен.
Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 1
Да, имате право на детски. А детето може да вземе немско гражданство, но тогава си губи българското. В Германия е такъв законът. А вие се замислете кое е по-добре за вас. Ако стане немски гражданин си губи правото на наследство в Бг.

Ние още нашето бебе не сме го регистрирали - мъжът ми е германец, но аз предпо4итам детето ми да вземе френско, защото Франция позволя двойно гражданство.
Виж целия пост
# 2
   И аз съм като теб, само че за август. Simple Smile Побърках се от информация и ще действаме в крачка, май, и по-специално за издаването на паспорт още идея си нямам как става. За гражданството има изисквания, но по-знаещите да кажат. Simple Smile Щом мъжът ти работи - да, ще има детски - онези 154 евро на месец. Има и Erziehungsgeld - за тях се подават документи и се определят по доходи (имаше наскоро промяна в закона, та не знам по коя версия ще карат). Ето виж тук - може да ти помогне в ориентирането по Амт-овете след раждането: http://www.urbia.de/services/formalitaeten/ .
 
Виж целия пост
# 3
Durch Geburt wird ein Kind Deutscher, wenn mindestens ein Elternteil zu dieser Zeit Deutscher ist

или

Ein Elternteil eine Aufenthaltsberechtigung oder seit mind. drei Jahren eine unbefristete Aufenthaltserlaubnis haben

http://de.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Staatsangeh%C3%B6rigkeit
http://www.einbuergerung.de/

Мисля, че детето не може автоматично да придобие немско гражданство при двама родители - български граждани, независимо че живеете в Германия.

Търси в Гугъл  Deutsche Staatsangehörigkeit

Мисля, че записването и документите за българско гражданство се получават или чрез посолството ни в Берлин - мисля, че този вариант е доста бавен - или по местоживеене на един от родителите в България. Мисля, че във втория случай детето минава границите с пасаван.
Виж целия пост
# 4
Ми6ка така е, аз не обърнах внимание на детайла, 4е те и двамата са бг! Зна4и просто трябва да отидат в близкото кметство и да "легализират" бебето.
Виж целия пост
# 5
Да, имате право на детски. А детето може да вземе немско гражданство, но тогава си губи българското. В Германия е такъв законът.

Поправка, mystic - в Германия НЕ е такъв законът. Роденото от смесен брак дете или получило по силата на закона немско гражданство при двама български родители НЕ губи българското си гражданство, а остава с двойно до навършване на пълнолетие, т.е. до 23-та си година. След нея трябва да реши кое от двете да избере. Това е законовото положение в момента, мисля обаче, че след влизането на България в ЕС ще се променят не само тези клаузи, но и онези за наследството в България.
Виж целия пост
# 6
Мишка, не беше ли до навършване на пълнолетие това за двойното гражданство?  newsm78
Виж целия пост
# 7
Поправих се, данке Heart Eyes

Ся да не ме земете за педофил, че смъквам границата на пълнолетие
Виж целия пост
# 8
Да, аз знам това, но за мен е същото. Можеш на 18 години да избираш. Германия не признава двойното гражданство.
Виж целия пост
# 9
С какви разрешителни за пребиваване сте?

Детски и пари за възпитание може да получите само ако имате
Aufenthaltserlaubnis. Ако сте студенти и бащата работи, нищо няма
да ви дадат. Sorry, ама си пазят гъзовете.

Мен във всеки документ покрай раждането ме бяха писали, че съм
германка, ако си бях затраяла, ей-на, и бебе германче. Ако сте двама
българи, няма начин да стане детето германче. Нищо, че е родено

тук. Българче си е.

Отивате в Щандесамта, дават ви Auszug aus dem Geburtseintrag (на три езика), вадите с него апостил, след което има 3 варианта:

1. Обявявате в посолството, че се е родило бебе на български
граждани, там ви задействат документите и след сума-ти време детето
получава ЕГН, а после и паспорт. На мен ми казаха, че този начин е
безумно бавен, тъй като само веднъж на 2 месеца имало куриер за дипл.
поща (безумие!), после в БГ се бавели доста нещата... И ме
посъветваха следното:

2. Чрез пълномощник, който да ви движи документите в БГ. Пак отивате
в посолството. Попълвате декларация и пълномощно, на подпис вземат
по 6 евро.

3. Отивате сами до БГ и си уреждате там нещата.

На всяка цена трябва апостил на свидетелството за раждане.
Преводът може да се направи в БГ.





Виж целия пост
# 10
Гледам аз, мамите във Франция си имат тема, арабките въртят фалафел
и хвалят Мохамед, канадките строят социализма, италианките се кефят
на купата по футбол, испанките... А къде сме ние? И що си нямаме
една сборна разборна темичка? Wie geht's, wie steht's?


Виж целия пост
# 11
mir geht's gut danke  Hug und dir?
Виж целия пост
# 12
Мойн, мойн  Laughing
Лиске за пореден път ти казвам браво  Hug
С удоволствие се включвам в темата.
Виж целия пост
# 13
честито  Wink
Имате право на детски. Подайте веднага след раждането, защото при нас поне обработката на документите от службата е 6 седмици. След 6 седмици получихме писмо , че им трябва еди кой си документ (копие от паспорта с разрешителното за пребиваване). Пратихме го и още 6 седмици получихме, че им трябва още един, който беше нещо подобно на първия (писмо от работодателя , с условията по договора ти) ... На телефона не отговарят, отидохме лично и се оказа, че първото изобщо не го били получили (или го били затрили ...) . Та към 5-6 месец получихме детските  Wink
Парите за възпитание - подайте , не пречи, дори да имате високи доходи най-много да ви откажат.
Гражданството на детето е българско. В формуляра нямат поле за бащино име, та си го напишете след личното.
Ако нямате много време отпуска - поне 3-4 седмици си направете пълномощно или си подайте документите за  БГ акт зараждане в посолството. Процедурата не е от скоростните  Laughing
Това се сещам. Успех

Виж целия пост
# 14
Здравей kejt намесвам се в темата ти ,по отношение на документите, понеже се занимавам с превод и легализация на документи в БГ.
Когато регистрирате детето в Германия и му издадат Удостоверение за раждане то трябва да съдържа Apostille /така нареченият печат Апостил/ и след това няма да имаш проблем в БГ с превод и легализация, а въз основа на преведения и легализиран документ тук в БГ ще ти издадат българско Удостоверение за раждане паспорт Peace

Дано да съм ти била полезна Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия