Малко за диалектите

  • 12 812
  • 116
Какво ще кажете за масовото използване на диалекти в цяла България?На мен ми звучат много тъпо и се старая по всякакъв начин да ги избягвам,макар че съм от Северозападна България и понякога слагам по някое и друго ударенийце не на място.Не мислите ли,че  говорейки диалектно се излагаме доста,защото аз съм точно на това мнение.
Виж целия пост
# 1
Диалектите са част от езиковото ни наследство и богатство, радвам им се.
Виж целия пост
# 2
И аз съм от Северозападна българия, не говоря диалектно, но не мисля, че е излагане, ако някой го прави. Като един човек е живял цял живот някъде, където се говори така, го приема за правилно, не отдавам чак такова значение, дори ми харесва и се забавлявам  Laughing
Виж целия пост
# 3
Не виждам кое е тъпо...
Диалектите са богатство на езика  Flutter
Сигурно си чувала как говори джордж дабъл ю буш - изобщо не на литературен бритиш инглиш...по-важно е да имаш какво да кажеш, нали така  Wink
Виж целия пост
# 4
Диалектите са част от езиковото ни наследство и богатство, радвам им се.
О, да, и си умирам да ги използвам тук и там, особено пред някой, който смята, че е тъпо Mr. Green
Виж целия пост
# 5
Защо да се излагаме? Моята баба ( Бог да я прости ) говореше на северняшки диалект, но си беше умна, начетена и прекрасна жена. В много краища на България има възрастни хора, които носят културата, обичаите и са живата история на своя край и говорят именно на диалект.
Ние не говорим диалектно, по-често говорим жаргонно, но знам едно - не бива да забравяме крените си Peace
Виж целия пост
# 6
Аз не говоря за хора,които използват диалекти за забавление,а за такива,които дотолкова са свикнали да говорят диалектно,че дори не знаят на коя диалектна дума коя дума  от книжовния език отговаря .Все пак като имаме някакви претенции за себе си(че сме добре възпитани и пр.)не трябва ли да ги припокриваме поне в повечето случаи?Може това,което казвам да ви звучи глупаво,но ще прощавате-аз съм филолог(не по професия,а по образование)и си мисля,че това да "праскаш"на диалет си е чиста проба излагация(не искам да обиждам никого)
Виж целия пост
# 7
Праскам на диалект- меку, меку...
Виж целия пост
# 8
Диалекта е наше наследство и богатство.На мен ми е много забавно да слушам различни такива.Колко пъти са се получавали комични ситуации само... rotfImao rotfImbo rotfImao
Мисля си,че като си отида в родния град и аз включвам на диалект.Моята съпруга също.Няма нищо лошо в това.Иначе се стремим да говорим правилно,особенно заради децата.Те са като попивателна.
Още не мога да свикна когато се храня (без да пия) и ми кажат "наздраве" да отвръщам с "благодаря",но това е друг въпрос. bowuu
Виж целия пост
# 9
Драга Алма, тук(във форума) филолози бол Grinning Зер като сме филолози да си забравим корените ли?
Виж целия пост
# 10
И още нещо(поне за тези,които гледат Биг Брадър)-не се ли смяхте и подигравахте и вие на тези,които се правеха на много начетени,но все пак не можаха да се разделят с "корените" си ,поне за поза,както се казва.А за жаргоните съм съгласна-наистина са масово явление и най-лошото е ,че и децата ни свикват да ги използват, а някои(повечето) жаргонни думи звучат просто отвратително.
Виж целия пост
# 11
Хм, според мен точно като филолог би трябвало да оценяваш богатството и разнообразието на езика Simple Smile
За мен е тъпо да не можеш да използваш книжовен български език, когато се налага. Тъпа ми е Надежда Михайлова, която казва "ШЪ влезем в ЕС" (което дори и диалект не е). Тъпи са ми огромната част от медийните лица, които не говорят правилен български - а би трябвало.
А нормалните хора из цяла България, които говорят на родните си диалекти - ами не, не са ми тъпи newsm78
Виж целия пост
# 12
Нищо срамно и смешно не намирам. Това е богатството на българския език. Баба ми беше детска учителка и позлваше доста диалектни думи от своя край. Какво означава това, че се е излагала ли?

Все ми е тая кой как говори стига да казва нещо смислено.
Виж целия пост
# 13
Какви корени,бе хора?!Вие диалект от северозапад не сте ли чували,че той е отвратителен!Наистина звучи много смешно,но.......А пловдивски диалект:"изпекани,облякани"..... #2gunfire
И не става въпрос за бабите ни ,а за млади хора с претенции,за политици(както писа Дона),за учители,които възпитават деца .
Виж целия пост
# 14
По-скоро трябва да знаем къде да го използваме и къде не.
Жаргонните изрази, да не би да са по-благоприятни за слуха?!  Ефира е залят с такива.
Аз се радвам, че имаме такова богатство от диалекти и разнообразие на езика. Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия