Лучник, ама не съвсем

  • 1 569
  • 17
Научих го от свеки миналото лято. Отдавна не го бях правила, но снощи го приготвих... и реших, че такова мога да ям всеки ден Mr. Green
Ето я рецептата (от снощния ми експеримент)

1 кг. тесто
около 1 кг. лук
някакъв мек колбас (аз сложих шунка)
стерилизирани гъби
кисели краставички
картофи (и те май бяха ок. 1 кг Rolling Eyes)
сирене
чубрица
черен пипер
сол

Сварявате картофите и ги намачквате на пюре. Осолявате ги.
Лукът се нарязва на ленти и се запържва до златисто. Осолявате го.
Разделяте тестото на 3 топки. Разточвате едната топка с големина по-голяма от тази на тавата (да се показва извън ръба й). Намазнявате тавата и поставяте разточената кора. Отгоре разстилате запърженият лук, натрошеното сирене, настърганият колбас и нарязаните гъби. Поръсвате чубрица.
Разточвате втората кора. Слагате я в тавата и отогоре й разпределяте намачканите картофи и нарязаните кисели краставички.
Загъвате тази кора и плънката й с краищата на първата кора.
Разточвате третата кора с големина на тавата и я поставяте.
Ако искате коричката отгоре да е хрупкава - намазвате само с олио. Ако не - с жълтък на яйце.
Печете в умерена фурна.

Да ви е сладко!

П.П. Тестото приготвям от:

1/2 кубче мая
1 с.л. захар
1 ч.л. сол
1 яйце
1 кисело мляко + 1 ч.л. сода
1 с.л. олио
1 ч.л. оцет
1 кг. брашно
Виж целия пост
# 1
Вкусно е Peace
Ние през зимата си го правим 4есто,като слагаме праз Wink вместо 4ервен лук Laughing
Виж целия пост
# 2
Много вкусно звучи. Никога не сме правили такова нещо и със сигурност ще се опитам да го направя.
Виж целия пост
# 3
Много вкусно звучи. Никога не сме правили такова нещо и със сигурност ще се опитам да го направя.

Найстина е вкусно,става и с кайма Wink
Виж целия пост
# 4
потекаха ми лигите... още утре ще го забъркам!
Виж целия пост
# 5
Найстина е вкусно,става и с кайма Wink

Всъщност става с всичко Laughing Плънката търпи промени. Аз всеки път различни неща слагам, това беше последното, което правих.
Затова и го написах "ама не съвсем", защото рецептата е само с лук и сирене Wink
Каквото ви душа сака, тва слагайте Mr. Green
Виж целия пост
# 6
Голяма вкусотия изглежда- непременно ще се пробва  Grinning.Не съм правила с картофи, надявам се семейството да го одобри!
Виж целия пост
# 7
Баба ми го правеше с праз...също е много вкусен!  Peace
Виж целия пост
# 8
А дали ще стане с друго тесто, че аз не мога да меся  Blush и си купувам готово от магазина
Виж целия пост
# 9
Клара, би трябвало да стане с тесто от магазина. Нали и в него има мая Rolling Eyes

А месенето не е трудно хич. Само един съвет като за човек, който не е месил (ако решиш да се пробваш) - не слагай всичкото брашно наведнъж Peace
Виж целия пост
# 10
Клара, би трябвало да стане с тесто от магазина. Нали и в него има мая Rolling Eyes

А месенето не е трудно хич. Само един съвет като за човек, който не е месил (ако решиш да се пробваш) - не слагай всичкото брашно наведнъж Peace


Не знам дали има мая  Blush Предполагам има - води се тесто за хляб. Ще пробвам и ще докладвам  Wink
А за месенето - пробвала съм няколко пъти и всеки път ми става едно твърдо тестото, предполагам е от брашното  Confused
Виж целия пост
# 11
Твърдо е, защото слагаш много брашно. Сънчи - Пънчи е права, месенето не е трудно, а е много приятно, защото виждаш резултата от труда си. Просто слагай по малко брашно и намесвай - така ще докараш тестото до необходимата мекота/твърдост. Опитай пак, ще видиш, че ще стане! Grinning
Виж целия пост
# 12
Да, аз така правя, слагам брашно, меся, пак брашно и т.н. докато ми свърши брашното.
А как да разбера кога е готово тестото, в смисъл кога да спра да слагам брашно?
Или да слагам докато свърши количеството дадено в рецептата ?  Confused
Извинявам се, че изместих темата от лучника, ама много вкусно ми звучи и ми се иска да го направя  Wink
Виж целия пост
# 13
Кларич, не докато свърши даденото в рецептата... или ако го сложиш цялото, може да се наложи да добавиш течност (вода , мляко) ... тестото трябва да е меко, но да не лепне... има такъв момент, когато е меко, не лепне - готово е ... и тук  ако продължиш с брашното става твърдо..... веднъж като му хванеш цаката и става песен месенето.
И аз преди се притеснявах от мая и месене ама веднъж се престраших да пробвам и стана от раз... това е първото ми месене в живота, сама( в смисъл без някой вещ в занаята да е до мен и да ме напътства) с помощници мъжо и децата в блъскането на тестото в масата. Grinning
Ако нещо не съм обяснила разбираемо, сори.. давай с питанките Hug
Виж целия пост
# 14
Ами, докато ми се яви нета, нещо се сбъгяса, тя Морена ти е написала. Аз в началото месех така: приготвям си течността с маята и сипвам вътре брашно. Бъркам с вилица да получаване на по-гъста каша. После я изсипвах на плота, посипан с брашно, ръсех и върху тестото брашно и месех, и така, докато започне да не ми лепи по ръцете. Т.е. да може да се оформи на топка, която не се сляга, но в никакъв случай да не е твърда. Всъщност месенето е нещо много просто, само дето изглежда сложно. Трябва ти малко повече практика, така, че смело меси - ще се получи.
Малко off - като млада булка се наложи да омеся содена питка, нямаше я свекървата и кой - булката. Ама до тогава не бях пипвала такова нещо. Една съседка се опита да ми стои над главата, ама аз като казах, че знам какво да правя и тя си отиде. И като замесих едно твърдо тесто и го опекох, стана бетон. Твърдо и сплескано, с дебела кора, та няма накъде повече. Нямаше как, разчупиха я на масата, всички се споглеждаха, само дядото на моя мъж каза:"Хубава питка си направила булка!" От другите - гробовно мълчание. То и аз не можах да отхапя от нея, ама карай, научих се. Сега минавам за майстор на питите. Grinning
Ами, дано поне малко съм ти била полезна. Embarassed
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия