Мами от Канада,хайде на дуел!

  • 1 331
  • 20
Момичета,заглавието ми е съвсем шеговито,но явно в тон с гърмежите из форума и мен ме изби на агресия... Rolling EyesШегувам се.Но ми се искаше да споделим различни мнения по един проблем,който е стар,колкото и самата Канада...Автономното съществуване на Квебек.
Интересни ще ми бъдат мненията на момичетата от френската част.Какви са настроенията там?Какво е мнението на обикновените хора?
Тази и миналата седмица поне по веднъж по различни телевизии бе повдигнат отново този въпрос.Дори някаква анкета бяха пуснали,но нямах време да гледам тв за да видя резултатите...
Надявам се,при нас войни да няма.Все пак няма какво да делим.А и сякаш не сме заслепени от национализъм,та да ни притеснява подобно отделяне.Повече ме интересува,доколко и как това би се отразило на икономиката като цяло,а оттам и на социалния живот...
Виж целия пост
# 1
 Ей, каква интересна тема! Браво Ния!

 Аз се чудя какви са тез мераци от тяхна страна.  newsm78 Храни куче да те лае или да сечеш ръката дето те храни. Та те без нас (другите провинции) са гола вода. Нито имат кой зне какви ресурси, нито нищо. А какви парични потоци от гавърнмънта изтичат натам  Crazy , просто не ми се мисли. Никоя друга провинция не е толкова облагодетелствена. Naughty  Доколкото съм останала с впечатление всяка си има свой бюджет и си разполага с него. Само сега Ванкувър наскоро изпищя, че иска повече пари във връзка с подготовката на следващите олимпийски игри. А те постоянно пищят. Според мен, те това го ползват като оръжие да смукват повече парички. Ние сме сърдити, искаме да се отделяме.  Laughing
Виж целия пост
# 2
Аз мисля,че и двете страни имат полза една от друга и биха си били по-полезни заедно, отколкото разделени.Защо иначе Федералното правителство би се дърпало толкова от подобно решение на проблема?
Виж целия пост
# 3
Аз мисля,че и двете страни имат полза една от друга и биха си били по-полезни заедно, отколкото разделени.Защо иначе Федералното правителство би се дърпало толкова от подобно решение на проблема?

Без да претендирам, че познавам политиката тук - според мен причината е не е толкова, че Канада няма да я бъде без Квебек. По-скоро примерът е важен - ми ако след отцепването на Квебек Албърта вземе и тя да се отцепе по логиката "Бе аз що  храня цяла Канада, я да си стана и аз една автономия!" Crossing Arms
А иначе съм напълно съгласна с Писанка - реват, за да им дават повече пари. Нищо нямат за да бъдат автономия. А, не ми се и мисли и за българите там - ще настане масово връщане към България след спирането на социала. Щото откъде пари за това като станат автономия. Rolling Eyes

Офф - съвсем скромно искам да отбележа, че за сефте пробвам функцията "Проверка правопис" и ми показа само една грешка - явно не знае какво е това Квебек. bowuu
Виж целия пост
# 4
Аз съм от Квебек.
От близо вече осем години се подвизавам тук и все същата песен се пее. Вече дори не ми прави впечатление с техните сепаратистки идеи. Все пак, не забравяйте, че има само една малка част от населението, предимно старчоци и хората във вътрешността, които не са излизали от селото си, които са за отделянето. Обаче едно е да си приказваш, друго е да го направиш, мислите ли , че им стиска. Ами, не, да не са луди! Но с това се прави успешно политика и се отвлича вниманието от истинските проблеми.
Аз лично съм дълбоко убедена, че след провала на референдума през 1995, когато за някави си 12 хиляди гласа НЕ-то спечели, повече връщане назад няма.

Писанке, изобщо не съм съгласна с теб, че Квебек е беден на ресурси. Може да няма петрола на Алберта, обаче има страшно много водни ресурси, а и много други индустрии, които са най-развити в света. И след като могат да си изкрънкват пари от федералното, мога да поздравя само политиците ни, че успяват да си наложат тяхното. Разбирам, че вас това ви гнети.

Освен това, момичета, ми стана неприятен начина, по който говорите за населението на Квебек, като за отрепки или хора по-долни от вас, онтарийците. Далеч съм от чувството, че съм квебекарка, но те са ми сънародници един вид и съграждани и усетих, че ми е неприятно пренебрежението, с което се отнасяте, без да ги познавате (макар, че и аз си позволявам да ги критикувам по доста поводи). Между другото, англофоните са ги наричали french frogs и че в това отношение ги разбирам, че искат да се отделят. Фактът, че говорят френски и че са от друг произход, не ги прави хора втора ръка.
Виж целия пост
# 5
Като бивша живуща в сърцето на квебекарския национализъм - Квебек сити - молим и аз да се изкажа.  LaughingГоворила съм с доста кебекуа, които са националисти. Техната гледна точка е, че те дават много данъци на федералното правителство, но към тях се връщат доста по-малко. Така че, видите ли, ке се оправят и без английска Канада. Освен това са бесни, че навремето конституцията на федерална Канада е била приета без Квебек, тоест била е подписана без тях. Също така те искат да бъдат приемани като нация, която е дистинкт, тоест да се ползва с по-особен статут от останалите 9 провинции и 3 територии. Само да знаете на 24 юни (ако греша датата, ме поправете), което се води техният национален празник, какво чудо става в Квебек сити. Сини знамена, пълно с народ по улиците, цяла вечер пият, пеят и се кефят. Здраво е. Кебекари са ми казвали, че не се чувстват добре сред англо канадци, че онези не ги приемат добре.

Сега в Отава англоканадци също казват, че кебекуата са много затворени, че не се обичат взаимно, така да се каже на прост език.

Та моето мнение е, че Квебек има някакъв комплекс, който идва от историята. Това е била завоювана нация, която не е успяла да постигне някога своя независимост, което да й даде увереност. Затова е и тази жажда за автономия и вечно се спекулира с тоя въпрос за независимостта. В същото време има много млади кебекуа, които са федералисти и са против това, защото познават, калко е развита останалата част от Канада.

И накрая моето лично мнение - че не трябва да се ограничава свободата на една нация или било народност. Като искат - да се отделят като държава. Но последните референдуми показват, че мнозинството са против. Така че - ще чакаме Hug
Виж целия пост
# 6
Някои общоизвестни факти...Квебек е основният производител на целулоза и хартия,най-големият-на водна електроенергия,най-значима млекопреработвателна промишленост...По природни и човешки ресурси по нищо не отстъпва на Онтарио.3/4 от канадската промишленост е съсредоточена в Квебек и Онтарио.
Като оставим настрана чисто лингвистичните и културни претенции на френската част,една от основните причини за недоволство е тази,че федералното правителство излива много средства в развитието на региона на Торонто,за сметка на Квебек.Основните сфери,които правителството спонсорира във френската част са образование,култура и социалната сфера.Основните индустриални отрасли в Квебек са дървопреработвателна, текстилна и обувна промишленост.По-рентабилните и печеливши дялове са изтеглени в Онтарио.Квебек губи и от изграждането на St. Lawrence Seaway,което намалява трафика през неговата територия.Като резултат Квебек се е превърнала в бедна провинция,а следствие от това са и по-големите социални дотации...Това са част от аргументите на Квебек.
Мисля,че е от значение и стратегическото положение на провинцията,тъй като оттук минава и най-прекият сухоземен път към Атлантика.А това също е важно за Федерална Канада,защото при евентуално отделяне на Квебек,дори и при облекчен режим на преминаване,биха се повишили всички пътни разходи и такси.
Не мисля,че други провинции (с изключение на New Brunswick) биха последвали Квебек.Най-развитите отрасли в останалата част на Канада са селско стопанство и сферата на обслужването,така че те съвсем нямат полза от това.
Tути Фрути,нека поне ние не се караме... Hug PeaceТочно това ми беше мисълта,че никой няма полза от отделянето,иначе досега Федералното правителство само да е направило постъпки за това...И на мен ми е неприятен негативизмът,който политиците и медиите създават.И точно тук можем да споделим мнения и от двете страни,защото и аз си мисля,че сред хората се сеят много заблуди...
И с Poupon съм съгласна,че Квебек е доста богата на ресурси провинция.И напрежението между хората се насажда изкуствено...
Виж целия пост
# 7
За мен си говорят колкото да не забравят, но реално не го искат. Познавам хора които са били в Квебек при предният референдум , те казват че по улиците сега не се усеща същото напрежение като тогава .Плюс че по това време цяла Канада е била в рецесия, което е карало хората да мислят че ще излязат от нея отделяйки се . На последните избори ПКю не успяха да надхвърлят 50% , което е показателно според мен.
Виж целия пост
# 8
Нийче, има ли смисъл от подобна тема?  newsm78 Ние нищо не можем да променим, но пък си опреснихме доста знания за Канадата, в която живеем. Живяла съм в Монтреал и познавах доста хора и от двете страни, крайни франкофони и умерени англофони! Мисля, както Тути Фрути, Зара73 и Пупонка са писали че такова отделяне никога няма да има, просто защото това са желания само на една отделна малка прослойка от населението. Младите все по рядко имат подобни крайни виждания. А колкото до ресурсите, Ния, доста обстойно с факте си доказала че Quebek е доста богата провинция, и то не само като прир. богатство, но културното наследство е огромно. Да не забравяме че все пак Канада е тръгнала от там. Аз се прекланям пред хората които живеят там, и на техното перфектно двуезичие и отвореност. Най- обикновени хора да могат без проблеми да превключват автоматично м/у двата езика е страхотно усещане и е удоволствие да комуникираш с тях. Peace

Нийче, честит Ти нов аватар, изненадваш както винаги Шакироманке. Целувки за Алекс! Пишат ли племенниците? Hug

Зара73, добре дошла! Досега не сме се засичали с Теб, но за мен ще е удоволствие да виждам повече твой постинги в нашата Канадска темичка! Hug
Виж целия пост
# 9
От една страна наистина няма смисъл, кой знае какво да разискваме...Вярно,не можем да променим ситуацията.Но аз наистина исках да чуя мнения на майките от френската част,за което им благодаря.Никога не съм била там и честно,нямам представа,какви са настроенията сред обикновените хора...А мисля,че е така и с останалите момичета,които са във Федералната част и не са имали контакти с франкофони.Информацията,която получаваме от медиите е една, а когато живееш там е съвсем различно.И все пак тъжно е,че определени групи и от двете страни се опитват да разединяват хората,още повече когато прикриват с това други наболели проблеми...И обективно погледнато е нормален политически ход,но все пак сее вражда...
Виж целия пост
# 10
Нийче, не се карам, изобщо и не искам да правя конфликти, нали сме пасифисти  Peace, просто снощи така ми дойде, така го писах. Какво да правиш, нали всеки ''своето'' защитава, сигурно съм се жегнала нещо, но за каране - в никакъв случай. Пък и ти в заглавието си писала хайде на дуел, и аз извадих шпагата   Laughing

С най-добри чувства!
Виж целия пост
# 11
здравейте момичета
Каква тема само  Simple Smile
Аз не съм тук от много време но мистните се възприемат като специални от беглите ми представи обаче пренебрефението на живеещите във федералната част към квебекарите определено се усеща и не прави добро впечатление
А защо си мислят някои че всички в Квебек са на социал?
Това което аз виждам е че масова българите просто се преместват в Онтарио а не към Б-я в момента в който се отвори възможност и аз ще го направя но и Квебек си има своята магия
  bouquet
Виж целия пост
# 12
Тути Фрути,това за шпагата ми хареса... Laughing Hug
Добре де,няма ли някакъв процент,който си остава за самата провинция или всичко отива във Федералната каса?В общи линии Онтарио е в същото положение,защото заедно с Квебек това са двете най-развити провинции и те носят на гърба си голяма част от останалите.Но няма начин,разбираемо е,защото иначе Северните територии трудно биха се справили.
Виж целия пост
# 13

Добре де,няма ли някакъв процент,който си остава за самата провинция или всичко отива във Федералната каса?В общи линии Онтарио е в същото положение,защото заедно с Квебек това са двете най-развити провинции и те носят на гърба си голяма част от останалите.Но няма начин,разбираемо е,защото иначе Северните територии трудно биха се справили.

Ами в Квебек ние плащаме два данъка-на федералното и на Квебек. Когато попълваме данъчните декларации през април, попълваме две, удръжките от заплатата пак са две, за всяко правителство. Доколкото знам, така е само в Квебек, в другите провинции се плащат данъци само на федералното, а то после ги разпределя на провинциите. Квебек са си извоювали специален статут по много въпроси, за данъците е едно, за имиграцията също. Нещо като държава в държавата. Разбирам, че това е дразнещо за другите провинции.

Между другото, снощи гледахме един репортаж по ТV-5, на френската телевизия, за Канада, погледната от очите на френски журналисти, казваше се нещо като ''Канадския модел''. Да ви кажа честно, направо се надух от гордост. В очите на французите сме изключително просперираща държава, успешно завърнала се от ръба на банкрута през 90-те години. Имаше по една част за Алберта и за Квебек, за опитите за сепаратизъм в Квебек и т.н. Беше дълго, но страшно  интересно.
Виж целия пост
# 14
Аз мисля,че и двете страни имат полза една от друга и биха си били по-полезни заедно, отколкото разделени.Защо иначе Федералното правителство би се дърпало толкова от подобно решение на проблема?

Всъщност и двете страни са на едно мнение по този въпрос и дори и най-крайните анти-федералисти, всъщност не искат автономията, всичко е пропаганда и начин за печелене на гласовете на по-старото поколение, защото за младите, въпросът дори и не подлежи на обсъждане...

... А, не ми се и мисли и за българите там - ще настане масово връщане към България след спирането на социала. Щото откъде пари за това като станат автономия. Rolling Eyes

Виж Нади, тук вече фактологията ти бяга наистина, защото не е чак толкова висок процентът бг, които са на социал. Може да ти се сторят доста, ако такава е средата, в която се движиш, ако всичките ти познати са на социал, естествено, че ще ти се стори така...В действителност има и голяма част, които учат или изкарват пари без да се осланят на социалните помощи, така че...може би подценяващата нотка в постинга ти е излишна. Поправи ме ако греша, но аз разбирам твоето изказване така : "Бг в Кебек са второ качество, чакат си социала и не могат да се оправят без него, тези в Торонто са най-..."
Пиша без никакви лоши чувства, просто не ми допада, когато фактите се поднасят обобщаващо..
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия