Пуститят маркетинг

  • 1 531
  • 18
Работя в сферата на маркетинга, но съм решила да си сменям работната място. Това, което ме притеснява е, че на много места под маркетинг разбират или само "продажби" или "директен маркетинг" или "реклама", въобще какви ли не странни тълкувания съм срещала.  Crazy
Искам да си намеря съвременна компания, където знаят какво е маркетинг и могат да оценят такъв специалист. Затова въпросът ми към всички практикуващи колеги е:
"Какво разбират във вашата фирма под думата МаРкЕтИнГ?"
Ще съм благодарна ако споделите в коя фирма работите или пък евентуално ако ми препоръчате фирма, където да кандидатствам за работа. Може и на лични.
Виж целия пост
# 1
А ти какво разбираш под маркетинг?
И в коя от сферите му се подвизаваш?
Защо искаш да сменяш работното място?
Целта на въпроса ти в червено понамирисва.
Дали пък просто не събираш информация...
Виж целия пост
# 2
Samsara, напълно те разбирам. Аз пък си търся нова работа в областта на ПР-а и като видя обява, в която се търси примерно специалист "Връзки с обществеността и реклама" с изброени 10 различни задължения отдолу, ми е ясно, че във въпросната фирма не се прави разлика между ПР, реклама, маркетинг, организация на събития и т.н.
Най-добре си пусни едно общо мотивационно писмо до агенциите за подбор на кадри, където можеш по-подробно да обясниш и очакванията си. Агенциите обикновено обслужват по-големи, международни клиенти, които правят разлика между маркетинг, реклама и т.н.
В същото време нищо не пречи да походиш по интервюта във фирми, които си търсят "Маркетинг" - може да ти хареса нещо Peace
Виж целия пост
# 3
А ти какво разбираш под маркетинг?
И в коя от сферите му се подвизаваш?
Защо искаш да сменяш работното място?
Целта на въпроса ти в червено понамирисва.
Дали пък просто не събираш информация...

Ами най-малкото четирите Р: Place,price,promotion,product. Иначе най-много ми допада тази дефиниция: The process of planning and executing the conception, pricing, promotion, and distribution of ideas, goods, and services to create exchanges that satisfy individual and organizational objectives.

Работя в сферата на международната търговия.

Защото искам да се развивам като професионалист, а тук нямам тази възможност.

Ами разбира се, че събирам информация - нали задавам въпроси.
Виж целия пост
# 4
Вааа болната ми тема, защото онзи ден писах изпит по маркетинг.
Според това, с което ни тъпчат главиците тук (теоретично) са 4-те П-та; всъщност вече сама си го казала. Защо не опиташ някъде, където се занимават основно с маркетингови проучвания например Thinking Т.е. колкото по-профилирана фирмата, толкова по-голям шанс да правиш само това, което ти е на сърцето..
Виж целия пост
# 5
колкото по-профилирана фирмата, толкова по-голям шанс да правиш само това, което ти е на сърцето..
Добра идея!
Виж целия пост
# 6
Няма значение, какво пише в учебниците на Котлър, всяка фирма сама си прави тълкуванията и си определя разликите.
Дори и в някоя от големите рекламни агенции да отидеш, пак няма строга дефиниция на длъжността и професията.
Виж целия пост
# 7
Няма значение, какво пише в учебниците на Котлър, всяка фирма сама си прави тълкуванията и си определя разликите.
Дори и в някоя от големите рекламни агенции да отидеш, пак няма строга дефиниция на длъжността и професията.


Е, те това е истината!!!!!
Виж целия пост
# 8
Няма значение, какво пише в учебниците на Котлър, всяка фирма сама си прави тълкуванията и си определя разликите.
Дори и в някоя от големите рекламни агенции да отидеш, пак няма строга дефиниция на длъжността и професията.


Това ми е пределно ясно. Само, че аз не искам да попадна във фирма, в която и идея си нямат какво е маркетинг, но думичката им харесва и са решили да я ползват вместо друга не така заинтригуваща.
Виж целия пост
# 9
Samsara,  аз съм работила в две големи ИТ фирми и в двете под маркетинг се разбираше чисти продажби. Когато бях ПР в едната, се занимавах с много от нещата, които правех и в маркетинга (освен продажбите) - организация на семинари, партита и всякакви други събития, грижех се за отразяването им в ИТ медиите, списвах вътрешен вестник за по-добра комуникация между отделите, купувах подаръци, когато се налагаше водех чуждестранните партньори по ресторанти и дискотеки и т.н. Но основното в маркетинга си бяха реализираните продажби, другите задължения, с които после се занимавах като ПР, бяха един вид допълнителни. Според мен всяка фирма има свое виждане за Маркетинг отдела си, а доколкото то е адекватно и маркетинга е ефективен  е друг въпрос. Confused

За съжаление в момента съм в съвсем друга сфера и не мога да дам адекватен съвет за подходяща за теб фирма.

Виж, има една ИТ фирма, която не бих препоръчала и на врага си, но това е друга тема  Simple Smile
Виж целия пост
# 10
Няма значение, какво пише в учебниците на Котлър, всяка фирма сама си прави тълкуванията и си определя разликите.
Дори и в някоя от големите рекламни агенции да отидеш, пак няма строга дефиниция на длъжността и професията.


Това ми е пределно ясно. Само, че аз не искам да попадна във фирма, в която и идея си нямат какво е маркетинг, но думичката им харесва и са решили да я ползват вместо друга не така заинтригуваща.


Аз също съм завършила маркетинг и в учебниците както знаеш пише едно, но в действителност се оказва съвсем различно. Аз също подкрепям, че в практиката няма точно определение на това какво е маркетинг, а и действително повечето компании под "маркетинг" разбират точно продажби и реклама, но пък високото ниво на  продажби не е ли следствие от успешна маркитенгова кампания? Ти какво разбираш под маркетинг и как го интерпретираш?
PS Темата е интересна и може да обменяме опит. Въпреки че се водя маркетинг специалист  работата няма нищо общо с това, което съм чела по учебниците на Котлър и сие. Интересите ми са насочени към международната търговия, логистика и спедиция и се радвам, че имам възможност да се занимавам с това.
Виж целия пост
# 11
Можеш да зададеш въпроса си и тук   bouquet http://www.yvox.net/
Виж целия пост
# 12
Можеш да зададеш въпроса си и тук   bouquet http://www.yvox.net/

И там имам регистрация, и доста интересни неща пишат вътре.
Виж целия пост
# 13
Можеш да зададеш въпроса си и тук   bouquet http://www.yvox.net/
Интересен сайт. Благодаря.
Виж целия пост
# 14
Даа - маркетолог до маркетолога  Mr. Green
Цитатче оттам (маркетинг в бг вариант) - "Нема ли МОИ, нема и ROI"  Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия