Как стоят нещата по закон?

  • 676
  • 8
Здравейте, искам да попитам знае ли някой как стоят нещата по закон и какво трябва да направя, за да ми помага държавата по време на бременноста ми и след раждането. До сега работех в частния сектор, но закрих дейността на фирмата си заради това, че забременях. Ходя не лекар на частно. Още не съм уведомила личната си лекарка. Трябва ли да го правя? Мога ли да взимам болнични и къде как трябва да се регистрирам? Ще получавам ли някаква помощ след раждането след като се осигурявам сама? Не знам как стоят нещата и ако някой може да ми обясни ще съм много благодарна.
Виж целия пост
# 1
Независимо дали работиш в частния,или държавния сектор,ти имаш право на сумите,които се изплащат за майчинство/след като си осигуена/-45 дни преди раждане и 155 дни след това,както и еднократната помощ от 200 лв.Уведоми личната си лекарка,тя ще ти даде направление за гинеколог,който ще те наблюдава-изследванията,както и консултациите са безплатни.Регистрира те единствено лекаря,който те наблюдава-изготвя се картон,в който се отразяват прегледите ти и резултатите от изследванията.Самоосигураващите се имат същите права/съответно задължения/ като осигуряващите ги Wink
Виж целия пост
# 2
Задължително трябва да посетиш поне един път гинеколог, който работи със здравната каса за да те заведат като бременна. Да не отидеш да раждаш и да не фигурираш никъде, като циганките  Wink
Относно болничните, които се изплащат за раждане за 135 дни не съм много сигурна, на каква сума се изчисляват, ако си самоосигуряваща се на 19%. Може би се води, както и безработните и се получават само една година обезщетения за гледане на дете, вместо 2.

Относто осигуряването, проучи нещата, ако трабва да почнеш да се осигуряваш на 22,5% включващо болнични и майчинство. В този случай може би вече ще си с правата, които ползват и осигурените при работодател.
Виж целия пост
# 3
В тази статия Ще ставам майка - НЗОК, прегледи, изследвания, избор на лекар има нужната информация!
Виж целия пост
# 4
Задължително трябва да посетиш поне един път гинеколог, който работи със здравната каса за да те заведат като бременна. Да не отидеш да раждаш и да не фигурираш никъде, като циганките  Wink
.....
Не е задължително да с ходиш при доктор работещ със касата, просто трябва да си сигурна че лекаря при който ходиш ще ти издаде 1вия болничен.
Аз ходих само на частно - ЖК на Шейново, не съм уведомявала даже личната си лекарка. Нямаше проблеми дадоха ми всички документи (е имаше проблем докато рабера от къде да си взема 2рия болничен, но като си спомня, колко имаше папката, май не бях само аз).
Моя приятелка ходеше при Дуковси в МД които и беше казал в началото "няма проблем", нооо като доиде времето се оказа че неможел да и го напи, не разбрах защо. Личната лекарка и издаде в последвие с разни еквалибристики този документ.
Виж целия пост
# 5
Погледни и тук, може би ще откриеш каквото ти трябва: http://www.mlsp.government.bg/bg/public/deca.htm
Виж целия пост
# 6
не е задължително непременно да ходиш при гинеколог ,който работи със здравната каса,за да родиш по клинична пътека.Достатъчно е да посетиш личния си лекар,той е този който ще ти дава болнични
Виж целия пост
# 7
Здравей те. Сега си бременна и се тревожиш дали ще ти плащат. Болничния трябва да го взимаш от твоя гениколог. Личния лекар не може да ти дава болничен до края на бремеността, тя само ти дава 7дни и след това гениколога. Соц.грижи ти дават в началото 200лв.след раждането,  до 1 - 2 месеца ще ги получиш
Виж целия пост
# 8
Благодаря на всички! Сега ще чета каквото сте ми изпратили. Пробвах да потърся сама, но много трудно се ориентирам. Ще ходя в понеделник при личната или във вторник. Мисля да я разпитам как стоят нещата.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия