Дали ще ми смее един ден детето ми? /за късното захранване/

  • 499
  • 13
След като си бъбрихме вчера са майка ми, много започна да ме мъчи следната мисъл – дали няма след 20-30 години децата ни (да са ни живи и здрави) да ни се смеят за начина, по който сме ги гледали и да се чудят на нашата неинформираност относно хранене, режими и т.н. Историята, която ми разказа майка ми и ме подтикна към това разсъждение, е следната.
След моето раждане (1977 год.) майка ми е била много зле, възстановявала се е трудно и прабаба ми е дошла да живее при нея, за да и помага. Баба ми много се е възмущавала, че майка ми използва разни мазила, а не “преварен зейтин” (преварен зехтин). След това се шокирала, когато започнали да ми дават рано-рано сокче, според нея плод се дава на дете, когато “има зъб”. Майка ми и нейните приятелки много се хилили и подигравали (не е имало Интернет, иначе си представям колко теми щеше да има), че детето не трябва да бъде захранвано рано и да се маже със зехтин – наричали това бабешки работи, а те били млади, интелигентни жени, които четат литература.
А сега какво се получава? Повечето майки са за късно захранване, мажат със зехтин и т.н.
Аз също смята да захраня късно, но все по-често ме гложди въпроса, дали след известно време детето ми няма да ме обвини, че е болнаво/ има алергия/ лоши зъби или нещо подобно, заради това, че не съм му давала от 2 месечна възраст сок. И дали няма да ми каже, че според новите изследвания на американската / китайската / японската / шведската и т.н. асоциация ранното захранване е супер.
Е, аз нищо не мога да направя, не знам кое е правилно и ще се водя от модната тенденция да захраня късно.
Пък след това, живот и здраве,  ще видим дали ще ме обсъждат децата ми в някой форум (ако не е измислено нещо друго, разбира се).
Виж целия пост
# 1
   Да, мисля че науката няма да спре до тук. Все за нещо ще ни се смеят  Laughing
Виж целия пост
# 2

Е, аз нищо не мога да направя, не знам кое е правилно и ще се водя от модната тенденция да захраня късно.


Ако ще захранваш късно, само защото е модна тенденция по-добре се откажи.

Що се отнася до мен, ще захраня късно и не давам води, биберони и други простотии, защото се придържам към естественото развитие на бебето.
Виж целия пост
# 3
   Ако завръщането на човека към природата и естествените му потребности е "модна тенденция", то аз съм с две ръце за "модата"!
Пък ако искат да ми се сърдят децата. Simple Smile Всеки прави това, което смята за правилно. Wink
   И аз имам примера с баба - майка ми повярва, че бебе без вода може да живее, когато пита баба ми и тя каза, че майка ми не е кусвала вода като бебе. Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Под мода нямам предвид нещо, което правиш, за да си интересен и за да не се отличаваш от другите.
Може би не съм използвала правилно думата МОДА. Исках с този израз да опиша начина, най-разпространен в момента, начина, който е описан като правилен в книгите (респективно Интернет) - по наше време е късното захранване, по времето на майка ми - ранното, по времето на прабаба ми - късното захранване.

Виж целия пост
# 5
бе я да ги изгледам до възраст да имат деца,пък да си ги гледат както нямерят за добре Wink
единия ми е рано захранен,другия късно,така че и двамата могат да ми се сърдят,ама карай...и да ме пишат из форумите-много важно,а си мисля,че ще се съобразят с тогавашната практика и наука,а не с моите съвети newsm78
Виж целия пост
# 6
бе я да ги изгледам до възраст да имат деца,пък да си ги гледат както нямерят за добре Wink
единия ми е рано захранен,другия късно,така че и двамата могат да ми се сърдят,ама карай...и да ме пишат из форумите-много важно,а си мисля,че ще се съобразят с тогавашната практика и наука,а не с моите съвети newsm78

Ти все ще си виновна - каквито и да са теченията след 20 години, все едното ще е неправилно  Laughing - Това в кръга на шегата, разбира се.

Просто ми стана интересно колко се менят нещата и че винаги предишното поколение е грешно.
Виж целия пост
# 7
Естествено, че ще ни се смеят  Mr. Green  Все ще има за какво! И дай Боже да има... измислено нещо по-ново и мъдро! Мен пък днес ме размисли педиатърът, след като каза, че според него жените сме хардуерно, не софтуерно програмирани... Убедена съм, че е така... че всяка майка сама с времето все повече и повече усеща и чувства детето си  Heart Eyes  Нека ни се смеят! Нали ще знаят, че сме ги обичали...
 Hug
Виж целия пост
# 8
I az izbrah kasnoto zahranvane za deteto mi i izobshto ne sajaliavam. Jivot i zdrave i vtoroto shte go gledam po absoljutno sashtiia nachin Grinning
Izbrah tozi nachin, zashtoto mi se struva, che tova bih napravila, ako biah na samoten ostrov, bez nikakva info i bez nikakvi drugi hora okolo men da mi davat saveti. Peace
Виж целия пост
# 9
...по наше време е късното захранване, по времето на майка ми - ранното, по времето на прабаба ми - късното захранване.
И много преди бабите ни пак е било късното или по-скоро това захранване при което детето яде храна различна от кърма, тогава, когато то е готово.
Всъщност експериментът "Ранно захранване" датира някъде от средата на миналия век, че дори и по-късно.

Та в този ред на мисли, що се отнася до захранването децата ни би трябвало да са доволни Wink
Обаче за смях винаги ще се намери нещо, сигурна съм  Laughing
Виж целия пост
# 10
При всички положения не можеш да знаеш какво ще мисли след толкова време. Слушай сърцето си и това е!
Виж целия пост
# 11
Много е просто. Прабабата е захранвала късно, което е природно и естествено.
През миналия век се е явила модата за ранно захранване, мода, диктувана от производителите на детски храни, и от работодателите, а в соцлагера - бебета да са най-бързо развиващите се.
Сега тия моди се отричат, защото черният дроб и стомашните сокове на бебетата (пък и на възрастните) не се променят според темповете на индустриалното развитие. С други думи, колкото и да давате пюре от морков на три месеца, то няма да се асимилира в пълния смисъл на понятието. (или, некрасиво казано - яло морков, изакало морков)
Това по въпроса за яденето.
А иначе всяко ново поколение за нещо се смее на предното, но това си е нормално, иначе света няма да се развива... Wink
Виж целия пост
# 12
Еволюция  Wink
Виж целия пост
# 13
аз мислех да го захранвам рано,но благодарение на мамите от форума  bouquet се отказах и ето сега сме на 3месеца и половина и си се кърмим на 100% ,е не мога да си изкривя душата ,че му давам и чай,но по-добре ай отколкото вече да яде зеленчукови пюрета Mr. Green
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия