Консултация за Вродени лицеви аномалии

  • 1 445
  • 12
Вродените лицеви аномалии са приоритет в работата на Отделението по пластична и краниофациална хирургия (Университетска болница - Пловдив) с ръководител доц. Юрий Анастасов.
Ще се радвам да ви бъда полезна с мнение и съвет:)
Диана
Виж целия пост
# 1
Искам да поздравя Диана и Валя за чудесната идея и да пожелая тази тема да помогне на много хора.
Успех!
Виж целия пост
# 2
Детето ми е със синдром на Даун на 2г. и 2м., временните и зъбки изглеждат добре (тя има добре подредени 18 зъбчета, липсват долните странични резци), но обикновено постоянните зъби на деца със СД не са подредени добре. Освен това тя има макроглосия и си смуче езичето преди да заспи и когато е притеснена, а прочетох че това са  евентуални причини за обратна захапка. На каква възраст трябва да се обърнем към ортодонт и какви мерки можем да вземем за да има тя красиви зъбки като порасне?
Виж целия пост
# 3
Браво на Диана и Валя за темата,
мамите обикновено ме питат на каква възраст се прави коя операция, може би е добре да го прочетат от първоизточника
и още един въпрос на койт оотговарям много често, но е добре ти да напишеш
ще се оправи ли детето и какви усложнение би могло да има
Виж целия пост
# 4
milenavita, принципна консултация с ортодонт може да проведете още сега - с цел профилактика. За щастие засега нямате нужда от лечение и единственият проблем е да отстраните вредния навик със смученето на езика и да предотвратите други подобни (ортодонтът ще ви обясни какви са различните методи, да не нализам в чужди води). Но вие трябва да прецените, дали това няма травмира детенцето и да му причини още по-голямо безпокойство.
Хипоплазията на два долни млечни резеца може да е свързана, а може и да не е с хипоплазия на постоянните. Това се вижда на голямата зъбна снимка (която може да се нарече "панорамна"), но още е рано за такава диагностика.
Ако се наложи лечение, началото му няма да е преди 3,5-4г възраст или дори по-късно. Тогава може и да се направи опит за рентгеновата снимка, но децата често са непослушни и мърдат:)
Мисля, че ще имате шанса да се ограничите с профилактика.
Успехи:)
Диана
Виж целия пост
# 5
diastemma, благодаря ви за отговора.
Виж целия пост
# 6
А аз се надявах всички тук да сме на "ТИ" Simple Smile))
Виж целия пост
# 7
Благодаря за въпросите, Нина:)
Закъснях с отговорите.
http://www.ala-bg.org/forum/viewforum.php?f=3&sid=aa5eaeda92 … 265de171f304ada02
Това са подробностите, а накратко ще отговоря тук.

- Кога се оперират цепнатините на устната и/или небцето?
- В Лечебния център в Пловдив - устната се оперира на 3 мес, небцето - на 10 мес, венецът - между 3 и 5 г. Само при пълните двустранни цепнатини устната и венецът се оперират едновременно, преди третия месец. След това се срещате с доктора всяка година и при необходимост се правят корективни операции.
При цепнатините на небцето по време на упойката се поставят тръбички в тъпанчевите мембрани, защото тези деца често имат недиагностициран серозен отит. Необходимо е проследяване от УНГ специалист.
http://www.ala-bg.org/forum/viewtopic.php?t=13
В зависимост от формата на цепнатината, освен хирург, може да ви е необходима постоянна връзка с логопед и ортодонт. Първата логопедична консултация се прави на 10-мес възраст (дават се профилактични упражнения, които да правите с детето вкъщи). С ортодонта за първи път може да се срещнете около 3,5-4г възраст, също с профилактична цел.
http://www.ala-bg.org/forum/viewtopic.php?t=14

- Ще се оправи ли детето?
- Макар че има неща, които не можем да заличим, с общите ни усилия детето ще порастне абсолютно нормално и прието от другите хора.

- Какви усложнения са възможни?
- Незадоволителна естетика, отвори на небцето, изоставане в растежа на горна челюст. С растежа лицето се променя и резултатът от операцията също. За окончателен резултат можем да говорим само в края на пубертета. Дотогава поддържаме връзка и правим корекции при необходимост.

Е, щях да бъда кратка:)))
Виж целия пост
# 8
Благодаря  bouquet
само дето никак не съм съгласна, че първата консултация с логопед се прави на 10 мес Wink
защото ако детето не може да се храни, или по-точно кагота майката не знае как да го храни е необходима консултация с логопед - хранителен терапевт. Особено за децата с Пиер Робен  bouquet
Виж целия пост
# 9
Разбира се, че си права:)
Виж целия пост
# 10
Не съм много сигурна дали въпросът ми е точно за тук....но да си попитам. Боби е на 1,8 мес. Роди се с микроцефалия. Преди известно време някой от специалистите, които работят с него / не помня кой/ ми обърна внимание, че небцето му има необичайно синкав цвят, доста е тясно, със силна извивка нагоре. Много по силна от тези на други деца на тази възраст. Не си спомням точно, но ми казаха, че е възможно да има проблем с костта там, или тя изобщо да липсва. Правилно ли съм разбрала, това сериозен проблем ли е, ако да какво са рисковете и към какъв специалист трябва да се обърна?
Благодаря!
Виж целия пост
# 11
Здравей:)
Не че съм специалист по неонатология, но сред децата, които съм виждала, някои бяха уж с микроцефалия, а порастнаха без проблем. Трябва да се следи, дали обиколката на главата съответства на възрастта (и педиатърът сигурно го прави). Но може би има и други проблеми, свързани с това?
Относно небцето, щом видимо няма прекъсване (цепка, отвор...), вероятно костта си е ня мястото. Може просто да се пипне с пръст, за да се убедиш.  Синкавото петно може да е някаква особеност на лигавицата, в по-особените случаи - хемангиом или невус (но тях педиатърът щеше да ги разпознае). Високото небце не е проблем само по себе си, то се включва само като допълнителен признак при някои заболявания.
Ако все още имаш съмнения, консултациите на доц. Анастасов са всеки петък 8-13ч, първата е на 15 септември (Пловдив, "Пещерско шосе"66, Хирургиите, 4 етаж отляво - Пластична и краниофациална хир., има звънец), тел.032-77140-вътр.569 за уговорка (след 7 септември).
Виж целия пост
# 12
diastemma, благодаря. Ще помоля педиатърката да провери, аз не смея да пипам Embarassed,  Когато ми казаха за това, си помислих, че може да е резултат от микроцефалията...нали не съм медик. Ще споделя информацията с неговата лекарка, и ако се наложи, ще потърся мнението на специалиста.   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия