prekratyavane na trudov dogovor po vreme na majchinstvo

  • 953
  • 8
V otpusk po majchinstvo sym. Deteto mi e na 5 meseza. Rabotya v chastno uchilishte, koeto se zakriva, bez da se zakriva firmata.
Moga li da ostana na dogovor (v takyv sluchaj kakvi sa finansovite zadyljenija na firmata vyv vryzka s tova?)
Dokolkoto znam, ako se prekrati dogovora, ot Socialni griji shte mi izplashtat obezshtetenie (kolko?) do 1 godina, a sled tova tryabva da skljucha nov (fiktiven) trudov dogovor (??? za kolko vreme) i da podam molba za nov otpusk po majchinstvo ili i az ne sam na yasno kakvo !?!??  Sad( v sluchaj na nov dogovor, kakvi sa finansovite zadyljenija na novata firma (koito az shte si plashtam taka ili inache).
Kakvo se sluchva s moja trudov i osiguritelen staj?
Ako ne podpisha nov trudov dogovor, trybava li da plashtam lichno zdravnite osigurovki?

shte se radvam na otgovor i pone na edin ot vyprosite si. mnogo blagodarya.
Виж целия пост
# 1
Хмммм понеже сам новак... не знам дали сам постнала въпросите си в правилния форум... или просто отговор не идва толкова бързо по принцип.
Виж целия пост
# 2
Според мен можеш да останеш на договор към въпросната фирма. По време на отпуска ти по майчинство фирмата внася здр.осигуровки върху сумата на майчинството. Ако се прекрати договора от Социални грижи ще получаваш по 100лв./дано не бъркам за сумата/ до навършване 1 год. възраст на детето.  При сключване на нов договор с др. фирма можеш веднага да подадеш молба за отпуск по майчинство.
Виж целия пост
# 3
Не могат да те уволнят без предварително разрешение на инспекцията по труда. Такова разрешение за уволнение на бременна жена и на майка с дете под 3 год. още не е давано.
Но тъй като част от предприятието, в което работиш се закрива, ти ще преподпишеш договор с другата, незакриваща се част от него. Така или иначе, нама да загубиш осигурителни права, нито трудов стаж. Фирмата, в която работиш в момента ще продължи да ти изплаща майчинството, до навършване 2 год. на детето.

Спокойно

Виж си и чл. 325 от КТ, за да се убедиш, че не ти говоря глупости.
Виж целия пост
# 4
V otpusk po majchinstvo sym. Deteto mi e na 5 meseza. Rabotya v chastno uchilishte, koeto se zakriva, bez da se zakriva firmata.
Moga li da ostana na dogovor (v takyv sluchaj kakvi sa finansovite zadyljenija na firmata vyv vryzka s tova?)
Dokolkoto znam, ako se prekrati dogovora, ot Socialni griji shte mi izplashtat obezshtetenie (kolko?) do 1 godina, a sled tova tryabva da skljucha nov (fiktiven) trudov dogovor (??? za kolko vreme) i da podam molba za nov otpusk po majchinstvo ili i az ne sam na yasno kakvo !?!??  Sad( v sluchaj na nov dogovor, kakvi sa finansovite zadyljenija na novata firma (koito az shte si plashtam taka ili inache).
Kakvo se sluchva s moja trudov i osiguritelen staj?
Ako ne podpisha nov trudov dogovor, trybava li da plashtam lichno zdravnite osigurovki?

shte se radvam na otgovor i pone na edin ot vyprosite si. mnogo blagodarya.


Здравей!
Всичко е въпрос на договорки - може да си останеш в сегашната фирма ако може да се договорите, разбира се. Всеки месец сегашната ти фирма, както и ако си намериш друга има задължение да внася 6,24 ст ,което е 3,9% здравноосигурителна вноска върху полученото обезщетение за отглеждане на дете до 2 год- т.нар.майчинство. Т.е. 160*3,9%. Това е. Може да се уговориш /естествено в противоречие на закона/ ти да си поемеш здравната и така ще вземаш 160-6,24 ст, което е 153,76.
Ако вземаш от социално подпомагане майчинството си, то ще е до годинката и ще е в размер на 100 лв. Така, че най-общо казано - ако си  в добри отношения със сегашните си рабчотодатели по-добре си остани, дори и с уговорката ти да си поемеш /неофициално/ тия 6,24 ст.Ако не направиш така, намери си фирма - на познати най-добре, в която дасе водиш на работа и която ще тегли майчинството от НОИ.
Колкото за трудовият и осигурителният стаж - не се притеснявай за тях - той ти "върив" докато си в майчинство  Peace  bouquet
Виж целия пост
# 5
V otpusk po majchinstvo sym. Deteto mi e na 5 meseza. Rabotya v chastno uchilishte, koeto se zakriva, bez da se zakriva firmata.
Moga li da ostana na dogovor (v takyv sluchaj kakvi sa finansovite zadyljenija na firmata vyv vryzka s tova?)
Dokolkoto znam, ako se prekrati dogovora, ot Socialni griji shte mi izplashtat obezshtetenie (kolko?) do 1 godina, a sled tova tryabva da skljucha nov (fiktiven) trudov dogovor (??? za kolko vreme) i da podam molba za nov otpusk po majchinstvo ili i az ne sam na yasno kakvo !?!??  Sad( v sluchaj na nov dogovor, kakvi sa finansovite zadyljenija na novata firma (koito az shte si plashtam taka ili inache).
Kakvo se sluchva s moja trudov i osiguritelen staj?
Ako ne podpisha nov trudov dogovor, trybava li da plashtam lichno zdravnite osigurovki?

shte se radvam na otgovor i pone na edin ot vyprosite si. mnogo blagodarya.
Изпаднах в абсолютно същата ситуация, докато бях бременна - работех в списание, което закриха, без да закриват фирмата. Шефовете още не знаеха, че съм бременна... но им казах, естествено - аз също нямах голямо желание да остана, но нямаше и начин да си намеря друга работа, след като съм вече бременна (освен ако не подведа новите шефове, което нямах никакво желание да правя). Е, консултираха се с юристите си и разбраха, че няма да е добре да ме съкратят въпреки това... по принцип май има някакви вратички в закона, но биха имали проблеми. Та сега още се водя там на работа - в майчинство.
Виж целия пост
# 6
Според мен можеш да останеш на договор към въпросната фирма. По време на отпуска ти по майчинство фирмата внася здр.осигуровки върху сумата на майчинството. Ако се прекрати договора от Социални грижи ще получаваш по 100лв./дано не бъркам за сумата/ до навършване 1 год. възраст на детето.  При сключване на нов договор с др. фирма можеш веднага да подадеш молба за отпуск по майчинство.

Това е точно така. Здравно-осигурителната вноска върху майчинството в момента е 6.24 лева, която принципно е за сметка на работодателя. По време на отпуска по майчинство / отпуск за отглеждане на дете до 2 год. възраст / не могат да ти прекратят трудовият договор, а при закриване на част от предприятието по чл.328 ал. 1 т.2 от Кодекса на труда прекратяването на трудовия договор става с разрешение на Инспекция по труда за майки на деца до 3 год. възраст.
Виж целия пост
# 7
Прочети Кодекса на труда в частта му, която урежда Отпуска за отгреждане на дете. 99% съм сигурна, че са длъжни да те преназначат, но все пак провери да не те подведа. Ако това е така и те откажат трябва да се свържеж с инспекциято по труда. В края на крайщата тези взаимоотношения са оредени със закон спазването на който не е въпрос на благоволение от страна на работодателя.

Ако все пак решиш да не се разправяш и да напуснеш не забравяй, че са длъжни да ти изплатят неползвания годишен отпуск, който се трупа включително и за времето през което си била в продължителен болничен или в отпуск за отглеждане на малко дете. - много често тихомълкум забравят за тези резпоредби на закона.

Съжалявам, че се сблъскваш с цялата тази простотия. Успех!
Виж целия пост
# 8
EJ DEVOJKI SUPER STE Simple Smile Simple Smile Simple Smile
mnogo blagodarnosti.

bjah dosta pritesnena, shefkata mi e gotina i se otnasja s razbirane, stiga da ne se nalaga da plashta. no 7 lv i az moga da si plashtam.

malko shte si pregovorya kodeksa, i shte hodja na biznes sreshta Wink
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия