За педиатрите и ранното захранване

  • 1 154
  • 26
Непрекъснато чета тук за препоръките на педиатрите на 40-тия ден сокче, после жълтък и т.н. Схемата я знаете. Докога и защо, ето това не мога да разбера? Малко хора все пак имат достъп до интернет или пък се водят по инфото тук, а не от педито, майката и свекървата. Искам да попитам, ако някой има идея, както тук често има петиции за подкрепа на кърменето, не може ли да направим нещо подобно? Просто не знам защо продължава тази толкова остаряла и погрешна практика така масово? Идеи?
Виж целия пост
# 1
В петицията за подкрепа на кърменето едната от точките е Национален план за действие "Храни и хранене" 2005-2010 да се сведе от МЗ до всички здравни работници и най-вече до педиатрите.

Съмнявам се да приемат това "нововъведение" на 'ура' последните, но поне ако видят, че да, има такова нещо ще е различно. После нека спорят с МинЗдрав, нека си казват и старата литания, но самият факт, че ще има нещо черно на бяло, което им е казано, ще помогне много, мисля.

Това го пиша, за да кажа, че де факто няма смисъл от нова петиция - в тази е казано. Остава да се вдига още шум, докато наистина стане Simple Smile
Виж целия пост
# 2
Линк към НПДХХ: http://www.mh.government.bg/stat.php?id=1222
Документът е в Уърд формат, може да бъде изтеглен от там. Частите, засягащи специално захранването, не са големи, но то и няма какво толкова да се каже - 'захранване най-рано след навършени 4-6 месец' и толкова.

http://www.bgpetition.com/podkrepete-karmeneto/index.html - линк към петицията за подкрепа на кърменето, където НПДХХ е под апел номер 2.

И една малка подробност: макар че НПДХХ е приет от МС на 18 август 2005, в Министерството на здравеопазването почти никой нищо не знае, за какво иде реч вътре, ала-бала...

Ще отнеме време, това е сигурно...
Виж целия пост
# 3
Ясно, благодаря ти. Сега ще се включа и аз в петицията.
Виж целия пост
# 4
... Докога и защо, ето това не мога да разбера? ...

Докато майките го приемат и позволяват.
Виж целия пост
# 5
за съжаление много гласност не се дава, а не всяка бъдеща и настояща мама чете тук
Виж целия пост
# 6
... Докога и защо, ето това не мога да разбера? ...

Докато майките го приемат и позволяват.

Така е, но как да не го приемат, ако друго и не знаят?
Виж целия пост
# 7
Аз пък се чудя на педиатрите newsm78 Според мен във всяка професия човек трябва да научава новите и съвременни схващания и да обновява знанията си, за да е добър в професията си.  Например мъжа ми (програмист) казва, че ако той се водел само от това,което е научил преди 5 години досега да е безработен ooooh!
Мисля,че на педитата просто не им се занимава да прочетат нещо ново #Cussing out
Виж целия пост
# 8

Мисля,че на педитата просто не им се занимава да прочетат нещо ново

По-страшното май е, че са прочели, знаят, но не са съгласни, не го приемат. Все пак са стара генерация, да се пречупят толкова основно не е лесно. Повечето, в никакъв случай не визирам всички.
Виж целия пост
# 9
Абре, Блонди, нямаш ли си друга работа Simple SmileАко една част от майките нямат Интернет, то книги по книжарниците има колкото искаш.Така, че инфо могат да намерят много.Тук много сме бистрили тази тема и няма смисъл повече да се зараждат спорове.Аз съм против сок от 40-ия ден.Въпреки, че не бях чувала че не се дава толкова рано по собствен избор не дадах на детето си.Но съм ЗА ранното захранване.Пак бих го направила Stop
 Понякога си мисля, че този форум ме отврати от кърменето SadНякои толкова промиват мозъците на тази тема, че почнах да се втрисам като се сетя за самата тема.Никой не може да промени света.Тук хората питат и искат отговори по темата.Много е глупаво като пита за нещо и да и наскачат веднага със забележки.Ами всеки си има акъл в главата и сам си преценява.
 нашата педиатърка е млада жена на 32г., специализирала във Франция.Значи познанията и не са толкова остаряли.Тя ми предложи ранното захранване, но не ме е насилвала.Беше достатъчно мила да обясни кое и защо го препоръчва на тази възръст.Това ми беше достатъчно да се съглася с нея и да го направя.
 Heart Eyes Hug
Виж целия пост
# 10
Биляна, в едно 90% от книгите на пазара са редактирани частите за захранването според 'българската традиция'.
Виж целия пост
# 11
Биляна, в едно 90% от книгите на пазара са редактирани частите за захранването според 'българската традиция'.
Именно!Аз имам интернет от сравнително скоро-половин година.И двете си деца съм отгледала по книгите и по препоръка на педиатрите.Не бях и чувала за късно захранване,а мога да кажа,че доста книги изчетох.Имахме една мама в квартала,която захрани късно.Ами всички я гледахме като полезно изкопаемо,смятахме я за незапозната и с много консервативни разбирания.А се оказа,че тя точно по интернет се ограмотявала.Аз захраних рано и двете си деца,засега нямаме проблеми,дано и занапред е така,колики също нямаха.Но определено книгите като цяло съветват за ранно захранване,педиатрите също.Ами как една млада и неопитна майка като мен примерно да захрани децата си в такъв случай?!
Виж целия пост
# 12
Били, не всеки има пари за книги. А и наистина там пак ранното е на почит. Спорове ни най-малко не подклаждам, питах за идеи за петиция, но Бу ме светна. Светът не ни е цел да променяме, а просто да станем и ние част от него  Grinning

Нямам работа - много ми е поспаливо детето  Mr. Green
Виж целия пост
# 13
Блонди, майките знаят. Поне повечето, изключения са тези, които не са чули.
Но поне това, което аз забелязвам е някакъв необясним стремеж за разнообразие в менюто на 1-4 месечните и надпревара коя ще включи по-рано един кой си алерген, за да може после да се бие гордо в гърдите, без да знае какво ще излезе от това след 5 или 10 години.
Това, което най-ме учудва, че никой не може да каже защо е ЗА ранното захранване. До сега не съм попаднала на разумна причина да си играя на руска рулетка, не знам какви са мотивите им, но сигурно си имат.
Болестите по тоя свят са достатъчно много, за да провокираме още със захранването Crazy

Виж целия пост
# 14
Никол,позволи ми да не се съглася,че "майките знаят" Hug.Аз доскоро живеех в София/ако въобще е от значение/,на нашата площадка се събирахме доста майки,и пак казвам-само една от тях знаеше и прилагаше късното захранване.Пък иначе всички бяха интелигентни жени,ако въобще и това има значение.Мисълта ми е,че наистина до обикновената средностатистическа майка,която няма интернет,не достига достатъчно информация за късното захранване.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия