За подкрепата при кърмене на голямо кърмаче....

  • 1 919
  • 48
Отдавна си мислех да пусна тази тема и сега като видях темата на Голяма Щука и си казах: "Супер, някой го е направил, вместо мен!" Но, тъй като моята идея е малко по-различна, аз искам да попитам кърмещите майки на големите кърмачета, над годинка, даже над годинка и половина:

Как се спрявате с околния свят?

В много статии има съвети за това какво да отговориш на коментара на някой непознат, но аз не питам за този случай... Ето положението при мен какво е:
Аз имам подкрепата ЕДИНСТВЕНО на съпруга ми (освен форума естествено) и на никой друг. Роднините ми, от най-близки до най-далечни отдавна са на мнение, че трябва да спирам да кърмя и че даже вече е вредно, особено от както съм забременяла. Приятелите..... ами от тях май най-много ме боли. Те ти говорят с тон, в който трябва да усетиш, че ти се възхищават, а в същото време се усеща истинското им отношение за нещата, за "тая пък лудата..." Sad Наскоро даже изпаднах (по принцип не се поддавам, ама явно под въздействие на хормоните....) в тъпата ситуация на безсмислен спор, подобен какъвто се развихря понякога тук Peace Направо се почувствах, че правя нещо супер неестествено и гадно...

Та, кажете, при вас така ли е? или само аз съм с този "късмет". Как се справяте? Кажете? Защото, ако е някой непознат, не ми дреме, ама хич. Но, когато става въпрос за най-близките ти хора и приятели.... Rolling Eyes
Виж целия пост
# 1
Напълно те разбирам Grinning
С тази разлика, че при нас и според съпруга ми вече съм кърмила повече от достатъчно и понякога чувам коментари, че му е писнало да ме гледа непрекъснато по цици Blush Родителите ми леко ми се цупят, че заради това кърмене не мога да им оставям дребната да я гледат и няма как да ми помогнат, а доскоро и когато им я оставех за 2-3 часа, тя си искаше мимките и беше нещастна, че ме няма (но вече свикна с тях и все по-рядко прави такива изпълнения, а се забавляват пълноценно). От всички останали чувам постоянни коментари относно това, че според тях детето е тиранично, разиграва ме, прекаляваме с тия мимки, като циганките сме и т.н. - уж на майтап, но далеч не звучи така, когато се повтаря при всяко виждане.
В общия случай си ги пускам покрай ушите. Детето си е мое, ще правя каквото аз смятам за най-добро. Рядко влизам в спорове - в повечето случаи не се налага, тъй като добре ме познават и знаят, че съм невероятно проклета и устата, така че бият отбой при най-лекия намек, че съм раздразнена Laughing
Честно казано, не усещам нужда от подкрепа - достатъчно убедена съм в това, което правя. Имам немалко реални приятелки (покрай форумите Heart Eyes), с които мога да споделям емоции и да ме разберат, така че просто гледам да деля нещата - търся подкрепа там, където знам със сигурност, че мога да я получа, а от останалите гледам просто да не се дразня Grinning
Виж целия пост
# 2
Ами моята е на 9 месеца и вече започнаха подпитвания: "Ти докога ще я кърмиш?". Но това само от роднините. Приятелките ми не са кърмили повече от месец, но пък ми се възхищават, че все още се справям. А с непознатите даже изпадам в комични ситуации като тази от понеделник. Чакам аз за консултация, но тъй като се наложи да отида 30 мин преди началото, на дребната й писна и започнах да я кърмя. Идва в този момент друга майка с детето си и казва "Виж бебето се храни". Но "бебето", нали си е любопитка, пусна гърдата и започна да се закача с другото дете. А майката направо се шашна:"Ама то не било бебе", защото определено бяхме по-големи на възраст. Mr. Green
Но аз съм си малко чепата и дори целият свят да е против аз да кърмя, аз пак ще го правя и хич няма и да се замислям за мнението им.
Виж целия пост
# 3
Хех, и ние може би сме малко малки(само на 11 месеца и половина), но отдавна вече ме подпитват познати(понеже приятели нямам) докога ще кърмя и не му ли е достатъчно вече на бебето толкова кърмене. Никога обаче не съм се връзвала, повече се дразня на подмятанията, че покрай кърменето съм сложила още едно бебе около ханша си. Е, това вече ме вбесява, когато някой не стига, че се опитва да ме поучава как да си гледам детето ами прави и коментари за външния ми вид. Често, когато срещна такива хора(даже и да са ми познати), ги отбягвам, защото не обичам да бъда обиждана. До преди няколко месеца и мъжът ми беше някак зле настроен към дългото кърмене, но сега вече ме подкрепя. Знае, че това е най- добро за детето, а и като му прочетох темата на ЗЪХИ, че НЕкърменето е скъпо, веднага ме подкрепи 100%-ово и каза да кърмя докато има нужда от мляко. За родителите ми е въпрос на време, майка ми мисли, че щом тръгна на работа, ще отбия веднага, защото няма да мога да съчетая работа+кърмене. Аз обаче, както се види, май ще си работя от къщи, така, че май няма да се отбива заради работа. Баща ми го приема съвсем нормално и смята, че бебето трябва да се кърми, даже и когато вече не е бебе. Братята ми много ми се кефят и даже малкият ми брат ме хвали пред приятелките си, че съм такава добра майка Heart Eyes Blush Та... другите честно казано не ме интересуват, както казах... подмятат, но кой ли ги слуша. Но честно най- се дразня като сами си отговарят на въпроса: " Докога ще го кърмиш? Сигурно докато имаш кърма..."
Виж целия пост
# 4
Ми аз явно съм добитък Mr. GreenНе ми пука...
Виж целия пост
# 5
и мен ме подпитват ти докога ще кърмиш, кога мислиш да го отбиваш, или с учудване "ти още ли го кърмиш?" - когато тези въпроси са от познати , които нямат пряка връзка с това ми решение им отговарям нещо каквото ми хрумне в момента например че кърменето не ми пречи и няма да го отбивам, или пък вообще не им давам никакви обяснения ....
близките ми  приятели  не смеят дори да отворят дума за това ..... защото аз съм малко люта и не е ясно какво ще им кажа ....
все пак от най близките имам подкрепа или поне никога нито за миг не е станало въпрос че кърменете нещо създава някакви затруднения или пречки или нещо .....
веднъж свекърва ми наскоро спомена че по това време кърмата била "толкова и кърма" в смисъл хич я нямало била малко или нещо от сорта ...... жената каза това без някакви лоши чувсва ..... но въпреки това и аз "деликатно" Twisted Evil я поставих на място и мисля че няма да отвори втори път въпрос .....
съвсем наскоро кърмих на обществено място - заведение със басеин ......на 20-тина километра от вкъщи
едни хорица се натресоха на масата ни .... не ме ли виждат че съм с мъж бебе и дете и само те ми липсват ама айде ..... но когато дадох на малкия да суче както си седях на масата те направо се чудеха на къде да гледат  Rolling Eyes Embarassed #Crazy.... да си тръгват ли да стоят ли все едно ги залях с вряла вода ....
мисля че ако секс бях правила по нямаше да им направи впечатление .....

така че моля ви мили майки
накарайте другите да се чувстват неудобно
а не вие / ние кърмачките / да сте  ощетени да се чувствате неудобно некомфортно или нещо от сорта

Виж целия пост
# 6
Аз непрекъснато заявявам, че ще кърмя до двегоишнината й (поне  Wink) и всички ми викат - Дай Боже...
Виж целия пост
# 7
Хм, и аз повече попадам на такива дето като попитат с недоумение "Ама ти още ли го кърмиш?!" и кажа да, разбира се, ще кърмя колкото може по-дълго, ми отговарят или"Браво" или"Дай Боже". Ако има по-любопитни питат "Не е ли голям вече?", "Не те ли хапе?", "Ама имаш ли още кърма?" и аз отговарям едносрично и така приключваме темата.
Виж целия пост
# 8
Хм, и аз повече попадам на такива дето като попитат с недоумение "Ама ти още ли го кърмиш?!" и кажа да, разбира се, ще кърмя колкото може по-дълго, ми отговарят или"Браво" или"Дай Боже". Ако има по-любопитни питат "Не е ли голям вече?", "Не те ли хапе?", "Ама имаш ли още кърма?" и аз отговарям едносрично и така приключваме темата.

Абсолютно същото. Последната изцепка беше на хазайката. Много тактично ме попита до колко години е добре да се кърми детето. Отговорих, че в някои общества е до избиване на зъбите, но най-вече колкото е приятно на майкат и бебето. Последва мнение, че за нея кърменето на голямо дете над годинка вече е излишно, пък и то ще има спомени. Аз отново повторих, че кърменето е двустранен процес. Ако на майката или детето не им харесва повече да се кърмят, следва отбиване. Пак остана висящ въпроса до кога ще кърмя Калина  Mr. Green
Семейството ме подкрепя и нямам проблеми с тях.
Виж целия пост
# 9
мен подобен въпрос ми е задавал само свекъра - Мъжа ми отговори вместо мен  "Доктора и каза да кърми ПОНЕ до 7 години" и запуши устата на баща си.
Ама всъщност това си беше истина  - имах един много весел доктор на консултациите като бях бременна - кърмен до 7 години Simple Smile дето пожелаваше всекиму подобно Simple Smile

Виж целия пост
# 10
мен подобен въпрос ми е задавал само свекъра - Мъжа ми отговори вместо мен  "Доктора и каза да кърми ПОНЕ до 7 години" и запуши устата на баща си.
Ама всъщност това си беше истина  - имах един много весел доктор на консултациите като бях бременна - кърмен до 7 години Simple Smile дето пожелаваше всекиму подобно Simple Smile
Яааа, какъв чуден отговор е тоз Mr. Green

Аз най-често чувам въпроси като:
'Още ли кърмиш?' (учудено-одобрително)
'Докога ще кърмиш?' (одобрително, но леко недоумяващо; aко интересът е истински, обяснявам с две изречения, че тя дефакто сама се отбива плавно и вече суче само вечер и рядко - сутрин, така че...)
'А не те ли хапе?' (тук накратко обяснявам, че първият зъб й е избил още на 5м и не, не хапе, защото много бързо се научават, че ако хапят, няма да получат мляко, а и ако суче, не може де факто да хапе, бла-бла)
'Колкото по-дълго я кърмиш, толкова по-трудно ще я отбиеш!' (казвам, че всъщност няма да я отбия, докато сама не се отбие, което моментално приключва въпроса Grinning това ме питат на равни интервали една позната и майка ми, последната хем вижда как плавно и бавно се отбива детето, хем не вярва, че кърменето може да приключи без да е инициирано от мен)
'Още ли имаш мляко?' (това ме пита само баща ми Mr. Green хем ме гледа, че кърмя вече 3 години, хем не спира да се учудва на всеки няколко месеца 'още' ли имам мляко, все едно съм цистерна с определен обем и стоп-кранче)

Поради напредналата възраст на кърмачето, както и факта, че кърмя основно вечер за приспиване вече, не много хора предполагат, че още кърмя; тези, които знаят, се поучудват, но като цяло срещам подкрепа (не задължително разбиране, но положителна нагласа има).
Виж целия пост
# 11
"Доктора и каза да кърми ПОНЕ до 7 години"

Железен лаф! Представям си в Бг ако започне да се използва. Simple Smile
Виж целия пост
# 12
И аз така отговарям, че ще го кърмя до първи клас GrinningИще го направя, обещавам!А реакции различни като"няма да може да мръдне без теб", "ще се привърже прекалено много"или "ами ти от къде си сигурна,че ще имаш кърма?" и т.н. Laughing
Виж целия пост
# 13
Аз и в предишната тема се изказах, но да не пропусна и тук ще напиша нещо Wink. Аз не мога още да се справям с тези непрекъснати намеци, твърдеци и др. от близките си. МНооого се вбесявам и го преживявам всеки път. За непознатите хич не ми пука. Дори в една аптека, докато си купувах Стрепсилс попитах дали е съвместим с кърменето и аптекарката изпадна в ужас. Позволи си да ме пита дали не е голямо и т.н. вие си знаете. Но в такива ситуации все си спомням за отговора на една от мамите тук по повод тези тъпи въпроси и се развеселявам. Въпросът бил "Ти още ли кърмиш?", а  нейния отговор бил "Че какво друго да правя"  Joy Joy Joy
Виж целия пост
# 14
След една определена възраст на кърмачето спрях да коментирам пред приятели, които нямат деца, или имат други представи, кърмя ли, или не. Една част знаеха, но бяха достатъчно дискретни да не повдигат въпроса. Не защото ме беше срам, а защото това е лично решение и не му е мястото да се коментира на маса.
Приятелите на моя акъл искаха съвети, а не осъждаха.
Изненадващо за мен майка ми ме подкрепяше, докато свекървата беше убедена, че детето ще суче до първи клас и се скъсваше да ми го натяква. Когато се отби сама за 3 дни, без никакви драми, й запуших ефектно устата и сега за номер 2 съм спокойна.
Най-големият ми проблем бяха лекарите. Кажех ли им, че кърмя, веднага усещах промяна в отношението и ми ставаше много кофти. Единствено гинекологът ми го одобряваше, ама полза от това никаква, нали не са педиатрите. Най-накрая и на тях спрях да давам тази информация.
Всъщност това, което наистина ще ме зарадва с всички тези акции е промяна в мисленето на лекарите. Както да дават адекватни съвети на младите кърмачки, така и да толерират кърменето на по-големи деца. Защото всъщност така и на тях им се спестява много работа Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия