Възможно ли е,да ми бъде прекратено майчинството...

  • 1 205
  • 16
Възможно ли е,да ми бъде прекратено майчинството,ако детето тръгне на ясла,а аз все още не съм се върнала на работа?
Предварително Ви благодаря.
Виж целия пост
# 1
Не.
Виж целия пост
# 2
Няма основание.
Виж целия пост
# 3
Не бой се.
Виж целия пост
# 4
Благодаря за темичката и отговорите , защото и мен ме вълнуваше това . Мисля от първи с песен на ясла .
Виж целия пост
# 5
Благодаря Ви още веднъж  bouquet
Виж целия пост
# 6
Зависи от къде го взимаш. Ако взимаш от социалното, помощ за гледане на дете- ще ти го спрат. Или поне така беше, когато пуснах моето дете на ясла- от Дирекцията разбрали и ме викаха да ме предупредят да го спра иначе те ще ми спрат парите. Laughing
Виж целия пост
# 7
Със сигурност от соц.грижи ще ти го спрат ако разберат обаче.Ако получаваш от работното си място там вече е до договаряне със собственика.
Виж целия пост
# 8
А обясниха ли ви с какъв мотив ще го спират?  newsm78 Доколкото знам, това беше залегнало в стария УНР. В ЗСПД пречка за подпомагане е само ако детето е настанено в специализирана институция на пълна държавна издръжка.
Виж целия пост
# 9
А при мен беше през 2000 г, затова. Не съм чела целия ЗСПД, затова не мога да кажа сега как е. Просто го дадох катоинформация, ако случайно още е в сила- да провери авторката. Но щом казваш, че не е - ок.
Виж целия пост
# 10
Кодекс на труда
Отпуск за отглеждане на дете до 2-годишна възраст (Загл. изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.)
Чл. 164. (1) След използуване на отпуска поради бременност, раждане или осиновяване, ако детето не е настанено в детско заведение, работничката или служителката има право на допълнителен отпуск за отглеждане на първо, второ и трето дете до навършване на 2-годишната му възраст и 6 месеца за всяко следващо дете.

(3) (Изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г.) Отпускът по ал. 1 със съгласието на майката (осиновителката) се разрешава на бащата (осиновителя) или на един от техните родители, когато работят по трудово правоотношение.


(4) През време на отпуск по предходните алинеи на майката (осиновителката) или на лицето, което е поело отглеждането на детето, се заплаща парично обезщетение при условия и в размери, определени в отделен закон. Времето, през което се ползува отпускът, се признава за трудов стаж.


(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., изм., бр. 1 от 2002 г., в сила от 1.01.2002 г.) В случаите, когато не се ползува отпуск по ал. 1 или лицето, което ползува такъв отпуск, прекъсне неговото ползуване, на майката (осиновителката), ако работи по трудово правоотношение, се изплаща парично обезщетение от Държавното обществено осигуряване.
Виж целия пост
# 11
Кодекс за социално осигуряване

...Чл. 53. (1) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) След изтичането на срока на обезщетението за бременност и раждане през време на допълнителния платен отпуск за отглеждане на малко дете на майката (осиновителката) се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 1 от 2002 г., в сила от 01.01.2002 г.) Когато допълнителният платен отпуск за отглеждането на малко дете вместо от майката (осиновителката) се ползва от бащата (осиновителя) или от лицето, което е поело отглеждането на детето, се изплаща месечно парично обезщетение в размер определен със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване. Това обезщетение се изплаща на настойника, когато той ползва отпуска по чл. 167, ал. 2 от Кодекса на труда.

(3) (Нова - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) Обезщетението по ал. 1 се изплаща и на лицата, които ползват отпуск за отглеждане на дете до двегодишна възраст, настанено по реда на чл. 26, ал. 1 от Закона за закрила на детето.

(4) (Предишна ал. 3, изм. - ДВ, бр. 69 от 2004 г., в сила от 01.07.2004 г.) Изплащането на паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 се прекратява при смърт на детето, при даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение на пълна държавна издръжка.

от тук

Отпуск и обезщетение са различни неща Peace По логиката на горецитираното, не ти спират парите - значи си в майчинство и детето е на ясла.
Виж целия пост
# 12
Абе има логика, защото това ти е време за отглеждане на детето, никой не ти плаща да си почиваш по цял ден.
Виж целия пост
# 13
Съгласна съм с цитатите, но ставаше дума за майчинството, получавано от социалните. То не се дава по реда на КСО, а по ред ана чл. 8/ЗСПД. Та в ЗСПД е фиксирано, че пречка за получаване е единствено, ако детето е настанено специализирана институция на пълна държавна издръжка.
"Чл. 8.  (1) Месечни помощи за отглеждане на дете до една година в размер 100 лв. се изплащат на майката (осиновителката), чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл. 4, при условие, че:
   1.  майката (осиновителката) не е осигурена и не получава обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете по реда на Кодекса за задължително обществено осигуряване;
   2.  детето не е настанено за отглеждане в специализирана институция за деца на пълна държавна издръжка;
   3.  детето живее постоянно в страната."
А яслата и детската градина не са на пълна държавна издръжка.
Виж целия пост
# 14
Мисля, че детето е вече на 1г и 2м. , а майчинство за неосигурените майки по реда на Закона за семейни помощи за деца се изплаща до навършване на 1 г. на детето.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия