За майчинството, детските, СПО, детските заведения в чужбина!!!

  • 10 857
  • 125
Здравейте български майчици в чужбина! Казвам се Деси и имам молба към вас. Разкажете как са уредени въпросите с майчинство, детски надбавки /пари за отглеждане или както там е формулирано по държави/. Всички ли имат право да ползват ясли и детски градини и какви са условията и цените, лесен ли е приемът. Интересува ме за техните граждани, а не дали вие като пребиваващи законно или не имате право на това. Участвам в инициатива на майки от Б-я, опитваме се да променим нещата тук към по-добро и събираме примери за навън. Правихме протести и мога да се похваля, че и заради нас наскоро политиците ни направиха положителна промяна в кодекса - тук майчинството за осигурени майки става 90% от заплатата им в продължение на 9 месеца /досега беше 3/, в останалото време до 2 години взимат по 160лв на месец, като имат възможност да се върнат на работа и държавата да дава тези пари на детегледачка от бюрото по труда...може би тези суми ви се струват смешни и малки и си е така, но това е положението. Детските надбавки тук се водят социална помощ и са 18лв на месец за първо дете и 20лв за второ. Могат да ги взимат само семейства, чиито доход на член от семейството е под 220лв../
Разкажете ни как стои при вас и въпроса със семейното подоходно облагане! Отделно - майчинството обвързано ли е с дохода на майката? Сумата отпускана за детски обвързана ли е с дохода или с това дали са осигурени родителите?

Предварително благодаря на тези, които ще проучат въпроса и ще отговорят тук. хайде дайте да видим коя е най-социалната държава и къде сте най-облекчени за гледане на дете....А иначе - успех на вас по белия свят и не ни забравяйте!
Виж целия пост
# 1
Извинявам се, че оспамих темите ви, но исках да обърна внимание на тази тема, да сте ни малко полезни, ако можете разбира се! Побутвам темата напред и млъквам, ще сме благодарни за отговорите ви!!!  Деси
Виж целия пост
# 2
Доколкото си спомням, такава тема имаше неотдавна и доста мами бяха писали. Просто пусни търсачката.
Виж целия пост
# 3
честно казано рових и не можах да намеря нищо по въпроса. който е по опитен с търсачката или има линк към подобна тема - нека го пусне тук!
Виж целия пост
# 4
честно казано рових и не можах да намеря нищо по въпроса. който е по опитен с търсачката или има линк към подобна тема - нека го пусне тук!

Заповядай,

Преференции за майки в държавата, в която сте?
За платеното майчинство в различните страни
Майчинството в другите страни
Отпуск по майчинство в чужбина
Колко е размерът на детските при вас?


Извинявам се, че оспамих темите ви, но исках да обърна внимание на тази тема

Ти наистина си се пооляла със спама Wink Ние не сме чак толкова кьорави, и една тема щеше да ни е достатъчна да ти обърнем внимание  Wink
Виж целия пост
# 5
хайде дайте да видим коя е най-социалната държава и къде сте най-облекчени за гледане на дете

България е най-социалната държава за мен по отношение на времето к дава за май1инство ; не съм 1увала за друго място с кухни, 3 години пазене на работа, плащане макар и малко и ред други..

***
добре е да се направи опит да се видят и двете страни-какво е когато имам достатъ1но пари за памперси и буркан1ета,но оставям 6 седми1но бебе на непознат 1овек да го гледа...(не споря ,не знам детайлите по протеста,само споделям 1е светът навън съвсем не е розово-сладоледен)
Виж целия пост
# 6
хайде дайте да видим коя е най-социалната държава и къде сте най-облекчени за гледане на дете

България е най-социалната държава за мен по отношение на времето к дава за май1инство ; не съм 1увала за друго място с кухни, 3 години пазене на работа, плащане макар и малко и ред други..

***
добре е да се направи опит да се видят и двете страни-какво е когато имам достатъ1но пари за памперси и буркан1ета,но оставям 6 седми1но бебе на непознат 1овек да го гледа...(не споря ,не знам детайлите по протеста,само споделям 1е светът навън съвсем не е розово-сладоледен)

anette1104 , напълно си права, но за съжаление мисля, че нито авторката на темата, нито някой друг в България иска да чуе този факт, камо ли пък да го осъзнае.  Peace
Виж целия пост
# 7
Да дам един анти пример от една не социална (но богата държава), която мисли премисля 100 пъти преди да хвърля пари насам натам. В Швейцария едва миналата година се реши с референдум майките да имат 14 (словом четиринадесет!) седмици платен отпуск - 80% от заплатата на жената. Преди беше така че 8 седмици жената беше освободена от работа след раждането, но никакво заплащане не се гарантираше със закон. По раждането и всички прегледи свързани с една УСПЕШНА бременост (неуспешната се третира като болест!) се плащат изцяло от здравната каса. Същото важи и за евтл. помпа за кърмене, консултации с акушерка по въпроси за кърмене главно след раждането. Една жена не може да бъде уволнена, ако е бременна и до 14те седмици след раждането. Детските са от порядъка на 150-300Фр. на дете. Точната сума зависи от кантона. Може обаче по договор с фирмата където работиш да имаш право на 3 или даже 6 (но само в някои големи фирми) месеца със 100% заплащане. Яслите са малко, частни, струват над 2000Фр/мec., ако детето се дава всеки ден. Една частна ясла е 4-5 стаен апартамент взет под наем, понякога и без свестен двор или самата ясла е в някакво мазе (е, чисто е поне). Има и по-евтини, където родителите ходят да готвят напр., но не се поевтинява много. Личното ми впечатление от възпитателките е обаче добро. От 4г. възраст, 2 години преди у-ще е задължително детето да ходи на държавна детска градина. Не струва нищо, но е от 8-12h. Детските градини са близо до местоживeeне, понякога към у-щето, децата се разпределят така че сами да ходят на градина (да не пресичат големи улици напр., да са смесени момичета/момчета, чужденци/швейцарци). За тези които работят има Хорт. Това е като занималня, където децата и ядат и могат да спят даже след обяд (ако искат). Има сутрешен хорт (7-8h) със закуска, обеден 12-14h и следобеден . Детето може да се запише на различни комбинации, но не винаги има места (аз чаках обаче само половин година), плаща се. Ако семейството изкарва над 60 000Fr на год. напр., поема всички разноски и един обеден Хорт от 12-14h за 1 ден(!) струва 45 Фр. (толкова би струвало яденето в ресторант за мен и детето). Ама като нямаш друг вариант плащаш и даже се радваш, че детето поне си има приятели там.
Доходът на родителите се облага с данък след като се направят някакви определени изваждания на суми за всяко дете ама незначително е всичко това. Има и семейни карти за транспорт (той е скъп), където за децата над 6г почти нищо не се плаща, ама само ако пътуват с родителите. С баби и сами си плащат 50% от обикновената цена на вузрастен.
Кухни няма. Но да кажа че и за 2те ми деца фирмите където съм била както и фирмата на мъжа са ни отпускали по 500-700Фр. еднократен бонус при раждането. Е, половината сме давали за почерпка трогнати от жеста.  Wink
Проблемът с яслите се коментира много напоследък и забелязах подобрение между 2те ми деца, само че сега аз ги гледам с близък (или проверен човек в къщи). При 2 деца трябва да си давам иначе половината заплата, а и няма да са заедно и в къщи, което не ми е цел.
Виж целия пост
# 8
Ееее, благодарнодсти за линковете.....  bouquet
Виж целия пост
# 9
Не съм казала, че Б-я не е социална държава, не съм я сравнявала въобще с това, което е навън. с тези ниски заплати, ако липсваха социалните услуги като ясли, кухни, градини и безплатно здравеопазване и образование за деца - до къде щяхме да сме, майчинството и то вече е малко по-добре. Според мен навън сте ощетени много от липсата на масови достъпни детски заведения, защото с тия детегледачки децата не са толкова социализирани като тук...И това е нож с две остриета, но все пак. на мен тук ми е добре, а каквото не ми харесва се боря да го променя....   bouquet
Виж целия пост
# 10
Много си права. Аз съм расла и в масова детска градина и с детегледачка и със собствената ми баба. Така както беше при нас като идея беше добре, но не и като реализация. Запомнила съм груби и съвсем не на място лелки (не мога да ги нарека възпитателки) както и мили млади момичета (мисля стажантки). А детегледачка ми викаха, ты като бях прекалено дълго болна и си губех мястото в градината. Така че трябва много внимателно и умно да се подхожда към масовите градини.
От чуждия опит много може да се научи. Германия, скандинавските страни може би.
Виж целия пост
# 11
хайде дайте да видим коя е най-социалната държава и къде сте най-облекчени за гледане на дете

България е най-социалната държава за мен по отношение на времето к дава за май1инство ; не съм 1увала за друго място с кухни, 3 години пазене на работа, плащане макар и малко и ред други..

***
добре е да се направи опит да се видят и двете страни-какво е когато имам достатъ1но пари за памперси и буркан1ета,но оставям 6 седми1но бебе на непознат 1овек да го гледа...(не споря ,не знам детайлите по протеста,само споделям 1е светът навън съвсем не е розово-сладоледен)

anette1104 , напълно си права, но за съжаление мисля, че нито авторката на темата, нито някой друг в България иска да чуе този факт, камо ли пък да го осъзнае.  Peace


Напълно вярно Peace

За съжаление много хора в бг сравняват само заплатите с тези в 4ужбина, а не се гледа обЩия статус на живота: Ако у нас заплаЩането е много по ниско от други държави, то и разходите са зна4ително по ниски, от тези на запад. Има много неЩа за оправяне в родната бг, но все си мисля, 4е положението с май4инството не е никак лоШо:

Пример: тук 80 процента от заплата се плаЩат само първите 5 месеца, оЩе 5 след това по 30 процента ( и хората се връЩат на работа, заЩото не стигат). Пък като 4уят, 4е у нас можеШ да си гледаШ детото по 3 години и  Shocked Аз съЩо мисля, 4е е прекалено, наистина две или три години май4инство няма никаде другаде по света, пък било то и неплатено.

Да не говорим за детските градини и кухни (наистина по4ти безплатни: около 2 лева седми4но Rolling Eyes). Тук първо няма (детска кухня),  а цените на 4астните (градини) са просто  Crazy

Достатъ4но е 4овек да се разрови из интернет и да види как стоят неЩата в 4ужбина: наистина положението не е само "рози и цветя". Майките и най ве4е децата са доста оЩетени.

В България е срамно оба4е положението със здравната каса и осигуровки: това касае и деца, и възрастни. Мисля, 4е е належаЩо да се реформира системата, в този аспект Peace
Виж целия пост
# 12
Искам да споделя само един момент за детските заведения във Франция, който продължава да ме изумява, та се чудя дали и в други  страни има такова нещо:  срядата е почивен ден както за училищата, така и за детските градини (дори и за бъдещата гледачка на дъщеря ми, защото самата жена има деца на училищна възраст) #Crazy, та в този ден всеки трябва да си търси решение. 4увала съм, че някои работещи родители си наемат специално за срядата гледачка.

Как ви се струва? И има ли и в други държави такава практика? Тук май на никой освен на мен не му прави впечатление newsm12
Виж целия пост
# 13
Извинявам се, че оспамих темите ви, но исках да обърна внимание на тази тема, да сте ни малко полезни, ако можете разбира се! Побутвам темата напред и млъквам, ще сме благодарни за отговорите ви!!!  Деси

deshtovidi, изтрила съм всичките ти призивни постинги от темите. Ще те помоля и тук (направих го и на лични) да се съобразяваш и спазваш правилата на форума.

Цитат
ЗАБРАНЕНО Е РАЗПРАЩАНЕТО НА ЕДНОТИПНИ, МАСОВИ, ПРИЗИВНИ, РЕКЛАМНИ (за продукти или сайтове) И ПОДОБНИ СПАМЪРСКИ СЪОБЩЕНИЯ!
Виж целия пост
# 14
Искам да споделя само един момент за детските заведения във Франция, който продължава да ме изумява, та се чудя дали и в други  страни има такова нещо:  срядата е почивен ден както за училищата, така и за детските градини (дори и за бъдещата гледачка на дъщеря ми, защото самата жена има деца на училищна възраст) #Crazy, та в този ден всеки трябва да си търси решение. 4увала съм, че някои работещи родители си наемат специално за срядата гледачка.

Как ви се струва? И има ли и в други държави такава практика? Тук май на никой освен на мен не му прави впечатление newsm12

Ама целият ден ли?! И от у-ще ли? Тук сряда следобяд е свободен винаги от у-щни занимания, но не и в частните детски градини.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия