За презимето:)

  • 3 835
  • 27
Имам позната която наскоро роди и не иска фамилията на детето и да завършва с окончанието -ева, -ова. А да е само името на бащата. Пример: Рая Емил Стефанова. В болницата са им казали, че може, а в общината, че не може......
Някой знае ли дали това е възможно. И ако е възможно към коя институция да се обърнат?
Виж целия пост
# 1
Ами не може.
Моя син се казва Георги Юлий Златев.
От общината издадоха акт за раждане на Георги Юлиев Златев.
Една година ходене по районния съд и мнение от агенцията за закрила на детето и ни смениха името .
Това е .
Дано тяхната процедура е по-кратка.
Виж целия пост
# 2
Цитат на: kari
Рая Емил Стефанова. ?


Това не е фамилията, а бащиното име. Моята кръщелница е записана така - Милен, а не Миленова. Ако детето вече е записано обаче и има акт за раждане, не могат вече нищо да променят.

Трябва в родилния дом да се каже на акушерката, че така искат като се придружи от малко мънкане, увъртане и усмивки. После в общината се казва, че по семейни, религиозни, расови и каквито там причини си измислите - в нашия случай беше съвсем реално, че бащата е еврейн, но никой не е искал някаква форма на доказване на произхода, не се желае променяне на бащиното еме с окончания.

При записано вече дете няма да стане, защото името може да се променя само в съда, където стриктно ще спазят Закона за имената на българските граждани и подобни аргументи няма да минат.
Виж целия пост
# 3
Мерси за бързият отговор.
ПП И моят син се казва Георги!!!!!
Виж целия пост
# 4
Ей, не бях прочела другия отговор - сори - значи може да се смени, но явно е трудно.

А можеш ли да напишеш, моля те, какво сте правили в тези агенции, за да знаем. Благодаря  Grinning  Grinning
Виж целия пост
# 5
Може само при условие че бебвцето е момиченце за момченца не можело защота нямало да се разбера дали било фамилия или имало две имена което според мен е дискриминация
Така ни казаха на нас в общината ние го бяхме записали Ален Снежан но те казаха че само за момиченца може така че да спорят те тия служители хич ги няма
Виж целия пост
# 6
И за момиче не става, ние в момента ще завеждаме дело. В болницата ги записахме само с името на бащата Данаил, в акта за раждане бяха записани Данилова. И журналист идва в къщи и прави разследване оказа се, че в едни общини може в други не може -  Imp  Imp  Imp  Imp , сега трябва да се води дело за да ги "кръстят" както сме исакали ние. Ако си Хасан или Самуел , може, но ако си Иван - не може - това е положението. Даже статията се казваше "Българските бебета с ограничения в имената"
Виж целия пост
# 7
Нашите мъжлета пък си се казват Константин, а не Константинов и това без никакви проблеми и в родилния дом и в общината Grinning
Виж целия пост
# 8
Цитат на: SODI
Нашите мъжлета пък си се казват Константин, а не Константинов и това без никакви проблеми и в родилния дом и в общината Grinning


Имали сте късмет! Аз толкова исках Александра да я запиша Развигор Петкова, но не би  Imp  и сега е Александра Развигорова Петкова  Sad в болницата категорично ми отказаха да я запиша както аз исках.....
Виж целия пост
# 9
Това, което помага навсякъде ($$$) тука не помага ли. Имам предвид още на първа инстанция - при акушерката.
Виж целия пост
# 10
Цитат на: Лили
Това, което помага навсякъде ($$$) тука не помага ли. Имам предвид още на първа инстанция - при акушерката.

и защо е нужно да се дават пари?Родителите си решават как да кръстят детето си.Уффф,български работи.
Виж целия пост
# 11
A правят ли проблеми, ако бащата не е българин? Много се ядосвям като чета как са сменили имената на децата ви момичета  Twisted Evil  Успех на тези от вас, които се опитвате да си ги смените! Grinning
Виж целия пост
# 12
Преди години моя приятелка казваше, че няма проблеми, ако името на бащата завършва на гласна буква - Валери, Юрий и др. Било по-благозвучно от Валериев и т.н. Сега не знам каква им е логиката.
Виж целия пост
# 13
Здравейте,
нашето момченце също е Даниел Красимир Йорданов, без -ов след Красимир, но се чудим дали ако сега ни се роди момиченце ще имаме проблеми в БГ ако го кръстим по същия начин (т.е. без добавките накрая). Тук можем да го запишем както си искаме, така че не е проблем, не знаем само как ще е в България като цъфнем с акта за раждане.
Поздрави, Сара
Виж целия пост
# 14
Може ли и аз да се включа с въпросче към темата?Simple Smile
Мойто бебе ще е без татко и според справките из нета , които направих досега се оказа, че по закон трябва да приеме за презиме моето първо име. Някои има ли представа дали са възможни изключения понеже името ми е по - завъртяно и звучи отвратително за презиме Rolling Eyes . Иска ми се да му дам моето презиме но подозирам че няма да ми позволят такива "своеволия", като гледам как става разправия само заради окончанието.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия