Чета темите тук и се отчайвам.

  • 1 138
  • 18
Малката е много спокойна и кротка.Само се усмихва и гука. Миналата седмица обаче постоянно нервничеше и плачеше, не акаше по 24 часа, висеше ми на гърдите по цял ден през половин час. Все искаше да суче.Реших да видя с помпата за какво иде реч. Няколко пъти се цедих - по 3 капки. Установих, че кърмата ми е изключително малко и малката не си дояжда. От глад по цял ден не спеше.Обадихме се веднага на една педиатърка и тя каза нищо да не й давам - само кърма. Да я слагам по-често на гърдите.Започнаха мъките - по цял ден се мъчим, а детето не спи, реве и не ака.Аз започнах да се измъчвам, беше ми гадно, не знаех какво да правя, само плачех.Нямах време до тоалетна да ида, не закусвах, не спях нощем.И така в един момент споделих всичко с майка ми. Тя каза, че съм се стресирала от страх, че кърмата ми спира и каза да дохранвам.Започнах да я кърмя по 1 час - колкото има - толкова, после -адаптирано мляко. Малката изяждаше по 120 мл. АМ. Започна да ака по 7-8 пъти на ден, да си спи.Нощем заспива в 21.00 ч. и става чак в 04.30 ч. Следобед спи по 4 часа. Дремва от 10.00 до 11.00 и превечер от 18.00 до 19.00 ч. Детето ми е доволно, щастливо, гласа не й се чува, спокойна е. Аз обаче се чувствам виновна, казвам си - Нищо не направих да си увеличавам кърмата, търся вината за спирането в себе си.Пиша във форума, а тук казват, че не ми е спряла, а се е регулирала. Все така ми е гадно.Исках да я кърмя поне до 6 месеца, а тя още три не е направила.Къде сбърках, просто не знам.Чета темите във форума с всички подробности.Правила съм всичко, което се препоръчва тук, но нищо не помогна.Сега пак чета, чета и се отчайвам.Знам, че аз съм виновна, но се чувствам безсилна.Помогнете ми.Дайте ми съвет, какво да правя.Ако някой е бил в това положение - моля да ми пише.
Виж целия пост
# 1
не си виновна за нищо, защо така говориш?.....
и аз бях така, направих ВСИЧКО, за да имам повече кърма, но НИЩО не помогна
4 месеца се мъчих като грешен дявол, а все повече намаляваше....
ами в книгите пише, че количеството на кърмата се определя от хормона пролактин, така че, изобщо не мисля, че съм виновна
същото казвам и на теб! Усмихни се, ти си прекрасна майка! Simple Smile
Виж целия пост
# 2
Като начало - успокой се! Ама наистина! Разпусни малко и спри да се обвиняваш!
Аз бях в същото положение, но десет дни след раждането. И дохранвах. И всеки път, когато бърках АМ, ревях. Защото аз съм кърмена 1г10м, сетра ми също, баща ми е кърмен до 2 г. и т.н. и аз исках да кърмя дълго. И все се извинявах на бебчето, че не мога да направя най-доброто за него. Та така - едн седмица. После се взех в ръце и започнах да намалям дохранванията. И за една седмица ги премахнах. Всичко на всичко бебка е дохранвана две седмици. Сега си се кърмими и следа няма от тогавашните ми страхове и трегови. Но винаги, когато прочета постинг като твоя, ми се иска да помогна.
Най-важното е да се успокои и да повярваш в себе си.
Не ми стана ясно дали си я отбила или още се кърмите.
Както вероятно знаеш, няма връзка между изцеждането и количеството кърма. Аз и досега не изцеждам повече от 20-30 мл, пък вече и не го правя де.
Акането - кърмата се усвоява мн добре от организма и е възможно и по 10-14 дни да не ака. Аз проверявах дали стомахчето е мек, ако да, значи всичко е наред. Индикатор за кърмата е напиканите, а не нааканите памперси.
Доколкото разбирам сте около 3 месеца - а това е поредната криза на растежа, нали? Виж в библиотеката статиите.
За увеличаване - на мен ми помогнаха овесените ядки. Бърках си ги с кисело мляко  мед по 5-6 пъти на ден. И чай на Хип за кърмачки.
Дано съм ти била полезна. Пиши как сте
Виж целия пост
# 3
Микки, още се кърмим по един час преди да почна да дохранвам.И аз така правя - бъркам АМ и рева.Наистина ми е много гадно.Ще пробвам каквото казваш.И това.
Виж целия пост
# 4
това,че вече не кърмиш,не е края на света!най-важното е детенце да е добре и да е доволно,и ти също!защо си била в стрес докато кърмеше,и защо сега продължаваш да си?ами наистина хормоните влияят на кърмата,и това напрежение малко или много ти е повлияло Wink,но щом сега всичко е о.к.  ,просто се отпусни и се наслаждавай на майчинството,решението да кърмиш или не е много лично,и никой няма да те упрекне Hug
при нас е друго-малкия е алергичен,ако не е на кърма,ще минем на някой скъп и горчив хидролизат,не иска да вкуси нищо,освен кърма(казват било често при алергични деца),и ако не го кърмя наистина ще е голям проблем Crazy
ако имаш желание,слагай я на гърда поне няколко пъти през деня,нека поема кърма още малко ,все пак е много малка още Hug
Виж целия пост
# 5
Йолита, преди да правиш каквото и да е, моят съвет е- Почини си! Наспи се, хапни добре, излизай често на разходки, излизайте с татито. Кърмете се както досега, нищо, че ти се струва малко, дохранвай после, но поне една седмица си почини. Имам предвид, че слизането на кърмата и нормалното и течене могат да се сравнят с оплождането при жената- много жени чак след като си осиновят бебенце/детенце успяват да забременеят и то просто защото са се успокоили, че си имат бебе. Е, ти трябва да направиш именно това- да се успокоиш  Peace И чак тогава, когато се вземеш в ръце, можеш бавно и внимателно да намаляваш добавката за да я премахнеш напълно и да си останете само на кърма  Wink Не знам дали съветът ми ще бъде възприет, но мисля, че си струва да опиташ  Tired Успех и не се обвинявай чак толкова, бебетата и с АМ са отраснали, нали затова е направено Blush
Виж целия пост
# 6
Да, май наистина си се претоварила и доста си изнервена. Почини си и се успокой, тогава сигурно и повече кърма ще има, възможно е това да е проблема. Каквото и да правиш - ти си най-добрата майка за своето дете, така че не се обвинявай за нищо. Деца кърмени и некърмени растат, нали:-) Но за протокола - колко кърма си успяла да изцедиш и колко често ака бебето не е изобщо критерий колко кърма имаш ти и дали му стига на бебето... Ако решиш да продължиш да кърмиш, имай това предвид. Успех!
Виж целия пост
# 7
Според мен никакво място за отчаяние няма. Щом казваш, че ти е гадно като бъркаш адапте, можеш просто да се върнеш към кърменето - то съвсем не е още изгубено.
Но най-напред трябва да се успокоиш и да повярваш в себе си и в бебенцето. Има такива моменти, има лактационни кризи, скокове в растежа, но всичко се преодолява.
За вина не може да се говори изобщо, не го мисли това. След като си се успокоила и чувстваш че бебето ти е добре, ако пожелаеш можеш да опиташ да намалиш добавката много бавно и постепенно. Има такава тема в библиотеката, където подробно е описано как. Тука всички със сигурност ще ти помагат колкото сили имат.

Виж целия пост
# 8
Щом се кърмите още ... ще върнем цялото количество ... даже и отгоре  Mr. Green:

1. Лактогонен чай - Хип /от бебе магазини/ - 2 чаши максимум на ден, че съдържа лактоза (на етикета пише за 2-те чаши) или български билков /от аптеки или здравни магазини -  съдържа копър, анасон и т.н., които са и противоколикни - противоколикна кърма. От него можеш да пиеш и два литра.

2. Овесени ядки - лактогонно средство

3. Бирена мая на таблетки (лактогонно) - хранителна добавка - от аптеки 2-3 лв. - много богата на витамини и минерали и силно необходима за много изтощени хора, каквито са и майките с малки бебета.

4. Храна и течности - карай мъжа си сутрин да ти купува нещо от някоя баничарница - кифла с мармалад, варен геврек и т.н. Едното ще го ядеш сутрин, другото следобяд с плодове. за обяд и вечеря - метни нещо бързо и лесно, или си поръчай в къщи, или излез с количката и хапни, а може и с мъжо да излезете да хапнете. Храната е необходима - не в огромни количества, но все пак и да не стоиш гладна. Има момичета цял ден карат на вода и само вечер хапват, но кърмата им не се влияе, има и такива дето пропуснат ли само едно ядене и айдеееее намалява ... Течности - не прекалявай с течностите, че могат да имат обратен ефект - като се надуеш с течности - не ядеш. Пий, колкото ти се пие, но не падай под 1.5 - 2 литра за денонощие. Ако пиеш течността 1/2 час преди кърмене ще има много добър ефект. И всеки път, когато ожаднееш, разбира се.

5. Почивка - при пренапрежение и такива състояния като твоето (аз също съм го изпитала 1:1) е необходимо да си почиваш. Лягаш с бебе на леглото и ти и бебе голи до кръста и започвате да се кърмите. Ефектът "кожа-кожа" има много добър ефект върху рефлекса на потичане на млякото. И така с бебче до тебе се отпускаш и кърмиш, да видиш каква кърма ще потече, а бебче, ако заспи, заспиваш и ти. При притеснение, недоспиване, тревожни състояния тялото ти отделя адреналин, който хормон стопира окситоцина - хормонът, отговорен за потичане на млякото. И резултатът е, кърма има, ама не потича. Затова казвам почивка - нека намалим адреналина, за да потече млякото, което имаш. За това е необходимо и ти да се вземеш в ръце, защото ще знаеш много.

6. Как да кърмиш? - През деня буквално на всеки кръгъл час, отброяваш 1 час от края на предходното кърмене, което можеш да провеждаш по долната примерна схема, а през нощта на всеки 2 часа и най- добре в периода 3.00 - 8.00 часа (най-висок пролактин), докато се урегулира кърмата:

1. Дясна гърда - изсуква
2. Компресия /като се види, че след изсукването т.1. вече смуче като биба правиш компресията/ - пак изсуква каквото е потекло;
3. Лява гърда /докато бебето суче от едната, другата гърда се "отваря" - и там тръгва мляко/ - изсуква
4. Компресия на лява гърда - изсуква
5. Дясна гърда - изсуква - тук вече не повече от 3-4 минути. Сигурно няма да има нищо вече, ама сукането напразно казва на организма ти, че бебе има нужда от повече мляко, а майчиния организъм обикновено откликва за период от 2-7 дни. Та седмицата е максимумът.
6. Лява гърда - пак като т.5.

После по 5 минути максимум с помпата на всяка гърда - нищо няма да пуска, ама стимулира. Ако го пропуснеш, не е голяма грешка. помпата не може да направи това, което прави бебето често на гърда и то ГЛАДНО!

Следващо кърмене, другата гърда да е първата, а тази която преди е била първата, сега ще се "отваря" като втора. Simple Smile и така се редуват на кърменията. Пиши си или си слагай някаква безопасна на кърмаческия сутиен да не забравяш Simple Smile))))

И разбира се това, ако бебе позволява и иска да суче .... ако започне да се сърди ... вдигни оригни, попей полюшкай, покажи нещо интересно - играчка или да гледа навън от терасата. И после ай пак на цица оттам откъдето сте стигнали, докато си свършите сеанса, хихихихих, а може и в друга кърмаческа поза да продължите. Има кърмачета, които тотално отказват да сучат, ако мама е седнала, например. Ей на, върви пей люшкай и то така суче, хм Simple Smile

Ако нещо различно се появи ... интерпретирай нещо в тази насока Simple Smile

7. Дохранване - давай не повече от 30 мл АМ след всяко 2-ро кърмене. Давай ги с лъжичка. Слагаш бебето в шезлонг, или бебешко столче за кола, или го гушваш в теб. Бъркаш 30 мл АМ в шишето и бъркаш с лъжичката и хоп в устичката. Ако бебе свикне с биберона на шишета, бързо ще откаже гърдата - започва да суче неефективно като от шише, а това въобще не стимулира млекопроизводството и кърмата си отива. Нека бебето ти остане само на гърда. а АМ-а с лъжичка. Добавка недавай добавка през нощта и в сутрешните часове - само кърми, тогава пролатинът е висок и е по-добре бебе само на гърда и да стимулира гърдата.

8. Помпа /не е критерий/ - видях, че си решила да видиш имаш ли достатъчно кърма с помпата - изцеденото с помпа показва само и единствено колко е добра майката в цеденото. И най-добрата помпа не може да имитира сукането точно на твоето бебе, за което са твоите гърди. Рефлексът на потичане на кърмата при много жени въобще не се задейства от помпа, нищо не изцеждат, ама като засуче бебето млякото тръгва. Ако изцеждаш 30 мл. - бебето ти ще изсуче 120 мл.

9. Имане на кърма - за 24 часа напишаните пампита са 5-6. не обилно напикани, а да има пиш. Акането не е критерий. Кърмата понякога се усвоява 100%. Това обаче е критерий, ако бебето не поема други течности, освен кърма.

10. Търсене-предлагане - е принципът на имането на кърма. Щом бебе е гладно и търси и суче и майката предлага - кърма има и скоро се урегулира, съгласно нуждите на бебето. затова трябва гладно търсещо бебе /малка добавка АМ с лъжичка ще помогне на това/ и спокойна и убедена мама, която често да предлага. Внимавай за зърната - бебето по принцип, за да суче правилно и ефективно трябва да захапе цялата ареола, ама при толкова много кърмене е добре да вземеш предпазни мерки. А най-добрите и естествени са - омазване на зърното с кърма след кърмене, повече проветрение, демек ходиш по "млекоцентрали", при миене да не се използва сапун, гърдите не е задължително да се мият преди кърмене, освен, ако не ти е много топло - само с хладка водичка обаче.

11. Различни пози на кърмене - седнала, легнала, ходейки, пеейки,  бебето в кенгуру изправено и суче, на четири крака на спалнята, а бебе под теб да те гледа, гърдите висят надолу и бебе суче така, млякото лесно тече, а и всички млечни каналчета се дренират. Имаш място тук за изяви и интерпретации. Нощем, за да не се изморяваш от непрекъснатото сукане - осъвършенствайте легналите пози - хем ти си почиваш, хем бебе суче на воля.

12. Някой да ти помага в къщната работа за една седмица, докато ти и бебе ходите като скачени съдове. За този период трябва да си върнеш всичкото мляко и още една седмица да се урегулират нещата. Можеш ли да бъдеш упорита за 2 седмици?  Mr. Green

Няма да пиша фатална точка  Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Защото съм убедена, че всичко ще бъде с щастлив край и ново начало за твоето успешно дългосрочно кърмене!  Heart Eyes Heart Eyes Heart Eyes

ПС. Много момичета тук са преминали през АМ от незнание и са успели да си възстановят кърмата напълно след четене в Библиотеката и прилагане на горните неща. Страниците назад в кърмаческия форум са пълни с много такива примери. И ти ще успееш.

Виж и тази тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=121461.0
Виж целия пост
# 9
След sneji_73  няма какво да се добави  Heart Eyes
Искам само да ти кажа да престанеш да се обвиняваш! И престани да плачеш!!!!
Сън, хапване, течности, спокойствие!!!!
Като си починеш една седмица и започнеш истински да се наслаждаваш на общуването с бебето, пробвай да премахнеш добавката. Ако стане - стане!
Единственото, за което трябва да се чувстваш виновна е, че не се грижиш за себе си. А бебето има нужда от една спокойна и щастлива мама  Laughing
Между другото аз съм от майките, които ако пропуснат ядене остават без кърма. Така, че си хапвам по 5-6 пъти. Всичко е за бебето, я   Mr. Green
Виж целия пост
# 10
Sneji_73 супер си!!!  Hug  bouquet
 Чела съм Библиотеката не веднъж, но така систематично и точно подаваш на хапки цялата нужна информация, че няма начин да остане нещо неясно!
10х !!! И на мен помогна!
Виж целия пост
# 11
ЕЙЙЙ,Sneji_73, ти си отличник, готова си за второто. Laughing
Виж целия пост
# 12
Йолита,
не си виновна за нищо, случват се и тези неща, не се притеснявай, вината не е в теб.
Аз кърмя малкия, но съм минала през 1 кърмаческа стачка и през 3 периода на намаляла кърма.
Плакала съм че детето не се е нахранило, плакала съм и с него когато стачкуваше
Sneji_73  ти е описала много подробно нещата с които да увеличиш кърмата.
Най-важното е да не се отказваш и да продължаваш с опитите.
Стискам палци нещата да потръгнат
Виж целия пост
# 13
С мен се случи същото. Още докато бях бременна висях и четях всичко за кърменето в този форум и останах с убеждението, че стига  САМО ДА ИСКАШ - МОЖЕШ да кърмиш. Но не стана така. Не му стигаше, а аз упорито го слагах на гърда, изпробвах всичко, за което бях чувала за стимулиране - ядене, течности, по 3л. дневно, чай на Хип, някакво хомеопатично, то не беше боза, тъпкане с лук, овесени ядки, жито, бирена мая......... - който каквото каже - правех и ефекта беше нулев. Но аз продължавах да упорствам, докато не загуби повече от половин кг за седмица. Принудихме се да купим АМ и няколко дни ревях само като виждах да лапа биберона, а не гърдата ми...
Примирих се, че понякога явно просто нямаш кърма и звучи малко кофти, но напразих малко цялата агитация в тоя форум... Sad Sad Sad И аз се чувствах виновна, но с времето разбрах, че не съм виновна, просто нямах и ако не беше този форум едва ли щях да изпитвам чак такова чувство за вина. Sad
Никой да не остава с погрешно впечатление! - Форумът е чудесен и съветите са прекрасни - никъде няма да намериш такива, но определено не е вярно, че стига да искаш - можеш! Confused
Може би стресът си каза думата, определено не бях психически спокойна и не си доспивах, случиха се някои неща... Кой знае...
Виж целия пост
# 14
Може би стресът си каза думата, определено не бях психически спокойна и не си доспивах, случиха се някои неща... Кой знае...

Сама си отговорила ... при много момичета се получава ... за съжаление.

За психоемоционалното състояние на майката кърмачка, особено през първите месеци, трябва да полагат грижи и близките хора.

Много често се получава, че ти обсебват бебето, а не ти помагат по същество, за да те оставят да бъдеш по цял ден с малкото съкровище ...

Но всички се учим ... и аз се надявам на поправителен ...  Heart Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия